Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
wrc

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από wrc »

Τι εννοειται θα ειναι με πανελληνιες και θα παιρνουν 18χρονα; Και αυτοι που ειναι εθελοντες στα σκουπιδια; Δεν ειναι αδικο να γινει;
train

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από train »

Σωστα με τους εθελοντες τι θα γινει;

Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ Κ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Παρ Δεκ 13, 2013 8:28 pm
Επικοινωνία:

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ Κ »

Για εμας που πηγαμε στρατο δεν ειναι αδικο; Τι να κανουμε...
Άβαταρ μέλους
gate21ss
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2012 9:35 pm
Επικοινωνία:

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από gate21ss »

Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλύτερο για την Πυροσβεστική και για το Λιμενικό να εισάγονται μέσω Πανελλαδικών γιατί με αυτό το τρόπο υπολογίζονται τα βραχυπρόθεσμα κενά των σωμάτων και ίσως να μην παρατηρείται το χάλι να βγαίνει διαγωνισμός για την Πυροσβεστική κάθε 5-6 χρόνια και να λειτουργεί το σώμα με κενά κι αυτοί που ήδη εργάζονται να σκίζονται στις υπερωρίες για να καλύψουν τα κενά του ωραρίου. Επίσης, θα υπάρχει πολύ μικρότερη διαβλητότητα και περισσότερη αξιοκρατία. Εξάλλου είναι κάτι που συμβαίνει ήδη εδώ και πολλά χρόνια στις Ένοπλες Δυνάμεις και στην Αστυνομία. Αναγνωρίζω ότι είναι άδικο για πολλούς που βρίσκονται στο μεταίχμιο των καταστάσεων και ίσως υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις με σκοπό να εισαχθούν σε κάποιο σώμα ασφαλείας και μακάρι να υπάρξει κάποιο μεταβατικό στάδιο που να τους συμπεριλάβει. Είναι όμως επίσης άδικο για νεαρούς υποψηφίους που δεν μπορούσαν να δηλώσουν Πυροσβεστική και Λιμενικό στο μηχανογραφικό των Πανελλαδικών και χρειαζόταν να κάνουν ολόκληρο κύκλο στη ζωή τους (σπουδές, στρατός) για να μπορέσουν να έχουν κάποιες ευκαιρίες εισαγωγής.
mairy

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από mairy »

Γεια σας. ειμαι εθελοντρια στην πυροσβεστικη εδω και ενα χρονο. ξερει κανεις αν θα βγει προκηρυξη η θα μπαινει καποιος μονο με πανελληνιες; Μεχρι ποια ηλικια μπορει να κανει κανεις χαρτια; Εγω ειμαι αποφοιτος ΤΕΙ και ξερω οτι εχω περιθωριο μεχρι 33 ετων. θα ισχυει αυτο?
wrc

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από wrc »

Και εγω μαιρη εθελοντης 4 χρονια ειμαι και εχω αυτην την ανησυχια μηπως δεν υπαρξει μεταβατικο σταδιο Για εμας και μηπως δε μπορεσουμε να εισαχθουμε...
wrc

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από wrc »

Ξερετε αν θα μπει στις πανελληνιες απο το 15; Και αν ναι ποιο θα ειναι το ηλικιακο οριο?
Elen__1990
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2014 9:48 pm
Επικοινωνία:

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από Elen__1990 »

Μακάρι να βάλουν την πυροσβεστική στις πανελλαδικές. Τουλάχιστον έτσι θα ξέρουμε πως όποιος διάβασε πέρασε και δεν θα φοβόμαστε μήπως δεν μπούμε, επειδή κάποιος εξυπνάκιας έβαλε το μέσο μπροστά και εμείς μείναμε με τα %$#&@ στο χέρι (συγγνώμη κιόλας!). Όποιος είναι άξιος, ας ξαναδιαβάσει εννιά μήνες, ας κάνει τις θυσίες που πρέπει και ας μπει.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ναι βέβαια το αν και πότε θα γίνει αυτό είναι ένα άλλο θέμα φυσικά και σηκώνει και πολύ κουβέντα. Ωστόσο γνωρίζει κανείς αν θα συμπεριλαμβάνεται φέτος στο μηχανογραφικό για τις πανελλήνιες; Προσωπικά δεν νομίζω!
dmtrs

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από dmtrs »

Η σχολή θα μπει στις πανελλήνιες για ιδιώτες από το 2016 κατά πάσα πιθανότητα...
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από D.Y.K »

dmtrs έγραψε:Η σχολή θα μπει στις πανελλήνιες για ιδιώτες από το 2016 κατά πάσα πιθανότητα...


Επειδή ενδιαφέρονται αρκετά άτομα που παρακολουθούν το φόρουμ και το έχουν θέσει και ως απορία, μήπως γνωρίζουμε και ποιο θα είναι το όριο ηλικίας για την εισαγωγή στο Σώμα;

dmtrs

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από dmtrs »

Τα όρια ηλικίας δεν έχουν οριστεί ή τουλάχιστον δεν τα γνωρίζω. Πρόταση του σώματος πάντως, αν βοηθάει, είναι να συμπεριληφθεί στα ΕΠΕ Θετικών και Τεχνολογικών Επιστημών και Επιστημών Οικονομίας, Πολιτικών και Κοινωνικών Σπουδών.
Elen__1990
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2014 9:48 pm
Επικοινωνία:

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από Elen__1990 »

Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση τον Ιούλιο του 2015 να είναι στο μηχανογραφικό η Πυροσβεστική; Εάν υπάρχει περίπτωση να είναι στο μηχανογραφικό του 2015 η Πυροσβεστική, εγώ τα παρατάω όλα και ξεκινώ να διαβάζω για τις πανελλαδικές από τις αρχές του Σεπτέμβρη.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης