ΣΥΠΟ - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dimitris90
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Ιαν 23, 2018 3:56 pm
Επικοινωνία:

ΣΥΠΟ - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από dimitris90 »

Καλησπέρα σε όλους, ήθελα να ρωτήσω σχετικά με αυτό το ζήτημα. Διάβασα ότι από την β εσσο καταργούνται όλα τα κέντρα εκπαίδευσης πλην κεεδ και Αυλώνα. Είμαι για κατάταξη β εσσο και έχω προβληματιστη με αυτό.
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από gimitrop »

dimitris90 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους, ήθελα να ρωτήσω σχετικά με αυτό το ζήτημα.Διάβασα ότι από την β εσσο καταργούνται όλα τα κέντρα εκπαίδευσης πλην κεεδ και Αυλώνα.

Είμαι για κατάταξη β εσσο και έχω προβληματιστη με αυτό.



Από ότι έχω καταλάβει, τα ΚΕΝ αντικαθίστανται από "μονάδες υποδοχής" ας πούμε. Για παράδειγμα, αν το ΓΕΣ υπολογίζει από πριν ότι στις μονάδες του Έβρου από τη β' ΕΣΣΟ θα υπηρετήσουν 450 οπλίτες (λέω έναν αριθμό), αυτοί θα παρουσιαστούν όλοι στο ίδιο στρατόπεδο και από κει μετά από λίγες ημέρες ο καθένας θα πάει στη μονάδα του.

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από giannismar »

Τι ειναι αυτο που σε προβληματιζει ακριβως; Σιγουρα δε θα ηθελα να παω απο 2η - 3η μερα, καστελοριζο ας πουμε. Ωστοσο Νομιζω οτι το ιδιο συστημα εχει ο Γερμανικος στρατος, οποτε ειναι κατι καινουργιο σε εμας, αλλα δεν ειναι κατι καινουργιο γενικα. Επισης νομιζω οτι θα ειναι καλυτερη Η εκπαιδευση, καθως θα πρεπει οι αρμοδιοι να αναλαβουν τις ευθυνες τους και να μην επαναπαυονται οτι θα εκπαιδευτειτε στις μοναδες μετα, η οτι εκπαιδευτηκατε στα κεντρα, οπως συμβαινσει συχνα. Το χωσιμο βεβαια, μαλλον θα ειναι μεγαλυτερο, σε αγγαρειες και τετοια. Παντως η βασικη εκπαιδευση ειναι μια και δεν αλλαζει, οποτε μην περιμενεις ιστοριες για αγριους.
dimitris90
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Ιαν 23, 2018 3:56 pm
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από dimitris90 »

Εκείνο που με προβληατιζει είναι ότι επειδή δικαιούμαι 6 μηνο και τα δικαιολογιτικα τα θέλουν στα ρουφ αν θα προλάβω να τα φέρω μετά την ορκωμοσία που μου είπαν ότι είναι την 4η Παρασκευή. Μιας και τα έγραφα αυτά ισχύουν για 2 μήνες. Το πρόβλημα είναι στο αν γυρίζοντας Αθήνα πέσω σε κάποια γιορτή κλπ γιατί όπως βλέπω 4η Παρασκευή πέφτει μεγάλη Παρασκευή και Δευτέρα είναι αργία.

Βασίλης

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από Βασίλης »

μαζί είμαστε για Μάρτιο. Αναμένω να δω που θα με στείλουν
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από gimitrop »

giannismar έγραψε:Τι ειναι αυτο που σε προβληματιζει ακριβως; Σιγουρα δε θα ηθελα να παω απο 2η - 3η μερα, καστελοριζο ας πουμε. Ωστοσο Νομιζω οτι το ιδιο συστημα εχει ο Γερμανικος στρατος, οποτε ειναι κατι καινουργιο σε εμας, αλλα δεν ειναι κατι καινουργιο γενικα. Επισης νομιζω οτι θα ειναι καλυτερη Η εκπαιδευση, καθως θα πρεπει οι αρμοδιοι να αναλαβουν τις ευθυνες τους και να μην επαναπαυονται οτι θα εκπαιδευτειτε στις μοναδες μετα, η οτι εκπαιδευτηκατε στα κεντρα, οπως συμβαινσει συχνα. Το χωσιμο βεβαια, μαλλον θα ειναι μεγαλυτερο, σε αγγαρειες και τετοια. Παντως η βασικη εκπαιδευση ειναι μια και δεν αλλαζει, οποτε μην περιμενεις ιστοριες για αγριους.


Tο Καστελλόριζο θα το σέβεσαι. Το Καστελλόριζο. ΕικόναΕικόναΕικόνα

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από giannismar »

Το σέβομαι! Απλα δε θα ηθελα να βρεθω στην πινεζα του χαρτη απο την πρωτη εβδομαδα :p Πιστεω τα κεντρα βοηθουσαν καπως να προσαρμοστουν οι φανταροι πριν πανε παραμεθωριο, απο αποψης ψυχολογιας. Τουλαχιστον οσοι ηταν απο τα μεγαλα αστικα κεντρα.
dimitris90
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Ιαν 23, 2018 3:56 pm
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από dimitris90 »

giannismar έγραψε:Το σέβομαι! Απλα δε θα ηθελα να βρεθω στην πινεζα του χαρτη απο την πρωτη εβδομαδα :p Πιστεω τα κεντρα βοηθουσαν καπως να προσαρμοστουν οι φανταροι πριν πανε παραμεθωριο, απο αποψης ψυχολογιας. Τουλαχιστον οσοι ηταν απο τα μεγαλα αστικα κεντρα.


Μου φαινετε οτι οσοι ειναι για 6μηνο δεν πανε παραμεθοριο, Ολο το θεμα δεν ειναι ψυχολογικο αλλα αν προλαβενει κανεις να φερει απο εβρο κλπ τα χαρτια του

giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από giannismar »

Γιατι Να μη προλαβαινει δηλαδη; Θα τα πας στην αδεια σου. Προφανως δευτερα του πασχα οι στρατολογικες υπηρεσιες ειναι κλειστες. Τις αλλες μερες, μη αργιες, ειναι ανοιχτα.
dimitris90
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Ιαν 23, 2018 3:56 pm
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από dimitris90 »

giannismar έγραψε:Γιατι Να μη προλαβαινει δηλαδη; Θα τα πας στην αδεια σου. Προφανως δευτερα του πασχα οι στρατολογικες υπηρεσιες ειναι κλειστες. Τις αλλες μερες, μη αργιες, ειναι ανοιχτα.


Ευχαριστοω για τις απαντησεις !ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από gimitrop »

giannismar έγραψε: Απλα δε θα ηθελα να βρεθω στην πινεζα του χαρτη απο την πρωτη εβδομαδα :p


Και δεν είναι ούτε καν στην πινέζα. Δεν υπάρχει στον ελληνικό χάρτη Εικόνα

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από gimitrop »

dimitris90 έγραψε:
giannismar έγραψε:Το σέβομαι! Απλα δε θα ηθελα να βρεθω στην πινεζα του χαρτη απο την πρωτη εβδομαδα :p Πιστεω τα κεντρα βοηθουσαν καπως να προσαρμοστουν οι φανταροι πριν πανε παραμεθωριο, απο αποψης ψυχολογιας. Τουλαχιστον οσοι ηταν απο τα μεγαλα αστικα κεντρα.


Μου φαινετε οτι οσοι ειναι για 6μηνο δεν πανε παραμεθοριο



Λάθος σου φαίνεται. Πάνε και 3μηνοι.

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
dimitris90
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Ιαν 23, 2018 3:56 pm
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από dimitris90 »

Βασίλης έγραψε:μαζί είμαστε για Μάρτιο. Αναμένω να δω που θα με στείλουν


Μπορει να ειμαστε και μαζι, και εγω αυτο αναμενω

dimitris90
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Ιαν 23, 2018 3:56 pm
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από dimitris90 »

gimitrop έγραψε:
dimitris90 έγραψε:
giannismar έγραψε:Το σέβομαι! Απλα δε θα ηθελα να βρεθω στην πινεζα του χαρτη απο την πρωτη εβδομαδα :p Πιστεω τα κεντρα βοηθουσαν καπως να προσαρμοστουν οι φανταροι πριν πανε παραμεθωριο, απο αποψης ψυχολογιας. Τουλαχιστον οσοι ηταν απο τα μεγαλα αστικα κεντρα.


Μου φαινετε οτι οσοι ειναι για 6μηνο δεν πανε παραμεθοριο



Λάθος σου φαίνεται. Πάνε και 3μηνοι.



Εδω το διαβασα στην καρτελα μεταθεσεις και εγραφε οτι διαλεγουν κοντα στο τοπο διαμονης αλλα τεσπα θα δουμε

billys1991
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Φεβ 01, 2017 12:41 pm
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από billys1991 »

Καλησπερα παιδια. Εγω ειμαι τριτεκνος και θα μπω οκταμηνο. Επειδη δεν εχω βαλει βυσμα και λογικα ειμαι για παραμεθωριο. Γνωριζει κανεις αν δικαιουμαι μεταθεση και μετα απο ποσο καιρο¨?
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες