Απόφοιτοι ΑΕΙ/ΤΕΙ στην Σχολή Ανθυποπυραγών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
fokion

Απόφοιτοι ΑΕΙ/ΤΕΙ στην Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από fokion »

Παιδιά εχω δωσει 2 φορες στη συγκεκριμένη προκήρυξη πιστεύω είναι αδιαβλητη και καθαρή η βαθμολογία εγω ημουν 3ος στη κατηγορία μου δίκαια γι αυτό το λεω.. Απλα θελει τρελι διαβασμα είναι πολυ μεγάλη η υλη και δεν προλαβαίνεις να διαβασεις μονο τη περίοδο της προθεσμιας..
Lock
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: Δευ Φεβ 22, 2010 1:23 am
Επικοινωνία:

Απόφοιτοι ΑΕΙ/ΤΕΙ στην Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από Lock »

Εγω θέλω να δώσω φέτος και ελπίζω να είναι η ειδικότητα μου μέσα στις ζητουμενες...

Μακάρι να γίνει έτσι και ας μπει ο πιο προετοιμασμένος σε κάθε ειδικότητα.

Λογικά 7-8 θέσεις θα ζητηθούν και φέτος ;

Lock
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: Δευ Φεβ 22, 2010 1:23 am
Επικοινωνία:

Απόφοιτοι ΑΕΙ/ΤΕΙ στην Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από Lock »

Μακάρι συμφορουμίτη fokion να δώσεις πάλι και να είναι η τρίτη φορά σου η τυχερή και καθοριστική.Ελπίζω μόνο μην έχουμε το ίδιο πτυχίο, χαχα.

Αλλά κ έτσι να είναι, ας μπει αυτός που το θέλει περισσοτερο.

fokion

Απόφοιτοι ΑΕΙ/ΤΕΙ στην Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από fokion »

Σ ευχαριστώ Lock και γω εύχομαι να μην είμαστε στη ιδια κατηγορία και φυσικα να περασεις και συ η εστω ο καλύτερος!! Υπάρχει κανενας απ εδω μεσα που εχει δωσει εξετάσεις μια απ τις δυο προηγουμενες προκηρυξεις?
Άβαταρ μέλους
ΚρητικόΑιμα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Μάιος 08, 2018 7:16 pm
Επικοινωνία:

Απόφοιτοι ΑΕΙ/ΤΕΙ στην Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από ΚρητικόΑιμα »

Καλησπέρα σε όλους. Γνωρίζει καποιος αν βγαινουν προκυρηξεις καθε χρονο για την πυροσβεστικη; Και αρκετες πληροφοριες αν γινεται γενικα με την προκυρηξη. Γυμναστικη ακαδημια ειμαι και τελειωνω σε δυο χρονια. Ευχαριστω εκ των προτερων
fokion

Απόφοιτοι ΑΕΙ/ΤΕΙ στην Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από fokion »

ΚΡΗΤΙΚΟ ΑΙΜΑ Αν μιλας για κατακτηριες επειδή στο forum εδω αναφερομαστε μονο για κατακτηριες πρέπει πρώτον να εχεις παρει το πτυχίο και δεύτερον οι ειδικότητες που χρειάζονται καθε χρόνο στη συγκεκριμένη προκήρυξη αλλάζουν οπως και το ποσοστό εισακτέων
spinalgr1990
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2013 2:15 pm
Τοποθεσία: ΠΥΡΟΒΟΛΙΚΟ
Επικοινωνία:

Απόφοιτοι ΑΕΙ/ΤΕΙ στην Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από spinalgr1990 »

Πυροσβεστική: Προκήρυξη για εισαγωγή με κατατακτήριες - Ξεκίνησαν οι αιτήσεις

Ποιοι μπορούν να εισαχθούν στη Σχολή Ανθυποπυραγών με την προκήρυξη για εισαγωγή με κατατακτήριες.

Προκήρυξη για εισαγωγή με κατατακτήριες στην Πυροσβεστική Ακαδημία.

Δημοσιεύτηκε Προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή έξι (6) πτυχιούχων Ανωτάτων Εκπαιδευτικών και Τεχνολογικών Ιδρυμάτων, στην Σχολή Ανθυποπυραγών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, για το έτος 2018-2019 με κατατακτήριες εξετάσεις.

Οι έξι (6) θέσεις κατανέμονται στις κάτωθι κατηγορίες/πτυχία:

Μία (1) θέση Ναυπηγών

Μία (1) θέση Νομικής

Δυο (2) θέσεις Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής

Μία (1) θέση Μηχανολόγων Μηχανικών

Μία (1) θέση Πολιτικών Μηχανικών

Η υποβολή των αιτήσεων γίνεται από την Παρασκευή 07/09/2018 έως και την Παρασκευή 14/09/2018, συμπεριλαμβανομένου του σαββατοκύριακου και από ώρα 08:00΄ έως ώρα 16:00΄ στην έδρα της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, Μάτσα 32, Κάτω Κηφισιά Αττικής.

Τροποποίηση του παραρτήματος (Η) της προκήρυξης,5 Σεπτεμβρίου 2018.

Αναλυτικά η Προκήρυξη στον παρακάτω σύνδεσμο:

συνδεσμος

KOTTAS
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Σεπ 18, 2018 3:16 pm
Επικοινωνία:

Απόφοιτοι ΑΕΙ/ΤΕΙ στην Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από KOTTAS »

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα ορισμένες πληροφορίες σχετικά με τις κατατακτήριες εξετάσεις για την σχολή Ανθυποπυραγών, όσον αφορά τα μαθήματα και την αναζήτηση της βιβλιογραφίας. Γνωρίζω πως ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος καθώς είναι μια θέση ανά ειδικότητα, απλά πιστεύω θα ήταν πολύ χρήσιμη η απάντηση από κάποιον που έχει περάσει από αυτήν την διαδικασία, ή από κάποιον σπουδαστή της σχολής. Κάθε απάντηση είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Babastroumf
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Τρί Ιαν 30, 2018 10:09 pm
Επικοινωνία:

Απόφοιτοι ΑΕΙ/ΤΕΙ στην Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από Babastroumf »

fokion έγραψε:ΚΡΗΤΙΚΟ ΑΙΜΑ Αν μιλας για κατακτηριες επειδή στο forum εδω αναφερομαστε μονο για κατακτηριες πρέπει πρώτον να εχεις παρει το πτυχίο και δεύτερον οι ειδικότητες που χρειάζονται καθε χρόνο στη συγκεκριμένη προκήρυξη αλλάζουν οπως και το ποσοστό εισακτέων


Το ποσοστό δεν αλλάζει ποτέ είναι ορισμένο στο 20% του συνολικού αριθμού εισακτεων από πανελλήνιες. Δηλαδή 6 θέσεις καθώς όλες είναι 30

fokion

Απόφοιτοι ΑΕΙ/ΤΕΙ στην Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από fokion »

Καλησπέρα σ ολους.. Εγω δινω για 3 και τελευταία φορα στη συγκεκριμένη προκήρυξη.. Η αποψη μου είναι οτι για κάποιον που εχει ξεκινήσει τωρα το διάβασμα για να δωσει σε 1-2 βδομάδες είναι αρκετα δύσκολο να εισαχθεί εκτος αν εχει τοσο καλες ικανότητες που δεν ερχόταν εδω για εξετάσεις. . Οπότε γνωμη μου για κάποιον που θελω να πετύχει είναι να ρισκάρει ελπίζοντας να βγει η ειδικότητα του απο τωρα για του χρόνου το διάβασμα ετσι ωστε να είναι 100% ετοιμος..
KOTTAS
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Σεπ 18, 2018 3:16 pm
Επικοινωνία:

Απόφοιτοι ΑΕΙ/ΤΕΙ στην Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από KOTTAS »

Ρε φίλε μπορείς να μου στείλεις ένα προσωπικό μήνυμα να σε ρωτήσω ορισμένα πραγματάκια; Χρειάζομαι κάποιες πληροφορίες, όχι για φέτος όμως...
Lock
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: Δευ Φεβ 22, 2010 1:23 am
Επικοινωνία:

Απόφοιτοι ΑΕΙ/ΤΕΙ στην Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από Lock »

Καλησπέρα,

Έχει κανεις εκτίμηση για πιθανές ειδικότητες που θα ζητηθούν του χρόνου;

spinalgr1990
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2013 2:15 pm
Τοποθεσία: ΠΥΡΟΒΟΛΙΚΟ
Επικοινωνία:

Απόφοιτοι ΑΕΙ/ΤΕΙ στην Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από spinalgr1990 »

Προεδρικό Διάταγμα 127/2016 - ΦΕΚ 226/Α/6-12-2016

1. Από τον αριθμό των θέσεων που προκηρύσσονται κατ' έτος για εισαγωγή στη Σχολή Ανθυποπυραγών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, ποσοστό 20% καλύπτεται, ύστερα από κατατακτήριες εξετάσεις που διενεργούνται από το Υπουργείο Εσωτερικών, από πτυχιούχους Ανωτάτων Εκπαιδευτικών και Τεχνολογικών Ιδρυμάτων, που συγκεντρώνουν και τα λοιπά προσόντα του άρθρου 2 του παρόντος, των ακόλουθων Σχολών ή Τμημάτων της ημεδαπής ή αντίστοιχων της αλλοδαπής: Πυρομηχανικών, Χημικών Μηχανικών, Χημείας, Φυσικής, Μαθηματικών, Γεωλογίας, Μηχανολόγων Μηχανικών, Ηλεκτρολόγων Μηχανικών, Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ, Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής, Πληροφορικής, Εφαρμοσμένης Πληροφορικής, Δασολόγων, Δασοπόνων Φυσικού Περιβάλλοντος, Μετεωρολογίας, Πολιτικών Μηχανικών, Αρχιτεκτόνων, Ναυπηγών, Νομικής (Τμήμα Νομικό), Οικονομικών Επιστημών, Δημοσιογραφίας και Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας, Ψυχολογίας.

2. Κατά το στάδιο αριθμητικού υπολογισμού που απαιτείται για την εφαρμογή της προηγούμενης παραγράφου, τυχόν κλασματικά υπόλοιπα μεγαλύτερα ή ίσα του 0,5 στρογγυλοποιούνται στην αμέσως επόμενη μονάδα, σε διαφορετική δε περίπτωση δεν λαμβάνονται υπόψη. Επιμερισμός του παραπάνω ποσοστού ανάλογα με την προέλευση των υποψηφίων ή τυχόν ανακατανομή εναπομένοντος ποσοστού σε άλλη κατηγορία κατατάξεων δεν επιτρέπεται.

3. Υπέρβαση του ποσοστού των κατατάξεων δεν επιτρέπεται.

4. Οι εισαγόμενοι στη Σχολή Ανθυποπυραγών κατόπιν κατατακτηρίων εξετάσεων διορίζονται στο Πυροσβεστικό Σώμα με απόφαση του Αναπληρωτή Υπουργού Εσωτερικών, κατατάσσονται στο 5ο εξάμηνο σπουδών με τον τίτλο του Δόκιμου Ανθυποπυραγού και λαμβάνουν αποδοχές Πυροσβέστη ή προκειμένου για επιτυχόντες πυροσβεστικούς υπαλλήλους, τις αποδοχές του βαθμού που φέρουν κατά την εισαγωγή τους.

spinalgr1990
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2013 2:15 pm
Τοποθεσία: ΠΥΡΟΒΟΛΙΚΟ
Επικοινωνία:

Απόφοιτοι ΑΕΙ/ΤΕΙ στην Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από spinalgr1990 »

Οι σειρα προτεραιοτητας για τα πτυχια πως καθοριζεται; Γιατι πχ φετος βγαλαν θεση για Πολιτικους Μηχανικους και δεν πηραν καθολου Οικονομικων Επιστημων;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες