Ιστορίες από το μέτωπο

Στρατιωτική ιστορία, πόλεμοι και προσωπικότητες του παρελθόντος
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

Ιστορίες από το μέτωπο

Δημοσίευση από GeoCommand »

Η ιστορία του Στρατιώτη Σιμίτα Δημητρίου του Λόχου Διοικήσεως της ΕΛΔΥΚ είναι από αυτές που μπορείς να διηγείσαι στα παιδιά σου. στα εγγόνια σου.

Ο Σιμίτας επέστρεφε στην Ελλάδα με τους υπόλοιπους απολυόμενους της ΕΛΔΥΚ όταν γενομένης της αποβατικής επιχείρησης των Τούρκων επέστρεψαν το πρωϊ της 21 Ιουλίου στο Στρατόπεδο του Ελληνικού Συντάγματος. Ήταν μέχρι πριν να φύγει ο Καψιμιτζής της Μονάδας. Κατά τον Αττίλα ΙΙ και την έναρξη της επίθεσης στο Στρατόπεδο της ΕΛΔΥΚ των Τούρκων με σκοπό την γρήγορη κατάληψή του ώστε να προωθηθούν μέσω των κυρίων οδών Γρίβα, Μάτση, Δημοκρατίας και Αυξεντίου προς το κέντρο τη Κυπριακής πρωτεύουσας, ο Σιμίτας πολέμησε με τον Λόχο του (Λ/Δκσεως) στο Ύψωμα Β', στο μαλακό υπογάστριο της όλης παρατάξεως εκεί όπου η ανοησία του Διοικητού της ΕΛΔΥΚ τοποθέτησε όλες τις μη μάχιμες ειδικότητες: Οπλουργούς, τεχνικούς, οδηγούς, μουσικούς, μαγείρους, γραφείς κλπ



Σε μια επίθεση (γιουρούσι) των Τούρκων από το εγκαταλελειμμένο λόγω πίεσης που είχε δεχθεί τμήμα του 212 ΤΠ, Στρατόπεδο του 11ου Τς, εμφανίσθηκαν νά ἐ πιτίθενται κατά τοῦ ἀ ριστεροῦ τοῦ Λ/Δκσεως περί τούς 150-200 Τούρκους Πεζοναῦ τες. Ήταν ξεκάθαρο ότι τέτοια επίθεση δεν ήταν αναμενόμενη.

Ξαφνικά κινδύνευε ἡ γραμμή ἀ μύνης τοῦ Λ/Δκσεως, διότι οἱ Τοῦ ρκοι δέν ἐ πιτίθεντο ἐ κεῖ κατά μέτωπον ἀ λλά στό πλευρό τῆ σ παράταξης, οἱ ἄ νδρες τῆ σ ὁ ποίας ἤ δη ἀ ντιμετώπιζαν τούς πολυάριθμους Τούρκους πού ἐ πιτίθεντο κατά μέτωπον.

Τότε ἔ γινε κάτι ἀ διανόητο. Δυό ὁ πλῖ τες γυμνοί ἀ πό τήν μέση καί πάνω, βγῆ καν ἀ πό τά ὀ ρύγματά τους καί κρατώντας ὁ καθένας τους στά χέρια ὄ ρθιος ἕ να browning 0.30" μέ τίς ταινίες μέ τίς σφαῖ ρες νά κρέμονται ἀ πό τά πολυβόλα τους, ἄ ρχισαν νά πυροβολοῦ ν καί οἱ δυό κατά τῶ ν Τούρκων Πεζοναυτῶ ν, μέ ψυχραιμία ἀ λλά καί ἐ νθουσιασμό.

Ο ένας ήταν ο Σιμίτας και ο άλλος ο φίλος του ο Βαρελτζής. Πυροβολούσαν και μετρούσαν: «ενας, δύο τρεις, τέσσερις.» έλεγε ο Σιμίτας, «ενας, δύο, τρεις.» ελεγε ο Βαρελτζής. Καί σάν ἀ πό θαῦ μα οἱ Τοῦ ρκοι ὄ χι μόνο σταμάτησαν τήν ἐ πίθεσή τους χάνοντας πολλούς ἄ νδρες, ἀ λλά ἄ ρχισαν νά ὑ ποχωροῦ ν ἄ τακτα πρός τά πίσω, παρασύροντας στήν ὑ ποχώρησή τους καί τό ἕ να ἅ ρμα πού τούς ὑ ποστήριζε.

Δυστυχῶ σ κατά τήν ὑ ποχώρησή του αὐ τό τό ἅ ρμα ἐ κτέλεσε βολή μέ τό πυροβόλο τῶ ν 0.50" πού ἔ κοψε κυριολεκτικά στήν μεση τόν Σιμίτα. Αργότερα ο Βαρελτζής εξηγούσε κλαίγοντας για τον χαμό του φίλου του, ότι το μέτρημα αφορούσε το πόσους Τούρκους σκότωνε ο καθένας μιάς και είχαν βάλει στοίχημα. Όποιος σκότωνε τους λιγώτερους και έχανε το στοίχημα θα φρόντιζε να βρεί καφέ και να κάνει φραπέδες και για τους δύο. Το έπαθλο ήταν οι φραπέδες.!

πηγή Κώστας Μαυροσκούφης

Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
Eee?

Ιστορίες από το μέτωπο

Δημοσίευση από Eee? »

Μία λεπτομερής περιγραφή, ειναι πιο καλό και σωστό να γίνεται. Επίσης στις διηγήσεις δεν λέμε άσχημα πράγματα για τον πόλεμο. Ο θάνατος δεν σε βρίσκει απλά Σε έχει σκοτώσει ο εχθρός. Το γεγονός ότι ο πόλεμος είναι μία απαίσια κατάσταση θα μας βρει όλους συμφωνους , παραταυτα Είμαστε με έναν πόλεμο στην μνήμη. Εμένα ο πατέρας μου μου έλεγε συνεχώς ότι ο πόλεμος είναι αηδία.. Κάποτε είπε προβληματισμένος στην μάνα μου ότι νομίζει ότι σκότωσε. Εγώ είχαψαχατεψει τα πράγματα του και είδα ότι ήταν άριστος στον στόχο. Νομίζω μας δούλευε οικογενειακώς. Δεν μας έλεγε και πολλά. Μόνον καλά λόγια για τον Μακάριο. Όταν έπαθε εγκεφαλικό έγινε λίγο πιο περιγραφικός και λεπτομερείς σε κάποια σκηνικά. Πχ από το πρώτο που μας έλεγε ο ένας ξερναγε μέσα στο στόμα του άλλου.

Μαυροσκουφης ανώτερος μου έδωσε εντολή και του είπα όχι

Μου έβαλε το όπλο μέσα στο στόμα

Του χαμογελάσα

Μου έδωσε συγχαρητήρια

Εγώ εβγαλα συμπέρασμα ότι ο πατέρας μου ως ελεύθερος σκοπευτής εκτελούσε πυροβολώντας στο στόμα

Είμαι καλά και αν πρόκειται για λάθος συμπεράσματα εγώ πια μπορώ να διαβάσω για την Κυπρο χωρίς να μου πονάει το στομάχι.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες