ΣΥΠΟ - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
BigSoldier
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2020 11:00 pm
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από BigSoldier »

Όσοι πάνε Θήβα από αναβολή που μετακινούνται μετά; Η θητεία τους είναι πιο κοντά στον τόπο διαμονής τους ή δεν παίζει ρόλο;
Άβαταρ μέλους
BigSoldier
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2020 11:00 pm
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από BigSoldier »

Θέλω να ρωτήσω αν η μετακίνηση μας από το ΣΥΠΟ προς τις μονάδες γίνεται με λεωφορεία του στρατού ή επιβαρυνόμαστε εμείς οι ίδιοι με τα έξοδα της μετακίνησης. Τι γίνεται με όσους παρουσιάζονται στην Θήβα και είναι εξ' αναβολής. Πως θα μετακινηθούν στις μονάδες; Ευχαριστώ.
2000

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από 2000 »

Το 511 ειναι Μ/Κ η μ/π?
Im2StepsFromHell

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από Im2StepsFromHell »

Μα για να μπεις τον Νοέμβριο πρέπει να διακόψεις την αναβολή από 1 Ιουλίου μέχρι 31 Αυγούστου.Για την άδεια ορκομωσίας, έχω και γω το ίδιο θέμα. Αν δεν προλάβω θα ορκιστώ με την επόμενη ορκωμοσία.

kostas

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από kostas »

Η επιλογή ΣΥΠΟ στο parousiasi.army.gr δε μετράει καθόλου για το που τελικα θα παρουσιαστεις. Εαν θέλετε να εχετε μια ιδέα για το που θα παρουσιαστειτε μπορειτε να ψάξετε την επιστολή που καλούν την προηγούμενη ΕΣΣΟ για κατάταξη, στο τελος της οποιας υπάρχουν πινακες που λένε που θα παρουσιαστούν τα οπλα απο καθε πόλη. Πχ όσοι είναι από Λάρισα πεζικό παρουσιάζονται στο στρατόπεδο Βογιατζή στον Έβρο. Ολα τα υπολοιπα οπλο απο Λάρισα (Τεθωρακισμένα, Διαβιβάσεις κλπ) παρουσιάζονται στην 1η στρατιά μέσα στη Λάρισα.

Ανάλογα με το ΣΥΠΟ που θα παρουσιαστείς, θα υπηρετήσεις και κάπου εκεί κοντά (εκτός αν πάρεις μετάθεση). Εγω πχ παρουσιάστηκα στο Βογιατζή και έμεινα εκει πέρα 4-5 μήνες μεχρι να βγει η προβλεπόμενη μετάθεση για στρατόπεδο κοντά στην πόλη μου.

Επίσης την ημέρα που θα παρουσιαστείς θα μάθεις ναι σε ποια μοναδα ανήκεις και την ίδια ημέρα θα μετακινηθεις σε αυτήν με Καναδέζα ή στρατιωτικό λεωφορείο.

kos13k
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 10, 2021 3:30 pm
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από kos13k »

Το ιδιο ισχυει και για τα νησια Πχ Σαμος η μπορει να σε στειλουν απο πει αλλου σε αλλο νησι η Εβρο πχ ;
ΑΝΟΝΥΜΟΣ

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από ΑΝΟΝΥΜΟΣ »

kos13k έγραψε:Το ιδιο ισχυει και για τα νησια Πχ Σαμος η μπορει να σε στειλουν απο πει αλλου σε αλλο νησι η Εβρο πχ ;


Στον Έβρο όχι αλλά σε κάποιο μικρότερο νησί πέριξ της Σάμου παίζει... Όπως π. Χ στη Ικαρία...

Houdini
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2020 8:00 pm
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από Houdini »

Στο https://parousiasi.army.gr

Σημείο Υποδοχής Οπλιτών

Θα με στείλουν σε αυτό που θα διαλέξω εγώ ;

Κάποιος να βοηθήσει λίγο παιδιά

gchris1999
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Δεκ 21, 2021 7:43 pm
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από gchris1999 »

Δεν έχει και πολύ νόημα που θα δηλώσεις, όπου χρειάζεται σε στέλνουν. Εγώ πχ είχα βάλει Λάρισα προτίμηση και με στέλνουν Λιτόχωρο τελικά.
vasilis_94
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2022 9:03 pm
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από vasilis_94 »

Καλησπέρα παιδιά

μπαίνω Β ΕΣΣΟ και νομίζω θεωρητικά είμαι Τεθωρακισμένα Αυλώνα. Για το ΣΥΠΟ που πρέπει να δηλώσω, έχετε κάποια βοήθεια τι βάζω; Έχει νόημα; Έλεγα Λάρισα που είναι πιο κοντά στην Αθήνα

Άβαταρ μέλους
Ismail
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 5:28 pm
Τοποθεσία: Φαντάρος
Ενδιαφέροντα: Μουσική
Επάγγελμα: Nοσηλευτης
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από Ismail »

Μπορώ να ζήσω να με πάνε σε άλλη μονάδα πχ να ζήσω όταν θα παρουσιάστω να πω θέλω εκεί για τους λόγους Χ ψ
Ισμαήλ
fsafsa

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από fsafsa »

Ismail έγραψε:Μπορώ να ζήσω να με πάνε σε άλλη μονάδα πχ να ζήσω όταν θα παρουσιάστω να πω θέλω εκεί για τους λόγους Χ ψ


Eννοείται, επίσης μπορείς να ζητήσεις και δικό σου prive δωμάτιο Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Mitsaras321
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2022 4:36 pm
Τοποθεσία: 221
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από Mitsaras321 »

Καλησπέρα. Μπορει να μου πει κάποιος. Αν δεν δώσω δικαιολογητικά για μειωμένη θητεία ούτε πριν μπω και ούτε μετά τότε θα κάνω κανονική θητεία 12 μήνη; Μπορεί κάποιος να θέλει να κάνει κανονική θητεία και ας δικαιούται μειωμένη θητεία. Όχι ειδικές δυνάμεις όμως απλά κανονική θητεία στρατό ξηράς πεζικό.
Μπααα
Darth_Bane
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:13 pm
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από Darth_Bane »

Ναι μπορείς να μη τα δώσεις τα χαρτιά σου απλά δε βρίσκω το λόγο να το κάνει κανένας αυτό.Εικόνα
Darth_Bane
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:13 pm
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από Darth_Bane »

Πάντως τυχαία στο Λιτόχωρο δε πήγες. Κανένας δε πάει τυχαία στο Λιτόχωρο... Εικόνα
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης