Ανεργία

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
thanos123
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2012 12:25 am
Επικοινωνία:

Ανεργία

Δημοσίευση από thanos123 »

Φτασαμε λοιπόν και ξεπεράσαμε το 1.000.000 ανεργους. Τι λενε οι Σαμαράς-Βενιζέλος και τροικα... Να διωξουμε τους Δημοσίους Υπαλλήλους, να μειώσουμε το μισθό στο ελάχιστο των ιδιωτικών υπαλλήλω. Και ρωτάω εγώ. Αν διωξουν 150,000 δημοσίους υπαλλήλους δε θα αυξηθιεί η ανεργία; Που θα βρουν δουλειά; Με ποιο τρόπο; Καποιοι αφελείς πιστευουν ότι θα υπάρξει ανάπτυξη. Από που και πως; Βεβαια αν φτασουμε στα 2.000.000 ανεργους και κάποιοι βρίσκουν δουλειά με 400β ευρω θα βελτιωθεί ο δείκτης της ανάπτυξης. Αυτό θελουμε για τους ανθρωπους; Ειναι εντελώς ψευτικο το δίλημμα ιδιωτικός ή δημόσιος Υπάλληλος... Ας καταλάβουν ότι μας δουλευουν ψιλόγαζί. Αυτοί είναι πολίτες 1ης κατηγορίας αφού είναι τα χαϊδεμένα παιδιά όλων των κομμάτων. Να δούμε όμως πως θα πάει μπροστά αυτή η χώρα όταν της φεύγει η αριστεία και ρίχνει πέτρα πίσω της. Ντροπή στο πολιτικό μας σύστημα που δεν έχει αντιληφθεί ακόμη πως η χώρα έφτασε στα τάρταρα κυρίως εξ αιτίας του διογκωμένου, αναποτελεσματικού και διεφθαρμένου δημόσιου τομέα της και παρόλα αυτά εξακολουθούν να τους χαϊδεύουν.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ανεργία

Δημοσίευση από yandr »

Greek_Army έγραψε:Ναι σε τέτοιες θέσεις ο πιτσιρικάς είναι προτιμότερος, αλλά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι τις περισσότερες φορές οι εργοδότες θα πάρουν 2 άτομα άνω των 25 ετών αντί να πάρουνε 3 κάτω των 25, θα τους βγάλουνε την ίδια η και περισσότεροι δουλειά και θα έχουνε γλιτώσει και έναν μισθό.
Μην το ψάχνετε. Μόνο οι δουλειές που πληρώνουν την εμπειρία αξίζουν σήμερα.

Διαφορετικά, ακόμη και να βρεις δουλειά τώρα σε 10 χρόνια θα είσαι για πέταμα.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ανεργία

Δημοσίευση από yandr »

thanos123 έγραψε:Ειναι εντελώς ψευτικο το δίλημμα ιδιωτικός ή δημόσιος Υπάλληλος... Ας καταλάβουν ότι μας δουλευουν ψιλόγαζί.
Διαφωνώ πλήρως.

Οι ιδιωτικοί υπάλληλοι πληρώνουν τους δημόσιους. Έτσι γίνεται παντού, με την διαφορά ότι στο εξωτερικό παρέχουν υπηρεσίες σε αντάλλαγμα.

Εδώ ούτε αυτό δεν γίνεται οπότε ουσιαστικά πληρώνουμε κεφαλικό φόρο για το έτσι θέλω. Και μάλιστα ο εργαζόμενος στον ιδιωτικό τομέα των 500 ευρώ, συντηρεί τον δημόσιο που παίρνει 2.000 ευρώ. Αυτό έπρεπε να αλλάξει και άλλαξε.

Δεν θα κρατούσε για πάντα το πάρτυ στο δημόσιο.

Άβαταρ μέλους
thanos123
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2012 12:25 am
Επικοινωνία:

Ανεργία

Δημοσίευση από thanos123 »

Όχι και πως ο ιδιωτικός τομέας ειναι σε καλύτερη μοίρα.
Άβαταρ μέλους
panos2171
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2011 2:41 pm
Επικοινωνία:

Ανεργία

Δημοσίευση από panos2171 »

Νομίζω πως ο δημόσιος υπάλληλος κινεί το χρήμα και όχι ο ιδιωτικός. Πχ όταν έχει κάθε μήνα το μισθό του και αγορές θα κάνει και τη διασκέδασή του θα χει κυκλοφορώντας το χρήμα στον ιδιωτικό τομέα, όλα κύκλος είναι. Απλά έγινε ένα τεράστιο παρτυ εκεί μέσα με αποτέλεσμα να φυτρώσουν αχρείαστες θέσεις και να αναγκάζεται το κράτος να δαπανά περισσότερα χρήματα τζάμπα.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ανεργία

Δημοσίευση από Nassos »

Ο Δημόσιος Υπάλληλος για να κινεί το χρήμα πρέπει να το δημιουργεί και όχι να το δανείζεται. Και όταν έχεις ένα αδηφαγο Δημόσιο Τομέα που τρώει οτιδήποτε από τον Ιδιωτικό, κάποτε και αυτό θα πεθάνει από "πιστωτική ασφυξία".
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ανεργία

Δημοσίευση από dn24 »

thanos123 έγραψε:Αυτοί είναι πολίτες 1ης κατηγορίας αφού είναι τα χαϊδεμένα παιδιά όλων των κομμάτων. Ντροπή στο πολιτικό μας σύστημα που δεν έχει αντιληφθεί ακόμη πως η χώρα έφτασε στα τάρταρα κυρίως εξ αιτίας του διογκωμένου, αναποτελεσματικού και διεφθαρμένου δημόσιου τομέα της και παρόλα αυτά εξακολουθούν να τους χαϊδεύουν.


Θέλω να σημειώσω κάτι Θάνο. Το θέμα του βίσματος δεν είναι μονοδιάστατο αποκλειστικά προς την κατεύθυνση του δημόσιου τομέα. Με βίσμα πλέον μπαίνει κόσμος ακόμη και για καθαριστής σε συνεργείο καθάρισμού και ειδικά σε αυτές τις εποχές πιστεψέ το. Αυτό το στερεότυπο ότι πολιτικό -και όχι μόνο- βίσμα δεν μπαίνει στον ιδιοτικό τομέα, νομίζω ότι θα πρέπει να εκκλείψει. Ναι συμφωνώ ότι προκηρύξεις τύπου Λιμενικού Σώματος και ΕΠ. ΟΠ έβγαιναν για ψηφοθηρικούς λόγους. Όμως υπάρχουν και αξιόλογοι δημόσιοι υπάλληλοι, αν και είναι η μειοψηφία, δεν σε βλέπω να το λές όμως. Θεωρώ ότι και στον στρατό που υπηρέτησα υπάρχουν αρκετοί άξιοι δημόσιοι υπάλληλοι όπως βλέπεις δεν έχω την νοοτροπία του ισωπεδωτισμού. Ναι επειδή τα είδα απο μέσα και ο κυριότερος λόγος που παραιτήθηκα ήταν αυτή η σαπίλα της διαφθοράς σε επίπεδο ανισονομίας όμως μην ισοπεδώνουμε όλους τους Δ. Υ, και δεν έφτασε η χώρα στα τάρταρα εξαιτίας του δημοσίου όπως λές παραπάνω.ξέρουμε πολύ καλά τους λόγους που έφτασε η χώρα εδώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ανεργία

Δημοσίευση από dn24 »

panos2171 έγραψε:Νομίζω πως ο δημόσιος υπάλληλος κινεί το χρήμα και όχι ο ιδιωτικός. Πχ όταν έχει κάθε μήνα το μισθό του και αγορές θα κάνει και τη διασκέδασή του θα χει κυκλοφορώντας το χρήμα στον ιδιωτικό τομέα, όλα κύκλος είναι. Απλά έγινε ένα τεράστιο παρτυ εκεί μέσα με αποτέλεσμα να φυτρώσουν αχρείαστες θέσεις και να αναγκάζεται το κράτος να δαπανά περισσότερα χρήματα τζάμπα.


Σωστός.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
panos2171
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2011 2:41 pm
Επικοινωνία:

Ανεργία

Δημοσίευση από panos2171 »

dn24 έγραψε:
thanos123 έγραψε:Αυτοί είναι πολίτες 1ης κατηγορίας αφού είναι τα χαϊδεμένα παιδιά όλων των κομμάτων. Ντροπή στο πολιτικό μας σύστημα που δεν έχει αντιληφθεί ακόμη πως η χώρα έφτασε στα τάρταρα κυρίως εξ αιτίας του διογκωμένου, αναποτελεσματικού και διεφθαρμένου δημόσιου τομέα της και παρόλα αυτά εξακολουθούν να τους χαϊδεύουν.


Θέλω να σημειώσω κάτι Θάνο. Το θέμα του βίσματος δεν είναι μονοδιάστατο αποκλειστικά προς την κατεύθυνση του δημόσιου τομέα. Με βίσμα πλέον μπαίνει κόσμος ακόμη και για καθαριστής σε συνεργείο καθάρισμού και ειδικά σε αυτές τις εποχές πιστεψέ το. Αυτό το στερεότυπο ότι πολιτικό -και όχι μόνο- βίσμα δεν μπαίνει στον ιδιοτικό τομέα, νομίζω ότι θα πρέπει να εκκλείψει. Ναι συμφωνώ ότι προκηρύξεις τύπου Λιμενικού Σώματος και ΕΠ. ΟΠ έβγαιναν για ψηφοθηρικούς λόγους. Όμως υπάρχουν και αξιόλογοι δημόσιοι υπάλληλοι, αν και είναι η μειοψηφία, δεν σε βλέπω να το λές όμως. Θεωρώ ότι και στον στρατό που υπηρέτησα υπάρχουν αρκετοί άξιοι δημόσιοι υπάλληλοι όπως βλέπεις δεν έχω την νοοτροπία του ισωπεδωτισμού. Ναι επειδή τα είδα απο μέσα και ο κυριότερος λόγος που παραιτήθηκα ήταν αυτή η σαπίλα της διαφθοράς σε επίπεδο ανισονομίας όμως μην ισοπεδώνουμε όλους τους Δ. Υ, και δεν έφτασε η χώρα στα τάρταρα εξαιτίας του δημοσίου όπως λές παραπάνω.ξέρουμε πολύ καλά τους λόγους που έφτασε η χώρα εδώ.

Στον ιδιωτικό τομέα όμως το βίσμα γίνεται προς συμφέρον του εργοδότη για καλύτερη απόδοση στη δουλειά και όχι εξασφάλιση θέσης για αποκατάσταση και μόνο. Πχ αν εγώ έχω μια εταιρία και χρειάζομαι κάποιον με συγκεκριμένα προσόντα είτε θα προτιμήσω γνωστό μου είτε κάποιον έμπιστα συστηνόμενο από το να δοκιμάσω με κάποιον άγνωστο. Στο δημόσιο ισχύει το ακριβώς ανάποδο. Επειδή εξασφαλίζεται η μονιμότητα μπαίνει το βίσμα όχι για συμφέρον του εργοδότη δηλαδή του κράτους αλλά για κομματικό ή προσωπικό συμφέρον ασχέτως αν κάποιος δεν έχει τα απαιτούμενα προσόντα. Οι καλοί δημόσιοι υπάλληλοι είναι αυτοί της μετά ΑΣΕΠ εποχής που μπήκαν με κάπως πιο αντικειμενικά κριτήρια οι οποίοι πάντως είναι λίγοι.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ανεργία

Δημοσίευση από dn24 »

panos2171 έγραψε:Στον ιδιωτικό τομέα όμως το βίσμα γίνεται προς συμφέρον του εργοδότη για καλύτερη απόδοση στη δουλειά και όχι εξασφάλιση θέσης για αποκατάσταση και μόνο. Πχ αν εγώ έχω μια εταιρία και χρειάζομαι κάποιον με συγκεκριμένα προσόντα είτε θα προτιμήσω γνωστό μου είτε κάποιον έμπιστα συστηνόμενο από το να δοκιμάσω με κάποιον άγνωστο. Στο δημόσιο ισχύει το ακριβώς ανάποδο. Επειδή εξασφαλίζεται η μονιμότητα μπαίνει το βίσμα όχι για συμφέρον του εργοδότη δηλαδή του κράτους αλλά για κομματικό ή προσωπικό συμφέρον ασχέτως αν κάποιος δεν έχει τα απαιτούμενα προσόντα. Οι καλοί δημόσιοι υπάλληλοι είναι αυτοί της μετά ΑΣΕΠ εποχής που μπήκαν με κάπως πιο αντικειμενικά κριτήρια οι οποίοι πάντως είναι λίγοι.


Ισχύει αυτό που λές άλλα όχι για όλες τις επιχειρήσεις. Κάπου στην μέση είναι η αλήθεια. Σε αρκετές ιδιωτικές επιχειρήσεις μπαίνουν με πολιτική άκρη, χωρίς απαραίτητα ο υποψήφιος εργαζόμενος να έχει ιδιαίταιρες συστάσεις.(εφόσον βέβαια τηρεί τα ανάλογα προσόντα) αρκεί και μόνο το όνομα του βουλευτή να έχει την απαραίτητη πρόσβαση. Ανάλογα την πολιτική του εκάστοτε εργοδότη. Το γιατί τώρα έχει φτάσει η ανεργία σε αυτά τα νούμερα, φαντάζομαι πώς όλοι ξέρουμε, όταν σε ενδιαφέρουν μόνοι οι ψήφοι και όχι το άνοιγμα νέων θέσεων εργασίας. Επόμενο είναι. Πές ότι δεν γνωρίζεις τα όσα λέω. Φαντάζομαι πως γνωρίζεις. Σε Ελληνικό φόρουμ πληκτρολογούμε, στην Ελλάδα είμαστε.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Ανεργία

Δημοσίευση από Signaller »

thanos123 έγραψε:Όχι και πως ο ιδιωτικός τομέας ειναι σε καλύτερη μοίρα.
Παντού δράμα είναι τα πράγματα

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ανεργία

Δημοσίευση από yandr »

dn24 έγραψε:
panos2171 έγραψε:Νομίζω πως ο δημόσιος υπάλληλος κινεί το χρήμα και όχι ο ιδιωτικός. Πχ όταν έχει κάθε μήνα το μισθό του και αγορές θα κάνει και τη διασκέδασή του θα χει κυκλοφορώντας το χρήμα στον ιδιωτικό τομέα, όλα κύκλος είναι. Απλά έγινε ένα τεράστιο παρτυ εκεί μέσα με αποτέλεσμα να φυτρώσουν αχρείαστες θέσεις και να αναγκάζεται το κράτος να δαπανά περισσότερα χρήματα τζάμπα.


Σωστός.

Λάθος.

Εντελώς λάθος για την ακρίβεια.

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Ανεργία

Δημοσίευση από Signaller »

yandr έγραψε:
dn24 έγραψε:
panos2171 έγραψε:Νομίζω πως ο δημόσιος υπάλληλος κινεί το χρήμα και όχι ο ιδιωτικός. Πχ όταν έχει κάθε μήνα το μισθό του και αγορές θα κάνει και τη διασκέδασή του θα χει κυκλοφορώντας το χρήμα στον ιδιωτικό τομέα, όλα κύκλος είναι. Απλά έγινε ένα τεράστιο παρτυ εκεί μέσα με αποτέλεσμα να φυτρώσουν αχρείαστες θέσεις και να αναγκάζεται το κράτος να δαπανά περισσότερα χρήματα τζάμπα.


Σωστός.

Λάθος.

Εντελώς λάθος για την ακρίβεια.

Εγώ νομίζω ότι είναι σωστός

Ο δημόσιος κινούσε το χρήμα

Μήπως εννοείς τί θα έπρεπε να ισχύει ;

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ανεργία

Δημοσίευση από yandr »

Παιδιά συγγνώμη αλλά βαριέμαι και να εξηγήσω πως λειτουργούν οι οικονομίες.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ανεργία

Δημοσίευση από Nassos »

Signaller έγραψε:
Εγώ νομίζω ότι είναι σωστός

Ο δημόσιος κινούσε το χρήμα

Μήπως εννοείς τί θα έπρεπε να ισχύει ;



Αυτό είναι μια στρέβλωση βρε Signaller, δεν έπρεπε να ισχύει αυτό. Έπρεπε να γίνει όλο αυτό το χάος για να καταλάβετε στη πράξη τι εστί "Σοβιετικού τύπου οικονομία";

Ο Δημόσιος Υπάλληλος στερεί 3 τουλάχιστον θέσεις εργασίας, η γραφειοκρατία και οι κρατήσεις υπέρ Ταμείων κρατούν πολύ χαμηλά τους μισθούς του Ιδιωτικού τομέα. Στέρηση Ιδιωτικών παραγωγικών επενδύσεων σημαίνει και στέρηση εσόδων, που σημαίνει αύξηση φόρων (στο Ευρώ δεν έχεις νομισματική ευελιξία), που επιφέρει αύξηση τιμών και πάει λέγοντας.

Τόσα χρόνια ναι, ο Δημόσιος Υπάλληλος κινούσε την οικονομία, ήταν ο καλύτερος πελάτης των τραπεζών (λόγω μονιμότητας), αλά στερούσε πολύτιμους πόρους από τον Ιδιωτικό τομέα. Και ο Ιδιωτικός τομέας για να επιβιώσει, διαπλεκόταν με τον Δημόσιο σε όλες τις δραστηριότητες. Κάποτε έπρεπε να σταματήσει αυτό. Κάποτε οι μισθού του Δημοσίου θα έπρεπε να έρθουν στα ίσα με του Ιδιωτικού. Και ας λένε ότι πληρόνονταν παραπάνω για "αποφυγή χρηματισμού".

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης