Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Δημοσίευση από Mparmpas »

Καλτσες-Σωβρακα-Φανελες θα ελεγα 10-12 απο καθε ενα φτανουν. Πετσετες θα σου δοσουν εκει, παρε αλλη μια αν θελεις για

να αλλαζεις. Λουκετα 4-5 αλλα προσοχη με κοινο κλειδι! Θα σου κανει τη ζωη πιο ευκολη! Πολυ πολυ βασικο ενα σλιπινγκ μπαγκ

για να μην εχεις να στρωνεις πρωινιατικα! Ξυριστικα παρε 2-3 ξυραφακια, αφρο η τζελ και αφτερ σειβ.

Άβαταρ μέλους
kostas888
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 11:28 am
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Δημοσίευση από kostas888 »

Μωρομαντηλα είναι must, πατους για τα άρβυλα, και κάνα γυαλιστικο με σφουγγαρακι για τα άρβυλα επίσης, γιατί αυτό που δίνουν είναι της πλάκας. Κανα δύο σεντόνια να στρώνεις πάνω από το κρεβάτι όταν κοιμάσαι. Προαιρετικα καμία πούδρα για τους μύκητες των ποδιών.
Ashen
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2018 8:45 pm
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Δημοσίευση από Ashen »

Ερωτηση. Τι επιτρεπεται να παρω απο το σπιτι για να μην χρειαστει να το παρω αδικα; Ας πούμε καλτσες, σωβρακα, πετσετες κτλ. Που δεν φαινονται φανταζομαι μπορω να παρω τα δικα μου για να μην τα αγοραζω σωστα?
Άβαταρ μέλους
Dravis
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Φεβ 01, 2019 10:50 pm
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Δημοσίευση από Dravis »

Μπορεί να ακουστεί ως τρολλιά αλλά είναι σοβαρές ερωτήσεις.Σύντομα (σε 3 μέρες) κατατάσσομαι στις ειδικές δυνάμεις στο μαυρ... Μεγάλο πεύκο στη Νέα Πέραμο και το δελτίο καιρού (όχι μόνο το μέτεο) έλεγε βροχή. Να πάρω ομπρέλα μαζί μου και αν ναι... Θα περάσει από έλεγχο, και αν πάλι ναι θα επιτρέπεται να την χρησιμοποιώ κάθε τόσο που θα βρέχει ή τσάμπα θα την έχω, πλειν της πρώτης μέρας;

Και μια ακόμα ερώτηση άσχετη με το πρώτο. Πόσο εντατικός είναι ο έλεγχος στα σακίδια; Πχ ανοίγουν τις θήκες και κοιτάνε μέχρι τη μέση να δουν τι έχουν ή τα βγάζουν όλα έξω μέχρι πυθμένα να βεβαιωθούν ότι δεν θα περάσει τίποτα περίεργο;

Και κάτι τελευταίο. Γίνεται και σωματικός έλεχγος κατά της εισαγωγή στο κέντρο εκπαίδευσης ή ψάχνουν μόνο τους σάκους που θα φέρεις μαζί;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Δημοσίευση από Nassos »

Τσάμπα θα την έχεις, μόνο όταν θα βγαίνεις εξοδούχος θα μπορείς να τη χρησιμοποιείς. Στη θητεία ή poncho θα φοράς ή το τζάκετ.

Σωματικός έλεγχος δεν γίνεται, για τα σακίδια είναι που θα πέσεις. Μπορεί όντως να στα βγάλουν όλα και να δούν. Ας πούν και παιδιά που παρουσιάστηκαν πρόσφατα στο ΚΕΕΔ.
Christofer
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2019 10:57 pm
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Δημοσίευση από Christofer »

Οσοι ειχατε δανεικα σλιπινγκ μπαγκ πως τα κανατε καλη απολυμανση για να τα χρησιμοποιησετε;
Άβαταρ μέλους
Νεκταριος Κ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ Μαρ 22, 2019 9:25 pm
Τοποθεσία: Στρατηγος
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Δημοσίευση από Νεκταριος Κ »

Καλησπερα. Παρουσιαζομαι Δευτερα, και εχω μια απορια σας παρακαλω οποιος ξερει σιγουρα να πει, εκτος απτο λουκανικο, θα μας δωσουν εκει στρατιωτικο σακο?; Μην δωσω τσαμπα λεφτα
Άβαταρ μέλους
Xanthos
Αντιστράτηγος
Αντιστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2574
Εγγραφή: Δευ Μάιος 20, 2019 8:00 pm
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Δημοσίευση από Xanthos »

Οχι φιλε απο οτι θυμαμαι απο το 2010 δεν εδιναν σακο μονο λουκανικο.. απο τοτε μεχρι τωρα δεν νομιζω να αλλαξε κατι γιατι οικονομικα ειμαστε χειροτερα απο οτι τοτε.. ισως να. μην. δινουν κ λουκανικο πλεων.. χαχχα(πλακα κανω)παρε ενα σακο κανονικο μην παρεις στρατιοτικο σεν. πειραζει τιποτα.. οτι εχεις στο σπιτι.. εναν μαυρο πχ
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Δημοσίευση από Nassos »

Τις καλές εποχές έδιναν έναν στρατιωτικό σάκο μαζί με το "λουκάνικο" (aka σάκο εκστρατείας). Πάνε τώρα αυτά, εδώ πλέον είσαι υποχρεωμένος να επιστρέφεις ό, τι σου χορηγούν.
Ashen
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2018 8:45 pm
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Δημοσίευση από Ashen »

Νεκταριος Κ έγραψε:Καλησπερα. Παρουσιαζομαι Δευτερα, και εχω μια απορια σας παρακαλω οποιος ξερει σιγουρα να πει, εκτος απτο λουκανικο, θα μας δωσουν εκει στρατιωτικο σακο; Μην δωσω τσαμπα λεφτα


Όχι σάκο δεν δίνουν, μόνο το λουκάνικο. Άρα φρόντισε να πάρεις έναν μεγάλο να χωράει μπόλικο μπράγμα.

Άβαταρ μέλους
Νεκταριος Κ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ Μαρ 22, 2019 9:25 pm
Τοποθεσία: Στρατηγος
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Δημοσίευση από Νεκταριος Κ »

Σε ευχαριστω ρε φιλε με παιδευε μερες. Θα παρω εναν στρατιωτικο κανονικα να ειμαι στο mood χαχαχαχαχ. Επισης, ειδα κατι δερματινα γαντια και τα βαλα στο ματι, να παρω, (και επειδη χειμωνα θα μαι μεσα) η θα μας δωσουν εκει;
Άβαταρ μέλους
PanosNikol
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Οκτ 01, 2019 3:53 pm
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Δημοσίευση από PanosNikol »

Καλησπέρα παίδες. Θα ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις για όποιον ξέρει.1ον τι παίζει με κινητά στην 485 στην Λάρισα και 2ον για τον προσωπικό μας σάκο επιτρέπεται σακίδιο τύπου backpack - κάμπινγκ μαυρο με κάποια κομμάτια μπλε ραφές ή να πάω σε σίγουρη λύση μαύρο σακ βουαγιαζ ;
ArmySpreadsheet
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 05, 2019 10:25 am
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Δημοσίευση από ArmySpreadsheet »

Καλησπέρα και καλή τύχη στους νεοσύλλεκτους!

Είμαι στρατιώτης της 2019Γ ΕΣΣΟ και ετοίμασα αυτή τη λίστα με όλα τα πράγματα που πιστεύω ότι πρέπει να πάρει κάποιος μαζί του για μια άνετη θητεία, την οποία ανανεώνω συνεχώς: https://docs.google.com/spreadsheets/d/17hL9SLSkWT_kWDvuO7YR8SU3FSqqUafD9C0ErAkGavo/edit?usp=sharing

Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμη.

Προτάσεις, σχόλια, βελτιώσεις ευπρόσδεκτα!

Καλή αρχή!

echas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Οκτ 21, 2019 6:00 pm
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Δημοσίευση από echas »

Ποιες διαστάσεις προτείνετε; Στο κέντρο που θα τον βάλουμε; Θα υπάρχει χώρος; Ευχαριστώ.

Αυτή που πήρα είναι 71χ34χ36 (Ύψος). Είναι μεγάλη?
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Δημοσίευση από Nassos »

1) Μια χαρά είναι οι διαστάσεις.

2) Κάτω από τα κρεβάτια μπαίνουν τα σακίδια, και ναι υπάρχει χώρος.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης