ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Vasilis_Ch
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2016 10:13 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από Vasilis_Ch »

afantos98 έγραψε:Τοτε ομως τα παιδια απο επαρχια δεν αδικουνται χανοντας χρονο;


Όχι.

Μπορείς είτε να το βγάλεις τώρα το φυλλάδιο όσο είναι καλοκαίρι ή θα σας στείλει η σχολή οργανωμένα να περάσετε τα σωστικά και να φύγετε.

Κανείς δεν αδικείται επί του θέματος.

afantos98

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από afantos98 »

Ναι αλλα το επισημο χαρτι που χρειαζεται για το ταξιδι κανει 10 εργασιμες απ οτι λενε, αυτο εννοω πως χανεται χρονος απ τη στιγμη που τα περναμε μετα την εξεταστικη

Άβαταρ μέλους
Vasilis_Ch
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2016 10:13 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από Vasilis_Ch »

afantos98 έγραψε:Ναι αλλα το επισημο χαρτι που χρειαζεται για το ταξιδι κανει 10 εργασιμες απ οτι λενε, αυτο εννοω πως χανεται χρονος απ τη στιγμη που τα περναμε μετα την εξεταστικη



ΟΛΟΙ ΜΕ ΤΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΠΕΡΝΑΝ ΤΑ ΣΩΣΤΙΚΑ.

που ακριβώς χάνεις χρόνο;

όλες οι σχολές με εξαίρεση Μηχανιώνας και Ασπροπύργου λόγω ότι εκεί υπάρχουν οι σχολές σωστικών.

Κάνει 10 μέρες περίπου η επίσημη έκδοση του πιστοποιητικού σωστικών αλλά τι σε πειράζει;

Θαρρείς το πλοίο είναι λεωφορείο και θα περιμένει στη στάση;

Οι πιο πολλοί σπουδαστές φεύγουν τέλη Μάρτη με αρχές Απρίλη, οι εταιρείες το ξέρουν.

Κοίτα να περάσεις όλα τα μαθήματα και το τελευταίο που θα σε αγχώνει είναι το φυλλάδιο.

Μπορείς σου είπα να πας ΤΩΡΑ και να το βγάλεις αν θες να είσαι έτοιμος.

Το ναυτικό φυλλάδιο ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ από τη σχολή.

ntina1999
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Αύγ 12, 2016 12:45 pm
Τοποθεσία: πολιτης
Επάγγελμα: μαθητης
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από ntina1999 »

Τι ακριβως πρεπει να ξερω για την πρακτικη στο εμπορικο ναυτικο ;
Άβαταρ μέλους
TAG
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2016 5:29 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από TAG »

Ειναι ακουστο πως καποιες εταιριες (Χιωτικες) προτιμουν τους δοκιμους απο την ΑΕΝ Οινουσσων, αλλα στις παρακατω φωτο απο το 2010-2011 βλεπουμε πως οι σπουδαστες της ΑΕΝ Οινουσσων καλυπτων ακομα και 2 θεσεις σε διαφορες εταιριες-κολλοσους.

Τελικα τι ισχύει πλεον; Το ιδιο ή έχει αλλάξει κατι;

https://lh5.googleusercontent.com/-arPgego5Z5s/T_SNQsIywQI/AAAAAAAAOFI/NR7OwPOp8G8/s800/1.jpg

http://www.e-nautilia.gr/wp-content/uploads/2012/12/etaireies_pou_pernoun_dokimous_aen3.jpg
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από dn24 »

ntina1999 έγραψε:Τι ακριβως πρεπει να ξερω για την πρακτικη στο εμπορικο ναυτικο ;


Να βομβαρδίζεις με ερωτήσεις για τα πάντα, ότι απαγορεύεται οιαδήποτε άλλη συναναστροφή πλην της επαγγελματικής -ο νοών νοείτο-, και πως δεν θα λες ποτέ "το ξέρω". Τα υπόλοιπα στην πορεία, άλλωστε το ερώτημα σου ήταν άκρως γενικό.

Νικος

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από Νικος »

Καλησπερα παιδια θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας. Εχω την επιλογη να παω σε κρουαζιεροπλοιο εκτος ελλαδος απο το πρωτο μπαρκο.. να παω η να ταξιδεψω με αλλο ειδος πλοιου για να παρω λιγες εμπειριες πρωτα πια ειναι η γνωμη σας. Ευχαριστω.
αλεξ

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από αλεξ »

Καλησπερα. Ειμαι πρωτοετης μηχανικος και φετος εχω το 1ο εκπαιδευτικο μπαρκο. Ξερει κανεις αν μπορω να χρησιμοποιησω την υπηρεσια αυτη ως μορια για να δηλωσω με το 10% τη σχολη πλοιαρχων του χρονου;

ευχαριστω εκ των προτερων!

Άβαταρ μέλους
Vasilis_Ch
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2016 10:13 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από Vasilis_Ch »

Νικος έγραψε:Καλησπερα παιδια θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας. Εχω την επιλογη να παω σε κρουαζιεροπλοιο εκτος ελλαδος απο το πρωτο μπαρκο. Να παω η να ταξιδεψω με αλλο ειδος πλοιου για να παρω λιγες εμπειριες πρωτα πια ειναι η γνωμη σας. Ευχαριστω.


Τι είδους εμπειρίες; Μια χαρά είναι τα κρουαζιερόπλοια αλλά προσοχή όμως γιατί πολλές σοβαρές (ξένες κυρίως) εταιρείες δεν ναυτολογούν δόκιμους.

Άβαταρ μέλους
Vasilis_Ch
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2016 10:13 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από Vasilis_Ch »

αλεξ έγραψε:Καλησπερα. Ειμαι πρωτοετης μηχανικος και φετος εχω το 1ο εκπαιδευτικο μπαρκο. Ξερει κανεις αν μπορω να χρησιμοποιησω την υπηρεσια αυτη ως μορια για να δηλωσω με το 10% τη σχολη πλοιαρχων του χρονου;

ευχαριστω εκ των προτερων!



Το 10% είναι υποκατηγορία επι των πανελληνίων οπότε δεν μετράει κανένα μπάρκο.

Αν το εκπαιδευτικό ταξίδι μετρά ως μόρια να ξαναδώσεις του χρόνου δε το ξέρω. Ρώτα στη γραμματεία της σχολής σου να είσαι βέβαιος.

ΝΙΚΟΣ

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ »

Μου λενε καποιοι οτι πρεπει να πας στα δυσκολα πρωτα και μετα στα κρουαζιεροπλοια... Αυτο μονο. ΕυχαριστωΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
Vasilis_Ch
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2016 10:13 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από Vasilis_Ch »

Στα κρουαζιερόπλοια που έχεις σχεδόν όλους τους τύπους μηχανών και ένα μηχανοστάσιο όσο το μήκος του καραβιού θα είναι εύκολο;
Παλαιολιθικές χαζομάρες κολλημένων.Ότι σου αρέσει εσένα να κάνεις, ότι αγαπάς.

Ήμουν στα φορτηγά και τώρα στην κρουαζιέρα.

Ο κάθε τύπος πλοίου με τις δυσκολίες του και τις ομορφιές του.

giorgos321
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Μαρ 17, 2017 1:05 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από giorgos321 »

Φετος δινω πανελληνιες και σκεφτομαι να δηλωσω εμπορικο ναυτικο. Επειδη δεν εχω καποιο μεσον αλλα μου αρεσει παρα πολυ η θαλλασα και πιστευω θα αντεξω εκει τι λετε θα βρω ευκολα καραβι για να μπαρκαρω?
Άβαταρ μέλους
Vasilis_Ch
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2016 10:13 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από Vasilis_Ch »

Πως να το ξέρουμε για 1 έτος από τώρα;Αν περάσεις όλα τα μαθήματα, έχεις αγγλικά και είσαι από σχολή μηχανικών έχεις αρκετές ακόμα πιθανότητες.

Αν είσαι από Πλοιάρχων είναι κομματάκι πιο δύσκολα αλλα όχι ακατόρθωτα...

Πέρνα με το καλό και βλέπεις. Πολύ νωρίς είναι ακόμα να ασχολείσαι με αυτό.

giorgos321
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Μαρ 17, 2017 1:05 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από giorgos321 »

Πρεπει να γνωριζω ομως αν θα βρω καραβι γιατι αμα δεν βρισκω καραβια ουτε το εξαμηνο θα κανω ουτε χρηματα θα εχω. Γενικα σκεφτομαι για πλοιαρχων
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες