Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Chris123
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 9:49 pm
Επικοινωνία:

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Chris123 »

Καλησπέρα! Λοιπόν, θα πάω 1η λυκείου και θέλω να ακολουθήσω τις στρατιωτικές σχολές αλλά ο οφθαλμίατρος μου είπε πως έχω δυσχρωματοψία (δεν ξέρω πολύ ή λίγο, αναγνώρισα τις 7/10 κάρτες με τους αριθμούς που μου έδειξε). Αυτό μπορεί να με εμποδίσει από τις στρατιωτικές σχολές και από την θητεία μου στον στρατό;(διότι κάτι τέτοιο άκουσα) Κοίταξα και Προηγούμενα άρθρα που έγιναν στο site γι'αυτό το θέμα αλλά δεν με κάλυψαν... Αν μπορεί κάποιος που γνωρίζει, να απαντήσει.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Greek_Army »

Άμα δεν σε καλύπτουν αυτά που αναφέρει η προκήρυξη δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι παραπάνω.
Chris123
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 9:49 pm
Επικοινωνία:

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Chris123 »

Αφού στρατιωτικές σχολές δεν μπορώ να πάω, όταν υπηρετήσω θα είμαι σίγουρα Ι4... ;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από D.Y.K »

Chris123 έγραψε:Αφού στρατιωτικές σχολές δεν μπορώ να πάω, όταν υπηρετήσω θα είμαι σίγουρα Ι4... ;


Σωματική Ικανότητα και προβλήματα οράσεως Εικόνα

ΜΝ

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από ΜΝ »

Συμφωνα με το νεο ΦΕΚ οποιος εχει δυσχρωματοψία ειναι Ι2 υπηρετεί στο στρατό ομως δεν μπορει να γίνει στέλεχος να περάσει Δηλαδη για στρατιωτικες σχολες. ΦΕΚ17 27/1/2014 Α ΤΕΥΧΟΣ. Για την αστυνομία δεν γνωρίζω τι ισχύει.
fk

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από fk »

Ομως με την τροποποιηση αρ. Φύλλου 3513 (29 Δεκεμβριου 2014) τεύχος δευτερο που εγινε στο Προεδρικο διαταγματος 11/2014 (αρ. Φύλλου 17 27/1/2014) τευχος πρωτο. Βγαίνει κατι θετικο σχετικα με αυτά τα παιδια που έχουν δυσχρωματοψία Στο στρατό αλλα και στην αστυνομία;
αν ξερει καποιος κατι ας μου απαντήσει παρακαλώ !
Pantelkon
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Μάιος 21, 2018 12:47 am
Επικοινωνία:

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Pantelkon »

Σχετικα με την τροποποιηση που αναφερθηκε πιο πανω τι ακριβως ισχυει πλεον; Του χρονου ειμαι και εγω υποψηφιος και ενδιαφερομαι για σμα και σνδ μηχανικοι αλλα εχω δυσχρωματοψια. Να προσθεσω οτι εχω απευθυνθει σε στρατιωτικους οφθαλμιατρους αλλα απο τον καθε ενα πηρα και μια διαφορετικη απαντηση

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Terminator »

Πράγματι στον γενικό πίνακα νοσημάτων του ΠΔ 11/2014 δεν υφίσταται το νόσημα της δισχρωματοψίας αλλά καλό είναι να ρωτήσεις και έναν γιατρπο στρατιωτικού νοσοκομείου.
TZITZIKAKOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Δευ Σεπ 10, 2012 11:07 pm
Επικοινωνία:

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από TZITZIKAKOS »

Κωστας έγραψε:Πηγα στον οφθαλμιατρο και εκανα ενα τεστ που λεγεται Ishilara... Μπορειτε να το βρειτε στο ιντερνετ οσοι θελετε. Απετυχα στο τεστ... Ξερετε αν κοβομαι στην σχολη ικαρων... ; Μυοπεια δεν εχω...
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά το συγκεκριμένο τεστ αν δεν το περνάς είναι αιτία να κοπείς από όλες τις σχολές και όχι μόνο για την ικάρων καθώς και για σώματα ασφαλείας.
Pantelkon
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Μάιος 21, 2018 12:47 am
Επικοινωνία:

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Pantelkon »

Καλησπερα σας. Διαβασα την τροποποιηση σχετικα με τα νοσηματα π αποκλειουν απο τις στρατιωτικες σχολες και οι εχοντες δυσχρωματοψια χαρακτηριζονται ως Ι1-Ι2 σε αντιθεση με την αρχικη προκυρηξη που χαρακτηριζονταν ως Ι2. Γνωριζει καποιος τι συνεπαγεται αυτο ; Μηπως εξαρταται απο το βαθμο; Υπενθυμιζω οτι ενδιαφερομαι για ΣΜΑ και ΣΝΔ μηχανικοι
giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από giannismar »

Ενδοιαμεσο δεν υπαρχει αν εννοεις αυτο.I1-I2 σημαινει οτι θα βγεις ειτε Ι1 ειτε Ι2 αναλογα τη βαρυτηα της καταστασης και την εκτιμηση του γιατρου.
Pantelkon
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Μάιος 21, 2018 12:47 am
Επικοινωνία:

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Pantelkon »

Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος αριθμος σωστων απαντησεων που πρεπει να δωσω στο τεστ Isihara που θα κρινει αν ειμαι Ι1 η Ι2;
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Terminator »

Απο την στιγμή που κοπείς στο τέστ (θα σου πούν οι γιατροί πότε κόβεσαι) δεν περνάς στρατιωτικές σχολές. Για περισσότερες πληροφορίες ρώτα και Ένα στρατιωτικό νοσοκομείο.
TZITZIKAKOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Δευ Σεπ 10, 2012 11:07 pm
Επικοινωνία:

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από TZITZIKAKOS »

Pantelkon έγραψε:Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος αριθμος σωστων απαντησεων που πρεπει να δωσω στο τεστ Isihara που θα κρινει αν ειμαι Ι1 η Ι2;
Λάθος μέχρι ένα μπορείς να κάνεις. Στο δεύτερο έπαιξες και έχασες κόβεσαι.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες