Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Str vpv
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 4:41 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Str vpv »

dumspirospero έγραψε:Ωραία, ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!


Απλα έχε το νου σου οτι μπορείς μέχρι 3 φορες να πάρεις αναβολή

Aggelos99
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2022 1:42 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Aggelos99 »

Μου ήρθε το χαρτί για να μπω Μάιο και έχω ξεκινήσει σεζόν δουλειά και δεν θέλω να την χάσω. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με κάποιον ψυχίατρο για να μου δώσει μια γνωμάτευση έτσι ώστε να πάρω αναβολή
...
Πολίτης του Κόσμου

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Πολίτης του Κόσμου »

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω συμπληρώσει τους 24 μήνες αναβολών, και την τελευταία φορά συμβουλεύτηκα το γκρουπ εδώ και πήγα μέσω στρατοπέδου Θήβας. Εκεί ο ψυχίατρος μου είπε "έλα πάλι του χρόνου με καινούργιο χαρτί απο ψυχολόγο και θα πας για οριστική απαλλαγή". Το χαρτί μου ήρθε για 10 Μαίου.

Έχω τις εξής ερωτήσεις:
  • Εξακολουθεί να είναι το στρατόπεδο η πιο γρήγορη και σίγουρη μέθοδος για απαλλαγή, ή μήπως είναι προτιμότερο το φρουραρχείο για την προκειμένη περίπτωση;
  • Είναι σίγουρο οτι θα υπάρχει επιτροπή απαλλαγών στις 10 Μαίου;

Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.

Doctor_V

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Doctor_V »

Έχει και ψυχίατρο έχει και επιτροπή. Γενικά είναι πολύ χαλαρά. Δε θα ταλαιπωρηθείς πολυ. Υπομονή να κάνεις και όλα καλά θα πάνε.
Σάββας Καββαδας

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Σάββας Καββαδας »

Παιδιά καλησπέρα. Έχω ένα θέμα και αύριο θα πάρω χαρτί από δημόσιο ψυχίατρο. Έχω ήδη 2 χρόνια αναβολών λόγω υγείας. Με αυτό το χαρτί μπορώ να πάρω αναβολή για κοινωνικούς λόγους γιατί παρουσιάζομαι Ιούλιο και δουλεύω; Μπορώ μετά με το χαρτί από δημόσιο να πάρω απαλλαγή?
George t1

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από George t1 »

Καλησπέρα, πήγε κανένας αυτές τις μέρες στη Θήβα για αναβολή/απαλλαγή να μας πει την εμπειρία του; Πάω αύριο για δεύτερη αναβολή με χαρτί από δημόσιο ψυχίατρο και φάρμακα αλλά έχω τρελό άγχος.
Κάποιος

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Κάποιος »

Καλησπέρα. Πήρα οριστική απαλλαγή μέσω στρατοπέδου. Στο χαρτί που μου έδωσαν στην πύλη είχε λάθος στον αριθμό της διεύθυνσης μου. Υπάρχει περίπτωση αυτό να μου δημιουργήσει πρόβλημα ; Πρέπει να κάνω κάποια διαδικασια για να το διορθώσουν ;
ann0NYmus
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2021 8:35 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από ann0NYmus »

Καλησπέρα στο φόρουμ. Ειχα πάρουσιαστει πριν 2 έτη και πήρα αναβολη για λόγους υγείας 1 έτος, ήταν καθαρα για βιοποριστικούς λόγους, μόλις εληξε πήρα μια σπουδαστική λόγω σπουδών σε ΙΕΚ. Φετος το καλοκαίρι έχω την οικονομική δυνατότητα να υπηρετήσω την πατρίδα, δεν θέλω να βγω ι5 σε καμία περίπτωση γιατί χαίρω άκρας υγείας, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει τι να περιμενω και τι να κανω ωστε να αποφυγω δυσαρεστα αποτελεσματα.

Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

dumspirospero έγραψε:Χαιρετώ την ομάδα, παρουσιάζομαι τον Μάιο και έχω τις εξής απορίες :
  • 1. Επιτροπές για αναβολή υπάρχουν πάντα στα στρατόπεδα την ημέρα της κατάταξης;
  • 2. Έχω πιθανότητες να διεκδικήσω αναβολή για ψυχολογικούς λόγους χωρίς γνωμάτευση;
  • 3. Αν πάρω αναβολή για ψυχολογικούς λόγους (6μηνη ας πούμε) και την περίοδο που λήγει η αναβολή είμαι σε ΙΕΚ μπορώ να πάρω κι άλλη αναβολή λόγω σπουδών σε ΙΕΚ;


1. Τις μερες καταταξεις φροντιζουν να υπαρχει Επιτροπη Απαλλαγων ειτε στο στρατοπεδο μεσα είτε σε σχετικα κοντινη αποσταση απο το στρατοπεδο. Και στις δυο περιπτωσεις, αν πας απο νωρις ξεμπερδευεις την ιδια ημερα.

2. Ναι, αρκετοι εχουν παρει χωρις γνωματευση. Αλλα Α) μπορουν να σου δωσουν 6-12 μηνες ενω με χαρτι δινουν 24μηνη Β) Μπορει να σου κανουν καμια εξτρα ερωτηση, ενω αν εχεις το χαρτι εμπιστευονται τη γνωματευση του γιατρου σου και την φαρμακευτικη αγωγη που λαμβανεις.

Ιλλιας

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Ιλλιας »

Παιδιά βλέπω όλους π αναγράφουν για ψυχολογικούς κ. Τλ λόγους, εγώ που έχω λόγους με τον πόλεμο στην Ουκρανία ο μεγαλύτερες μoυ αδερφός υπηρετεί, με 2 ανηψια που έχω και στηρίζω οικονομικά και περιμένω να έρθουν τι να κάνω;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Δευ Ιούλ 11, 2022 7:20 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Μανώλης

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Μανώλης »

Μπορεί κάποιος να προτείνει κάποιον ψυχίατρο στην Αθήνα; Που να έχει επισκεφτεί φυσικά.
Άβαταρ μέλους
Killersingh007
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2022 2:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Killersingh007 »

Γειά σας, είχα πάρει 1 ετήσια αναβολή για λόγους υγείας κατευθείαν από το στρατόπεδο την ημέρα της κατάταξης (Πολεμική Αεροπορία- Τρίπολη). Τώρα με κάλεσαν να παρουσιαστώ στο 251 ΓΝΑ στις 12 Σεπτεμβρίου. Μπορώ να πάρω κατευθείαν από εκει την δεύτερη αναβολή ή πρέπει να κλείσω κάποιο ραντεβού. Ρωτάω αυτό επειδή γράφει στην ανακοίνωση και στο σημείωμα κατάταξης το εξής

10. Οι καλούμενοι που πάσχουν από χρόνιο νόσημα και παρακολουθούνται ιατρικά για τουλάχιστον έξι μήνες, έχουν τη δυνατότητα: α. Να προσέρχονται, πριν από την κατάταξή τους, κατόπιν ραντεβού στα αντίστοιχα με την πάθησή τους εξωτερικά ιατρεία, για εξέταση στο 251 ΓΝΑ (Αθήνα), επιδεικνύοντας το σημείωμα κατάταξής τους και προσκομίζοντας τον πλήρη ιατρικό φάκελο της πάθησής τους. Στην ιατρική γνωμάτευση, που θα εκδίδεται από τον αρμόδιο στρατιωτικό ιατρό να αναγράφεται το νόσημα και η σχετική παράγραφος του Γενικού Πίνακα Νοσημάτων Παθήσεων και Βλαβών του π. Δ.11/2014 (Α΄ 17), όταν είναι εφικτό, καθώς και η προτεινόμενη προς τις υγειονομικές επιτροπές και τα ειδικά στρατολογικά συμβούλια κρίση σωματικής ικανότητας. Οι υπόχρεοι προς κατάταξη προσκομίζουν την ανωτέρω γνωμάτευση στο Κέντρο Κατάταξης, προκειμένου να εξεταστούν από τις αρμόδιες υγειονομικές επιτροπές ή τα ειδικά στρατολογικά συμβούλια, χωρίς να χρειάζεται περαιτέρω παραπομπή τους στο 251 ΓΝΑ ή εκτίμηση από ειδικό ιατρό. β. Εφόσον δεν επιθυμούν ή δεν δύνανται να εξεταστούν στο 251 ΓΝΑ, να προσκομίζουν ιατρική γνωμάτευση της πάθησής τους από θεράποντα ιατρό κρατικού νοσοκομείου. Στη γνωμάτευση αυτή πρέπει να αναγράφεται ότι ο θεράπων ιατρός παρακολουθεί συστηματικά τον εν λόγω ασθενή για διάστημα τουλάχιστον έξι μηνών και τηρεί πλήρη ιατρικό φάκελο της πάθησής του. Στην περίπτωση αυτή οι υπόχρεοι προς κατάταξη προσκομίζουν την προαναφερόμενη γνωμάτευση στα αρμόδια υγειονομικά όργανα της 124 ΠΒΕ, τα οποία αποφασίζουν, εφόσον είναι εφικτό, την ένταξή τους σε κατηγορία σωματικής ικανότητας χωρίς να απαιτείται η περαιτέρω παραπομπή τους σε ειδικό ιατρό, άλλως θα παραπέμπονται στο 251 ΓΝΑ.

Μπορώ δηλαδή να ξεμπερδέψω την ίδια ημέρα ή όχι;

Care

Re: Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Care »

Killersingh007 έγραψε: Παρ Σεπ 02, 2022 1:57 am Γειά σας, είχα πάρει 1 ετήσια αναβολή για λόγους υγείας κατευθείαν από το στρατόπεδο την ημέρα της κατάταξης (Πολεμική Αεροπορία- Τρίπολη). Τώρα με κάλεσαν να παρουσιαστώ στο 251 ΓΝΑ στις 12 Σεπτεμβρίου. Μπορώ να πάρω κατευθείαν από εκει την δεύτερη αναβολή ή πρέπει να κλείσω κάποιο ραντεβού. Ρωτάω αυτό επειδή γράφει στην ανακοίνωση και στο σημείωμα κατάταξης το εξής10. Οι καλούμενοι που πάσχουν από χρόνιο νόσημα και παρακολουθούνται ιατρικά για τουλάχιστον έξι μήνες, έχουν τη δυνατότητα: Α. Να προσέρχονται, πριν από την κατάταξή τους, κατόπιν ραντεβού στα αντίστοιχα με την πάθησή τους εξωτερικά ιατρεία, για εξέταση στο 251 ΓΝΑ (Αθήνα), επιδεικνύοντας το σημείωμα κατάταξής τους και προσκομίζοντας τον πλήρη ιατρικό φάκελο της πάθησής τους. Στην ιατρική γνωμάτευση, που θα εκδίδεται από τον αρμόδιο στρατιωτικό ιατρό να αναγράφεται το νόσημα και η σχετική παράγραφος του Γενικού Πίνακα Νοσημάτων Παθήσεων και Βλαβών του π. Δ.11/2014 (Α΄ 17), όταν είναι εφικτό, καθώς και η προτεινόμενη προς τις υγειονομικές επιτροπές και τα ειδικά στρατολογικά συμβούλια κρίση σωματικής ικανότητας. Οι υπόχρεοι προς κατάταξη προσκομίζουν την ανωτέρω γνωμάτευση στο Κέντρο Κατάταξης, προκειμένου να εξεταστούν από τις αρμόδιες υγειονομικές επιτροπές ή τα ειδικά στρατολογικά συμβούλια, χωρίς να χρειάζεται περαιτέρω παραπομπή τους στο 251 ΓΝΑ ή εκτίμηση από ειδικό ιατρό. Β. Εφόσον δεν επιθυμούν ή δεν δύνανται να εξεταστούν στο 251 ΓΝΑ, να προσκομίζουν ιατρική γνωμάτευση της πάθησής τους από θεράποντα ιατρό κρατικού νοσοκομείου. Στη γνωμάτευση αυτή πρέπει να αναγράφεται ότι ο θεράπων ιατρός παρακολουθεί συστηματικά τον εν λόγω ασθενή για διάστημα τουλάχιστον έξι μηνών και τηρεί πλήρη ιατρικό φάκελο της πάθησής του. Στην περίπτωση αυτή οι υπόχρεοι προς κατάταξη προσκομίζουν την προαναφερόμενη γνωμάτευση στα αρμόδια υγειονομικά όργανα της 124 ΠΒΕ, τα οποία αποφασίζουν, εφόσον είναι εφικτό, την ένταξή τους σε κατηγορία σωματικής ικανότητας χωρίς να απαιτείται η περαιτέρω παραπομπή τους σε ειδικό ιατρό, άλλως θα παραπέμπονται στο 251 ΓΝΑ. Μπορώ δηλαδή να ξεμπερδέψω την ίδια ημέρα ή όχι;
τελικά τι έγινε; Πως κυλήσε η διαδικασία πες λιγο
Dimitris900

Re: Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Dimitris900 »

Γεια σας. Διαβάζω στο thread ότι την απαλλαγή από το στρατόπεδο την παίρνεις αυθημερόν (αν την πάρεις). Δηλαδή σού δίνουν Στρατολογική Κατάσταση Τύπου Α΄ ή Β΄ή κάποιο ειδικότερο "Απαλλακτικό" --- κι αν το τελευταίο, ποιο ακριβώς είναι το λεκτικό αυτού;
Διαβάζω επίσης ότι η απόφαση απαλλαγής μπορεί να πάρει και πάνω από μήνα μέχρι να ανέβει στη σελίδα της στρατολογίας. Σε αυτήν την περίπτωση, εάν προκύψει διορισμός στο δημόσιο στο μεσοδιάστημα, τι γίνεται; Δεδομένου ότι η υπηρσία που σε διορίζει (τουλάχιστον στην περίπτωση των ΑΕΙ) ελέγχει την στρατολογική σου κατάσταση αυτεπάγγελτα, χωρίς να προσκομίζεις ο ίδιος κάποιο χαρτί, πώς μπορούν να δουν ότι έχεις όντως απαλλαγεί, και δεν ακυρώσουν τον διορισμό σου;
Τα έφερε έτσι το timing, που μάλλον θα βρεθώ μεταξύ απαλλαγής (μέσα Ιουλίου) και διορισμού με απόσταση 15-20 ημερών. Κι έχω χεστεί από το φόβο :(
Παρακαλώ, μόνο αν ξέρει κάποιος να μού απαντήσει στα σίγουρα, ας το κάνει.
Ευχαριστώ!
Xaritos30

Re: Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Xaritos30 »

Σε περίπτωση που μάθεις τι παίζει Dimitris900, παρακαλώ ανέφερε το εδώ διότι ενδιαφέρει και μένα αυτή η ιστορία.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες