Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
vasilis401
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Απρ 22, 2019 9:19 pm
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Δημοσίευση από vasilis401 »

Έχω κάποια αμφιλεγόμενα αντικείμενα (αμφιλεγόμενα για το στρατό, όχι γενικά) που θέλω να πάρω μαζί μου. Πως το βλέπετε οι παλιότεροι; Ποια θα περάσουν;

1) Chest expander / λάστιχα αντιστάσεων για γυμναστική

2) Σουγιάς (κουτάλι - πιρούνι - μαχαίρι - ανοιχτήρι) -- Βλέπω υπάρχει σε πολλά σετ νεοσύλλεκτων σε μαγαζιά, και με παραξενεύει είναι η αλήθεια.

3) Κουτάλι κανονικό κι ένα κυπελλάκι γυάλινο

4) Δικά μου φαγητά -- Σκέφτομαι αμύγδαλα, καρύδια, μέλι σε smart pack, μπάρες πρωτεΐνης, κρόκο κοζάνης σε σκόνη και τονοσαλάτες σε κονσέρβα. Θα έχω πρόβλημα; Μήπως υπάρχει κάτι από αυτά στο ΚΨΜ;

5) Ψαλιδάκι νυχιών -- Το χρειάζομαι οπωσδήποτε για τα νύχια των ποδιών (με νυχοκόπτη μπαίνουν τα νύχια στο δέρμα)

6) Βιβλία -- Επιτρέπονται χωρίς λογοκρισία; Πχ σκέφτομαι να διαβάσω το Γυναίκες του Μπουκόφσκι με αυτό το εξώφυλλο: www.ianos.gr/ginaikes-0326826.html

7) MP3 Player -- Ξέρω ότι λέτε ναι, αλλά οι επίσημες οδηγίες λένε όχι στο ραδιόφωνο

https: //katataxi.army.gr/el/content/ayta-poy-prepei-na-ehei-o-neosyllektos-0

8) Φάρμακα που δίνονται χωρίς συνταγή: Ρινικό σπρέυ,physiomer (κάτι σαν ορός-αλατόνερο),depon,vertigo vomex (για ζαλάδες-ίλιγγο),voltaren

Και συνεχίζω με ερωτήσεις:

9) Πέρσυ τέτοια εποχή ο στρατός είχε βγάλει βιντεάκι για να ανακοινώσει την κάλυψη wi-fi όλων των στρατοπέδων. Για ποιο λόγο να το κάνει αυτό, αν απαγορεύονται τα smartphones και τα laptop;



10) Σίγουρα δεν υπάρχει θέμα με το χρώμα του σακ βουαγιάζ που θα πας; Θα πάρω αυτό το στρατιωτικό που πουλάνε τα σχετικά μαγαζιά, αλλά λέω να το διαλέξω σε μαύρο χρώμα για να μου μείνει στο μέλλον.

11) Επίσης με το χρώμα των πετσετών (έχω άσπρες) και του sleeping bag (έχω μπλε) υπάρχει θέμα;

12) Μετά τα επισκεπτήρια σε ψάχνουν;

13) Για κάνα τρέξιμο επιτρέπεται να πας;

14) Κάποιοι που διαβάζουν για τη σχολή τους που ακριβώς το κάνουν ρε παιδιά; Και κάτω από τι συνθήκες;

teosigkouIMBACK
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Σεπ 14, 2020 5:29 pm
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Δημοσίευση από teosigkouIMBACK »

Παιδιά γνωρίζει κάποιος τι ισχύει για τις μάσκες προστασίας από κορονοϊό στο στρατό; Έχω δει ότι έχουν αυτές τις μαύρες και φαντάζομαι δεν θα επιτρέπουν να έχει ο καθένας διαφορετικό χρώμα. Γνωρίζετε πόσες δίνουν στο στρατό και αν διατίθενται αυτές οι μάσκες σε μαγαζιά με στρατιωτικά είδη ή στο ΚΨΜ;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος teosigkouIMBACK την Παρ Απρ 09, 2021 9:30 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
greenalexyo
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2015 2:14 pm
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Δημοσίευση από greenalexyo »

teosigkouIMBACK έγραψε:Παιδιά γνωρίζει κάποιος τι ισχύει για τις μάσκες προστασίας από κορονοϊό στο στρατό; Έχω δει ότι έχουν αυτές τις μαύρες και φαντάζομαι δεν θα επιτρέπουν να έχει ο καθένας διαφορετικό χρώμα. Γνωρίζετε πόσες δίνουν στο στρατό και αν διατίθενται αυτές οι μάσκες σε μαγαζιά με στρατιωτικά είδη ή στο ΚΨΜ;
Δεν λέει πουθενά ότι δεν προβλέπεται να φοράς άλλου χρώματος μάσκα... Αλλά καλό θα είναι για να μην προκαλείς να πάρεις μια απλή μαύρη ή από το κψμ μια λαδί χρώματος και όλα καλά.

Κιλκισιώτης

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Δημοσίευση από Κιλκισιώτης »

Εμάς πάντως στην ορκωμοσία μας είπαν να έχουμε μάσκες μιας χρήσης ώστε να είμαστε όλοι ίδιοι.
Άβαταρ μέλους
leuterkil
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 20, 2020 8:02 pm
Τοποθεσία: Υποδεκανεας
Επάγγελμα: Προγραμματιστής
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Δημοσίευση από leuterkil »

Καλησπέρα παιδιά έχω φτιάξει μια λίστα με το τι κρίνω να πάρει κανείς στην κατάταξη του και γενικά στην θητεία του, η οποία βρίσκεται μέσα στην εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.left4dev.leledometrostratou Συγκεκριμένα στην καρτέλα Πληροφορίες και συμβουλές και έπειτα χρήσιμα αρχεία.
Anastasis1900
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 27, 2022 3:29 pm
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Δημοσίευση από Anastasis1900 »

Αν κάνετε καλοκαιρινή θητεία, κοντομάνικα (παραλλαγής ή χακί), κάλτσες (χακί ή μαύρες) και μποξεράκια πάρτε όσα περισσότερα μπορείτε. Μην φοβάστε, δεν θα σας πει κανένας υπερβολικό, ειδικά με τους καύσωνες που κάνει. Φούτερ, δεν χρειάζεται να αγοράσετε πολλά (2 είναι υπεραρκετά).

Κάποιοι είχα δει, είχαν αγοράσει στολή και άρβυλα από πρατήρια. Δεν έχει νόημα, εκτός και εάν μετά ασχολείστε με αγροτικά, κτηνοτροφία κλπ. Πετσέτες, σας δίνει 3 ο στρατός, αλλά είναι άπλυτες, οπότε να έχετε μαζί σας από το σπίτι. Πάτους για τα άρβυλα, προτείνω με τα χίλια, τους Scholl GelActiv Work. Τους πήρα στα Χόντος, κάπου στα 16E. Τους έβαλα την 1η μέρα και στην απόλυση, ήταν άθικτοι μέσα στα άρβυλα. Κανένα πρόβλημα δεν είχα με τα πόδια μου.

Γυαλιστικά, μόνο τα Camel αξίζουν, αλλά είναι τσιμπιμένα στην τιμή. Αποσμητικά για τα άρβυλα και τα πόδια, καλύτερα είναι τα σπρει και όχι οι πούδρες, ταλκ κλπ. Αν πέσει πούδρα στην γυαλισμένη αρβύλα, αφήνει λεκέ. Ρούχα για το κρύο (γάντια, λαιμουδιέρα, ισοθερμικά κλπ), αν έχετε ήδη πάρτε τα από το σπίτι. Αν δεν έχετε, αγοράστε τα μαύρα, για να τα έχετε για μετά. Σακουλές με χεράκια για τα άπλυτα, κανα 2 ζευγάρια γάντια κουζίνας για την λάτζα (εκτός και αν θέλετε να καθαρίζετε ταψιά με 2 δάκτυλα λίπος με γυμνά χέρια).

Αν είστε καπνιστές, στην αρχή ας έχετε κάποιο απόθεμα, γιατί μπορεί να μην έχει κοντά περίπτερο στην μονάδα. Πολιτικό σάκο, πάρτε ότι έχετε (όχι αξίας φυσικά), δεν χρειάζεται παραλλαγή. Αν κάνετε βυσματοθητεία κοντά στο σπίτι σας, πολύ καλά είναι τα backpack της MilTec, ειδάλλως ότι έχετε. Προς Θεού, μην παίρνετε μαζί σας πράγματα αξίας. Δεν θα σας φταίει κανένας, αν χάσετε τα airpods σας ή αν ραγίσετε την οθόνη του smartwatch σας. Όταν μπείτε φροντίστε να έχετε κάνει ψιλά, από πριν. Εκτός από τα μαγαζιά με τα στρατιωτικά, κοιτάξτε και σε λαικές,Lidl, όλα 1 ευρώ, κινέζικα κλπ.

Επίσης, αν έχετε φίλους ή συγγενείς που πήγαν πρόσφατα, ρωτήστε τους μήπως μπορούν να βοηθήσουν. Δυστυχώς, μέσα στην ακρίβεια που ζούμε, πρέπει να βάλεις το χέρι στην τσέπη για να κάνεις την θητεία Σου.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Κυρ Μαρ 13, 2022 10:21 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
sklaviaris

Τι να πάρω στο στρατό 2022-23

Δημοσίευση από sklaviaris »

Η μεγαλύτερη αγωνία κάθε νεοσύλλεκτου είναι το τι θα πάρει μαζί στο στρατό και έχουν γραφτεί πολλά άρθρα για το τι πράγματα θα πάρει, οπότε εγώ θα γράψω από τη δική μου εμπειρία λεπτομέρειες στο τι πράγματα να επιλέξει.
ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ: Κινητό και μάλιστα το καλό σας! Για αρχή θα θέλουν να σας βρίσκουν αμέσως άρα χρειάζεται να το έχετε πάνω σας. Τα μόνα που μας είπαν είναι να προσέχουμε τι τραβάμε και ανεβάζουμε. Και ένας εκπαιδευτής μας είπε να μην το κουβαλάμε στην εκπαίδευση. Κατα τα αλλά οπωσδήποτε μαζί σας.
λοιπά μικρά είδη:
α. Μωρομαντηλα:(ένα μεγάλο πακέτο και 3 μικρά προτείνω να έχετε πάντα μαζί σας γιατί η φύση καλεί περίεργες ώρες),
β. Νυχοκόπτη: Γιατί τα ρημάδια μεγαλώνουν και δεν θα μπορείτε να τα φτιάξετε αλλιώς,
γ. Λουκέτα: Μην πάρετε μεγάλα και χοντρά, αλλά μικρά με κοντό και μακρύ λαιμό, σαν αριθμό να πάρετε ένα για κάθε θήκη της τσαντας σας, ένα για φοριαμο, ένα για όπλο, ένα για λουκάνικο, ένα για αρβύλα (το τελευταίο εγώ δεν το χρησιμοποίησα ποτέ, αλλά είχα μεγάλα που τελικά ήταν άχρηστα και είχα στο σύνολο 5 με αποτέλεσμα μια θήκη να μένει πάντα ανοιχτή στην τσάντα),
δ. Χρήματα: Να πάρετε όσα νομίζετε, αλλά πάνω από 50-60 € δεν θα χρειαστείτε εντός στρατοπέδου. Σημαντικό να πάρετε όσα πιο πολλά κέρματα μπορείτε και σε χαρτονομίσματα τα τάλιρα είναι μεγάλα σκεφτείτε.
ε. Τσιγάρα: Δεν πουλάνε εντός, οπότε να πάρετε μαζί σας όσα χρειάζεστε σε βάθος 2 εβδομάδων. Θα βρείτε κάποια παλιό να βγαίνει και να σας αγοράζει ή θα έχετε κάποιες εξόδους να πάρετε, αλλά καλύτερα να είστε εφοδιασμένοι από πριν
στ. Ρούχα πολιτικά: Πήρα μια αλλαξιά παντελόνι, μπλούζα, φούτερ και τελικά είχαμε 5 εξόδους στη βασική εκπαίδευση,2 σκ και μια αργία, συν τη μέρα που παρουσιάστηκα, συν την προηγούμενη που έμεινα κοντά στο στρατόπεδο, συν τη μέρα της ορκωμοσίας τις έβγαλα με το ίδιο παντελόνι και εναλλαγή 2-3 t-shirt. Οπότε προτεινω να παρετε 1-2 αλλαξιες να εχετε. Αποφυγετε το τζιν και το μαυρο φουτερ γιατι ολοι οι φνταροι ετσι ντυνονται και θα ειστε copy paste στην εξοδο. Ακομη να παρετε ρουχα για πιο κρυο ή ζεστο καιρο απο αυτον που θα εχει οταν θα μπειτε γιατι σε 2-3 βδομαδες αλλαζει ευκολα και επισης αν σας αλλαξουν στρατοπεδο και σας πανε σε βουνο πχ θα χρειαστειτε ενα ακομα μπουφαν. Υπολογειστε πιθανες βροχες και να παρετε ρουχα που δεν πιανουν πολυ χωρο και μαλιστα κανουν layering, αναλογα με τον καιρο να βαζετε οτι χρειαζεται και να μην περιοριζεστε
ζ. Πολιτικό σάκο: Κάποιοι κλώνε να πάρετε βαλίτσα με ροδάκια, αλλά εμένα δεν θα με βόλευε, ασε που σε καποιον εσπασαν τα ροδακια, περασε μεσα σε λασπες κλπ. Εγω πήρα μια duffel bag (παραλλαγης αλλα δεν απαιτειται) την οποια εβαζα στην πλατη σαν κανονικο backpack και με βολεψε αρκετα στις μετακινησεις. Σαν μεγεθος να παρετε ό, τι σας χωραει τα πραγματα και προτεινω να μην εχουν πολυ υψος γιατι θα μπουν κατω απο τα κρεβατια σας, επισης να εχουν αρκετες θηκες και για μεσα να μοιρασετε το χωρο σας με pouches ή σακουλες. Σκεφτειτε επισης οτι σε εμας καποιοι θαλαμοι δεν ειχαν αρκετους φοριαμους εως καθολου για τακτοποιηση αντικειμενων.backpack να παρετε αν χωραει μεσα στον πολιτικο σακο σας και μονο, δεν θα το χρειαστειτε παρα μονο σε αναγκη.
η. Φάκελο για χαρτιά: Στην πρώτη μέρα θα σας δώσουν και θα έχετε μαζί σας πολλά χαρτιά, αυτά να τα βάζετε όλα μέσα σε ένα φάκελο πλαστικό για φύλαξη οργάνωση και ασφάλεια, τον οποίο θα τον έχετε συνέχεια μαζί σας στους γιατρούς, τα ρούχα κλπ. Επίσης μέσα να βάλετε μικροπράγματα για να μην χαθούν.
θ. Όταν θα σας δώσουν ρούχα να έχετε το νου σας σε τι σας δίνουν! Θα σας βάλουν να ντυθείτε μετά, αλλά δείτε και τα ρούχα που δεν θα βάλετε ότι είναι τα σωστά νούμερα! Είχα έναν στη μονάδα μου που του έδωσαν ένα σετ χιτώνιο-παντελονι XXL που φοράει και ένα XL που δεν του έκανε και ευτυχώς βρήκε πολύ αργότερα έναν με τα ανάποδα νούμερα ακριβώς και έκαναν ανταλλαγή. Εμένα πχ μου έδωσαν ένα thsirt M και ένα S που οριακά μου έκανε. Ο μπερες ήταν μεγάλος αλλά ελάχιστα, αλλά σε κάποιους ήταν πραγματικά παρά πολύ μεγάλος. ΠΡΟΣΟΧΗ! Άρβυλα εγώ πήρα 1 νούμερο μεγαλύτερα από τα αθλητικά μου παπούτσια, έχω λεπτό πόδι και δεν με χτύπησαν ποτέ, μάλιστα σκέφτηκα ότι έπρεπε να τις είχα πάρει και μικρότερες. Άρα σκεφτείτε τι πόδι έχετε πριν επιλέξετε νούμερο, αλλά ακόμα μεγαλύτερη προσοχή στις σαγιονάρες του στρατού! Να τις πάρετε ακριβώς στο νούμερο σας! Εγώ τις πήρα ένα νούμερα μικρότερες από τα αρβύλα και ένα νούμερο μεγαλύτερες από τις κανονικές μου και ήταν λίγο μεγάλες, αλλά έβλεπα κόσμο με παρά πολύ μεγάλες

Αυτά σκέφτηκα προς το παρόν, αν θυμηθώ κάτι ακόμα θα προσθέσω.
ΥΓ κάλτσες και βρακιά να πάρετε ένα για κάθε μέρα που θα περάσετε εκεί
ΥΓ2 την πρώτη μέρα να κατουρατε και να πίνετε νερό κάθε φορά που σας δίνεται η ευκαιρία! Ρωτήστε αυτόν που θα σας έχει αναλάβει που είναι το κάθε τι να πάτε! Εμάς στο ΣΥΠΟ μας έχωσαν σε ένα λεωφορείο και μετά από 5 ώρες ταξίδι (με άγνωστο προορισμό) φτάσαμε στο ΚΕΝ που κάναμε την εκπαίδευση μας, χωρίς στάση! Ο ένας είχε να κατουρήσει από τις 6 το πρωί (φτάσαμε 22.00 το βράδυ) και ένας άλλος "πέθαινε" από τη δίψα


Τελευταία φορά σημειώθηκε ως νέο από το μέλος Anonymous την Σάβ Ιουν 03, 2023 11:22 pm.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης