Καθυστερημένη κατάταξη

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ReD-RevolutioN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2011 4:46 am
Επικοινωνία:

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από ReD-RevolutioN »

Ο λoγος του Greek_Army φιλε μου ειναι νομος, δεν τιθεται εν αμφιβολω!:P
lefteris4irakleio
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2012 10:33 pm
Επικοινωνία:

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από lefteris4irakleio »

Με αφορμη αυτο το θεμα παρουσιαζομε στης 20 μαρτιου καπου στης 24 τοτε ειναι του παππου μου ο χρονος θα ηθελα παρα πολυ να ειμαι εκει λετε να μου δοσουν καπου στην μια εβδομαδα παραταση να παρουσιαστο;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

Όχι δεν γίνεται αυτό που λες.
Μανώλης

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από Μανώλης »

Καλησπέρα παιδιά, μόλις βγήκε η ημερομηνία κατάταξής μου για την Δ ΕΣΣΟ του 15 στο στρατό ξηράς και πέφτει 8 Ιουλίου. Το πρόβλημα είναι ότι στις 9 Ιουλίου γράφω το τελευταίο Μου μάθημα για πτυχίο στη σχολή που σπουδάζω. Ξέρει κάποιος αν μου δίνεται άδεια να καθυστερήσω να καταταγώ δυο μέρες; Αν το κάνω αυτό έχω κάποιες επιπτώσεις; Παίρνω τηλέφωνο από το πρωί την στρατολογική υπηρεσία και κανείς δεν μου το σηκώνει, αν έχει τύχει σε κάποιον το ίδιο και ξέρει τι πρέπει να κάνω, παρακαλώ ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ πολύ!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από Nassos »

Καλύτερα να πας στη Στρατολογική Υπηρεσία για να σου πουν γιατί από το τηλέφωνο δεν θα βγάλεις άκρη.
kanabian
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιουν 23, 2015 1:59 am
Επικοινωνία:

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από kanabian »

Καλησπέρα εχω ενα αρκετα σοβαρο θεματακι και θα ηθελα την βοηθεια σας.
Ειμαι Αθλητης Στίβου μέλος της Εθνικης ομαδας.
Στις 1 ιουλίου θα πρεπει να μπω μεσα, αλλα τις 8 Ιουλίου εχω αγωνα Που δινει προκριση για το παγκοσμιο πρωταθλημα,

Υπαρχει η δυνατότητα εαν η ομοσπονδια μου στειλει ενα χαρτι στην μοναδα οτι αγωνίζομαι εκεινη την μέρα να παρω μια αναβολη καταταξεις για 10 μέρες; Δηλαδη να παρουσιαστω τις 10 του μήνα αντι για 1
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από Nassos »

Πρέπει να επικοινωνήσεις με τη Στρατολογία για να σου πουν αν γίνεται.
ziaba
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 22, 2014 4:30 pm
Τοποθεσία: Παντού
Επάγγελμα: Βοηθός χειριστή πριονοκορδέλας
Επικοινωνία:

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από ziaba »

kanabian έγραψε: Καλησπέρα εχω ενα αρκετα σοβαρο θεματακι και θα ηθελα την βοηθεια σας. Ειμαι Αθλητης Στίβου μέλος της Εθνικης ομαδας. Στις 1 ιουλίου θα πρεπει να μπω μεσα, αλλα τις 8 Ιουλίου εχω αγωνα Που δινει προκριση για το παγκοσμιο πρωταθλημα, Υπαρχει η δυνατότητα εαν η ομοσπονδια μου στειλει ενα χαρτι στην μοναδα οτι αγωνίζομαι εκεινη την μέρα να παρω μια αναβολη καταταξεις για 10 μέρες; Δηλαδη να παρουσιαστω τις 10 του μήνα αντι για 1
αν δεν βρεις άκρη στην στρατολογία επικοινωνίε με το ασαεδ κανονικά αν είσαι καλός ο προπονητής σου θα τα κανονίσει όλα ούτε που θα κανείς στρατό don't worry
Πολίτης !!!336 !!!
NikolasK
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Μαρ 09, 2016 12:06 am
Επικοινωνία:

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από NikolasK »

Καλησπέρα σε όλους! Σε λιγότερο απο 48 ώρες θα είμαι στην Αυλώνα ως "νέος". Η ερώτηση μου είναι η εξής.

Σε περίπτωση που δε καταφέρω να μπω μέχρι της μια το μεσημέρι τι γίνεται; Μένω σε χωριό και τα δρομολόγια λεωφορείον είναι οριακά και δεν έχω κάποιον να με πάει στ σταθμό. Θα υπάρξουν κυρώσεις; Υπάρχει περίπτωση να μου αρνηθούν την είσοδο μετά της μια;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Άβαταρ μέλους
kolegas
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2015 12:45 pm
Επικοινωνία:

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από kolegas »

Μπορεις να μπεις μεχρι την δυση του ηλιου νομιζω φιλε, δεν ειμαι και σιγουρος ομως!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από Nassos »

Μην ανησυχείς, στις ημέρες της κατάταξης γίνεται τέτοιος χαμός που το ωράριο πολύ απλά δεν τηρείται. Αν είναι μεγάλη η ΕΣΣΟ απλά να εύχεσαι να τελειώσει γρήγορα το μαρτύριο της κατάταξης.
Kostas

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από Kostas »

Καλησπέρα. Αν δεν δικαιούμαι καμία περεταίρω αναβολή.

Παρουσιάζομαι στις 3/7 αλλά επειδή ειναι πρακτικά αδύνατο να προλάβω λόγω εξωτερικών καταστάσεων (χρέη με σπίτι που νοικιάζω λογαριασμούς μεταφορά πραγμάτων απο το σπίτι αναμονή παραλαβής κάποιων παραγγελιών κτλ κτλ)

Πόσο σοβαρές θα είναι οι επιπτώσεις αν παρουσιαστώ 10 μέρες με 1 μήνα ΜΕΤΑ την ημερομηνία κατάταξης μου (3/7/2018)

Θα χρεωθώ κάνα μήνα επιπλέον θητεία Ή/και κάποιο πρόστιμο κάτω των 300 ευρώ κτλ ή θα ειναι πιο σοβαρές;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από Nassos »

Θα σε ψάχνει η αστυνομία λόγω ανυποταξίας.

Ζήτα αναβολή για να παρουσιαστείς αργότερα.
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από Mparmpas »

Το πιο πιθανο ειναι να πας για αναβολη για κοινωνικους λογους και εχεις σοβαρο λογο οποτε μαλλον θα γινει δεκτη. Ετσι

θα μπεις στην επομενη εσσο. Ο Σεπτεμβριος ειναι η καλυτερη εσσο, καλα σου καθεται.

Αλλη επιλογη ειναι η μετατοπιση καταταξης λογω "υγειας" αλλα πρεπει να ειναι συννενοησιμοι στο φρουραρχειο

που δεν ειναι συχνο φαινομενο στο στρατο.

Η αστυνομια δεν προκειται να σε ψαξει, θα περασει κανα εξαμηνο. Το θεμα ειναι οτι θα φας ενα προστιμο 6 χιλιαρικα

και θα τρεχεις μπας και στο σβησουν κλπ κλπ. Χοντρο μπλεξιμο.

Kostas

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από Kostas »

@Μπάρμπας Δεν μπορώ να πάρω αναβολή για κοινωνικούς λόγους γιατί είχα πάρει πριν χρόνια επειδή δεν πέρασα με την πρώτη στην σχολή που ήθελα και δεν προλάβαινα να εγγραφώ εγκαίρως. Πήρα μετα μια για λόγους υγείας (σπασμένο πόδι) Και θυμάμαι ότι όταν ζήτησα ξανά αναβολή στην στρατολογία μου είπαν πως δεν γίνεται να ζητήσω για κοινωνικούς λόγους δίνεται μόνο μια φορά.

Δεν μπορώ να πάρω καμία άλλη αναβολή εκτός αν το παίξω τρελός...

Ξέρω ότι θα έχω συνέπειες απλά θέλω να μάθω ποιες...

Αυτό με τα 6 χιλιάρικα ας πουμε το διάβασα αλλά επίσης διάβασα ότι αν παρουσιαστώ τελικά απλά πληρώνω ενα μικρότερο ποσό (1000 ευρώ ανά μήνα και 1000/30*Χ όπου Χ οι ημέρες που δεν παρουσιάστηκα αν δεν ειναι ακριβώς ένας μήνας) και επίσης διάβασα ότι ίσως να μην χρειαστεί καν να πληρώσω αυτό.

Πράγμα που αν είναι έτσι με ενδιαφέρει.

Αλλά Αν θα μπορούσα να μπω στην επόμενη ΕΣΣΟ με κάποιον τρόπο που να μην απαιτεί πρόβλημα υγείας ή πιστοποιητικό μόνιμου κατοίκου εξωτερικού κτλ και απλά έχοντας "πρακτικά" προβλήματα (πχ χρέη στην ΔΕΗ οικονομικά θέματα και άλλες αναλυμένες υποχρεώσεις)

Τότε ενδιαφέρομαι γιατί το έχω ανάγκη. Ευχαριστώ.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες