Υποχρεωτική θητεία ή επαγγελματικός στρατός;

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Αστέριος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ Απρ 14, 2014 1:07 am
Επικοινωνία:

Υποχρεωτική θητεία ή επαγγελματικός στρατός;

Δημοσίευση από Αστέριος »

Έχοντας ως αφορμή αυτή την σελίδα που είδα και με εκνεύρισε λίγο στο facebook:

με όνομα "Κατάργηση υποχρεωτικής θητείας" θέτω το εξής ερώτημα και θα με ενδιέφερε πολύ η άποψή σας: Καλύτερα επαγγελματικός Στρατός ή Υποχρεωτική θητεία;
Άβαταρ μέλους
george777
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: Παρ Σεπ 28, 2012 11:42 pm
Επικοινωνία:

Υποχρεωτική θητεία ή επαγγελματικός στρατός;

Δημοσίευση από george777 »

Όταν μπαίνει το συμφέρον στην μέση σταματάνε τα πάντα... Διότι είναι ένας εύκολος τρόπος να "βοηθήσεις" σαν πολιτικός... , σκέψου πόσα τέτοια ρουσφέτια θα χάνουν κάθε σειρά που μπαίνει... Από το βόλεμα στην αεροπορία και στο ναυτικό που όπου και να βάλεις σχεδόν έναν φαντάρο θα είναι ευνοημένος σε σχέση με τον στρατό ξηράς μέχρι θέσεις τρομερής λούφας στο στρατό ξηράς... Και καμιά φορά απέναντι από το σπίτι σου... Φυσικά και η κατάσταση στο στρατό θα είναι πολύ καλύτερη και για τους νέους και για την ποιότητα της δουλειάς που γίνεται... Αλλά και για την ανεργία σε περίπτωση μικρού ευέλικτου επαγγελματικού στρατού ... Και στο ερώτημα δεν μπορούμε να πάρουμε τόσους ΕΠ. ΟΠ η απάντηση ειναι: Κλείστε κανένα ακόμα άχρηστο στρατόπεδο και όλα θα είναι καλά! Και ιδανικά για κάτι τέτοιο ! Αλλά; Θα φωνάξει ο παπάς θα φωνάξει ο σουβλατζής απέναντι απο το στρατόπεδο και άλλοι... Όμως τι λέμε τώρα νοιάζεται κανένας; Αν νοιαζόταν κάποιοι από αυτούς δε θα φτάναμε και εδώ που φτάσαμε γενικά! ... Αυτή είναι η άποψη μου... Περί του θέματος... Φυσικά δεν θα έλεγα όχι σε 1-2 το πολύ μήνες σύντομης εκπαίδευσης για όλους μας... Φτάνουν και περισσεύουν! ...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Υποχρεωτική θητεία ή επαγγελματικός στρατός;

Δημοσίευση από yandr »

Καλύτερος ο επαγγελματικός στρατός, αρκεί να έχεις τα χρήματα να τον συντηρήσεις.
Άβαταρ μέλους
george777
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: Παρ Σεπ 28, 2012 11:42 pm
Επικοινωνία:

Υποχρεωτική θητεία ή επαγγελματικός στρατός;

Δημοσίευση από george777 »

Καλησπέρα, για τους χιλιάδες φαντάρους το χρόνο που αγγαρέυουν Που τα βρίσκουν φίλε μου; Ας πάρουν τους μισούς επαγγελματίες από ότι φαντάρους και ας κλείσουν κανένα καμένο στρατόπεδο... Με πάντα μια πολύ μικρή εκπαίδευση φαντάρων 2 μηνών αυτό που είπα παραπάνω γιατί να μην μπορεί να γίνει; Α ξέχασα έχουμε την τρόικα που από την μία λέει μικρό ευέλικτο στρατό και από την άλλη όχι ΕΠ. ΟΠ... Με μια λέξη ``ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ`` εις βάρος της οικονομίας και της νεολαίας...
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

Υποχρεωτική θητεία ή επαγγελματικός στρατός;

Δημοσίευση από Avatar »

Εκτός λόγο χρημάτων η υποχρεωτική στράτευση είναι λόγο του μικρού μας πληθυσμού. Το μόνιμο προσωπικό είναι τελείως ελάχιστο για μια χώρα όπως η Ελλάδα. Εδώ με τους στρατεύσιμους και πάλι υπάρχουν προβλήματα.Υπάρχει και το Ι5, ας δώσουν ι5 σε όσους δεν θέλουν να υπηρετήσουν και το δημόσιο να κλείνει τις πόρτες στα ι5 απλά τα πράγματα

Νεοσύλλεκτος στρατιώτης 2013 Ε'ΕΣΣΟ--> ΥΕΑ/Α--> Λοχίας ΥΕΑ/Β--> ΔΕΑ(ΠΖ)--> Ανθυπολοχαγός(ΠΖ)
Άβαταρ μέλους
george777
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: Παρ Σεπ 28, 2012 11:42 pm
Επικοινωνία:

Υποχρεωτική θητεία ή επαγγελματικός στρατός;

Δημοσίευση από george777 »

Ούτω σι άλλος δεν πας στο δημόσιο αν δεν εκπληρώσεις την θητεία σου οπότε αυτό που λες υπάρχει ήδη... Όσο αναφορά τον πληθυσμό και την υποχρεωτική στράτευση δεν νομίζω να είναι αυτό το πρόβλημα που δεν γίνεται επαγγελματικός... Είπαμε συμφέρει "πελατειακά" και όχι οικονομικά, θα μου πεις ενας εποπ κοστίζει τριπλάσια περίπου από ένα φαντάρο τον μήνα στο κράτος... Η απάντηση: Μικρό στρατό αλλά όχι στα σπίτια τους ο κάθε βυσματάκιας αλλά εκεί που πρέπει και ΌΤΑΝ πρέπει...
Αστέριος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ Απρ 14, 2014 1:07 am
Επικοινωνία:

Υποχρεωτική θητεία ή επαγγελματικός στρατός;

Δημοσίευση από Αστέριος »

Εγώ χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν πάντως πιστεύω πως κατάργηση υποχρεωτικής θητείας ζητάνε οι τεμπέληδες...
Άβαταρ μέλους
F-16
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Μάιος 21, 2014 6:19 pm
Επικοινωνία:

Υποχρεωτική θητεία ή επαγγελματικός στρατός;

Δημοσίευση από F-16 »

Βλέποντας όλα όσα αναφέρονται θα ήθελα να εκφράσω κι εγώ τη γνώμη μου. Θεωρώ ότι η στρατιωτική θητεία θα πρέπει να μείνει ως έχει. Ήδη όσο έχει μειωθεί από το παρελθόν νομίζω πως είναι ικανοποιητικό. Όσο για κάποιον ο οποίος πρόκειται να μπει στρατό μετά την αποφοίτηση του από κάποια σχολή ή οτιδήποτε, ίσως θα ήταν καλύτερα πριν μπει στη σχολή να τελειώσει τη θητεία του, ώστε όταν αποφοιτήσει να έχει περισσότερες ευκαιρίες για κάποια εργασία και να μη χάσει τις επαφές του.

Μιλώντας για 'επαγγελματικό' στρατό έχω την εντύπωση ότι θα είναι καταστροφή και πληγή για τη χώρα μας. Αυτό επιδίωκαν οι 'τροικανοι' από το πρώτο κι'όλας μνημόνιο. Και ξέρετε γιατί; Γιατί εάν συνέβαινε κάτι τέτοιο θα μας πλασάρανε μισθοφόρους δικούς τους. Γιατί; Γιατί αυτοί που θα νιώθανε την ανάγκη για στράτευση θα ήτανε μετρημένοι. Ο Ελληνικός στρατός θα πρέπει να μοιάζει με ακόμη ένα σχολείο στη ζωή μας και όχι με μία αγγαρία. Κανείς δε μπήκε και βγήκε από εκεί μέσα χωρίς να έχει μαθει 5 πράγματα παραπάνω σε κάποια θέματα που ίσως και να μην τα μάθαινε ποτέ.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Υποχρεωτική θητεία ή επαγγελματικός στρατός;

Δημοσίευση από yandr »

george777 έγραψε:Καλησπέρα, για τους χιλιάδες φαντάρους το χρόνο που αγγαρέυουν Που τα βρίσκουν φίλε μου; Ας πάρουν τους μισούς επαγγελματίες από ότι φαντάρους και ας κλείσουν κανένα καμένο στρατόπεδο... Με πάντα μια πολύ μικρή εκπαίδευση φαντάρων 2 μηνών αυτό που είπα παραπάνω γιατί να μην μπορεί να γίνει; Α ξέχασα έχουμε την τρόικα που από την μία λέει μικρό ευέλικτο στρατό και από την άλλη όχι ΕΠ. ΟΠ... Με μια λέξη ``ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ`` εις βάρος της οικονομίας και της νεολαίας...


Σου παραθέτω το σχετικο άρθρο με την παράγραφο " πόσο κοστίζει ένας φαντάρος ", όπου επίσημα το κόστος ανέρχεται σε 3.600 ευρώ ετησίως.

Το κόστος αυτό είναι το ίδιο ή και χαμηλότερο με το μηνιαίο κόστος ενός επαγγελματία οπλίτη (περιλαμβάνει ασφαλιστικές εισφορές, ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, συνταξιοδότηση κλπ). Επομένως η αναλογία είναι χοντρικά 1 προς 12.

Εάν λοιπόν έχουμε 80.000 στρατεύσιμους, μπορούμε να έχουμε 6 με 7.000 επαγγελματίες. Εάν αυτός ο αριθμός σου φαίνεται ικανός, υπάρχει πρόβλημα.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Υποχρεωτική θητεία ή επαγγελματικός στρατός;

Δημοσίευση από Nassos »

Επαγγελματικός Στρατός

1) Πολύ ακριβός για μια χώρα με τεράστια ακτογραμμή. Ακόμη και η Νορβηγία που οικονομικά θα μπορούσε να διατηρήσει πλήρη επαγγελματικό στρατό δεν καταργεί την υποχρεωτική στράτευση.

2) Απομόνωση από τη κοινωνία με κίνδυνο να χρησιμοποιηθεί ενάντια σε αυτή (βλ. ΗΠΑ και πιθανότητα χρήσης Στρατού επί εσωτερικών θεμάτων με εντολή κυβέρνησης).

3) Αδιαφορία εκπαίδευσης απλού πολίτη με τάση προς το συβαριτισμό

Εδώ χώρες όπως οι ΗΠΑ και η Βρετανία που κατήργησαν την υποχρεωτική στράτευση πριν 40 χρόνια σκέφτονται να την επαναφέρουν για να καλύψουν τα κενά λόγω μαζικών παραιτήσεων και συνταξιοδοτήσεων.
Άβαταρ μέλους
george777
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: Παρ Σεπ 28, 2012 11:42 pm
Επικοινωνία:

Υποχρεωτική θητεία ή επαγγελματικός στρατός;

Δημοσίευση από george777 »

yandr φίλε μου δεν θα επιμείνω τα υπολόγιζα λάθος όσο αναφορά τα νούμερα... Και γενικολογούσα πολύ δεκτή η παρατήρηση επομένως ήμουν λάθος, αλλα θέλω να ρωτήσω το εξής: Είχαμε μύωση της θητείας, και εδώ και 5 χρόνια μη επάνδρωση από επ. Οπ λόγο της οικονομικής κρίσης, γιατί δεν επαναφέρουν την στρατιωτική θητεία σε 18 μήνες ή οσο πρέπει για να καλυφτούν τα όποια κενά; Ή γιατί άμα δεν μπορούν ή δεν θέλουν να αυξήσουν την θητεία δεν παίρνουν επ. Οπ; Όπως και να έχει αφήνουν στο έλεος το στρατό ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο; Είναι μια μου απορία που πραγματικά θέλω να συζητήσω με άτομα όπως εσείς που θεωρώ ότι ξέρετε αρκετά πράγματα στο χώρο...
Άβαταρ μέλους
george777
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: Παρ Σεπ 28, 2012 11:42 pm
Επικοινωνία:

Υποχρεωτική θητεία ή επαγγελματικός στρατός;

Δημοσίευση από george777 »

Αστέριος φυσικά και ότι θέλεις μπορείς να πεις αλλά εγώ αυτό που είπα δεν ειναι η πλήρης κατάργηση αλλα 2 έως ακόμα και 5 μήνες εκπαίδευση όσο χρειάζεται δηλαδή για να μάθεις τα βασικά... Γιατί σήμερα ένας φαντάρος μετά την εκπαίδευση τι κάνει; Τίποτα ουσιαστικό για μένα... Που άν ήταν κάτι ουσιαστικό μετά την εκπαίδευση που θεωρώ οτι αξίζει πολλά θα ήμουν μαζί σου και όντος θα ήταν τεμπέλης κάποιος που θα έλεγε κάτι τέτοιο... Οπότε δεν είναι θέμα τεμπελιάς κατά την άποψη μου...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Υποχρεωτική θητεία ή επαγγελματικός στρατός;

Δημοσίευση από yandr »

george777 έγραψε:... Γιατί δεν επαναφέρουν την στρατιωτική θητεία σε 18 μήνες ή οσο πρέπει για να καλυφτούν τα όποια κενά; Ή γιατί άμα δεν μπορούν ή δεν θέλουν να αυξήσουν την θητεία δεν παίρνουν επ. Οπ; Όπως και να έχει αφήνουν στο έλεος το στρατό ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο; Είναι μια μου απορία που πραγματικά θέλω να συζητήσω με άτομα όπως εσείς που θεωρώ ότι ξέρετε αρκετά πράγματα στο χώρο...
Η θητεία δεν αυξάνεται για απλούς πολιτικούς - εκλογικούς λόγους. Θεωρείς ότι θα μπορούσε να σταθεί η κυβέρνηση με μία τέτοια απόφαση; Νομίζω πως όχι...

Δυστυχώς η αποτρεπτική ικανότητα μίας χώρας είναι ευθέως συνδεδεμένη με την οικονομική της κατάσταση. Επομένως είναι προφανές ότι η ελληνική άμυνα αυτή την περίοδο και για πολλά προσεχή χρόνια θα υποφέρει σιωπηρά.

Το 'ευτύχημα' είναι ότι η χώρα βρίσκεται υπό διεθνή κυδεμονία. Αυτό σημαίνει ότι η Τουρκία δεν υπήρχε περίπτωση να κινηθεί στρατιωτικά εναντίον μας, γιατί αυτό θα σήμαινε αυτόματα στάση και άρνηση πληρωμής χρεών για ολόκληρη την ΕΕ και άλλες χώρες. Υπό την έννοια αυτή 'προστατευόμαστε' μέσα από την αδυναμία μας.

Εάν το σενάριο σου φαίνεται ευφάνταστο, θα σου πω απλά ότι είναι η 2η φορά που συμβαίνει ιστορικά κάτι τέτοιο. Στον 'άτυχο' πόλεμο του 1897 η Τουρκία είχε την δυνατότητα να συντρίψει την νεοσύστατη Ελλάδα, έλαβε σαφή εντολή να σταματήσει στην Λαμία την προέλαση γιατί και τότε χρωστάγαμε τα κέρατά μας στις μεγάλες δυνάμεις της εποχής. Ο Τρικούπης είχε κηρίξει πτώχευση 4 χρόνια νωρίτερα...

Ξεφύγαμε λίγο από το αρχικό θέμα όμως...

Άβαταρ μέλους
george777
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: Παρ Σεπ 28, 2012 11:42 pm
Επικοινωνία:

Υποχρεωτική θητεία ή επαγγελματικός στρατός;

Δημοσίευση από george777 »

Τι κάνουν τα φράγκα τελικά Εικόνα ... Ευχαριστώ για την απάντηση yandr...
γιώργος

Υποχρεωτική θητεία ή επαγγελματικός στρατός;

Δημοσίευση από γιώργος »



Χάσιμο χρόνου, αχρείαστη ταλαιπωρία, περιττή δαπάνη για το κράτος, καθυστέρηση ένταξης στην αγορά εργασίας, σημαντικό οικονομικό βάρος για τις οικογένειες (οι οποίες συχνά αδυνατούν να συντηρήσουν ένα μέλος που διαβιεί στην άλλη άκρη της Ελλάδας χωρίς να εργάζεται), καλλιέργεια αισθήματος αδικίας μεταξύ "πατρικίων" και "πληβείων" και πάνω απ' όλα, τραγικές ιστορίες αυτοκτονιών, δυστυχημάτων και ψυχικών παθήσεων, είναι οι ψηφίδες που συνιστούν το παζλ της υποχρεωτικής θητείας.

Υπάρχει πλήθος άλλων, εξαιρετικών και προσφορότερων, τρόπων "υπηρεσίας" στην πατρίδα.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες