9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
αν είσαι ένας Terry

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από αν είσαι ένας Terry »



Τη τελευταία βδομάδα θα κάνετε πρόβες για την ορκωμοσία και τη παρέλαση. Κι εκεί θα έχει κούραση καθώς θα κάνετε αρκετές επαναλήψεις. Στο χέρι σας είναι όμως να μην ταλαιπωρείστε. Όσο πιο γρήγορα τα κάνετε σωστά, τόσο πιο γρήγορα θα τελειώνετε και πιο πολλά διαλείμματα θα έχετε.

Η πρωινή εκπαίδευση κρατάει από τις 8:30/9:00 μετά την αναφορά μέχρι και τις 12:30-13:00. Η απογευματινή είναι 15:00/15:30 έως 17:00/17:30. Από τη δεύτερη βδομάδα θα έχετε νυχτερινή εκπαίδευση τις Τρίτες (17:30 έως 19:30). Μετά την εκπαίδευση έχει ελεύθερο χρόνο μέχρι τη βραδινή αναφορά (22:00). Καλό είνια να πηγαίνετε νωρίς για μπάνιο. Θα είστε πολλά άτομα και το ζεστό νερό ενδεχομένως να μην φτάσει για όλους. Το ζεστό νερό ανάβει στις 17:30 συνήθως. Τα λουτρά και οι τουαλέτες είναι ξεχωριστά και βρίσκονται έξω από τους λόχους αλλά μέσα στους λόχους έχει νιπτήρες σε κάθε όροφο καθώς και μηχανήματα που πουλάνε μπουκάλια με νερό και ροφήματα στο ισόγειο.

Γυμναστική θα έχει 3 φορές τη βδομάδα, σχεδόν ένα μισάωρο μετά το πρωινό. Απλά πράγματα. Λίγο τρέξιμο, κάμψεις, κοιλιακοί και διατάσεις κλπ. Ο καθένας κάνει μέχρι όπου μπορεί. Το στρατόπεδο έχει και κάποια εξωτερικά όργανα γυμναστικής. Αυτά δεν επιτρέπεται να τα χρησιμοποιείται χωρίς επιτήρηση από εκπαιδευτή. Αν μαζευτείτε λίγα άτομα, ζητήστε από έναν εκπαιδευτή να έρθει μαζί σας. Δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα.

Όσοι θέλετε να αποφύγετε την εκπαίδευση μπορείτε να μπείτε στη χορωδία. Θα κάνετε κάθε μέρα πρόβες για την ορκωμοσία και θα είστε πιο χαλαρά. Τιμητική όμως δεν θα πάρετε. Γενικά οι νεοσύλλεκτοι δεν παίρνουν τιμητικές, πόσο μάλλον στη Καλαμάτα που δεν παίρνει ούτε η μόνιμη δύναμη. Μόνο όσοι δώσουν αίμα θα πάρουν ένα χαρτί που θα το δώσουν όταν αιτηθούν την άδεια αιμοδοσίας στις μονάδες τους.

Εξόδους θα έχετε το 2ο και 3ο σαββατοκύριακο και στις 21/11 που είναι ημέρα Ενόπλων Δυνάμεων. Θα έρθουν αστικά λεωφορεία που θα σας πάρουν μέσα από το στρατόπεδο και θα σας πάνε στο κέντρο της πόλης. Τα ίδια λεωφορεία θα σας γυρίσουν στις 21:30. Όσοι θέλουν γυρνάνε νωρίτερα με ταξί. Είναι κοντά στα 4-5 ευρώ.

ΚΩΣΤΑΣ_ΤΕΧΝΙΚΟ

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ_ΤΕΧΝΙΚΟ »

Φιλε terry ευχαριστουμε πολυ για τις πληρφοριεσ που μας εδωσες αλλα και τον χρονο που αφιερωσες να τα γραψεις! πιστευεις θα χρειαστω sleeping bags για τις 25 μερες που θα παω μεχρι να ορκιστω; δηλαδη δεν ξερωα υπηρχαν κρουσματα κοριων;
αν είσαι ένας Terry

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από αν είσαι ένας Terry »

Άποψη μου είναι πως sleeping bag χρειάζεσαι το χειμώνα σε οποιοδήποτε στρατόπεδο κι αν πας. Συγκεκριμένα στη Καλαμάτα τα σεντόνια πλένονται πριν κάθε κατάταξη αλλά οι κουβέρτες δεν πλένονται ποτέ. Εγώ θεωρώ καλύτερη επιλογή να στρώσεις ένα δικό σου σεντόνι πάνω από τη κουβέρτα και να βάλεις το sleeping bag από πάνω.

Κοριοί στους λόχους των νεοσυλλέκτων συνήθως δεν εμφανίζονται αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν. Ενδεχομένως να έχει μέσα στα στρώματα αλλά το χειμώνα συνήθως κοιμούνται. Καλό είναι να αποφύγετε να ψεκάσετε με σπρέι για κοριούς γιατί έτσι μπορεί να ξυπνήσουν. Τα σπρέι χρειάζονται μόνο όταν εμφανιστούν και τότε καλό είναι να κάνετε και ένα πέρασμα με πανί και πετρέλαιο. Τις πρώτες μέρες θα σας βάλουνε να ξεστρώσετε και να στρώσετε τα κρεβάτια. Είναι μια καλή ευκαιρία να τινάξετε τα σεντόνια και τις κουβέρτες και να καθαρίσετε καλά τα σίδερα των κρεβατιών. Αποφύγετε να ξαπλώνετε στο κρεβάτι με τα άρβυλα και την παραλλαγή. Επίσης τους κοριούς τους τραβάει το γυαλιστικό για τα άρβυλα.

ΚΩΣΤΑΣ_ΤΕΧΝΙΚΟ

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ_ΤΕΧΝΙΚΟ »

Σε ευχαριστω πολυ terry ησουν πολυ κατατοπιστικος και παλι. τωρα θα δω μαλλον δεν θα χρειαστω οσο καιρο ειμαι στην καλαματα εκτος αν τυχει τιποτα. τωρα οταν παω αλλου λογικα θα παρω. απο οτι καταλαβα ειναι και θεμα καθαριοτητας του καθενος στο κρεβατι του. οπως ειπες αν ξαπλωνει ο αλλος με τα ρουχα που εκανε ασκησεις και τις αρβυλες λογικο ειναι να φερει οτιδηποτε μεσα. τωρα στο δωματιο που λες οτι θα ειναι ο πολιτικος μας σακος. να φανταστω ειναι σε αλλο χωρο μπορει και λιγο μακρια οχι διπλα μας για παραδειγμα. αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να μπαινουν ατομα μεσα και να τους ανοιξουν ωστε να παρουν πραγματα απο αλλους παροτι υπαρχει θαλαμοφυλακας. παντως αυτο το πραγματ να καποιοι να θελουν να κλεψουν κινητο, λεφτα ή και μποξερακι εχω ακουσει το θεωρω πολυ ανηθικο ειδικα με ατομα που μοιραζεσαι εναν χωρο μαζι, περνας δυσκολιες κλπ
ΚΩΣΤΑΣ_ΤΕΧΝΙΚΟ

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ_ΤΕΧΝΙΚΟ »

Ολο ξεχναω να ρωτησω ρολοι χειρος θα χρειαστω πιστευεις; ή με το κινητο θα ειμαι καλα; και κατι μου εχουν πει οτι μολις πας σε ρωτανε τι θελεις να δηλωσεις κατι τετοιο. μπορεις να πεις οτι δεν θελω τιποτα ή να πεις οτι θελετε; νομιζω οχι την ειδικοτητα εγω εχω για παραδειγμα τεχνικο. αυτη σε ακολουθαει παντου. αν κανω λαθος διορθωσε με.ευχαριστω πολυ για τη ωρα που αφιερωνεις για τις απαντησει.

KONSTANTINOS24

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από KONSTANTINOS24 »

Εγω αδερφε!15/11 απο σινδο 355 ΕΣΣΟ
Stefan

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από Stefan »

Καλησπέρα κι από μένα! όσοι είστε 15/11 από Θεσσαλονίκη με τι θα κατέβετε;
αν είσαι ένας Terry

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από αν είσαι ένας Terry »

ΚΩΣΤΑΣ_ΤΕΧΝΙΚΟ έγραψε:τωρα θα δω μαλλον δεν θα χρειαστω οσο καιρο ειμαι στην καλαματα εκτος αν τυχει τιποτα. Τωρα οταν παω αλλου λογικα θα παρω


Εγώ πάντως σου προτείνω να πάρεις sleeping bag. Θα έχει κρύο. Η θέρμανση λειτουργεί μια χαρά αλλά το σεντόνι δεν είναι αρκετό για να σκεπαστείς και σε καμία περίπτωση δε θα σκεπαζόμουνα με τα σεντόνια και την κουβέρτα του στρατού.

ΚΩΣΤΑΣ_ΤΕΧΝΙΚΟ έγραψε:τωρα στο δωματιο που λες οτι θα ειναι ο πολιτικος μας σακος. Να φανταστω ειναι σε αλλο χωρο μπορει και λιγο μακρια οχι διπλα μας για παραδειγμα. Αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να μπαινουν ατομα μεσα και να τους ανοιξουν ωστε να παρουν πραγματα απο αλλους παροτι υπαρχει θαλαμοφυλακας.


Το δωμάτιο των πολιτικών σάκων είναι στον προθάλαμο του κάθε ορόφου σχεδόν δίπλα στους θαλάμους, εκεί που θα είναι οι θαλαμοφύλακες. Εμείς μπαίναμε συνήθως συνοδεία ενός θαλαμοφύλακα και γράφαμε ονοματεπώνυμο και ώρα σε ένα χαρτί πριν μπούμε. Από τους σάκους, αν είναι κλειδωμένοι κιόλας, δύσκολα θα πάρουν κάτι. Γενικά ψυριστική δεν παίζει πολύ. Πολλές φορές αφήναμε τα κινητά πάνω στα κρεβάτια να φορτίζουν, ενώ άλλα παιδιά έχουν ξεχάσει και πορτοφόλια και ανοιχτούς φοριαμούς και δεν πείραξε κανείς τίποτα. Οι τελευταίες μέρες στο κέντρο όμως θέλουν παραπάνω προσοχή. Συνήθως τότε κλέβουν οι περισσότεροι.

Μποξεράκια που λες είχαν πάρει από παιδιά που είχαν απλώσει ρούχα για στέγνωμα όπως και πετσέτες, αλλά αυτά μπορεί και να μπερδεύονται. Καλύτερα να πας σε ένα καθαριστήριο στην έξοδο. Κάποια καθαριστήρια ανοίγουν και Κυριακή στις εξόδους γιατί ξέρουν ότι θα έρθει αρκετός κόσμος.

αν είσαι ένας Terry

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από αν είσαι ένας Terry »

ΚΩΣΤΑΣ_ΤΕΧΝΙΚΟ έγραψε:Ολο ξεχναω να ρωτησω ρολοι χειρος θα χρειαστω πιστευεις; Ή με το κινητο θα ειμαι καλα


Ρολόι βολεύει καλύτερα. Όσο πιο λίγο βγάζεις το κινητό, ακόμη και μπακατέλα να είναι, τόσο καλύτερα. Μόνο στη παρέλαση και την ορκωμοσία δεν επιτρέπεται να φοράς ρολόι ή οτιδήποτε άλλο στα χέρια σου εκτός από βέρα.

ΚΩΣΤΑΣ_ΤΕΧΝΙΚΟ έγραψε:και κατι μου εχουν πει οτι μολις πας σε ρωτανε τι θελεις να δηλωσεις κατι τετοιο. Μπορεις να πεις οτι δεν θελω τιποτα ή να πεις οτι θελετε; Νομιζω οχι την ειδικοτητα εγω εχω για παραδειγμα τεχνικο. Αυτη σε ακολουθαει παντου. Αν κανω λαθος διορθωσε με.


Τη μέρα της κατάταξης θα σου ζητήσουν μόνο να δηλώσεις προτιμήσεις μετάθεσης και πιο μετά υπάρχει ενημέρωση για τους ΥΕΑ και θα ρωτήσουν όσους θέλουν να δηλώσουν. Επίσης θα ρωτήσουν για σπουδές, αν έχεις δίπλωμα οδήγησης κλπ βάσει των οποίων μπορεί να αποφασιστεί μετά η ειδικότητα σου. Δεν έχει κάτι άλλο νομίζω για την ημέρα της κατάταξης. Σώμα, όπως πχ. Το τεχνικό που είσαι, δεν αλλάζεις.

Τις επόμενες μέρες θα έρθουν εκπρόσωποι για να δηλώσουν όσοι θέλουν ΕΛΔΥΚ, Ειδικές Δυνάμεις, Προεδρική Φρουρά κλπ.

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από Signaller »

ΚΩΣΤΑΣ_ΤΕΧΝΙΚΟ έγραψε: Εγω εχβ θεμα με το ποδι μου θα χρειαστει να παω παλιοτερες εξετασεις ή με μια τωρινη γνωματευση απο δημοσιο νοσοκομειο ειμαι ενταξει; Γιατι οι εξετασεις ειναι παλιες. Αν παρω τηλεφωνο στο στρατοπεδο θα μπορουν να μου απαντησουν ή ειναι καπως; Οποιος ξερει ας με βοηθησει με οτιδηποτε πληροφοριο για το στρατοπεδο στην καλαματα.σας ευχαριστω πολυ


Για το θέμα με το πόδι σου, θα το αναφέρεις όταν θα παρουσιαστείς.
Καταγράφεται και μετά σας πάνε σε νοσοκομείο όπου σας εξετάζουν.
Όταν ήμουνα εγώ στην Καλαμάτα (ήταν ΚΕΔΒ τότε) πηγαίναν πούλμαν στο νοσοκομείο της Τρίπολης τις πρώτες 2-3 μέρες, με όσους είχαν δηλώσει κάποιο πρόβλημα
Δεν θα είσαι ο μόνος, πίστεψέ με... Εικόνα

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
KONSTANTINOS24

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από KONSTANTINOS24 »

Εγω λεω με κτελ! απευθειασ
Gioco22

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από Gioco22 »

Εγω παντως 14 επισης Θεσσαλονικη
Παύλος

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από Παύλος »

Εγω παιδιά παρουσιάζομαι 15/11 απο Θεσσαλονίκη. Λογικα θα κατέβω με τρένο μέχρι την Αθήνα που ειναι γύρω στις 5 ωρες και απο εκεί με ΚΤΕΛ μέχρι την Καλαμάτα που ειναι κανά τρίωρο. Τωρα όσοι θέλουν μπορούν να πανε και απευθείας με αεροπλάνο που βγαίνει αρκετά ακριβά και εχει απ οτι είδα μονο μια μέρα η και απευθείας με ΚΤΕΛ που ειναι όμως παρα πολλές ωρες και εχει επίσης μονο συγκεκριμένες μερες. Παντως καλό ειναι παιδιά να περάσετε απ το φρουραρχείο Θεσσαλονίκης να βγάλετε μια κατάσταση επιβίβασης για να μετακινηθειται τσάμπα μέχρι το κέντρο. Ο γυρισμός δυστυχώς ειναι επι πληρωμή.
ΚΩΣΤΑΣ_ΤΕΧΝΙΚΟ

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ_ΤΕΧΝΙΚΟ »

Σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες τερρυ και σιγκναλερ με εχετε καλυψει πληρως! μια ακομη ερωτησω σορρυ για τις πολλε που εχω κανει, τωρα αν χρειαστει να κανω χειρουργειο τι γινεται; μολις μπω στον στρατο; θα κανω παραπανω θητεια στην ουσια; νομιζω αν κανω πριν παιρνω μια μικρη αναβολη και μπαινω αργοτερα. αλλα και παλι δεν θελω να τελειωσω την θητεια μου μετα τς 15 αυγουστου. δεν ειναι οτι θελω να λουφαρω αλλα εχω προβλημα στον μηνισκο. προτεινετε κατι; δεν θελω να βγω αοπλος απλα να ειμαι ελευθερος καποιων ασκησεων που επιβαρρυνουν το γονατο.
αν είσαι ένας Terry

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από αν είσαι ένας Terry »

ΚΩΣΤΑΣ_ΤΕΧΝΙΚΟ έγραψε:Σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες τερρυ και σιγκναλερ με εχετε καλυψει πληρως! Μια ακομη ερωτησω σορρυ για τις πολλε που εχω κανει, τωρα αν χρειαστει να κανω χειρουργειο τι γινεται; Μολις μπω στον στρατο; Θα κανω παραπανω θητεια στην ουσια; Νομιζω αν κανω πριν παιρνω μια μικρη αναβολη και μπαινω αργοτερα. Αλλα και παλι δεν θελω να τελειωσω την θητεια μου μετα τς 15 αυγουστου. Δεν ειναι οτι θελω να λουφαρω αλλα εχω προβλημα στον μηνισκο. Προτεινετε κατι; Δεν θελω να βγω αοπλος απλα να ειμαι ελευθερος καποιων ασκησεων που επιβαρρυνουν το γονατο.


Την επόμενη μέρα αφού παρουσιαστείς θα σε στείλουν ή 401 ή 411 στη Τρίπολη. Σχεδόν το 1/3 των νεοσυλλέκτων πάνε για εξετάσεις σε νοσοκομεία τη πρώτη βδομάδα οπότε θα είστε πολλοί. Αν το πρόβλημα είναι τέτοιο που χρειάζεσαι επέμβαση, λογικά θα σου δώσουν αναβολή. Αν όχι θα πάρεις κάποιο Ι. Αν βγεις Ι3 ένοπλο θα μπορείς να αποφύγεις ασκήσεις και δραστηριότητες που μπορεί να βλάψουν το πόδι σου, χωρίς να χρειαστεί να βγεις άοπλος. Οι γιατροί πάντως θα στα πούνε αναλυτικά και θα κρίνουν αυτό που είναι καλύτερο για 'σένα.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες