Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
MIkrosStratiwtis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 06, 2013 1:38 pm
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Δημοσίευση από MIkrosStratiwtis »

Καλησπέρα παιδιά, παρουσιάζομαι 22 του μήνα Θήβα πυροβολικό, ΥΕΑ (αν και θα το αρνηθώ). Έχω μερικές απορίες... Αγόρασα ένα κινητό χωρίς κάμερα για το στρατό, αλλά αγόρασα και ένα mp4 (σχετικά μικρό απλά έχει οθόνη). Παίζει να φάω παρατήρηση η να μου το πάρουν το mp4; Γιατί σκέφτομαι να το πάρω απ'την αρχή. Και στις ελεύθερες ώρες να ακούω έστω λίγο... Επίσης να πάρω λουκέτα με κλειδιά πολλά η με ένα για όλα; Και κάτι τελευταίο... Παίζω κιθάρα εδώ και 4-5 χρόνια αλλά δεν έχω χαρτί από ωδείο κτλπ, αλλά είμαι σε ένα Χ επίπεδο. Να το δηλώσω εκεί; Ευχαριστώ πολύ.Εικόνα
kostas_20
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 19, 2013 8:57 pm
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Δημοσίευση από kostas_20 »

Γεια σας!ρε παιδιά όλα αυτά που πρέπει να πάρουμε μαζί μας + τον υπνοσακό ου θα τα χωρέσουμε; Μπορούμε να πάρουμε ότι σάκο θέλουμε μαζί μας; Συμβουλέυετε να είναι μικρός για να μπορέσουμε να τα κουβαλήσουμε όλα (+ το λουκανικο) οταν φύγουμε;

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Δημοσίευση από dn24 »

kostas_20 έγραψε:Γεια σας!ρε παιδιά όλα αυτά που πρέπει να πάρουμε μαζί μας + τον υπνοσακό ου θα τα χωρέσουμε; Μπορούμε να πάρουμε ότι σάκο θέλουμε μαζί μας; Συμβουλέυετε να είναι μικρός για να μπορέσουμε να τα κουβαλήσουμε όλα (+ το λουκανικο) οταν φύγουμε;



Γεια σου και εσένα και καλή θητεία. Σου προτείνω να πάρεις σάκο, μεγέθους ανάλογο του όγκου των πραγμάτων που έχεις, και όχι πολύ μικρό κ να μην μπορείς να χωράς τα πράγματα σου, ή πολύ μεγάλο και να σε δυσκολεύει στην μεταφορά. Επίσης πρόταση μου είναι να πάρεις όσα ακριβώς χρειάζονται με βάση τα όσα προτείνονται στο ανάλογο θέμα Και όχι Παραπανίσια πράγματα. Άλλωστε μετά την Ορκωμοσία σας θα μπορείτε είδη όπως εσώρουχα η άλλα πολιτικά ρούχα να τα πηγαίνετε έξω σε καθαριστήριο (κάποια κέντρα έχουν αυτόνομα πλυντήρια) να τα πλένετε.

Επίσης με την άδεια ορκωμοσίας θα μπορέσετε να φέρετε επιπλέον είδη, οπότε μην αγχώνεστε για να τα κουβαλήσετε τώρα όλα.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11197
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Δημοσίευση από Nassos »

Υπάρχουν φθηνοί σάκοι των 100 περίπου λίτρων που χωράνε τα πάντα.

Παράδειγμα αυτός

Άβαταρ μέλους
georgegr94
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 21, 2013 7:32 pm
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Δημοσίευση από georgegr94 »

Καλησπέρα.

Έκανα μια αναζήτηση Εδώ Στο φόρουμ και κατέληξα σε μια πρόχειρη προς το παρών λίστα. Θα ήθελα βέβαια 2-3 διευκρινίσεις Από Παλιούς για να είμαστε και εμείς οι νέοι έτοιμοι στην κατάταξη και να μην τρέχουμε τελευταία στιγμή.

Σακ βουαγιαζ κανονικό/πολιτικό που θα βάλω τα εξής:

10 κοντομάνικα φανελάκια Παραλλαγής

10 Σώβρακα

10 κάλτσες μάλλινες πράσινες

1-2 μακρυμάνικες πολιτικές χειμερινές μπλούζες

1-2 φόρμες κανονικές για τον ύπνο αν χρειαστεί

2-3 Ρολά Χαρτί υγείας

μωρομάντιλα ατομικά

1 ζευγάρι πάτους αρβυλών ορθοπεδικούς

αφρό ξυρίσματος

ξυραφάκια δικά μου (μιας και εχω ακμή και τα απλά όπως πχ B*C θα με κάνουν χειρότερο

νυχοκόπτης

μπατονέτες

οδοντόκρεμα

οδοντόβουρτσα

2 μεγάλες πετσέτες μπάνιου (άσπρες)

5 λουκέτα μικρά

1 λουκέτο με μακρύ λαιμό

γυαλιστικό για τα άρβυλα

1 μικρό φακό

γάντια μίας χρήσεως

γάντια κουζίνας

Θα ήθελα όποιος μπορούσε να μου πεί αν σίγουρα επιτρέπετε να τα πάρω όλα αυτά σε πολιτικό σακ βουαγιαζ και όχι Παραλλαγής. Επίσης, σίγουρα δεν θα υπάρξει οποιοδήποτε πρόβλημα με τον αφρό ξυρίσματος και τα δικά μου ξυραφάκια κλπ; Γιατί κάτι πήρε το μάτι μου Εδώ Που κάποιος έλεγε οτι κρατάνε μπουκαλάκια και διάφορα σχετικά αντικείμενα.

Υ. Γ Όλα τα παραπάνω σκοπεύω να τα περάσω κανονικά... Θα υπάρξει κάποιο θέμα;

" Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ το δικαίωμά σου να το λες " ~Βολταίρος
Άβαταρ μέλους
Stauros
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τετ Φεβ 03, 2010 3:33 am
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Δημοσίευση από Stauros »

Δεν θα υπαρξει προβλημα στο να τα περασεις, αλλα νομιζω οτι λιγο υπερβαλει,10 κοντομανικα; Τη θα τα κανεις τοσα; Αλλα οκ εσυ ξερεις...
Άβαταρ μέλους
ventic
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 03, 2013 3:22 pm
Τοποθεσία: Φαντάρος
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Δημοσίευση από ventic »

Στο ΚΕΝ αν τα σπιτι σας ειναι κοντα παρτε λιγα πραγματα, εγω που ειμαι Αθηνα και πηγα Θηβα στην πρωτη βδομαδα που ειχα επισκεπτηριο ζητησα σακο που ειχα οταν πηγαινα στην μπαλα. Στην αρχη θες λιγα πραγματα αλλα πολλα βρακια και καλτσες. Στο λουκανικο βαλτε ολες τις παραλαγες και παρτε ενα μικρο σακο για πολιτικα/ξυριστικα και τετοια ηδη. Εγω τουλαχιστον ετσι το εκανα.
Άβαταρ μέλους
g90
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2013 12:45 am
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Δημοσίευση από g90 »

Ρίξτε μια ματιά και στην δική μου λίστα. Παρουσιάζομαι πυροβολικό Θήβας.

□ Βαμβάκι (για τις αρβύλες αν δημιουργηθούν πληγές)

Λοιπόν θα μπορέσω να τα περάσω αυτά; Έχω ξεχάσει κάτι; Ή έχω πάρει πολλά;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11197
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Δημοσίευση από Nassos »

Οι κάλτσες να είναι φαιοπράσινες

Πετσέτες και σεντόνι δεν έχει σημασία. Εκτός και αν θές το σεντόνι για να αλλάξεις το ήδη υπάρχουν του κρεβατιού στο οποίο θα κοιμάσαι. Αν ναι, τότε φαιοπράσινο.

Παντόφλες σας δίνουν μέσα.

Αντί για σπρέϋ πάρε πούδρα για τα πόδια.

Αν σου δημιουργηθούν φουσκάλες στο πόδι μέχρι να "μαλακώσει" το άρβυλο, βάζε Compeed. Πληγές πολύ σπάνιο.

Άβαταρ μέλους
g90
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2013 12:45 am
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Δημοσίευση από g90 »

Φαιοπράσινη; Χακί; Ποια η διαφορά; Θα κοιμάμαι σε sleepingbag το σεντόνι θα μπει ανάμεσα του sleepingbag και του κρεβατιού.

Άκουσα πως Θήβα δεν έδωσαν στην προηγούμενη σειρά παντόφλες, διότι υπήρχε έλλειψη.

Κατά τ'άλλα είμαι καλός;

Επιπλέον στην λίστα προστέθηκαν οι ωτοασπίδες και κανα 2 στυλό.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Δημοσίευση από dn24 »

g90 έγραψε:Φαιοπράσινη; Χακί; Ποια η διαφορά; Θα κοιμάμαι σε sleepingbag το σεντόνι θα μπει ανάμεσα του sleepingbag και του κρεβατιού.

Άκουσα πως Θήβα δεν έδωσαν στην προηγούμενη σειρά παντόφλες, διότι υπήρχε έλλειψη.

Κατά τ'άλλα είμαι καλός;

Επιπλέον στην λίστα προστέθηκαν οι ωτοασπίδες και κανα 2 στυλό.



Και λαδί ή πράσινο-μαύρο να είναι οι κάλτσες δεν θα σου πει κανένας τίποτα. Μην σε αγχώνουν τόσο μικρές λεπτομέρειες.

Κατά τ'άλλα που μας ρωτάς, καλυμμένος είσαι, αν έχεις ξεχάσει κάτι, μπορείς να δεις τα ανάλογα μας θέματα. Καλή θητεία να έχεις.

Τι να πάρω μαζί μου στο στρατό;

Τι επιτρέπεται να πάρω στο στρατό;

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11197
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Δημοσίευση από Nassos »

g90 έγραψε:Φαιοπράσινη; Χακί; Ποια η διαφορά; Θα κοιμάμαι σε sleepingbag το σεντόνι θα μπει ανάμεσα του sleepingbag και του κρεβατιού.

Άκουσα πως Θήβα δεν έδωσαν στην προηγούμενη σειρά παντόφλες, διότι υπήρχε έλλειψη.

Κατά τ'άλλα είμαι καλός;

Επιπλέον στην λίστα προστέθηκαν οι ωτοασπίδες και κανα 2 στυλό.



ΤΟ φαιοπράσινο είναι το λαδί χρώμα Απλά έμεινε στην ελληνική αργκό ο όρος "χακί" (ανοικτό μπέζ) γιατί παλαιότερα οι στρατιώτες φόραγαν στολή σε τέτοιο χρώμα. Τεσπά, δεν έχει σημασία το χρώμα να πρόκειται να το βάλεις κάτω από τον υπνόσακο, απλά να ξέρεις ότι κάθε πρωϊ θα πρέπει να το μαζεύεις.

Αν όντως ισχύει αυτό για τη Θήβα, πάρε, αλλά να είναι σαγιονάρες, γιατί με αυτές θα μπαίνεις στο ντούς να κάνεις μπάνιο.

Μια χαρά είσαι, και οι ωτοασπίδες ακόμη καλύτερα γιατί αμφιβάλλω αν θα ανέχεσαι τις φωνές ή τα ροχαλητά 19 συναδέλφων σου.Εικόνα

Άβαταρ μέλους
g90
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2013 12:45 am
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Δημοσίευση από g90 »

Μια ερώτηση, μακρυμάνικες να πάρω φαιοπράσινες ή μόνο κανα 2 καθημερινές μπλούζες;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11197
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη;

Δημοσίευση από Nassos »

Μέσα νομίζω σας δίνουν 2 μακρυμάνικες σαν εσωθερμικές. Εγώ είχα 3-4 επειδή μπήκα Φλεβάρη και μια Termoswed για το πολύ κρύο.

Κανονικά ρούχα δεν θα φορέσεις μέχρι την ορκωμοσία.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες