Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
giorgos

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από giorgos »

Καλησπερα. Ηθελα να ρωτησω αν βγει η προκυρηξη που λετε να ειναι η βαση;
Νίκος

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από Νίκος »

Κατσε να βγει πρωτα και να δούμε τς προϋποθέσεις..
Άβαταρ μέλους
GreekGod
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 255
Εγγραφή: Δευ Ιαν 20, 2020 7:32 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από GreekGod »

Ισχύει παιδιά μην λέμε πολλά και στο τέλος δεν βγει τίποτα.
Lk

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από Lk »

Καλησπέρα παιδιά,καταλαβαίνω την αγωνία σας, αρχίζω και αγχώνομαι κ εγώ πολύ. Διότι για τους άνδρες είναι πιο εύκολο αν πάρουν μόνο ειδικές δυνάμεις. Αν έπαιρνε γενικά εποπ θα ήμουν πιο καλά, ενώ τώρα που λογικά θα είναι μόνο ειδ. δυναμεις δεν θα δηλώσω.Υπάρχει περίπτωση λέτε να πάρει γενικότερα εποπ;

Επίσης σχετικά με τα μόρια απ ότι έχω δει από παλιότερα, είναι ανάλογα την ζήτηση που έχει η κάθε ειδικότητα κ νομίζω πως αν μια θέση ζητάει τουλάχιστον πχ απολυτήριο λυκείου, τότε θα μετρήσει αν κάποιος έχει πτυχίο αει/τει, ενώ αν ζητάει μόνο λυκείου θ μετρήσει μόνο το απολυτήριο λυκείου.

Αν τυχόν βγει

γενικότερα εποπ κ όχι μόνο ειδ. δυναμεις, εγώ με πτυχιο αει(Κοινωνιολογία)ecdl&Lower θα έχω πιθανότητα λετε; αν και δεν ξέρω αν μετράνε το ecdl

Lk

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από Lk »

Έχω την εντύπωση με βάση τα σχόλια σε προηγούμενες συζητήσεις για τις προκηρύξεις τότε πριν καμιά 10ετια, οτι δεν έχει συγκεκριμένο αριθμό βάσεων. Πάει ανάλογα την ζήτηση που έχει κάθε ειδικότητα. Δλδ αναλογα τα μόρια που έχουν όσοι δηλώσουν μια ειδικότητα.. Ε κάπως έτσι. Αν κάποια ειδικότητα μαζέψει υποψήφιους με 500μορια, ε μπορεί να πάει κάπου εκεί.

Και επίσης έχω την εντύπωση πωσ αν μια ειδικότητα ζητάει μόνο απολυτήριο λυκείου θ μετρήσουν μόνο αυτό άσχετα αν κάποιος έχει τελειώσει αει/τει. Ενω αν ζητάει "τουλάχιστον απολυτήριο λυκείου" τότε θα μετρηθεί στα μόρια το πτυχίο αει/τει - εφόσον τ έχει καποιος-αντί για το λύκειο.

Πάντως μην αγχώνεστε. Ειδικά όσοι έχετε προετοιμάσει χρόνια για μια προκηρυξη. Εγώ που είμαι γυναίκα και δεν έχω προετοιμάστει για ειδικές δυνάμεις αγχώνομαι, γτ απ ότι καταλαβαίνω θα πάρουν εποπ απλά μόνο ειδικές δυνάμεις κ όχι γενικότερα εποπ, οπότε δεν θα κάνω αίτηση.

NAVY

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από NAVY »

Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα να πω στην κοπελια Lk οτι μην νομιζεις οτι ειναι ευκολο και με τις αλλες ειδικοτητες ! Εγω που ενδιαφερομαι για ναυτικο... Σε τεχνικη ειδικοτητα... Μην νομιζεις οτι ειναι ευκολο και ας δηλωσουν πιο λιγα ατομα! Γιατι εδω υπαρχει αδικια! Οταν σου δινει τα πιο πολλα μορια εχοντας προυπηρεσια... Μα δεν ξερουν οτι ενας νεος ας πουμε 20 χρονων... Εχει βγαλει το ΕΠΑΛ με ειδικοτητα. Πηγε φανταρος και τελειωσε... Που να προλαβει να εχει προυπηρεσια αυτος ο ανθρωπος! Ποτε να δουλεψει; Απο το Δημοτικο; Ασε που αν πας σε κανεναν εργοδοτη να πιασεις δουλεια πανω στην ειδικοτητα σου... Δεν σε παιρνουν επειδη ψαχνουν ατομο με εμπειρια! Με την ανεργια που υπαρχει που να βρεις ευκολα δουλεια πανω στην ειδικοτητα σου! Αποτελεσμα... Οσοι ειναι μικροι στην ηλικια 20αρηδες που εχουν τελειωσει ειδικοτητα στο σχολειο... Με τα μορια της προυπηρεσιας που ζητανε... Αυτοματως ολα αυτα τα παιδια μενουν εκτος! Ευχαριστω πολυ που με ακουσατε!
Lk

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από Lk »

Καλησπέρα. Απ ότι έχω δει πάντως σε παλαιότερο forum για το ναυτικό λένε τα χειρότερα, λένε είναι πολύ παλούκι οπότε ισωσ είναι πιο εύκολο να μπει κάποιος γιατί δεν το δηλώνουν τόσοι πολλοί. Πάντως καλή επιτυχία αφού το θες!!! 😊

Σίγουρα αν ζητάει ειδικότητα μάλλον θα μέτρα και η προϋπηρεσία αλλά εγώ πχ που είμαι απόφοιτη αει Κοινωνιολογία δεν θα κοίταζα τεχνική ειδικότητα, απλά κάποια θέση που δεν θέλει συγκεκριμένο πτυχίο. Αλλωστε οι απόφοιτοι αει/τει παίρνουν 450 μόρια. Όσοι όμως ψάχνονται για συγκεκριμένη ειδικότητα είναι πιο δύσκολα.

Ενώ ένας απόφοιτος αει/τει με ξένη/ες γλωσσα/ες μπορεί πιο εύκολα να πιάσει μια θέση που θα ζητάει "τουλάχιστον απολυτήριο λυκείου". Σε τέτοια κατηγορία αν δεν έχεις υπηρετήσει ειδ δυνάμεις, αν δεν έχεις τριτεκνια πολυτεκνια κλπ ή δεν έχεις χαρτί αε ι/τει δεν παίρνεις πολλά μόρια. Τώρα θα πει κάποιος αδικία για όσους είναι απόφοιτοι μόνο λυκείου γτ μπορεί πολύ εύκολα να τους περάσει κάποιος με χαρτί αει/τει αλλά τι να πω. Σίγουρα όμως οι τεχνικές ειδικότητες που θα ζητηθουν είναι και πιο λίγες κ θα δηλώσουν πολλοί που έχουν τ αντίστοιχο χαρτί.

Οπωσ και να έχει λογικά θα πάρουν εποπ απλά ειδ. δυνάμεις, οπότε αυτό συμφέρει τους άντρες γτ άπειροελάχιστες γυναίκες πιστεύω θα μπορέσουν να περάσουν. Αν έπαιρναν γενικότερα εποπ θα δήλωνα, τώρα όμως με τις ειδικές δυνάμεις ούτε καν😆😏

NAVY

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από NAVY »

Σωστα οσα λες Lk ... Ομως ενα ειναι σιγουρο! Μπορει το ΑΣΕΠ να αποκλειει τις αδικιες εισαγωγης υποψηφιων τα βυσματα δηλαδη να ειναι πιο αξιοκρατικα... Αλλα δυστυχως αποκλειει απο μονο του πολλες κατηγοριες υποψηφιων! Και αυτο ειναι ΑΔΙΚΙΑ! Κατ εμε επρεπε να ειχαν διαχωρησει κατηγοριες υποψηφιων! Αυτοι που εχουν πτυχιο ΑΕΙ η ΤΕΙ... Να ειχαν ξεχωριστες προκηρυξεις! Και αυτοι που ειχουν απολυτηριο Λυκειου δηλαδη δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης... Να εχουν ξεχωριστες προκηρυξεις! Διοτι εχοντως των πραγματων οταν σε μια ειδικοτητα μου γραφει τουλαχιστον απολυτηριο λυκειου... Λογικο ειναι αυτος που εχει πτυχιο ΑΕΙ ηΤΕΙ να παιρνει παραπανω μορια! Δεν πρεπει να ανακατευει υποψηφιους δευτεροβαθμιας με τριτοβαθμιας εκπαιδευσης! Οσο για τις τεχνικες ειδικοτητες... Εςπαναλαμβανω. Εφ οσον εχεις υποψηφιους απο 18 ετων εως 28 ετων... Πως ειναι δυνατον ενας 18αρης 20αρης... Να εχει προυπηρεσια; Ειναι δυνατον; Μα καλα και η Καταλαβαινει οτι δεν ειναι δυνατον αυτοι που εχουν μικρη ηλικια να συναγωνιστουν εναν 226αρη η 28αρη... Διοτι δεν θα εχουν αρκετη προυπηρεσια λογω ηλικιας! Αρα αυτο απο μονο του ειναι αδικια! Πεταει απ εξω ολους τους μικρους σε ηλικια! Δυστυχως το ΑΣΕΠ... Με το συστημα μοριων... Δεν ειναι και τοσο αντικειμενικο!
NAVY

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από NAVY »

Παντως παιδια πιστευω οτι θα ειναι πιο δυσκολα σε αυτην την προκηρυξη ΕΠΟΠ. Θα ειναι μαλλον πιο αυστηρα τα κριτηρια! Τελικα ετσι οπως παει... Πιο ευκολα θα περνας στις στρατιωτικες σχολες παρα στους ΕΠΟΠ. Γιατι στις σχολες ξερεις οτι θα διαβασεις τα 4 αυτα μαθηματα των πανελληνιων και θα πας να δωσεις! Ειναι πιο ξεκαθαρα και πιο αντικειμενικα τα πραγματα! Ξερεις απο την αρχη οτι θα ξεσκιστεις στο διαβασμα και θα πας να δωσεις! Ενω στους ΕΠΟΠ πρεπει να εχεις την τυχη με το μερος σου! Ειναι κατι σαν τζογος! Να τυχει να παρουν την ειδικοτητα που εχεις να πληρεις τα κριτηρια που αυτοι βαζουν και εννοειται οτι ανα πασα στιγμη μπορουν να τα αλλαξουν... ! Βασικα ειναι περισσοτερο θεμα τυχης!
Κώστας

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από Κώστας »

Παιδιά εγω ειμαι μάγειρας και εχω προϋπηρεσία 2 χρονια χωρίς όμως πιστοποίηση μονο βεβαίωση απο ι. ε. κ. λετε να μετράει; τι ισχύει με βάση τ 2010;
fsafsa

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από fsafsa »

NAVY έγραψε:Σωστα οσα λες Lk ... Ομως ενα ειναι σιγουρο! Μπορει το ΑΣΕΠ να αποκλειει τις αδικιες εισαγωγης υποψηφιων τα βυσματα δηλαδη να ειναι πιο αξιοκρατικα... Αλλα δυστυχως αποκλειει απο μονο του πολλες κατηγοριες υποψηφιων! Και αυτο ειναι ΑΔΙΚΙΑ! Κατ εμε επρεπε να ειχαν διαχωρησει κατηγοριες υποψηφιων! Αυτοι που εχουν πτυχιο ΑΕΙ η ΤΕΙ... Να ειχαν ξεχωριστες προκηρυξεις! Και αυτοι που ειχουν απολυτηριο Λυκειου δηλαδη δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης... Να εχουν ξεχωριστες προκηρυξεις! Διοτι εχοντως των πραγματων οταν σε μια ειδικοτητα μου γραφει τουλαχιστον απολυτηριο λυκειου... Λογικο ειναι αυτος που εχει πτυχιο ΑΕΙ ηΤΕΙ να παιρνει παραπανω μορια! Δεν πρεπει να ανακατευει υποψηφιους δευτεροβαθμιας με τριτοβαθμιας εκπαιδευσης! Οσο για τις τεχνικες ειδικοτητες... Εςπαναλαμβανω. Εφ οσον εχεις υποψηφιους απο 18 ετων εως 28 ετων... Πως ειναι δυνατον ενας 18αρης 20αρης... Να εχει προυπηρεσια; Ειναι δυνατον; Μα καλα και η Καταλαβαινει οτι δεν ειναι δυνατον αυτοι που εχουν μικρη ηλικια να συναγωνιστουν εναν 226αρη η 28αρη... Διοτι δεν θα εχουν αρκετη προυπηρεσια λογω ηλικιας! Αρα αυτο απο μονο του ειναι αδικια! Πεταει απ εξω ολους τους μικρους σε ηλικια! Δυστυχως το ΑΣΕΠ... Με το συστημα μοριων... Δεν ειναι και τοσο αντικειμενικο!


18 και 20 ετών έχουν την ευκαιρία να μπουν στο στρατό μέσω των πανελλαδικών.

Άβαταρ μέλους
panaghskou
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 09, 2020 3:42 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από panaghskou »

Καλησπέρα παλικάρια! Είμαι 27 ετών πτυχιούχος ΤΕΙ πληροφορικής, Έχω πτυχίο επιπέδου proficiency στα αγγλικά, Α-Β κατηγορία διπλώματα και υπηρέτησα ως Έφεδρος αξιωματικός. Έχω πιθανότητες; Γνωρίζει καποιος που κυμάινονταν οι βάσεις στις παλιές προκυρήξεις; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
ARN
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 769
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2018 3:05 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από ARN »

Ας βγει πρώτα και μετά κοιταται και τις πιθανότητες...
Άβαταρ μέλους
GreekGod
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 255
Εγγραφή: Δευ Ιαν 20, 2020 7:32 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από GreekGod »

Συμφωνώ απόλυτα με τον ARN.
fsafsa

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από fsafsa »

panaghskou έγραψε:Καλησπέρα παλικάρια! Είμαι 27 ετών πτυχιούχος ΤΕΙ πληροφορικής, Έχω πτυχίο επιπέδου proficiency στα αγγλικά, Α-Β κατηγορία διπλώματα και υπηρέτησα ως Έφεδρος αξιωματικός. Έχω πιθανότητες; Γνωρίζει καποιος που κυμάινονταν οι βάσεις στις παλιές προκυρήξεις; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Βύσμα ήτανε η βάση στις παλαιότερες Εικόνα

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες