Όρια ύψους για ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΆνναΚόζι

Όρια ύψους για ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ

Δημοσίευση από ΆνναΚόζι »

Χαίρεται ! Είμαι μαθήτρια Β Λυκείου και εχω αποφασίση απο πολύ μικρή να μπω στο στρατο και όταν το έψαξα περισσότερο επελεξα να μπω Ευελπιδων όπλα.. Παρόλο που είναι όνειρο ζωής... Είμαι αυτη τη στιγμή Πρωταθλήτρια Ελλάδος στην Ελεύθερα Πάλη και έτοιμαζομαι για Ευρώπη... Όμως απεκτησα πρόβλημα στο ύψος και ενω οι προδιαγραφές μου ήταν υψηλες... αυτη τη στιγμή είμαι 1.55 ... αντί για 1,65 που θα πρεπε κανονικά... Μου λένε οι Προπονητες μου πώς. Λόγο πάλης " χαρίζουν" ... θα θελα να μαθω αν ισχύει και Γιατί είναι τόσο υψηλα τα όρια ύψους για γυναίκες και για αντρες ; Ευχαριστώ πολύ !

Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Όρια ύψους για ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

ΆνναΚόζι έγραψε: Χαίρεται ! Είμαι μαθήτρια Β Λυκείου και εχω αποφασίση απο πολύ μικρή να μπω στο στρατο και όταν το έψαξα περισσότερο επελεξα να μπω Ευελπιδων όπλα. Παρόλο που είναι όνειρο ζωής... Είμαι αυτη τη στιγμή Πρωταθλήτρια Ελλάδος στην Ελεύθερα Πάλη και έτοιμαζομαι για Ευρώπη... Όμως απεκτησα πρόβλημα στο ύψος και ενω οι προδιαγραφές μου ήταν υψηλες... Αυτη τη στιγμή είμαι 1.55 ... Αντί για 1,65 που θα πρεπε κανονικά... Μου λένε οι Προπονητες μου πώς. Λόγο πάλης " χαρίζουν" ... Θα θελα να μαθω αν ισχύει και Γιατί είναι τόσο υψηλα τα όρια ύψους για γυναίκες και για αντρες ;Ευχαριστώ πολύ !



Για το αν θα σου χαριστούν δεν το ξέρω, αλλά αν στο είπαν προπονητές έτσι θα γίνει. Αυτό το έχω μάθει από προπονητές ελληνορωμαϊκής, ότι λένε γίνετε. Όσο για τα όρια, δεν θέλει μεγάλη φαντασία, πας για αξιωματικός των Ελληνικών Ενόπλων Δυνάμεων, θα διοικείς λόχους αύριο μεθαύριο, αν είσαι σαν playmobil κανείς δεν θα σε παίρνει στα σοβαρά και δεν θα μπορείς να επιβληθείς στους υφισταμένους σου, φυσικά υπάρχουν και τα εμπόδια κατά την διάρκεια της εκπαίδευσης.
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Άβαταρ μέλους
Soap
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 3:53 am
Επικοινωνία:

Όρια ύψους για ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ

Δημοσίευση από Soap »

Καταρχίν να πω ότι στη θητεία μου συνάντησα δύο εποπίνες, η μία γύρω στο 1.55 και η άλλη μετά βίας 1.59-1.60. Και φορούσανε και πράσινο μπερέ τρομάρα τους Εικόνα. Η μια είχε βγάλει και σχολή αλεξιπτωτιστή (η κοντότερη) ή άλλη όχι. Και το λέω αυτό διότι και για τις ΕΠΟΠ υποτίθεται ότι και εκεί υπάρχει όριο ύψους αλλά εκ των πραγμάτων δε το τηρούν. Από κει και πέρα συμφωνώ με το φίλο από πάνω. Για μια γυναίκα 1.55 όντως θα υπήρχαν σημαντικές δυσκολίες στην εκπαίδευση. Από την άλλη όμως μια κοπέλα που ισχυρίζεται ότι είναι πρωταθλήτρια Ελλάδας σημαίνει πως μπορεί να τα καταφέρει και στη στρατιωτική εκπαίδευση αν το θέλει αρκετά. Εξάλλου μη γελιόμαστε στρατιωτικούς ξέρουμε όλοι μας αρκετούς, πρωταθλητές σε πανελλαδικό επίπεδο όμως ελάχιστους. Τώρα όσο για τον αν μπορεί ένα ''playmobil'' να επιβληθεί στους κατώτερούς του διαφωνώ απολύτως με το φίλο από κάτω. Το αν θα επιβληθεί ή όχι δεν έχει να κάνει με το ανάστημα της αλλά με το ''πνεύμα'' της και ότι αυτό συνεπάγεται.
Πάλι με Φάνη Πετραλιά, πάλι δικια μας θα'ναι...
ziaba
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 22, 2014 4:30 pm
Τοποθεσία: Παντού
Επάγγελμα: Βοηθός χειριστή πριονοκορδέλας
Επικοινωνία:

Όρια ύψους για ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ

Δημοσίευση από ziaba »

ΆνναΚόζι έγραψε: Χαίρεται ! Είμαι μαθήτρια Β Λυκείου και εχω αποφασίση απο πολύ μικρή να μπω στο στρατο και όταν το έψαξα περισσότερο επελεξα να μπω Ευελπιδων όπλα. Παρόλο που είναι όνειρο ζωής... Είμαι αυτη τη στιγμή Πρωταθλήτρια Ελλάδος στην Ελεύθερα Πάλη και έτοιμαζομαι για Ευρώπη... Όμως απεκτησα πρόβλημα στο ύψος και ενω οι προδιαγραφές μου ήταν υψηλες... Αυτη τη στιγμή είμαι 1.55 ... Αντί για 1,65 που θα πρεπε κανονικά... Μου λένε οι Προπονητες μου πώς. Λόγο πάλης " χαρίζουν" ... Θα θελα να μαθω αν ισχύει και Γιατί είναι τόσο υψηλα τα όρια ύψους για γυναίκες και για αντρες ;Ευχαριστώ πολύ !



και συ με τετοιο υψος τι τον θες το στρατο... Σιγουρα θα τρως πολυ δουλεμα ειδικα πισω απο την πλατη σου... Κατι τετοιο θα σου δημιουργησει κομπλεξ και μετα παιζει να ξεσπας σε κατωτερους οπως κανουν παρα πολυ αξιωματικοιΕικόνα

Πολίτης !!!336 !!!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Όρια ύψους για ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ

Δημοσίευση από D.Y.K »

ΆνναΚόζι έγραψε: Χαίρεται ! Είμαι μαθήτρια Β Λυκείου και εχω αποφασίση απο πολύ μικρή να μπω στο στρατο και όταν το έψαξα περισσότερο επελεξα να μπω Ευελπιδων όπλα. Παρόλο που είναι όνειρο ζωής... Είμαι αυτη τη στιγμή Πρωταθλήτρια Ελλάδος στην Ελεύθερα Πάλη και έτοιμαζομαι για Ευρώπη... Όμως απεκτησα πρόβλημα στο ύψος και ενω οι προδιαγραφές μου ήταν υψηλες... Αυτη τη στιγμή είμαι 1.55 ... Αντί για 1,65 που θα πρεπε κανονικά... Μου λένε οι Προπονητες μου πώς. Λόγο πάλης " χαρίζουν" ... Θα θελα να μαθω αν ισχύει και Γιατί είναι τόσο υψηλα τα όρια ύψους για γυναίκες και για αντρες ;Ευχαριστώ πολύ !



Δυστυχώς το ύψος σου δεν είναι το ζητούμενο οπότε δεν έχεις πιθανότητες να σε περάσουν. Το ότι κάνεις πρωταθλητισμό σε κάποιο άθλημα δυστυχώς δεν σου δίνει έξτρα "προνόμια" έναντι των υπολοίπων, τουλάχιστον όχι αν δεν ορίζεται κάτι βάση νόμου. Τέτοιος νόμος λοιπόν δεν γνωρίζω να υπάρχει.

ΑνναΚοΖι

Όρια ύψους για ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ

Δημοσίευση από ΑνναΚοΖι »

Μα πως ηταν εποπινες με αναστηματα 1.55 και 1.60 αφού για αντρες και γυναικες ισχυει οτι πρεπει να εχουν αναστημα 1,65 και ανω; Εγω βεβαια Εχω αρχισει ασκησεις αυξησεις υψους.. θα παρω 2 με 3 ποντους ουτος ή αλλωστε και ευελπιστω να αγκιξω εστω το 1,58-59 διοτι οταν αρχιζεο καποιος απο μικρος παλη Ειναι δυσκολο να ξεπερασει το 1,55-1,60 ... Οσο για την εκπαιδευση δεν εχω προβληματα διοτι ειμαι αρκετα γυμνασμενη.. ήστα αθληματα...

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Όρια ύψους για ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ

Δημοσίευση από D.Y.K »

Αναφέρεσαι σε άλλες εποχές που τα όρια ήταν διαφορετικά, οι ανάγκες περισσότερες κυρίως σε κατώτερο προσωπικό και φυσικά σε άλλον θεσμό. Ωστόσο όπως καταλαβαίνεις και όπως σου εξήγησαν και τα παιδιά παραπάνω δεν νοείται ακόμη και κοπέλα να υπηρετεί σαν Στρατιωτικός ή στα Σώματα Ασφαλείας και να είναι σαν Playmobil. Οι λόγοι ευνόητοι που φαντάζομαι τους γνωρίζεις αλλά και αν όχι μπορείς να κάνεις έναν λογαριασμό και να μου στείλεις ένα ΠΜ για να στους εξηγήσω γιατί εδώ ξεφεύγουμε από το θέμα μας.
ΆνναΚόζι

Όρια ύψους για ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ

Δημοσίευση από ΆνναΚόζι »

Τους καταλαβαινω απολυτα. Ευχαριστω !
Wannabe

Όρια ύψους για ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ

Δημοσίευση από Wannabe »

Πρώτα απ όλα καλησπέρα σε όλους

Είμαι μαθητής της Γ λυκειου κια επιθυμώ να μπω στο τμήμα μαχημων της ΣΙΠαρόλα αυτά έχω ύψος 1 94 ενώ το επιτρεπτό είναι 1 90

Θα ήθελα λοιπόν να μάθω αν το κριτήριο αυτό τηρείται αυστηρά καθώς έχω έναν γνωστό που εισήλθε στην σχολή με ύψος 1 92.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ραφελλος

Όρια ύψους για ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ

Δημοσίευση από ραφελλος »

Ναι γιατί όχι

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Όρια ύψους για ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ

Δημοσίευση από yandr »

ραφελλος έγραψε:Ναι γιατί όχι

Γιατί το όριο είναι 1.90 και δεν θα χωράει στο πιλοτήριο.

Ως προς την αρχική ερώτηση, δεν το γνωρίζω αλλά σίγουρα δεν είναι σύμφωνο με τους κανονισμούς.

Μαθητής

Όρια ύψους για ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ

Δημοσίευση από Μαθητής »

Θα ήθελα να ρωτήσω πότε γίνεται η μέτρηση του ύψους; Πριν την εισαγωγή στη σχολή ή μετά την ολοκλήρωση των σπουδών;
Άβαταρ μέλους
Μεγιστος
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:33 pm
Επικοινωνία:

Όρια ύψους για ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ

Δημοσίευση από Μεγιστος »

Καπου ακουσα οτι καταργηθηκε το οριο υψους στις στρατιωτικες σχολες και για τα δυο φυλα αν και δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Μεγιστος την Παρ Σεπ 17, 2021 9:41 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
tethoras355
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Σεπ 08, 2020 2:41 pm
Επικοινωνία:

Όρια ύψους για ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ

Δημοσίευση από tethoras355 »

Ο άντρας κάτω από 1,70 δηλαδή δεν κάνει αλλά η γυναίκα κάτω από 1,70 κάνει. Και έχουν μούτρα να μιλάνε για ισότητα αξιοκρατία και διακρίσεις εις βάρος των γυναικών. Ή κάνουν οι κοντοί ή δεν κάνουν. Το ίδιο ύψος για άντρες γυναίκες έπρεπε ή καθόλου.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες