Πρόσληψη σε Αστυνομία Ευρωπαϊκής Χώρας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Αποστόλης

Πρόσληψη σε Αστυνομία Ευρωπαϊκής Χώρας

Δημοσίευση από Αποστόλης »

Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς αν είναι εφικτό κάποιος πολίτης της Ελλάδας να μεταναστεύσει σε κάποια χώρα της Ευρώπης να γίνει αποδεκτός υπο κάποια κριτήρια και να εργαστεί στην αστυνομία της εκάστοτε χώρας; Φυσικά εννοω να μήν ειναι ελληνας αστυνομικός αλλα να γίνει στην χώρα που θα πάει.
Κάτι είδα οπως το ηνωμένο βασίλειο δέχεται ευρωπαίους πολίτες υπο κάποια κριτήρια αλλα δεν το εχω πολυψαξει.Εχει κανεις ιδέα τι γίνεται;

Άβαταρ μέλους
johnny13
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 436
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2016 2:14 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Ενδιαφέροντα: Ζωγραφικη,βολτες,γυμναστικη και parkour
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Πρόσληψη σε Αστυνομία Ευρωπαϊκής Χώρας

Δημοσίευση από johnny13 »

Ναι η Αγγλια δεχεται ευρωπαιους πολιτες (η μονη χωρα) αλλα οπως ειδα προς μεγαλη δυσαρεσκεια μου σε 2 χρονια μαλλον θα βγουν απο την ΕΕ οποτε θα αλλαξει αυτο. Νομιζω πως στις περισσοτερες χωρες αν παρεις υπηκοοτητα θα σε δεχτουν (με τα αναλογα κριτηρια φυσικα και αν σε πιανει το οριο ηλικιας γιατι για να παρεις υπηκοοτητα πλεον θελει σιγουρα 5χρονακια)
Life Sucks
Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Πρόσληψη σε Αστυνομία Ευρωπαϊκής Χώρας

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Ναι μόνο η Αγγλία δέχεται αλλά δεν ειναι λεγεώνα των ξένων, να παίρνεις το αεροπλάνο, να πηγαίνεις και να τους χτυπάς την πόρτα.

Αρχικά η αστυνομία κάνει πολύ σπάνια ανοιχτές προσλήψεις και αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχεις ζήσει στην χώρα το λιγότερο 5 χρόνια.

johnny13 έγραψε:σε 2 χρονια μαλλον θα βγουν απο την ΕΕ οποτε θα αλλαξει αυτο.
Όχι μάλλον, δεν έχουν Τσίπρα αυτοί να κάνει κωλοτούμπες :P

Η Αγγλία έχει ενεργοποιήσει το άρθρο 50 της ΕΕ και στις 29 Μαρτίου του 2019 θα είναι εκτός Ευρωπαικής Ένωσης.

Άβαταρ μέλους
johnny13
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 436
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2016 2:14 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Ενδιαφέροντα: Ζωγραφικη,βολτες,γυμναστικη και parkour
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Πρόσληψη σε Αστυνομία Ευρωπαϊκής Χώρας

Δημοσίευση από johnny13 »

Αχ αυτο το ερμο το Grexit ... Αλλη μια κοροιδια. Αρα πλεον και επισημως πολυ δυσκολο να πας σε Αστυνομια αλλης χωρας. Μεχρι να παρεις υπηκοοτητα να δεις και το συστημα προσληψεις της εκαστοτε χωρας...30χρονων πατημενα. Ελλαδα και παλι Ελλαδα.#Πανελληνιες 2019
Life Sucks
pame_pali
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 655
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 28, 2014 3:31 pm
Επικοινωνία:

Πρόσληψη σε Αστυνομία Ευρωπαϊκής Χώρας

Δημοσίευση από pame_pali »

Δε θελω να σε στεναχωρήσω αλλά δε θα αλλάξουν πολλά με Ευρωπαίους πολίτες στο Ηνωμένο Βασίλειο. Ναι θέλει 3χρονια παραμονής στη χώρα και προς απογοήτευση άλλων ΔΕΝ έχει όριο ηλικιας για να μπεις στο σώμα.
Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Πρόσληψη σε Αστυνομία Ευρωπαϊκής Χώρας

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Να υποθέσω ότι αναφέρεσαι σε εμένα, πολλά θα αλλάξουν για τους Ευρωπαίους πολίτες (κυρίως αυτούς που θα πάνε μετά το Brexit) από το δικαίωμα στα επιδόματα μέχρι την συμμετοχή στο NHS. Αλλά ας μην βγούμε Off topic.

Άβαταρ μέλους
HackyPixelz
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2018 3:40 pm
Επικοινωνία:

Πρόσληψη σε Αστυνομία Ευρωπαϊκής Χώρας

Δημοσίευση από HackyPixelz »

Επειδη γενικα το ψαχνω και με ενδιαφερουν τα Σωματα Ασφαλειας (Αστυνομια και Πυροσβεστικη) θα ηθελα να ρωτησω για το εξωτερικο. Και επειδη θελω να μπορω να ερχομαι στην Ελλαδα συχνα με ενδιαφερουν δυο χωρες. Ιταλια και Τουρκια. Αν καποιος ξερει τα κριτηρια, ορια ηλικιας, αν εχει εξετασεις κλπ να μου τα πει. Για υπηκοοτητα ξερω. Ενταξει αν παω θα παω να εργαστω πρωτα σε αυτες τις χωρες μεχρι να παρω υπηκοοτητα. Και σας παρακαλω να μην υπαρχουν υβριστικα σχολια. Υπαρχει λογος ακρως προσωπικος που δεν θελω να περασω στα Ελληνικα Σωματα Ασφαλειας (και οχι δεν ειναι ποινικο θεμα ουτε οικονομικο)
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πρόσληψη σε Αστυνομία Ευρωπαϊκής Χώρας

Δημοσίευση από Nassos »

Για όσους ενδιαφέρονται, ανακοίνωση-πρόσκληση από την Αστυνομία της Σκωτίας.

Εικόνα

Ghostface75
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Ιουν 28, 2022 4:58 pm
Επικοινωνία:

Πρόσληψη σε Αστυνομία Ευρωπαϊκής Χώρας

Δημοσίευση από Ghostface75 »

Καλησπέρα έχω στείλει email με κάποιες απορίες που έχω αλλά βλέπω ότι θα αργήσω να λάβω απάντηση, μήπως γνωρίζεις πάνω κάτω τις προϋποθέσεις; Πρέπει να είμαι μόνιμος κάτοικος πριν κάνω αιτηση;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πρόσληψη σε Αστυνομία Ευρωπαϊκής Χώρας

Δημοσίευση από Nassos »

Να προσθέσω ότι απαιτείται παραμονή τουλάχιστον 3 ετών στο Ηνωμένο Βασίλειο πρωτού υποβληθεί αίτηση.

  • Only applications from British citizens,EU/EEA nationals,Commonwealth citizens,or foreign nationals with indefinite leave to remain in the UK will be accepted.You should also have been resident in the UK for a minimum of three years immediately prior to application.




Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες