9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Κομ

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από Κομ »

Μολις παρουσιαστεις σου ψαχνουν τα πραγματα! Αν θες να παρεις κινητο με κάμερα φρόντισε να το κρύψεις καλα... Και οχι πανω σου γιατι σου περνάνε μηχάνημα! Τωρα αν μπορέσεις και το περασεις και σε πιάσουν μετα σιγουρα θα σου δωσουν 5μέρες φυλακη αλλα ουτε καν μετράει... Γι αυτο να εισαι λιγο προσεχτικός!
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από gimitrop »

Από πότε γίνονται όλα αυτά; Εγώ πέρσυ το Μάρτη παρουσιάστηκα στο 9ο ΣΠ και ο έλεγχος που μας έκαναν ήταν κάτι παραπάνω από "για το θεαθήναι". Άνοιγαν λίγο το σάκο και κοιτούσαν μόνο πάνω, ούτε καν σου έβγαζαν όλα τα πράγματα και σε ρωτούσαν μόνο αν έχεις τίποτα "περίεργο" πάνω σου (χάπια κτλ). Δεν θυμάμαι να υπήρχε μηχάνημα το οποίο να εντόπιζε κινητά με κάμερα. Και σίγουρα πάρα πολύ ήταν αυτοί που είχαν κινητό με κάμερα και δεν δίσταζαν να βγάζουν φωτογραφίες ακόμη και μπροστά από το διοικητήριο
Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Βαγγελης AM!!!!

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από Βαγγελης AM!!!! »

Καταρχας καλη θητει Φιλε μου! Να περασει γρηγορα και ανωδυνα! Οσον αφορα στο κινητο θανς πω τι εκανα εγω! Παρουσιαστηκα κι εγω περυσι 11 ιουλιου! Δ εσσο 2016 σειρα 345! Δεν εγινε κανενας ελεγχος γιαμκινητο! Εγω ομως οντας ψαρωμενος πολυ ειχα παρει μια μπακατελα μαζι μου! Αφου την πρωτη εβδομαδα ειδα οτι ηταν χαλαρα ζητησα απο τους δικους μου να μου φερουνε το καλο κινητο την πρωτη κυριακη στο επισκεπτηριο! Προτεινω να κανεις το ιδιο για να βολιδοσκοπησεις την πρωτη εβδομαδα τα πραγματα και να δεις αν ολα ειναι καλα! ΥΓ να ξερεις οτι μπαινεις ισως στο καλυτερο στρατοπεδο σε θεματα παροχων φαγητου ανθρωπων κλπ!
Αντωνης

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από Αντωνης »

Παιδια μπαινω στρατο και εγω στην καλαματα. Ξερει κανεις να μου πει της συνθηκες εκει και ποτε ειναι τα επισκεπτήρια και οι εξοδοι;
Calcutta
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 22, 2017 5:24 pm
Επικοινωνία:

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από Calcutta »

Λοιπόν, μερικές παρατηρήσεις για το συγκεκριμένο ΚΕΝ:

1) Τα πράγματα πράγματι τα ψάχνουν με μηχάνημα. Γενικά είναι εφικτό για κάποιον μη ψαρωμένο να περάσει κινητό με κάμερα μέσα, χωρίς μεγάλες πιθανότητες αποτυχίας μιας και οι παλιοί βοηθάνε. Όμως χρειάζεται προσοχή και στη συνέχεια.

2) Η εκπαίδευση ήταν αρκετά σκληρή. Μάλλον αρκετά σκληρότερη από αυτήν σε άλλα ΚΕΝ, διότι τα στελέχη στη στρατολογία έλεγαν πόσο δύσκολη είναι η Καλαμάτα. Μην περιμένετε κόλαση, αλλά αν θέλετε να το δείτε ως κατασκήνωση να ξέρετε πως θα είναι μια πολύ ζόρικη κατασκήνωση, καμία σχέση με αυτά που ακούγονται για τις μονάδες στον στρατό από τους περισσότερους. Τουλάχιστον αυτή ήταν η εμπειρία μου από τον 4ο Λόχο.

3) Οι εγκαταστάσεις είναι πράγματι σχετικά καλές, το περιβάλλον ευχάριστο, η θέα εκπληκτική, το δροσερό αεράκι καθημερινό, το φαγητό σίγουρα καλύτερο από τις λέσχες των ελληνικών πανεπιστημίων, τα στελέχη είναι αξιόλογοι επαγγελματίες... Θα τα περάσετε καλά, παρά τις μεγάλες δυσκολίες και αδικίες.

Κώστας

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από Κώστας »

Παιδιά δήλωσα ειδικές και με στέλνουν κάτω Καλαμάτα! Διαβάζω αρκετα καλες γνώμες αλλά δεν είναι στα τοπ μου και δεν με βοηθάει κιόλας στην επίτευξη κάποιων στόχων που έχω! Οι γνωμες σας;
thanasis

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από thanasis »

Θα ηθελα να ρωτησω στο ενα site 9 ΣΠ 'ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ'/ΕΟΔμου λεει αυτο και στο αλλο αυτο Είστε υπόχρεος κατάταξης, με την 2017 Ε΄ ΕΣΣΟ (Σεπτέμβριος) , δυνάμει της ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 80/2017 .
Έχετε κατανεμηθεί σε Στρατός Ξηράς, Πεζικό.
Υποχρεούσθε να παρουσιαστείτε σε 9ο Σύνταγμα Πεζικού (9ο ΣΠ) (ΚΑΛΑΜΑΤΑ) στις 18-09-2017 θα ηθελα να ρωτησω και τα δυο λενε για το ιδιο στρατοπεδο που ειναι μεσα στην καλαματα λιγο ποιο εξω απλα 23 λεπτα με τα ποδια απο καλαματα και 5 λεπτα απο καλαματα που ειναι
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από gimitrop »

Ένα στρατόπεδο έχει Καλαμάτα
Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
GIANNIS

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από GIANNIS »

Θα ήθελα να ρωτήσω πήρα το χαρτί της κατάταξης από την αστυνομία κ βλέπω ότι έχω επιλεγεί ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΥΕΑ.Είναι δική μου η επιλογή αν θα πάω ΥΕΑ και απλά την ημέρα της κατάταξης θα πρέπει να το αναφέρω σε περίπτωση που δεν θέλω;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11197
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι, δεν σε υποχρεώνει κανένας να δηλώσεις για ΥΕΑ και να περάσεις τις σχετικές διαδικασίες.
ΚΩΣΤΑΣ_ΤΕΧΝΙΚΟ

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ_ΤΕΧΝΙΚΟ »

Καλησπερα! θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις. παρουσιαζομαι 13 νομεβριου και με εχουν βαλει τεχνικο στην καλαματα. εμεις στο στρατοπεδο θα εχουμε διαφορετικο ρολο απο αλλα ατομα; υπνοσακο αφηνουν, δηλαδη θα το χρειαστουμε με το θεμα κοριον; και κατι τελευταιο εγω εχβ θεμα με το ποδι μου θα χρειαστει να παω παλιοτερες εξετασεις ή με μια τωρινη γνωματευση απο δημοσιο νοσοκομειο ειμαι ενταξει; γιατι οι εξετασεις ειναι παλιες. αν παρω τηλεφωνο στο στρατοπεδο θα μπορουν να μου απαντησουν ή ειναι καπως; οποιος ξερει ας με βοηθησει με οτιδηποτε πληροφοριο για το στρατοπεδο στην καλαματα. σας ευχαριστω πολυ

aahiie

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από aahiie »

Αδελφε μολις ορκιστηκα στη καλαματα,352 εσσο. Οι του τεχνικου δεν εχουν καμια διαφορα απτους πεζικαριους τουλαχιστον στη καλαματα. Γενικα ολα καλα, αρκετη κουραση, πολυ τυπικοι στην εκπαιδευση αρκετα ανεκτικοι στην συμπεριφορα.
αν εισαι 2ο λοχο ειναι πιο ζορικος
ο λοχιας ειναι εποπ πρωην ειδικοδυναμιτης, τις πρωτες 2 μερες λες που ηρθα μετα κατανταει γραφικος.
σε γενικες γραμμες θα φας λιγη ταλαιπωρια αλλα χαλαρα κ γρηγορα θα περασουν οι μερες
ΚΩΣΤΑΣ_ΤΕΧΝΙΚΟ

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ_ΤΕΧΝΙΚΟ »

Σε ευχαριστω πολυ αδερφε για τις πληροφοριες καλη συνεχεια στην θητεια σου! αρα να ειμαι προετοιμασμενος για τρεξιμο. ο υπνοσακος θα μου χρειαστει απο θεμα κοριων; αφηνουν να τον περασεις; γιατι σε καποια κεντρα δεν αφηνουν τα σπρεο κατα των κοριων. καμια αλλη πληροφορια που θα μου χρειαστει ειναι ευπροσδεκτη!ευχαριστω πολυ!

Παύλος

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από Παύλος »

Καλησπέρα. Αλλος που να παρουσιάζεται 15/11 απο Θεσσαλονίκη;
αν είσαι ένας Terry

9ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Καλαμάτα

Δημοσίευση από αν είσαι ένας Terry »

Παρουσιάστηκα κι εγώ πέρυσι στο 9οΣΠ και υπηρέτησα εκεί όλη μου τη θητεία (ναι οκ βύσμα, αλλά τουλάχιστον μπορώ να σας δώσω πιο ολοκληρωμένη και έγκυρη άποψη για το στρατόπεδο). Αρχικά να ξέρετε ότι είναι από τα πιο καλά ΚΕΝ τόσο από άποψη εγκαταστάσεων, με εκπληκτική θέα όσο και από άποψη στελεχών. Είχα συναναστροφή σχεδόν με όλα τα στελέχη του στρατοπέδου και έχοντας συνεργαστεί μαζί τους αρκετά, μπορώ να πώ με ειλικρίνεια ότι οι εκπαιδευτές και οι λοχαγοί που θα έχετε είναι πολύ καλοί.

Εννοείται ότι στους νεοσύλλεκτους παρουσιάζουν διαφορετικό πρόσωπο. Και θα φωνάξουν και θα καμπανιάσουν και αυστηροί θα είναι εκεί που πρέπει, αλλά αυτή είναι η δουλειά τους και καλό είναι να θυμάστε πως και 'κείνοι ουσιαστηκά ένα ρόλο παίζουν και έξω από την εκπαίδευση σας είναι όλοι τους μιά χαρά άνθρωποι, συνεργάσιμοι και με πολύ χιουμορ. Καλό είναι να κρύψετε τα κινητά με κάμερα καλά και να έχετε μιά μπακατέλα. Υπάρχει μηχάνημα που γίνεται σωματικός έλεγχος και θα γίνει και πρόχειρος έλεγχος των σάκων σας με τα χέρια και με το μηχάνημα. Αν βρουν κινητό με κάμερα θα σας το πάρουν.

Πιστέψτε με κανείς δεν θέλει να σας πάρει το κινητό, ούτε ακόμα και τα στελέχη. Και για αυτούς είναι πονοκέφαλος να μαζεύουν και να φυλάνε κινητά γιατί έχει χαρτούρα. Έχουν έρθει όμως αυστηρές εντολές από το ΓΕΣ και από τη μεραρχία (ειδικά μετά το περισταστικό στο Μεσολλόγγι το χειμώνα) και ο Διοικητής του στρατοπέδου δεν έχει άλλη επιλογή από να τις εφαρμόσει και τα στελέχη και οι στρατιώτες που θα σας ελέγξουν να τις ακολουθήσουν. Αν περάσετε τα κινητά σας να είστε προσεκτικοί όταν τα χρησιμοποιείται. Καλύτερα είναι το βράδυ στους θαλάμους σας. Αν σας πιάσουν είναι 5φ και αυτές πλέον γράφονται κανονικά. Τα κινητά με σπασμένες κάμερες επιτρέπονται. Τα sleeping bags επιτρέπονται κανονικά.

Καλό είναι να έχετε από πριν γιατί στο ΚΨΜ δεν υπάρχει μεγάλο απόθεμα. Επίσης υπολογείστε να έχετε αρκετά λουκέτα. Στους θαλάμους θα έχετε φοριαμό για τα πραγματά σας και θα χρειαστείτε και καλό λουκέτο για το όπλο σας. Τους πολιτικούς σάκους θα τους βάλετε σε ένα δωμάτιο όπου θα μπουν όλες οι βαλίτσες του ορόφου. Οι θάλαμοι χωράνε 20 άτομα. Στους περισσότερους θαλάμους έχει 4 μπρίζες συνολικά. Ψάξτε και πίσω από τους φοριαμούς. Το φαγητό, για στρατό, είναι καλό σε γενικές γραμμές. Στο ΚΨΜ έχει σάντουιτς και μπεργερ Στεργίου και τοστιέρες να τα ζεστάνετε. Ντελίβερι δε γίνονται από τους νέους για το λόγο ότι στη κεντρική πύλη δεν μπορείτε να πάτε και η βόρεια πύλη παρακολουθείται από κάμερες οι οποίες είναι συνδεδεμένες με το ΚΕΠΙΚ και το δωμάτιο του Αξιωματικού Υπηρεσίας.

Γενικά τα μέρη που επιτρέπεται να κυκλοφορείτε στον ελεύθερο χρόνο σας είναι ο λόχος, οι τουαλέτες, τα μαγειρία και το ΚΨΜ. Οπουδήποτε αλλού μπορεί να πέσει καμπάνα, ειδικά αν είναι σε ώρα εκπαίδευσης ή καθαριοτήτων. Από την άνοιξη ο Δοίκας είχε κόψει τη Nova στο ΚΨΜ γιατί δεν ήταν ξεκάθαρο αν θα κλείσει το στρατόπεδο. Μέχρι πρόσφατα που απολύθηκα δεν την έχουν επαναφέρει. Όταν όμως έχει κάποιον καλό αγώνα στα στανταρ κανάλια, θα επιτρέπεται να τον βλέπετε και το σιωπητήριο θα παρατείνεται. Η εκπαίδευση έχει λίγη κούραση αλλά δεν είναι σε καμία περίπτωση κάτι τραγικό. Παίζει βέβαια ρόλο σε ποιό λόχο θα είστε και ποιός είναι ο λοχαγός και οι εκπαιδευτές σας.

4ος και 1ος είναι λίγο πιο ζόρικοι. Εγώ 2ο που ήμουν ήμασταν πιο χαλαρά απ' όλους γιατί είχαμε και λοχαγό που ήταν πολύ φλου (αν και ο λοχαγός του 2ου μπορεί να έχει αλλάξει τώρα). Η κατανομή στους λόχους γίνεται τυχαία. Τη πρώτη βδομάδα θα μάθετε τα βασικά (χαιρετούρες, ημιανάπαυση-προσχή, να αναφέρεστε κλπ.) Τη δεύτερη και τη τρίτη θα ασχοληθείται κυρίως με τα όπλα. Θα προετοιμαστείται για τη βολή και θα μάθετε να εκτελείτε παραγγέλματα. Η βολή θα είναι τη τρίτη βδομάδα. Το πεδίο βολής είναι σχετικά κοντά αλλά θα πάτε μέσω ενός φαραγγιού με τα πόδια και θα είναι δύσκολο στο ανέβασμα. Γενικά η μέρα της βολής θα είναι ίσως η πιο κουραστική.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες