Εις μνήμη Δημητρίου Βλων

Στρατιωτική ιστορία, πόλεμοι και προσωπικότητες του παρελθόντος
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
pgbe
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Μαρ 31, 2020 2:13 pm
Επικοινωνία:

Εις μνήμη Δημητρίου Βλων

Δημοσίευση από pgbe »

Αγαπητοί φίλοι... Στην είσοδο του κτηρίου στη Σχ. Αλεξιπτωτιστών στον Ασπρόπυργο μία επιγραφή αναφέρει επί λέξη:

Επειδή χρέος μας είναι να μαθαίνουμε και να τιμούμε τη μνήμη επιφανών ανδρών θα ήθελα

κάποιος που γνωρίζει για τη ζωή και τα έργο αυτού του παληκαριού των καταδρομών,

που τόσο πρόωρα έφυγε από κοντά μας, να μας αναφέρει σχετικά.

Θα ήταν ευχής έργο να γράψουν και άνθρωποι που τον έζησαν από κοντά εντός ή και εκτός υπηρεσίας.

Νομίζω πως αξίζει τον κόπο μιας και τα στοιχεία που έχω ψάξει στο διαδίκτυο είναι πολύ λίγα.

Ευχαριστώ.

Γεώργιος. Β. Παπαδόπουλος.

Άβαταρ μέλους
pgbe
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Μαρ 31, 2020 2:13 pm
Επικοινωνία:

Εις μνήμη Δημητρίου Βλων

Δημοσίευση από pgbe »

Σήμερα, Μ. Παρασκευή, ημέρα που ο Χριστός μας είναι στον άδη, η εκκλησία μας τιμά όλους τους κεκοιμημένους αδελφούς μας.Έτσι λοιπόν κι εγώ δίνοντας συνέχεια στην αρχική μου ανάρτηση, περί της μνήμης του αδικοχαμένου Δημητρίου Βλων, καταθέτω ό, τι

βρήκα στο διαδίκτυο στη μνήμη του... Αν γνωρίζετε περισσότερα στοιχεία ας τα αναφέρετε, εις ανάπαυσιν της ψυχής αυτού του νέου παιδιού.

Καλή Ανάσταση... Ευχαριστώ...

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΒΛΩΝ (1965-1993)

Γεννήθηκε στις 20 Οκτωβρίου του 1965 και έφυγε για τη «τελευταία του άσκηση» στις 29 Σεπτεμβρίου του 1993, σε σπηλαιοκατάδυση στη Λίμνη Βουλιαγμένης.
Η μεγάλη του αγάπη για τα επικίνδυνα σπορ και τον στρατό, τον οδήγησε να υπηρετήσει αρχίζοντας την καριέρα του σαν υπαξιωματικός της Σ. Μ. Υ.
στο Κέντρο Εκπαίδευσης Ειδικών Δυνάμεων (ΚΕΕΔ)
στη Σχολή Αλεξιπτωτιστών (ΣΧΑΛ)
και στο Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών (ΕΤΑ).
Πρώτευσε στο 106 Σχολείο ΟΥΚ και διακρίθηκε σε όλα τα ελληνικά και ευρωπαϊκά Σχολεία. Με το βαθμό του Αρχιλοχία ΠΖ -ΕΔ, ήταν εκπαιδευτής στην Ομάδα Επιδείξεων και Ελευθέρας Πτώσεως.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες