ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Vasilis_Ch
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2016 10:13 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από Vasilis_Ch »

Και πως να σου δώσουμε εγγύηση από τώρα; Τι ήμαστε;Αν δε περάσεις εσύ τα μαθήματα;

Παράλογα πράγματα... Συνετιστείτε!

Δεν πάτε για καφέ... Δεν πάτε για καρέκλες γραφείου...

Ναυτικοί θα γίνετε.

kill_bill

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από kill_bill »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ειμαι πρωτοετης σπουδαστης μπαρκαρισμενος σε καραβι ελληνικης εταιριας αλλα με ξενη σημαια kai δεν ξερω αν ειναι συμβεβλημενο με το ΝΑΤ

με μεικτο μισθο 1200Ε θα ηθελα να μαθω ποσες θα ειναι οι συνολικες μου εισφορες σε ΝΑΤ και εφορια (Αν ειναι ευκολο και στην περιπτωση που ειναι συμβεβλημενο και στην περιπτωση που δεν ειναι!) γτ εχω μπερδευτει με ολα αυτα που διαβαζω

...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Άβαταρ μέλους
Vasilis_Ch
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2016 10:13 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από Vasilis_Ch »

300-400 ευρώ είναι το Ν. Α. Τ.Λογικά εφορία δεν θα έχεις εφόσον το εισόδημά σου θα είναι κάτω του ορίου για το αφορολόγητο εκτός αν έχεις κάτι στην ιδιοκτησία σου.
Με πάσα επιφύλαξη.

Το ποσό θα στο υπολογίσει το Ν. Α. Τ και δεν μπορείς ως δόκιμος να μην το πληρώσεις γιατί δεν θα πάρεις το δίπλωμά σου.(Γ'Μηχανικού ή Ανθυποπλοίαρχου).

Υπάρχουν βέβαια εταιρείες οι οποίες σου δίνουν το ποσό αυτές για την εξαγορά.

Shiplover

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από Shiplover »

Καλημέρα. Καταρχάς όταν λέτε κρουαζιέρα πλοία εννοείται τα ποσταλια της ακτοπλοΐας η με την κανονική σημασία κρουαζιέρα. Ρωτάω γιατί εγώ ενδιαφέρομαι για ποσταλια και θέλω να μάθω καταρχάς πόσο εύκολα βρίσκεις τέτοια εταιρεία για μπαρκο και τι μισθοί παίζουν;
Άβαταρ μέλους
Vasilis_Ch
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2016 10:13 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από Vasilis_Ch »

Η κρουαζιέρα είναι κρουαζιέρα... Πόσο πιο καθαρά;
Το εύκολο και το δύσκολο είναι υποκειμενικό... Αν έχεις βύσμα ή όχι αν η εταιρεία έχει παραλαβές πλοίων ή αλλαγή πληρωμάτων και θέλει κόσμο και πολλά πολλά άλλα.
Με του μισθούς φαγωθήκατε λες και θα είστε δόκιμοι για μια ζωή...
Πρακτική κάνετε και παίρνετε 800 ευρώ. Αρκούν. Ως 3οι θα έχετε μισθό πάνω από 4000 ευρώ... Κάνετε κομμάτι υπομονή πια... Λες και άλλοι που σπουδάζουν 4 χρόνια βγάζουν κάτι.
Μισθους σε ακτοπλοΐα δεν ξέρω ακριβώς φίλε αλλά δεν είναι υψηλοί...
Υπολόγιζε από 2800-3000 ο τρίτος μέχρι κανά 6000 ο 1ος.
Άβαταρ μέλους
Giorgos61
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2018 7:27 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από Giorgos61 »

Πως μπορει καποιος να βρει εταιρεια για να μπαρκαρει, τον βοηθαει η σχολη; Επειδή δεν εχω ιδεα από αυτά.
Άβαταρ μέλους
Vasilis_Ch
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2016 10:13 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από Vasilis_Ch »

Giorgos61 έγραψε:Πως μπορει καποιος να βρει εταιρεια για να μπαρκαρει, τον βοηθαει η σχολη; Επειδή δεν εχω ιδεα από αυτά.


Οι σχολές δεν ανακατεύονται με το θέμα αυτό.

Λογικά θα ισχύει ακόμα το εξής : Κάθε χρόνο περνάν σχεδόν από όλες τις ΑΕΝ κάποιες εταιρείες να κάνουν παρουσιάσεις και παράλληλα δίνουν και έντυπα να συμπληρώσετε για συνέντευξη ή εργασία κλπ κλπ.

Αλλά και εσύ μπορείς να κατέβεις στον Πειραιά να συμπληρώσεις αιτήσεις προσωπικά στα γραφεία των εταιριών.

Τέλη Νοεμβρίου με Δεκέμβρη είναι καλή περίοδος να κάνεις αιτήσεις στις εταιρείες.

Zeus2017

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από Zeus2017 »

Παιδιά καλησπέρα σας ξέρει κανείς τι παίζει με την Andriaki από θέμα μισθοδοσίας σε δόκιμους 1ο και 2ο και αξιωματικούς και αν μπορείτε λίγα πράγματα για την εταιρεία σας ευχαριστώ
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1856
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από Terminator »

Στην andriaki πρέπει να είναι κοντά στο 1000 καθαρό (θα ρωτήσω εναν γείτονα που δουλεύει στο operations department αν τον πετύχω και θα μάθω) αλλά κοιτάξτε και την blue planet shipping φιλαράκι που είχε πάει παλιότερα έβγαζε 1550 καθαρά (βέβαια είχε πάει με δόντι γερό μέσα αλλά τέσπα)
Κiriakos

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από Κiriakos »

Καλησπερα συναδελφοι!Εχω κανει 6 μηνες και 10 μερες στο 1ο εκπαιδευτικο.

Αν, λεμε τωρα, κανω 5 και 20 στο 2ο, θα ειμαι ενταξει απο πλευρα υπηρεσιας;

(στην σχολη δεν ξερουν, λεγοντας μου σαν δικαιολογια οτι ειναι σπανιο)

Κiriakos

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από Κiriakos »

Απλα ρωτησα, γιατι ολοι μου λενε οτι μεχρι 6 μηνες μετρανε απο το πρωτο ταξιδι και οτι οι εξτρα μερες πανε χαμενες.
Γιαννης

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από Γιαννης »

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι σπουδαστής της ακαδημίας εμπορικού ναυτικού και ήθελα να ρωτήσω εάν κανένας από εσάς γνωρίζει για το πότε γίνονται τα εκπαιδευτικά ταξίδια στις ΑΕΝ της Βάρνας και της Κύπρου π. χ στην Ελλάδα γινόταν(μέχρι και περισυ) με το Α εκπαιδευτικό ταξιδι να ξεκινα μετά το περας του Α εξαμήνου και το Β μετά το τέλος του Β και Γ εξαμήνου. Κάνω αυτήν την ερώτηση γιατί ασχολούμαι με μια πτυχιακή εργασία. Η βοήθεια σας θα ήταν χρήσιμη ευχαριστώ πολύ .
Mast
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2020 7:29 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από Mast »

Καλησπέρα σας, είμαι φοιτητής στις ΑΕΝ μέσω επιτροπής αντιστοιχίας. Βρήκα εταιρία για ταξίδι στο εσωτερικό με δεξαμενόπλοιο. Υπάρχει περίπτωση να δυσκολευτω να μπω σε ποντοπόρα αργότερα σε εξωτερικά ταξίδια λόγω του πρώτου εσωτερικού μπαρκου;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

sakis

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από sakis »

Συμπλήρωσα 10 μέρες θαλάσσια υοηρεσία που χρωστούσα μετά από τα δύο μπάρκα σε τοπικό ποστάλι. Χρειάζεται να πάω στα μητρώα στον Πειραιά ή είμαι καλυμμένος απο τις σφραγίδες του λιμεναρχείου;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης