9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
KONSTANTINOS24

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από KONSTANTINOS24 »

Σημερα περασα απο φρουραχειο και τελικα δωσανε 2 επιbιβασεις μια ως αθηνα με τρενο και μετα με κτελ! με οτι τους συμφερει καλυτερα σε στελνουν δεν σου δινον επιλογη! οποτε οσοι μπαινουμε 15 θα κανουμε παρεα στα τρενα απο τις 14! καλη θητεια μαγκες!
ΚΩΣΤΑΣ_ΤΕΧΝΙΚΟ

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ_ΤΕΧΝΙΚΟ »

Σε ευχαριστω παρα πολυ τερρυ για τις πληροφοριες να εισαι καλα με βοηθησες παρα πολυ!
Jason

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από Jason »

Γεια σας μπαινω κι εγω 14/11.
Χαρτι υγειας πρεπει να παρουμε?

Με το ξυρισμα ειναι αυστηροι?

Επισης διαβασα τους σακους θα τους εχουμε ολους μαζι σε ενα θαλαμο. θα μπορουμε να περνουμε πραγματα απ τους σακους οποτε θελουμε?

Jason

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από Jason »

Επισης υπαρχει περιπτωση να σου κανουν μαγνητικη αν πεις οτι εχεις τραυματισμο?
αν είσαι ένας Terry

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από αν είσαι ένας Terry »

Jason έγραψε:Χαρτι υγειας πρεπει να παρουμε;


Οπωσδήποτε. Και μωρομάντυλα. Βοηθάνε για πολλές χρήσεις. Χαρτί θα έχει και στα ΚΨΜ αλλά πάρε δικό σου για να είσαι σίγουρος. Μόνο μην κάνετε τη βλακεία να πετάξετε μωρομάντυλα στις τουαλέτες. Δεν διαλύονται και θα βουλώσουν.

Jason έγραψε:Με το ξυρισμα ειναι αυστηροι;


Στον στρατό είσαι. Το να είσαι ξυρισμένος είναι το μίνιμουμ που περιμένουν από τον καθένα. Θα είναι αυστηροί γιατί στο κέντρο υποτίθεται ότι είστε για να μάθετε τα βασικά, ένα από τα οποία είναι παράσταση και εμφάνιση. Σε κάποιους έλεγαν αν χρειαστεί να ξυρίζονται δύο φορές την ημέρα. Αν έχεις όμως κάποιο δερματικό πρόβλημα μπορείς να πας στο ιατρείο και να πάρεις χαρτί ελεύθερου ξυρίσματος για 1-2 μέρες. Πάντως αν ρίξουν καμιά καμπάνα αν είσαι αξύριστος, να είσαι σίγουρος πως δεν θα γραφτεί και δε θα μετρήσει. Απλά θα το κάνουν για να σας μάθουν ότι είναι πολύ βασικό για όλη τη θητεία.

Jason έγραψε:Επισης διαβασα τους σακους θα τους εχουμε ολους μαζι σε ενα θαλαμο. Θα μπορουμε να περνουμε πραγματα απ τους σακους οποτε θελουμε;


Ναι. Ο θάλαμος με τους προσωπικούς σας σάκους είναι στον προθάλαμο του κάθε ορόφου, δίπλα ακριβώς δηλαδή από τους θαλάμους σας. Μπαίνετε και παίρνετε ό, τι χρειάζεστε όποτε θέλετε, συνήθως μαζί με έναν θαλαμοφύλακα για να επιβλέπει.

Jason έγραψε:Επισης υπαρχει περιπτωση να σου κανουν μαγνητικη αν πεις οτι εχεις τραυματισμο;


Μηχάνημα για μαγνητική δεν έχει στο στρατόπεδο επομένως αν οι γιατροί που θα είναι εκεί την ημέρα της κατάταξης κρίνουν ότι πρέπει να κοιταχτεί ο τραυματισμός (που είναι και το πιο πιθανό), θα σε στείλουν στο 401 ή 411 για να σε κοιτάξει ο γιατρός εκεί και αν χρειαστεί να κάνεις και μαγνητική.

Stefan

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από Stefan »

Καλησπέρα παιδιά! Με τα κινητά τι γίνεται στην Καλαμάτα;
Αρβυλας Αντρεας

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από Αρβυλας Αντρεας »

Μαγκες εγω ορκιστικα προχθες.353 3ος Λοχος και ενα εχω να πω. Μου αρεσε τρελα. Πολυ καλοι ανθρωποι, η ατμοσφαιρα ευχαριστη, και γενικα αν μπορουσα να ξανα παω θα πηγαινα ξανα. Δυστηχως ριξαμε μια βολη, με G3A3. Το φαγητο μια χαρα, αλλα ντουζιερες και τουαλετες ηταν ενας εφιαλτης. Παντως για οσους θα παρουσιαστουν μετα απο μενα, καλη θητεια. Α και πριν ξεχασω, οι ανθυπολοχαγοι του 3ου, πολυ ***** τα ατομα. Εξαιρετικοι ανθρωποι 👌👌
Άβαταρ μέλους
nickpaokgr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2017 11:46 am
Επικοινωνία:

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από nickpaokgr »

Καλησπερα, και εγω για Καλαματα φευγω και εχω μερικες ερωτησεις, για να μην κανω double post, εδω ειναι το λινκ :http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=18888&PID=442139#442139

ευχαριστω.

navarhos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2017 9:25 pm
Επικοινωνία:

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από navarhos »

Καλησπερα παιδια ! Θα παρουσιαστω κι εγω Καλαματα και εχω κατανεμηθει στο Τεχνικο του Στρατου Ξηρας. Υπαρχει καποιος που να ορκιστηκε ς' αυτο το σωμα ; Ποιες οι αρμοδιοτητες μας σε αυτο το σωμα και τι ειδικοτητες εχει ;

Ευχαριστω.

ΚΩΣΤΑΣ_ΤΕΧΝΙΚΟ

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ_ΤΕΧΝΙΚΟ »

Καλησπερα παιδια ορκιστηκα στο στρατοπεδο της καλαματας 8/12/2017. Εμεινα πολυ ευχαριστημενος απο το στρατοπεδο και απο τα στελεχη του. Ημουν 4 λοχο ειχαμε πολυ καλο λοχαγο αλλα και ανθυπολοχαγους. Ηταν ολοι τους μορφωμενοι και σωστοι. Ημουν πολυ αρνητικος με τον στρατο Πηγα στην καλαματα και μου αρεσε οχι σαν ιδεα αλλα σαν στρατοπεδο. Στεναχωρεθηκα που εφυγα αν μπορουσα θα εμενα οπως ημουν για την θητεια μου θα μου λειψουν οι φιλοι στον θαλαμο Αλλα και τα στελεχη. Αυτο που δεν παλευοταν ηταν οι τουαλετες ηταν μαυρα χαλια γιατι κανενας δεν πατουσε καζανακι και τα εκανε οπου να ειναι. Οπως επισης για να κατουρησεις επρεπε να περπατησεις κανενα πενταλεπτο για να πας εκει. Φαγητο ενταξει τρωγοταν σχετικα αν δεν βιαζοταν. Ηταν ενας στα μαγειρια καραφλος τωρα δεν ξερω τι βαθμο ειχε που ελεγε στους μαγειρες να τα φτιαχνουν γρηγορα ατα φαγητα και ετσι δεν τα πετυχαιναν ενω ειχαν την καλη διαθεση να κατσουν προσεγμενα να τα φτιαξουν για αυτο το σκ ειναι πιο ωραιο το φαγητο λειπει αυτος ο υπευθυνος. Ειχε μια ωραια θεα μπορει να φαινεται χαζο αλλα σου εφτιαχνε η διαθεση μολις κοιτουσες προς την θαλασσα. Και εγω τεχνικο δεν αλλαζει τιποτα στοι κεντρο μετα εκει που θα πατε για ειδικοτητα. Αυτα λιγο πολυ αντιο καλαματαα περασα υπεροχα τωρα να δω αλλου πως θα περασω αλλα παιδια ο στρατος εχει αλλαξει δεν ειναι οπως παλια που ακουγαμε καποιες ιστοριες θα το δειτε. Καλη θητειααα
Δημητρης Α εσσο 2018

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από Δημητρης Α εσσο 2018 »

παιδια και εγω καλαματα παρουσιαζομαι 15-1 απο θεσσαλονικη... !2 ερωτησεις πρωτον με κινητα τι γινετε... δευτερον επιτρεπεται sleeping bag; καλη θητεια σε ολους μας

Άβαταρ μέλους
chris92
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Δεκ 19, 2017 12:59 am
Επικοινωνία:

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από chris92 »

Πολύ καλό κέντρο από τις περισσότερες απόψεις. Ορκίστηκα και εγώ πριν λίγες ημέρες και πραγματικά αν μπορούσα θα ήθελα να συνεχίσω τη θητεία μου εκεί!
Παύλος

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από Παύλος »

Λοιπόν μάγκες ορκιστηκα και εγω 8/12 οποτε θα κανω μια μινι σουμα για τις 20 μερες στη καλαματα. Ημουν πρωτο λοχο. Είχαμε εσωτερικά λουτρά και ζεστό νερό αλλα για 1μιση εβδομαδα περιπου μετα καναμε στα εξωτερικα λουτρα τα οποια τις περισσοτερες φορες δεν ειχαν πιεση σε φαση απλα το νερο εσταζε αλλα ηταν καυτο. Τουαλετες μαγκες αν ειστε σωστοι εσεις και οι τουαλετοφυλακες θα τις βρισκεται καθαρες. Βεβαια καποιες θα ειναι παντα χαλια αλλα στρατος ειναι. Θερμανση ειχαμε καθε μερα. Φαγητο στα μαγειρια και στο κψμ αρκετα κομπλε. Σουβλακια θα εχετε καθε μερα. Τα κινητα "απαγορευονται" αλλα μπορεις να τα περασεις ανετα.Sleeping bag επιτρεπεται. Παρτε οπωσδηποτε χοντρα γαντια πλαστικα πολλων χρησεων για τη λατζα στα μαγειρια θα τα χρειαστειται 😉
Δημητρης Α εσσο 2018

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από Δημητρης Α εσσο 2018 »

Οποιος παρουσιαζετε 15 Γεναρη Α εσσο 2018 ας στηλει να τα πουμε... καλα χριστουγεννα !!https://www.facebook.com/profile.php?id=100009446297482
Νικος

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από Νικος »

Παιδιά παρουσιασεται ενας γνωστος που είναι στο φασμα του αυτισμού (λειτουργικος αλλα είναι πιο αργος σε όλα του). Δυστυχως δεν εχει απαλλαγη. Υπαρχει περιπτωση να μην ζοριστεί πολύ; Δεν είναι για ζορισμα (για ιατρικους λογους).
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες