Καθυστερημένη κατάταξη

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Ashen
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2018 8:45 pm
Επικοινωνία:

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από Ashen »

Επειδή με αυτά που διαβάζω έχω θορυβηθεί λίγο για να πω την αλήθεια (με τα καιρικά φαινόμενα που θα πλήξουν την χώρα τις ερχόμενες μέρες) και επειδή Τετάρτη πρωί είναι να φύγω με αεροπλάνο για Χιο με ανησυχεί λίγο τι θα γίνει σε περίπτωση που ακυρωθεί η πτήση.

Πως θα πρέπει να κινηθώ εγώ σε περίπτωση που πάω το πρωί της Τετάρτης και μου πουν ότι η πτήση ακυρώνετε; Που θα πρέπει να πάω (Φρουραρχείο, Ρουφ κτλ.) και τι προβλέπετε; Θα πάρω μερικές μέρες αναβολή για να παρουσιαστώ λίγες μέρες αργότερα αφού θα έχει κοπάσει ο καιρός; Θα πρέπει να πάω να κλείσω άμεσα εισιτήριο για πλοίο;

Έχει τύχει σε κανέναν; Γενικά κρατάω μικρό καλάθι, μιας και συνήθως τα τραγικοποιούν οι μετεωρολόγοι και στο τέλος πέφτει απλά λίγη βροχή, απλά θέλω να είμαι έτοιμος για το τι μπορεί να αντιμετωπίσω.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από Nassos »

Συνήθως βγάζει ανακοίνωση το ΓΕΣ σε περίπτωση ακραίων καιρικών φαινομένων και ορίζει πότε μπορεί να μετατεθεί η ημερομηνία κατάταξης.

Με το ΣΥΠΟ που παρουσιάζεσαι έρχεσαι σε επικοινωνία αν τυχόν παρουσιαστεί τέτοιο πρόβλημα.
Νικος

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από Νικος »

Γειά σαςΗταν να παρασιαστο 7/5

Και εχασα τη ταυτότητα μου και μου δώσανε μερικες μερες να τη βγαλω μεχρι της 13/5 και στο αστυνομικό τμημα ακομα να μου τη βγαλουνε και πηγα στη στρατολογια αθηνα και μου ειπανε πηγαινε χωρις ταυτότητα με καπιο δημόσιο έγγραφο και πήρα τηλέφωνο στη στρατολογια στα γρεβενα και μου ειπανε δεν γίνεται χωρίς ταυτότητα να με. Παρουν και μου ειπανε να κοψω αναβολη αλλα στη στρατολογια Αθήνα μου λενε δεν γίνεται πρεπει 5μερες πιο πριν τι να κανω μπωρει ναμε βοηθήσει καπιος

Πρόστιμο εφαγα ετσι;

RospiGr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Σεπ 09, 2020 8:54 pm
Επικοινωνία:

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από RospiGr »

Καλησπέρα, θα ηθελα να μαθω τι ποινη θα εχω αμα δεν παρουσιαστω την μερα που λεει το χαρτι λογω οικονομικων προβληματων και προσοπικων λογων υπαρχει περιπτωση να παρουσιαστω στην χειροτερη 2 μερες μετα; Κυριος λογος ειναι οικονομικα προβληματα εχωσκοπο να μπω στρατο αλλα αδυνατισα να παρουσιαστω...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος RospiGr την Τετ Σεπ 09, 2020 9:10 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από Nassos »

Θα σου συνιστούσα να επικοινωνήσεις άμεσα με τη μονάδα για να τους αναφέρεις το πρόβλημα, διαφορετικά θα σε ψάχνει η αστυνομία.
RospiGr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Σεπ 09, 2020 8:54 pm
Επικοινωνία:

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από RospiGr »

Θα εποικηνονισω αυριο το πρωι. Θεορουμαι λυποτακτης σε τετοια περιπτωση;
RospiGr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Σεπ 09, 2020 8:54 pm
Επικοινωνία:

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από RospiGr »

Μαλτιστα μια ακομη ερωτηση, διακαιουμαι οχι μονο εγω αλλα γενικα, για λογος οικονομικους και προσοπικους καποιες μερες που θα μπορουσα να ''αργησω'' να παρουσιαστω ή δεν υπαρχει κατι τετοιο?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος RospiGr την Τετ Σεπ 09, 2020 9:55 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από Nassos »

Μόνο σε συννενόηση με τη Μονάδα και τη Στρατολογία.

Διαφορετικά πας και ζητάς αναβολή για κοινωνικούς λόγους και παρουσιάζεσαι με την επόμενη ΕΣΣΟ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος D.Y.K την Τετ Σεπ 09, 2020 10:27 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
RospiGr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Σεπ 09, 2020 8:54 pm
Επικοινωνία:

Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από RospiGr »

Εντάξει ευχάριστω πολύ!
maracuya
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιαν 06, 2023 5:25 pm
Επικοινωνία:

Καθυστερημενη καταταξη - Α' ΕΣΣΟ 23

Δημοσίευση από maracuya »

Καλησπερα σε ολους

Λοιπον η κατασταση ειναι η εξης. Εχω 2 χρονια αναβολων και τωρα ειναι να παρω την οριστικη μου απαλλαγη αλλα εκανα μαλακια, δεν υπολογισα τις ημερομηνιες σωστα και ενω πρεπει να παρουσιαστω στις 11 Γεναρη επιστρεφω απο Αυστραλια στις 17.

Επισης εχω χρησιμοποιησει την αναβολη για κοινωνικους λογους ηδη.

Στο παρακατω εγγραφο https://www.stratologia.gr/sites/defaul ... %CE%9E.pdf
λεει το εξης
''Για τους στρατευσίμους και ανυπότακτους, οι οποίοι παρουσιάζονται
αργότερα από την καθοριζόμενη για την κατηγορία τους ημερομηνία μέχρι και 19
Ιανουαρίου 2023, να γίνονται δεκτοί για κατάταξη ως εκπρόθεσμοι, υπέχοντας
μηνιαία πρόσθετη στρατιωτική υποχρέωση, σύμφωνα με την παράγραφο 12 του
άρθρου 17 του (δ) σχετικού. Μετά την ημερομηνία αυτή να μην κατατάσσεται
κανένας, πλην των αναφερόμενων στις παραγράφους 4 α-β-γ-δ-ε-στ και 7 της
παρούσας''

Αυτο σημαινει οτι μπορω να καθυστερησω τη καταταξη μου μεχρι της 19 και εφοσον θα παω για απαλλαγη, ο ενας μηνας παραπανω δεν εχει σημασια; Επισης αυτο σημαινει οτι αν παω με την παραπανω διαδικασια θα πρεπει να τη κανω μονο στο στρατοπεδο και οχι στο φρουραρχιο;

Ο Greek_Army σε ενα αρθρο που λεει τι γινεται σε περιπτωση καθυστερησης παρουσιασης -
Αρθρο 22 https://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomo ... 045_06.htm
Βεβαια στο αρθρο δεν καταλαβαινω αν μπορω να παρουσιαστω μετα απο 10 μερες και ποτε περναω επιτροπη Απαλλαγων.

Οποιαδηποτε συμβουλη στο θεμα θα ηταν παρα πολυ χρησιμη!
maracuya
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιαν 06, 2023 5:25 pm
Επικοινωνία:

Re: Καθυστερημένη κατάταξη

Δημοσίευση από maracuya »

Καλησπερα σε ολους

Λοιπον η κατασταση ειναι η εξης. Εχω 2 χρονια αναβολων και τωρα ειναι να παρω την οριστικη μου απαλλαγη αλλα εκανα μαλακια, δεν υπολογισα τις ημερομηνιες σωστα και ενω πρεπει να παρουσιαστω στις 11 Γεναρη επιστρεφω απο Αυστραλια στις 17.

Επισης εχω χρησιμοποιησει την αναβολη για κοινωνικους λογους ηδη.

Στο παρακατω εγγραφο https://www.stratologia.gr/sites/defaul ... %CE%9E.pdf
λεει το εξης
''Για τους στρατευσίμους και ανυπότακτους, οι οποίοι παρουσιάζονται
αργότερα από την καθοριζόμενη για την κατηγορία τους ημερομηνία μέχρι και 19
Ιανουαρίου 2023, να γίνονται δεκτοί για κατάταξη ως εκπρόθεσμοι, υπέχοντας
μηνιαία πρόσθετη στρατιωτική υποχρέωση, σύμφωνα με την παράγραφο 12 του
άρθρου 17 του (δ) σχετικού. Μετά την ημερομηνία αυτή να μην κατατάσσεται
κανένας, πλην των αναφερόμενων στις παραγράφους 4 α-β-γ-δ-ε-στ και 7 της
παρούσας''

Αυτο σημαινει οτι μπορω να καθυστερησω τη καταταξη μου μεχρι της 19 και εφοσον θα παω για απαλλαγη, ο ενας μηνας παραπανω δεν εχει σημασια; Επισης αυτο σημαινει οτι αν παω με την παραπανω διαδικασια θα πρεπει να τη κανω μονο στο στρατοπεδο και οχι στο φρουραρχιο;

Ο @Greek_Army σε ενα αρθρο που λεει τι γινεται σε περιπτωση καθυστερησης παρουσιασης -
Αρθρο 22 https://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomo ... 045_06.htm
Βεβαια στο αρθρο δεν καταλαβαινω αν μπορω να παρουσιαστω μετα απο 10 μερες και ποτε περναω επιτροπη Απαλλαγων.

Οποιαδηποτε συμβουλη στο θεμα θα ηταν παρα πολυ χρησιμη!
pwned
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Μαρ 14, 2023 10:16 pm
Επικοινωνία:

Μετατόπιση ημερομηνίας κατάταξης

Δημοσίευση από pwned »

Καλησπέρα σε όλους ήταν να παρουσιαστώ 14/3 σήμερα στο μεγάλο πεύκο αλλά δεν μπόρεσα και έκανα αίτηση και θα πάω 20/3 και έχω κάποιες απορίες.

20/3 μπαίνουν ακόμα στρατιώτες; Ή θα μπω μόνος και θα περάσω από τα ιατρικά κτλπ μόνος;

Όλοι οι άλλοι που μπήκαν αυτή την εβδομάδα περάσαν μια εκπαίδευση βασική (πχ πως να στρώνεις το κρεβάτι σου κτλπ) εγώ που θα μπω τώρα Δευτέρα θα μου τα δείξουν προσωπικά;

Ευχαριστώ.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες