Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΜΙΧΑΛΗΣ

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από ΜΙΧΑΛΗΣ »

Γειά σε όλους &Σε όλες,

Φέτος τελειώνω το Λύκειο &Έχω μια απορία για το τι να κάνω! Να παω στον στρατο (Ειδικές Δυνάμεις - Πεζοναύτης) που θελω ή να πάω πρώτα στην σχολή που θέλω (Α. Ε. Ν.) κ μετα να μπω (αναγκαστικα) στο Π. Ν. Επι πληρωμής;://///
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από D.Y.K »

Αφού θεωρείς λοιπόν θεωρείς ότι θα "αναγκαστείς" να πας στο ΠΝ γιατί δεν κάνεις το στρατιωτικό σου να ξεμπερδεύεις εκεί που θές και μετά να πας στην Σχολή; Εικόνα
ΝΙΚΠΣ

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από ΝΙΚΠΣ »

Καλησπερα. Ειμαι 17 χρονων και με ενδιαφερει η σχολη εμποροπλοιαρχων.

το ερωτημα μ ειναι τι επιδραση θα εχει αυτο στη στρατιωτικη μ θητεια. Καποιοι μου παν οτι αμα παω εμποροπλοιαρχων αναγκαστικα θα παω πολεμικο ναυτικο στο στρατο.

παρολα αυτα θα προτιμουσα να παω σε ποιο μαχητικη θεση, δηλ ειδικες δυναμεις.

ξερει κανεις τι απο ολα ισχυει και τι μπορω να κανω;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Nassos »

Μπορείς να δηλώσεις όταν περάσεις στη Σχολή ότι θέλεις πρώτα να κάνεις τη στρατιωτική σου θητεία και μετά να συνεχίσεις τις σπουδές σου. Έτσι θα μπορείς να πάς στις Ειδικές Δυνάμεις.
γιωργος

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από γιωργος »

Γεια σας, σκευτομαι και γω να περασω στην ΑΕΝ και απ'οτι βλεπω μετα την αποφοιτηση ειναι υποχρεωτικο να υπηρετησεις στο Π. Ναυτικο

τωρα που μας καλουν να παμε στην στρατολογια να δηλοσουμε που θελουμε να παμε, τι πρεπει να δηλοσω, μπορω να παω πεζικο και τι επιλογες εχω...

Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Avatar »

Μπορείς να πας όπου θες αν δεν τελειώσει τη σχολή και πας πρώτα στρατό. Αν τελειώσεις τη σχολή θα σε ρίξουν στο ΠΝ.
Το λέει ξεκάθαρα και πιο πάνω ο Νάσος!
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από greko_27 »

Για τους επιτυχοντες της σχολης-ΦΟΙΤΗΤΕΣ υπαρχει κανονισμος που τους επιτρεπει να παρουν αναβολη φοιτησης ΕΩΣ 2 ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΑ ΕΤΗ. Επειδη στις ΑΕΝ υπαρχει ακομα η υποχρεωτικη παρουσια στα θεωρητικα μαθηματα οπως και στα εργαστηρια, οσοι απο τους επιτυχοντες-φοιτητες επιθυμουν να κανουν την στρατιωτικη τους θητεια πριν απο την ολοκληρωση των σπουδων τους να παραδωσουν τα απαραιτητα δικαιολογητικα στις γραμματειες των οικειων σχολων τους ή να αναζητησουν περισσοτερες πληροφοριες.
Pilonas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 09, 2013 8:03 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Pilonas »

Σε λίγο καιρό τελειώνω μηχανολόγος μηχανικός από το Τ. Ε. Ι. Σερρών... Ας υποθέσουμε ότι κάνω αίτηση για "δόκιμος" 12 μήνες για την απόκτηση του διπλώματος μηχανικού Ε. Ν. Γ' τάξης... Υπάρχει καμία δυνατότητα "συμψηφισμού" αυτού του διαστήματος με την στρατιωτική θητεία;

Pilonas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 09, 2013 8:03 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Pilonas »

Με συγχωρείς φίλε μου, αλλά όντας παντελώς άσχετος στα θέματα αυτά δε μπόρεσα να βγάλω κάποια άκρη απ'αυτές τις συζητήσεις! Θα μπορούσες ίσως να μου το κάνεις πιο λιανά;Εικόνα
Pilonas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 09, 2013 8:03 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Pilonas »

Ναι, απ'ότι κατάλαβα κι εγώ θέλουν να έχεις ήδη στην κατοχή σου το πτυχίο Γ' τάξης!Ευχαριστώ πολύ!

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από greko_27 »

Me liga logia πρεπει να βρεις ναυτιλιακη εταιρεια να μπαρκαρεις! Μετα το περας του 12μηνου ως δοκιμος μηχανικος εχεις το δικαιωμα να αποκτησεις του διπλωματος του Γ μηχανικου. Η στρατιωτικη θητεια συμψηφιζετε μονο για την συνταξη!
Άβαταρ μέλους
Μητσιδης
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 10, 2015 3:33 pm
Τοποθεσία: Δοκιμος
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Μητσιδης »

Καλησπερα σε ολους... Ενδιαφερομαι για την σχολη και θελω να ρωτισω κατι για την στρατιωτικη θητεια... Καπου ειχα δει να συζητανε για αυτο αλλα δεν πολυ καταλαβα τι παιζει. Θελω να ξερω τι κερδιζω αν κανω κανω πρωτα την θητεια μου... Δηλαδη πρωτα ο Θεος να περασω με επιτυχια στην σχολη και να παρω αναβολη ενος ετους σπουδων. Σε τι θα με βοηθησει αυτο αργοτερα. Κατι ειχα δει οτι μετραει οταν μετα θα παω σε εταιριες για το εκπαιδευτικο ταξιδι. Ισχυει; Αν ναι θελω να το ξερω. Ακομη να παω δεν ξερω τι παιζει. Ακομα μονο πολεμικο ναυτικο μπορουμε να παμε. Και να ναι εχουμε τιποτα συν εκει... Τελος θελω να ρωτισω στο να βρω εταιρια για εκπαιδευτικο ταξιδι ειναι συν να εχω ενα πτυχιο αγγλικων; ... Αν ναι θελω να ξερω και για την εισαγωγη μ στην σχολη αναγωνοριζονται μονο καποια συγκεκριμενα πτυχια... Παιφια συγνωμη για τις απανωτες ερωτησεις και σας παρακαλω απαντηστε μ ενα δεν βαριεστε και ας υπαρχει καπου η απαντηση στο υπολοιπο φορουμ. Ευχαριστω εκ των προτερων.

thess

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από thess »

Παιδιά ξέρετε πόση υπηρεσία παίρνουμε οι του Εμπορικού Ναυτικού; Εγώ για παράδειγμα είμαι μηχανικός και είμαι σε φρεγάτα
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες