ΣΥΠΟ - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
MonoPAOK
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 05, 2019 6:08 pm
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από MonoPAOK »

Καλησπέρα, σκοπεύω να μπω στρατό τον Νοέμβριο και έχω μία ερώτηση για τα ΚΕΝ. Θυμάμαι λέγανε θα τα καταργήσουν και θα πηγαίνουμε κατευθείαν εκεί που είναι να υπηρετήσουμε. Καταργήθηκαν εν τέλει; Αν όχι, για πόσο καιρό θα πρέπει να μείνουμε εκεί;

Και κάτι ακόμη: Στο Λύκειο που συμπλήρωσα το χαρτί για τον στρατό είχα δηλώσει ειδικές δυνάμεις (ή όπως το έγραφε πάνω στο χαρτί τέλος πάντων, κάτι για καταδρομείς αν θυμάμαι καλά). Τώρα όμως θέλω να μπω κλασσική θητεία Στρατό Ξηράς. Πρέπει να κάνω κάτι τώρα που θα πάω μέσα στη βδομάδα να ακυρώσω την αναβολή μου;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από Nassos »

1) Πλέον δεν υπάρχουν ΚΕΝ, αλλά Σημεία Υποδοχής Οπλιτών. Παρουσιάζεστε στα ΣΥΠΟ για λίγες ημέρες και μετά κατευθείαν στις μονάδες.

2) Το ότι δήλωσες Ειδικές Δυνάμεις δεν σημαίνει ότι θα στείλουν εκεί κατευθείαν. Και να μην θες να υπηρετήσεις ΕΔ, όταν παρουσιαστείς θα δηλώσεις ότι δεν επιθυμείς να συνεχίσεις και θα σε στείλουν σε άλλο Όπλο, συνήθως Πεζικό.
Άβαταρ μέλους
Giorgossss
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Απρ 23, 2019 8:08 pm
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από Giorgossss »

Καλημερα, εγω που παρουσιαζομαι στο 282 στη Κω αλλα μου εχει και ως μοναδα τοποθετησης το ιδιο στρατοπεδο, θα υπηρετησω εκει ολους τους μηνες που θα πρεπει ν κανω παραμεθοριο η μπορει να παω κ σε αλλη περιοχη ευθυνης της Κω?
nickkk07
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 16, 2019 4:58 pm
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από nickkk07 »

Εν τέλει, η προτίμηση μας για το ΣΥΠΟ στο parousiasi.army μετράει ή όχι;
Ashen
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2018 8:45 pm
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από Ashen »

Όχι δεν μετράει.

Έχουν δικά τους κριτήρια με τα οποία επιλέγουν που θα σε στέιλουν. Στην δικιά μου σειρά ας πούμε ήμασταν άτομα που είχαμε καταγωγή από συγκεκριμένη πόλη.

Άρα η προτίμηση είναι καθαρά εικονική εκτός αν έχεις βύσμα.

Mazo

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από Mazo »

Καλησπερα εγω θα μπω στρατο ξηρας τον Αυγουστο και εχω την εξης ερωτηση. Αν παρουσιαστω στο ΣΥΠΟ Χιου π. Χ για λιγες μερες, το πιο πιθανο ειναι ως μοναδα τοποθετησης να ειναι παλι η Χιος για να κανω εκει παραμεθωριο 5 μηνες; Αν τελικα η μοναδα τοποθετησης ειναι ιδια με το ΣΥΠΟ μπορω να ζητησω να παω αλλου μηπως χρειαζεται βυσμα γιαυτο; Εσεις που μπηκατε Προσφατα ποια ειναι η εμπειρια σας και δικη σας και αλλων?
Ashen
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2018 8:45 pm
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από Ashen »

Η τοποθέτηση είναι συνήθως κοντά στο ΣΥΠΟ σου.

Δηλαδή αν παρουσιαστείς στην Χιο θα σε βάλουν σε μονάδα στο νησί, αν παρουσιαστείς Έβρο θα σε βάλουν σε μονάδα κοντά κτλ. Δεν νομίζω ότι γίνετε (τουλάχιστον δεν έχω ακούσει περίπτωση) να παρουσιαστείς πχ Χιο και να καταλήξεις Αλεξανδρούπολη.

Τώρα για το που θες να πας εσύ ισχύουν τα κλασσικά για τον στρατό, είτε θα τοποθετηθείς σε στρατόπεδο που θα επιλέξουν αυτοί ανάλογα με τις ανάγκες, είτε θα βάλεις βύσμα για να πας όπου θες.

Teo

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από Teo »

Καλησπέρα Γ ΕΣΣΟ 2019 ποτέ αναμένεται να βγουν οι κατατάξεις; Ευχαριστώ.
Δ ΕΣΣΟ
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 12, 2019 3:58 am
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από Δ ΕΣΣΟ »

Καλησπέρα. Έσπασα σήμερα την αναβολή για κατάταξη τον Νοέμβριο. Όμως, κατά πάσα πιθανότητα τον Νοέμβριο θα ορκιστω και θα ήθελα να ρωτήσω εάν στην μονάδα που θα μπω μετά το ΣΥΠΟ θα έχω δικαίωμα άδειας ορκομωσιας..
nikos

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από nikos »

Καλησπερα παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Γνωριζω οτι υπαρχουν αυτα τα 23 ΣΥΠΟ εκ των οποιων, τα πιο κοντινα στην Αθηνα ειναι στη Θηβα, την Λαμια και μετα παμε Λαρισα και Γιαννενα. Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Γνωριζω οτι στην Θηβα πανε οσοι εχουν επιλεξει ΕΛΔΥΚ. Υπαρχει περιπτωση αν εχεις καποια ακρη να του πεις να σε στειλει Θηβα και μετα απλα να μεινεις εκει η να μην πας ΕΛΔΥΚ; Γινεται αυτο; Επιπλεον το στρατοπεδο Υλικου Πολεμου στη Λαμια ειναι και αυτο για ΕΛΔΥΚαριους η μπορει να παει οποιοσδηποτε; Ευχαριστω για τον χρονο σας
GiorgosGr

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από GiorgosGr »

Καλησπέρα σε όλους, ήθελα να ρωτήσω αρχικά, αν ξέρει κανείς, ο ιατρικός έλεγχος γίνεται στα ΣΥΠΟ πλέον; Γιατί έχω δηλώσει να πάω Κύπρο, αλλά λόγω του ότι θα κάνω εγχείρηση laser στα μάτια, μου είπαν οτί μπορεί να μου δώσουν αναβολή για 6 μήνες. Ισχύει;
Γιάννης

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από Γιάννης »

Γειά σας παιδιά, θέλω να σας ρωτήσω κάτι, πριν κάνω την αναβολή για τον στρατό είχα μπει στο parousiash.army.gr για να επιλέξω σημείο υποδοχής και κ. Τ. Λ. Είχα επιλέξει ειδικές δυνάμεις και στο περιοδεύων και στο κουτί που σε ρωτάει αν θες να πας ειδικές δυνάμεις. Χθές διέκοψα την αναβολή, πρέπει να ξαναδηλώσω το σημείο υποδοχής και το που θα πάω; Μπορώ να ξανακάνω δήλωση;
Άβαταρ μέλους
BigSoldier
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2020 11:00 pm
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από BigSoldier »

Παιδιά όσοι παρουσιάζονται από αναβολή για λόγους υγείας από Αθήνα παρουσιάζονται στην Θήβα; Τα ΣΥΠΟ συνεχίζουν να ισχύουν ή επιστρέψαμε στα ΚΕΝ; Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Mpell13
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2020 1:08 am
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από Mpell13 »

BigSoldier έγραψε: Παιδιά όσοι παρουσιάζονται από αναβολή για λόγους υγείας από Αθήνα παρουσιάζονται στην Θήβα; Τα ΣΥΠΟ συνεχίζουν να ισχύουν ή επιστρέψαμε στα ΚΕΝ; Ευχαριστώ.
Ναι φίλε Θήβα όλοι οι εξ αναβολής κεν από όσο ξέρω δεν περνάς αν έχεις περάσει
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες