Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Navy
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Δευ Αύγ 03, 2020 10:54 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από Navy »

M.A.R.C.H. έγραψε:Δηλαδη οι ΟΒΑ π μακαρι ν ειναι μικρός ο αριθμός π θ μπουν ΕΠΟΠ παιρνουν αυτομάτως 250 μορια ειδικοτητα + 100 λογο Οβα 350 συνολο πες κ με 1α Τει που εχουν σχεδον ολοι σημερα παμε 800 μορια...

χωρις ν βαλουμε ΕΔ κ αγγλικά ...

250 μόρια ειδικοτητα πως προκυπτει γιατί δεν το γνωρίζω;
Navy
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Δευ Αύγ 03, 2020 10:54 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από Navy »

Μακάρι όσοι ΟΒΑ Έχουν ρίξει ιδρώτα ν αποκατασταθούν, ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από D.Y.K »

Σχεδόν σε όλες τις ειδικότητες του Πολεμικού Ναυτικού.
Sefis
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 14, 2020 1:51 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από Sefis »

Γνώμη μου είναι ότι ο διαγωνισμός ΕΠΟΠ δεν έχει καμία σχέση με τους ΟΒΑ.Οι μεν μοριοδοτούνται ανάλογα με τα προσόντα τους και οι δε απλά εισέρχονται ως Οπλίτες με μοναδικό κριτήριο την ηλικία.

Υπάρχουν χιλιάδες παιδιά με πτυχία τα οποία περιμένουνε για μια ευκαιρία, για τους ΟΒΑ ας γίνει κάποιος άλλος διαγωνισμός με πιο συγκεκριμένα κριτήρια και διαφορετικό τρόπο μοριοδότησης.

Άβαταρ μέλους
ArmyOfficer
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 15, 2020 2:36 am
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από ArmyOfficer »

Καλησπέρα παιδιά... Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους με το καλό να βγει η προκήρυξη.Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω.

σε ποιο σώμα μου προτείνετε να πάω και σε ποια ειδικότητα; Έχω τελειώσει Πολιτικών Μηχανικών ΤΕ

Έχω ECDL

Είμαι πολύτεκνος

(Και τώρα θα δώσω πτυχίο για αγγλικά lower B2)

Άβαταρ μέλους
ArmyOfficer
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 15, 2020 2:36 am
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από ArmyOfficer »

Καλησπέρα παιδιά... Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους με το καλό να βγει η προκήρυξη.Τρεις ερωτησεις θα ήθελα να κάνω.

σε ποιο σώμα μου προτείνετε να πάω και σε ποια ειδικότητα; Έχω μόρια;

Πτυχιο Πολιτικών Μηχανικών ΤΕ (ΤΕΙ)

Πτυχίο Δομικών έργων (ΕΠΑΛ)

Έχω ECDL

Είμαι πολύτεκνος

(Και τώρα θα δώσω πτυχίο για αγγλικά lower B2)

Άβαταρ μέλους
Mortar
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Δευ Μάιος 04, 2020 1:46 pm
Τοποθεσία: Δεκανέας
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από Mortar »

Λάθος η τοποθέτηση σου. Δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα ο στρατός. Ναι μεν σου προσφέρει μια σταθερή δουλειά, αλλά θες αξιόμαχο στρατιωτικό προσωπικό και πιο συμφέρον για τα τρία επιτελεία είναι να δώσουν έμφαση στους υπηρετούντες ΟΒΑ, οι οποίοι είναι εκπαιδευμένοι, ξέρουν πως λειτουργεί μια στρατιωτική μοναδα και το βασικό είναι ότι βρίσκονται ήδη μέσα. Ο θεσμός των ΟΒΑχθα μπορούσε να λειτουργεί ως προπαρασκευαστικό στάδιο για τον θεσμό των ΕΠΟΠ. Δηλαδή όταν βγαίνει μια προκηρυξη ΕΠΟΠ οι ΟΒΑ να αξιολογούνται και οι ικανότεροι αυτών να γίνονται επαγγελματίες οπλίτες. Φυσικά θα υπάρχουν θέσεις για πολίτες
Navy
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Δευ Αύγ 03, 2020 10:54 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από Navy »

Mortar έγραψε:Λάθος η τοποθέτηση σου. Δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα ο στρατός. Ναι μεν σου προσφέρει μια σταθερή δουλειά, αλλά θες αξιόμαχο στρατιωτικό προσωπικό και πιο συμφέρον για τα τρία επιτελεία είναι να δώσουν έμφαση στους υπηρετούντες ΟΒΑ, οι οποίοι είναι εκπαιδευμένοι, ξέρουν πως λειτουργεί μια στρατιωτική μοναδα και το βασικό είναι ότι βρίσκονται ήδη μέσα. Ο θεσμός των ΟΒΑχθα μπορούσε να λειτουργεί ως προπαρασκευαστικό στάδιο για τον θεσμό των ΕΠΟΠ. Δηλαδή όταν βγαίνει μια προκηρυξη ΕΠΟΠ οι ΟΒΑ να αξιολογούνται και οι ικανότεροι αυτών να γίνονται επαγγελματίες οπλίτες. Φυσικά θα υπάρχουν θέσεις για πολίτες
Συμφωνώ κι επαυξανω, οι ΟΒΑ θα μπορουσαν να είναι ο προθαλαμος των ΕΠΟΠ και οι ικανότεροι αυτών να σταδιιδρομουν. Στις μέρες μας, οι περισσοτεροι αν όχι όλοι, διαθέτουμε απολυτήριο Λυκείου.

Άβαταρ μέλους
Diasostis31
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2015 7:41 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από Diasostis31 »

Αυτό θα μπορούσε να γίνει αν η προκήρυξη ΟΒΑ ήταν ανοιχτή για όλους. Ούτε 3ετιες, και ΔΕΑ, γυναίκες μέσα, με οποιοδήποτε ειδικότητα. Όπως οι ΣΥΟΠ στην Κύπρο. Τώρα είναι παράνομη οποιαδήποτε τύπου μονιμοποίηση + ότι προσλήφθηκαν χωρίς αθλήματα (εκτός ΕΔ) και κατάθεση απολυτηρίου. Έχουν μπει άτομα και χωρίς λυκειο ΟΒΑ.

Άβαταρ μέλους
Mortar
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Δευ Μάιος 04, 2020 1:46 pm
Τοποθεσία: Δεκανέας
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από Mortar »

Καλά εννοείται αυτό. Για να γίνει η μεταπήδηση στον άλλον θεσμό θα μετράνε διαφορά κριτήρια. Για παράδειγμα θα πρέπει να περάσουν αθληματα και βέβαια και αλλά κριτήρια με ελάχιστο το απολυτήριο λυκείου
Sefis
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 14, 2020 1:51 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από Sefis »

Το ότι βάζουμε στο ίδιο σακούλι κάποιον με ένα απολυτήριο Λυκείου (μέχρι και ΕΠΑΛ) με κάποιον που έχει πτυχία, μεταπτυχιακά κ ξένες γλώσσες με ξεπερνάει. Σιγά την εκπαίδευση που έκαναν οι ΟΒΑ, όσους ΟΒΑ γνωρίζω κάνουνε απλές υπηρεσίες όπως όλοι οι υπόλοιποι φαντάροι... Γι αυτό μην ακούω για την εκπαίδευση των ΟΒΑ.

Sefis
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 14, 2020 1:51 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από Sefis »

Επίσης κανένας δεν είπε ότι ο στρατός είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα, είναι όμως ΔΗΜΟΣΙΟ!

Άβαταρ μέλους
lancecorporal
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: Τρί Μαρ 24, 2020 12:48 pm
Τοποθεσία: Δεκανέας
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από lancecorporal »

Εχει δικαιο ο διασωστης, ενα φιλαρακι μου που ειναι μεσα οβα και ανανεωσε τωρα για 6ετια δεν εχει βγαλει καν λυκειο.
You couldn't beat me even if you wanted to.
Άβαταρ μέλους
Mortar
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Δευ Μάιος 04, 2020 1:46 pm
Τοποθεσία: Δεκανέας
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από Mortar »

Το ότι έχει πτυχία και μεταπτυχιακά τον κάνει ικανό στρατιωτικό ; Το ότι ο ΟΒΑ κάθε μέρα επι αρκετά χρόνια πηγαίνει στο στρατόπεδο σε καθημερινή βάση και εγκλιματίζεται με το περιβάλλον, συμμετέχει σε βολές, ασκήσεις, αναλαμβάνει πόστα, ασχολείται με την ειδικότητα και πολλά αλλά δεν είναι λίγο. Επίσης τι σχέση έχουν οι υπηρεσίες ; Ακόμη και επαγγελματίες οπλίτες κάνουν σκοπιές...
Navy
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Δευ Αύγ 03, 2020 10:54 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από Navy »

Sefis έγραψε:Το ότι βάζουμε στο ίδιο σακούλι κάποιον με ένα απολυτήριο Λυκείου (μέχρι και ΕΠΑΛ) με κάποιον που έχει πτυχία, μεταπτυχιακά κ ξένες γλώσσες με ξεπερνάει. Σιγά την εκπαίδευση που έκαναν οι ΟΒΑ, όσους ΟΒΑ γνωρίζω κάνουνε απλές υπηρεσίες όπως όλοι οι υπόλοιποι φαντάροι... Γι αυτό μην ακούω για την εκπαίδευση των ΟΒΑ.

Φιλε μου,rendez vous στο μηχανοστάσιο 08:00-14:00,2:00-8:00. Θα μας βοηθήσεις λίγο στην καθαρισμό των sea chests γι'αρχη γιατί μετά έχουμε τα delaval.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες