Ι5 και επιστράτευση

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
13Alex13
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Απρ 12, 2018 5:33 pm
Επικοινωνία:

Ι5 και επιστράτευση

Δημοσίευση από 13Alex13 »

Καλησπέρα στους φίλους

Ήταν κάτι που με απασχολούσε καιρό και τώρα με τα τελευταία γεγονότα θέλω να το ρωτήσω.

Για λόγους υγείας δεν μπόρεσα να υπηρετήσω με αποτέλεσμα να βγω Ι5 χωρίς να σημαίνει ότι δεν θα δώσω το αίμα μου σε κατάσταση ανάγκης για την πατρίδα μου.

Αυτή τη στιγμή είμαι 100% μάχιμος και σε περίπτωση πολέμου θα ήθελα να την υπερασπιστώ με κάθε μέσο.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δηλώσω πχ στην στρατολογία ότι σε περίπτωση επιστράτευσης είμαι άμεσα διαθέσιμος ή απορρίπτομαι λόγο Ι5;

Υπάρχει πχ η δυνατότητα επανεξέτασης κτλ ώστε να κριθώ μάχιμος ή δυνατότητα εθελοντικής κατάταξης σε καιρό πολέμου;

Είμαι 33 ετών αυτή τη στιγμή

Όποιος γνωρίζει αν υπάρχει κάποια διαδικασία παρακαλώ να με ενημερώσει

Ευχαριστώ

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ι5 και επιστράτευση

Δημοσίευση από Nassos »

Πρέπει να περάσεις επανεξέταση από την Υγειονομική Επιτροπή του Στρατού για αλλαγή Σωματικής Ικανότητας.

Επανεξέταση σωματικής ικανότητας στρατεύσιμου ή έφεδρου

νικος

Ι5 και επιστράτευση

Δημοσίευση από νικος »

Ερωτηση: Τα ατομα που εχουν παρει απαλλαγη για λογους υγειας και ψυχολογικους επισης τι γινεται σε περιπτωση επιστρατευσης;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ι5 και επιστράτευση

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν τους καλούν σε επιστράτευση.
Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Ι5 και επιστράτευση

Δημοσίευση από samloxias »

νικος έγραψε:Ερωτηση: Τα ατομα που εχουν παρει απαλλαγη για λογους υγειας και ψυχολογικους επισης τι γινεται σε περιπτωση επιστρατευσης;


Μήν ανησυχείς φιλαράκι πάντα φιλικά. Άαααμα! Γίνει ποτέ επιστράτευση, θα περάσεις από ειδικές διαδικασίες. Αν υφίστανται ακόμη.Εικόνα

Μαντινέας

Ι5 και επιστράτευση

Δημοσίευση από Μαντινέας »

Nassos έγραψε:Δεν τους καλούν σε επιστράτευση.


ΟΛΟΙ ΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ !

http://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomothesia/n3421_05.htm

Dionisis

Ι5 και επιστράτευση

Δημοσίευση από Dionisis »

Εγω βγηκα προσφατα Σωματικη Ικανοτητα 5, θα πρεπει να παρουσιαστω σε περιπτωση επιστρατευσης;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ι5 και επιστράτευση

Δημοσίευση από Nassos »

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Δ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΣΤΡΑΤΕΥΣΗΣ -ΑΝΑΒΟΛΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ ΣΤΙΣ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ

7. Σε περίοδο γενικής επιστράτευσης ή πολέμου μπορεί με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Αμυνας, που δε δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, να αναστέλλεται η εφαρμογή διατάξεων του άρθρου αυτού για κατηγορίες απαλλασσομένων και να διακόπτεται η απαλλαγή τους.
Από τον σύνδεσμο παραπάνω

Να καλέσουν κάποιους που είναι πχ με ακρωτηριασμένο μέλος ή ινσουλινοεξαρτώμενοι είναι πολύ αμφίβολο.
Jay27
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 2:55 pm
Επικοινωνία:

Ι5 και επιστράτευση

Δημοσίευση από Jay27 »

Όσοι απαλλάσσονται από στράτευση με Ι5 παίρνουν ΕΦΠ;
Kaizoku
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Τετ Μάιος 29, 2019 8:54 pm
Επικοινωνία:

Ι5 και επιστράτευση

Δημοσίευση από Kaizoku »

Εχω 1 χρονο αναβολη για ψυχολογικους. Αμα γινει τωρα επιστρατευση θα με καλεσουν;
apricot99
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 11:47 am
Επικοινωνία:

Re: Ι5 και επιστράτευση

Δημοσίευση από apricot99 »

Jay27 έγραψε: Τρί Μαρ 03, 2020 1:47 pm Όσοι απαλλάσσονται από στράτευση με Ι5 παίρνουν ΕΦΠ;
Οχι, εαν εχεις απαλλαγή (Ι5) δεν παιρνεις ΕΦΠ μονο εαν εχεις ολοκληρωσει την θητεια σου. Τωρα σε περιπτωσει επιστρατευσης, εαν ειναι μερικη η ειδικη δεν σε καλουν, για παραδειγμα οταν γινονται στρατιωτικες ασκησεις (βλεπε Παρμενίων) και καλουν κληρωτους, καλουν μονο αυτους που εχουν τελειωσει θητεια και εχουν παρει ΕΦΠ. Τωρα σε κατασταση πολεμου αυτο μπορει και να αλλαξει.
Nick133
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 24, 2023 1:46 pm
Επικοινωνία:

Re: Ι5 και επιστράτευση

Δημοσίευση από Nick133 »

13Alex13 έγραψε: Πέμ Απρ 12, 2018 6:03 pm Καλησπέρα στους φίλουςΉταν κάτι που με απασχολούσε καιρό και τώρα με τα τελευταία γεγονότα θέλω να το ρωτήσω. Για λόγους υγείας δεν μπόρεσα να υπηρετήσω με αποτέλεσμα να βγω Ι5 χωρίς να σημαίνει ότι δεν θα δώσω το αίμα μου σε κατάσταση ανάγκης για την πατρίδα μου. Αυτή τη στιγμή είμαι 100% μάχιμος και σε περίπτωση πολέμου θα ήθελα να την υπερασπιστώ με κάθε μέσο. Υπάρχει κάποιος τρόπος να δηλώσω πχ στην στρατολογία ότι σε περίπτωση επιστράτευσης είμαι άμεσα διαθέσιμος ή απορρίπτομαι λόγο Ι5; Υπάρχει πχ η δυνατότητα επανεξέτασης κτλ ώστε να κριθώ μάχιμος ή δυνατότητα εθελοντικής κατάταξης σε καιρό πολέμου; Είμαι 33 ετών αυτή τη στιγμήΌποιος γνωρίζει αν υπάρχει κάποια διαδικασία παρακαλώ να με ενημερώσειΕυχαριστώ
Μας τρολαρεις θες να πας στρατό ενώ δεν πήγες είναι Χάσιμο χρόνου και χρήματος
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: Ι5 και επιστράτευση

Δημοσίευση από Nassos »

Nick133 έγραψε: Πέμ Αύγ 24, 2023 2:41 pm Μας τρολαρεις θες να πας στρατό ενώ δεν πήγες είναι Χάσιμο χρόνου και χρήματος
Εσύ πρέπει να είσαι υπέρτατο troll που απαντάς σε μήνυμα 5+ ετών.:lol:
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες