Καθυστερημένη κατάταξη

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
bassistas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 10:26 pm
Τοποθεσία: kozani
Επικοινωνία:

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από bassistas »

Παιδιά μόλις έφυγα από το κέντρο για μετάθεση και μου έχουν δώσει φύλλο πορείας για 2 μέρες. Μπορώ με κάποιο τρόπο νόμιμα να πάρω μια παραταση μιας μέρας ακόμα για να παρουσιαστώ στην μονάδα; Που θα πρέπει να απευθυνθω;
Επίσης επειδη τελευταία στιγμή δυστυχώς εβαλα το ''βυσμα'' μου για αλλαγή μετάθεσης, υπάρχει περίπτωση να με καλέσουν για αλλαγή φύλου πορείας η θα πρέπει να παρουσιαστώ πρώτα στη μονάδα και μετα αναγκαστικα να πάρω την νέα μετάθεση;
ευχαριστω Εικόνα
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από dn24 »

bassistas έγραψε:Παιδιά μόλις έφυγα από το κέντρο για μετάθεση και μου έχουν δώσει φύλλο πορείας για 2 μέρες. Μπορώ με κάποιο τρόπο νόμιμα να πάρω μια παραταση μιας μέρας ακόμα για να παρουσιαστώ στην μονάδα; Που θα πρέπει να απευθυνθω;
Επίσης επειδη τελευταία στιγμή δυστυχώς εβαλα το ''βυσμα'' μου για αλλαγή μετάθεσης, υπάρχει περίπτωση να με καλέσουν για αλλαγή φύλου πορείας η θα πρέπει να παρουσιαστώ πρώτα στη μονάδα και μετα αναγκαστικα να πάρω την νέα μετάθεση;
ευχαριστω Εικόνα


επειδη εχω προσωπικη πειρα στο θεμα... Το νεο φυλλο πορειας θα το παρεις κατευθειαν απο το κεντρο σου. Την παραταση θα την παρεις απο το φρουραρχειο που ανηκεις, κ μονο για λογους ανωτερας βιας (πχ λογος υγειας).

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
bassistas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 10:26 pm
Τοποθεσία: kozani
Επικοινωνία:

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από bassistas »

Σευχαριστω για την απάντηση φιλε μου. Κέντρο εννοεις την μονάδα που θα παρουσιαστώ την ημερομηνία που αναγράφεται στο χαρτί; Ή το κέντρο από οπου Μου έδωσαν το φύλλο πορείας για να φύγω;

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από dn24 »

bassistas έγραψε:Σευχαριστω για την απάντηση φιλε μου. Κέντρο εννοεις την μονάδα που θα παρουσιαστώ την ημερομηνία που αναγράφεται στο χαρτί; Ή το κέντρο από οπου Μου έδωσαν το φύλλο πορείας για να φύγω;



το κεντρο εκπαιδευσης που σου εδωσαν το φυλλο πορειας για να φυγεις.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Pavlos K.
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Δευ Δεκ 05, 2011 8:48 pm
Επικοινωνία:

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από Pavlos K. »

Έχουν γίνει πολλές στραβές και χρειάζομαι πολύ άμεση πληροφόρηση. Περιληπτικά :
16 Νοέμβρη πρέπει απαραιτήτως να είμαι Κρήτη για εκείνη τη Μέρα για να ορκιστώ πτυχιούχος και να εγγραφώ στο μεταπτυχιακό. Είναι θέμα γραφειοκρατίας και το μόνο που μπορεί να γίνει είναι μια διαδικασία που παίζει να μην δουλέψει. Όπως έχουν όμως τώρα τα πράγματα αν δεν είμαι εδώ στις 16 χάνω το μεταπτυχιακό.

Άρα στις 16 Νοέμβρη πρέπει να είμαι ηράκλειο και θέλω\πρέπει να φύγω φαντάρος με την εσσώ του Νοεμβρίου. Ερωτήσεις :

1) Υπάρχει τρόπος να είμαι σίγουρος/να έχω σοβαρές πιθανότητες να μπω φαντάρος μετά τις 16 ;
2) Αν με πάρουν νωρίτερα φαντάρο παίζει να μην πάω μέχρι τις 16; Τι συνέπειες θα έχω;
3) άδεια εκείνες τις μέρες για μια μέρα μόνο στην καλή θέληση του διοικητή;
4) αν πάρω φόρα ξερά και πηδήξω την μάντρα (φαινόμενο μαντροπήδα) για μια μέρα τι συνέπειες θα έχω;
5) μπορώ να το μοντάρω με χαρτί απο δημόσιο νοσοκομείο ή κάπως έτσι ώστε να είμαι εδώ μέχρι τις 16 αν δεν δουλεύει κάτι άλλο ;

θέλω να πάω ειδικές, δεν ξέρω αν αυτό αλλάζει τα πράγματα ή όχι
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

Πως μαθαίνω που θα καταταχθώ; Ένα μήνα πριν παρουσιαστείς θα σου βγάλει η εφαρμογή του στρατού σε ποιο στρατόπεδο και σε ποια ημερομηνία παρουσιάζεσαι

2. Η λύση είναι να πάρεις αναβολή για κοινωνικούς λόγους και να παρουσιαστείς με την επόμενη ΕΣΣΟ

3. Όσο δεν είσαι ορκισμένος δεν μπορείς να πάρεις άδεια

4. Αυτό δεν είναι λύση, δεν είναι κάτι που γίνεται εύκολα, ειδικά όταν είσαι νεοσύλλεκτος και οι συνέπειες θα είναι αυστηρές, δεν αξίζει με λίγα λόγια

5. Η μία λύση είναι στο 2. Η άλλη είναι αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Pavlos K.
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Δευ Δεκ 05, 2011 8:48 pm
Επικοινωνία:

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από Pavlos K. »

Greek_Army έγραψε: Πως μαθαίνω που θα καταταχθώ; Ένα μήνα πριν παρουσιαστείς θα σου βγάλει η εφαρμογή του στρατού σε ποιο στρατόπεδο και σε ποια ημερομηνία παρουσιάζεσαι

2. Η λύση είναι να πάρεις αναβολή για κοινωνικούς λόγους και να παρουσιαστείς με την επόμενη ΕΣΣΟ

3. Όσο δεν είσαι ορκισμένος δεν μπορείς να πάρεις άδεια

4. Αυτό δεν είναι λύση, δεν είναι κάτι που γίνεται εύκολα, ειδικά όταν είσαι νεοσύλλεκτος και οι συνέπειες θα είναι αυστηρές, δεν αξίζει με λίγα λόγια

5. Η μία λύση είναι στο 2. Η άλλη είναι αναβολή για ψυχολογικούς λόγους



Δεν μπορώ να μην πάρω αναβολή αλλά να λείψω για για λίγες μέρες αν με πάρουν νωρίτερα απο τις 16 ή να λείψω για μια Μέρα ;
Δέχομαι πιέσεις να φύγω το Νοέμβρη, αν δεν μπορεί να γίνει θα φύγω αργότερα αλλά είμαι αναγκασμένος να το παλέψω να φύγω τότε.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δεν γίνεται να γράφω τα ίδια... Εικόνα Είπαμε όσο δεν έχεις ορκιστεί δεν μπορείς να πάρεις άδεια
Pavlos K.
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Δευ Δεκ 05, 2011 8:48 pm
Επικοινωνία:

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από Pavlos K. »

Greek_Army έγραψε:Δεν γίνεται να γράφω τα ίδια... Εικόνα Είπαμε όσο δεν έχεις ορκιστεί δεν μπορείς να πάρεις άδεια


δεν εννοώ άδεια. Να μου έρθει το χαρτί για τις 10 και εγώ να πάω στις 15. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και αν ναι με πια διαδικασία γίνεται ;
Pavlos K.
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Δευ Δεκ 05, 2011 8:48 pm
Επικοινωνία:

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από Pavlos K. »

Greek_Army έγραψε: Άρθρο 22


το ξέρεις ότι σε αγαπάω έτσι δεν είναι ;Εικόνα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

Πιες μια μπίρα στην υγεία μου και είμαστε πάτσι Εικόνα
Pavlos K.
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Δευ Δεκ 05, 2011 8:48 pm
Επικοινωνία:

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από Pavlos K. »

Λοιπόν μια ακόμα ερώτηση. Παρουσιάζομαι στις 14, απο τη στρατολογία μου είπαν ότι με τα κατάλληλα χαρτιά μπορεί να πάει ως και 16 του μήνα.16 του μήνα είναι η ορκωμοσία μου. Μπορώ να φύγω καρφί με αεροπλάνο και να είμαι εκεί το απόγευμα

Οι στρατιώτες παρουσιάζονται ως τις 1 το μεσσημέρι; Αν εμφανιστώ απόγευμα έχωντας ενημερώσει θα έχω πρόβλημα; Έχετε ακούσει κάτι τέτοιο ;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

Οι στρατιώτες παρουσιάζονται μέχρι τις 12 το βράδυ, θυμάμαι το 2008 στον Βόλο είχανε σκάσει κάτι τύποι 11 το βράδυ λιώμα από το τσίπουρο.Εικόνα
Pavlos K.
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Δευ Δεκ 05, 2011 8:48 pm
Επικοινωνία:

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από Pavlos K. »

Μπορεί να το επιβεβαιώσει αυτό και κάποιος άλλος ;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες