Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Sysplen
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2015 7:17 pm
Τοποθεσία: Στρατιοτης
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Sysplen »

Γεια σας, πριν λίγες μέρες κατάφερα να πάρω αναβολή για κοινωνικούς λόγους για να βοηθήσω την οικογένεια μου οικονομικά για όσο μπορώ. Εγώ ενδιαφέρομαι πάρα πολύ να μπω στο ναυτικό, και συγκεκριμένα εμπορικό ναυτικό.1. Υπάρχει κάποιος τρόπος που μπορώ να το κάνω μέσω στρατού;2. Μπορώ να αλλάξω απο ξηράς σε ναυτικό;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Nassos »

Τι σχέση έχει το Εμπορικό Ναυτικό με το Πολεμικό Ναυτικό;

Εννοείται δεν υπάρχει δυνατότητα θητείας στο Εμπορικό Ναυτικό, επομένως ή θα υπηρετήσεις στο Στρατό Ξηράς ή θα επιλάξεις μια Σχολή Εμπορικού Ναυτικού (Μηχανικών ή Εμποροπλοιάρχων) για να κάνεις θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό.

Για τις μετατάξεις δες εδώ
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από dn24 »

thess έγραψε:Παιδιά ξέρετε πόση υπηρεσία παίρνουμε οι του Εμπορικού Ναυτικού; Εγώ για παράδειγμα είμαι μηχανικός και είμαι σε φρεγάτα


Το σύνολο της θητείας περνάει κάποτε όταν θα έρθει η ώρα να βγείς σε σύνταξη. Κάτι σαν τα πλασματικά χρόνια που λένε στο δημόσιο.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Soulcalibur

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Soulcalibur »

Θα μπω κατευθείαν στο θέμα.

Ειμαι 23 στα 24 (1992) Πέρασα το 2010 με πανελλαδικες σε ΑΕΙ , έλαβα αναβολή που ισχύει εώς 31 δεκ 2019.
Στο 4ο ετος λόγο προσωπικων λόγων , πέρασα με πανελλαδικες σε ΑΕΝ (ακαδημία εμπορικού ναυτικου) Πλοιάρχων.
Η διαρκεία σπουδών στην αεν θα είναι από το 2014-2018 . Δεν χρειάζομαι ουτε εξτρα παράταση ουτε τιποτα.

Το χαρτί της αναβολής γράφει οτι πρέπει να επικοινωνισω με το στρατολογικο γραφειο σε περιπτωση που Εγγραφώ σε σχολη διαφορετικης βαθμιδας.

Ρωτησα λοιπον την γραμματεια της σχολης μου και μου απαντησε χαρακτηριστικα '' δεν ξερουμε ουτε εμεις σε ποια βαθμιδα βρισκόμαστε ''
Παιρνω λοιπον τηλεφωνο στο στρατολογικο γραφειο και τους λεω την κατασταση μου και αυτοι μου απαντουν '' λογικα δεν θα υπαρξει προβλημα ''.

Παρακολούθησα Α εξαμηνο + Εκπαιδευτικο ταξιδι σε ποντοπορο πλοιο για 6 μηνες , Β εξαμ Και τωρα βρισκομαι στο Γ.
Εχω παρει το επαγγελμα στα σοβαρά, δεν χρωστάω κανενα μαθημα και έχω μέσο όρο 8.9

Επειδη ειμαι παρα πολυ αγχωμενος, Διοτι ενας φίλος μου έλαβε το χαρτι να παρουσιαστεί. Κακος αφησα Το θέμα χωρίς να ψαξω σε φορουμ... Όμως ημουνα τοτε καθησυχασμένος και τώρα Εχω αγχωθεί ξανα... Σας παρακαλω απαντιστε μου οποτε μπορέσετε.

Άβαταρ μέλους
Vasilis_Ch
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2016 10:13 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Vasilis_Ch »

Δεν υπάρχει κανένα θέμα.Κάνε τη σχολή σου και με το καλό παρουσιάζεσαι.

Υπάρχει η περίπτωση αν θες και εφόσον έχεις το πτυχίο στα χέρια σου μπορείς να κάνεις και μετάταξη στο ναυτικό.

Με το καλό το πτυχίο σου και καλές θάλασσες.

ΜΑΚΗΣ /ΑΕΝ

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από ΜΑΚΗΣ /ΑΕΝ »

Μερικες αποριες αν καποιος γνωριζει.
Εχω παρει αναβολη απο στρατολογια. Με ειχαν καλεσει πριν το 2010 δυο φορες στον στρατο ξηρας και πηρα αναβολες. Τελειωσα το Ναυτικο Λυκειο και μπηκα στις ΑΕΝ. Τωρα εχω τελειωσει πλευσιμα και εξαμηνα και ειμαι στο πτυχιο με χρωστουμενα 3-4 μαθηματα...
Σκεφτομαι να κοψω την αναβολη.
Γνωριζει κανεις αν θα με παρουν στο ΠΝ χωρις να εχω ακομα το πτυχίο;
Και αν με παρουν θα ειμαι σαν ναυτης, σαν διοπος ή σαν ΣΕΑ... ;
Και κατι τελευταιο.
Για να παω στο ΠΝ θα πρεπει να κανω καποια μεταταξη στην στρατολογια ή με εχουν ηδη βαλει αυτοματως στο ΠΝ απο τοτε που πηρα αναβολη λογω εισαγωγης μου στις ΑΕΝ;
Άβαταρ μέλους
Nikos93
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 25, 2016 10:56 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Nikos93 »

Σε περιπτωση διακοπης της αναβολης κατα την διαρκεια των σπουδων που παρουσιαζεσαι; Στρατο ξηρας ή Π. Ν?
ΜΑΚΗΣ /ΑΕΝ

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από ΜΑΚΗΣ /ΑΕΝ »

Φιλε αν ρωτας εμενα ειδα οτι με εχουν καταταξει στον Στρατο Ξηρας. Αυτο το μαθαινεις τελικα ευκολα απο την Στρατολογια...
Εκανα ηδη αιτημα μεταταξης στο ΠΝ αλλά μου ειπαν οτι αν δεν εχω το πτυχιο ενδεχομενως θα απορριφθει.
Και το βρισκω μαλλον γελοιο...
Εχω βγαλει Ναυτικο Λυκειο. Φοιτησα 4 χρονια στις ΑΕΝ εχω κανει το δωδεκαμηνο ταξιδι μου και τελικα επειδη χρωσταω 2-3 μαθηματα και την πτυχιακη, μου λενε οτι θα απορριφθει το αιτημα μου...
Τι να πω;
Αν δεν μπορουμε να παμε ουτε απλοι ναυτες στο ΠΝ εμεις που ειμαστε ανθρωποι της θαλασσας ποιος μπορει τελικα... ; Και τι εγκεφαλοι υπαρχουν μεσα εκει στο ΓΕΕΘΑ; Γιατι μου ειπαν οτι εκει αποφασιζονται ολα...
Φοιτητης

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Φοιτητης »

Καλησπέρα, ειμαι φοιτητής στην ΑΕΝ [Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού], εχω δηλώσει Ειδικές Δυνάμεις και εχω να θέσω το εξής ερώτημα:
  • Λόγο της σχολής θα με στείλουν Ναυτικό ή Ξηρά;
  • Ναυτικό: Θα εχω την Δυνατότητα να επιλέξω τις Ε. Δ.[ΜΥΚ];(Και επειδή ακούω οτι δεν φταίνει η χρονική περίοδος με τη θητεία γινεται να παω ΥΕΑ ΜΥΚ;)
  • Ξηρά: Θα εχω την Δυνατότητα να δηλώσω Ε. Δ. ΥΕΑ στους αμφίβιους [ΜΑΚ];


Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Nassos »

Ναυτικό θα υπηρετήσεις υποχρεωτικά.

Για ΜΥΚ πλέον παίρνουν οπλίτες θητείας αλλά να ξέρεις θα πρέπει να μείνεις 3 χρόνια ως ΟΒΑ (Οπλίτης Βραχείας Ανακατάταξης) αφού ολοκληρώσεις το Σχολείο Υποβρυχίων Καταστροφών.

Gr_Ar

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Gr_Ar »

Φοιτητης έγραψε:Καλησπέρα, ειμαι φοιτητής στην ΑΕΝ [Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού], εχω δηλώσει Ειδικές Δυνάμεις και εχω να θέσω το εξής ερώτημα:
Λόγο της σχολής θα με στείλουν Ναυτικό ή Ξηρά;
Ναυτικό: Θα εχω την Δυνατότητα να επιλέξω τις Ε. Δ.[ΜΥΚ];(Και επειδή ακούω οτι δεν φταίνει η χρονική περίοδος με τη θητεία γινεται να παω ΥΕΑ ΜΥΚ;)
Ξηρά: Θα εχω την Δυνατότητα να δηλώσω Ε. Δ. ΥΕΑ στους αμφίβιους [ΜΑΚ];

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας



Έχετε μάθει μια λέξη και την πετάτε έτσι χωρίς να ψάξετε να δείτε τι ακριβώς σημαίνει, τι ΥΕΑ ΜΥΚ ρε μεγάλε; Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Vasilis_Ch
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2016 10:13 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Vasilis_Ch »

Φοιτητης έγραψε:Καλησπέρα, ειμαι φοιτητής στην ΑΕΝ [Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού], εχω δηλώσει Ειδικές Δυνάμεις και εχω να θέσω το εξής ερώτημα:
  • Λόγο της σχολής θα με στείλουν Ναυτικό ή Ξηρά;
  • Ναυτικό: Θα εχω την Δυνατότητα να επιλέξω τις Ε. Δ.[ΜΥΚ];(Και επειδή ακούω οτι δεν φταίνει η χρονική περίοδος με τη θητεία γινεται να παω ΥΕΑ ΜΥΚ;)
  • Ξηρά: Θα εχω την Δυνατότητα να δηλώσω Ε. Δ. ΥΕΑ στους αμφίβιους [ΜΑΚ];


Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας



Δεν σε στέλνουν πουθενά επειδή τελειώσες ΑΕΝ. Αν επιθυμείς όμως να υπηρετήσεις στο Π. Ν κάνεις αίτηση στη στρατολογική σου υπηρεσία αφού ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ.

Για τα υπόλοιπα είναι γνωστά.

mpampis_sin

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από mpampis_sin »

Περασα Μηχανικος ΑΕΝ και ακουσα οτι η στρατιωτικη μου θητεια θα ειναι στο πολεμικο ναυτικο υποχρεωτικα αλλα επι πληρωμης ισχυει κατι τετοιο ;
PRODEATOR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Μάιος 24, 2011 12:30 am
Τοποθεσία: Γ' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από PRODEATOR »

Περασα Μηχανικος ΑΕΝ και ακουσα οτι η στρατιωτικη μου θητεια θα ειναι στο πολεμικο ναυτικο υποχρεωτικα αλλα επι πληρωμης ισχυει κατι τετοιο ;[/QUOTE

Ναι θα κάνεις την θητεία σου στο πολεμικό ναυτικό αλλα δεν πληρώνεσαι. Εκτός αν πας ΣΕΑ έφεδρος αξιωματικός δηλ

(το αντίστοιχο ΥΕΑ του πεζικού) και υπηρετήσεις παραπάνω.

mattypocket
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τετ Φεβ 15, 2017 4:27 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από mattypocket »

Δεν ειναι υποχρεωτικο να πας πολεμικο ναυτικο.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης