Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
aeronut
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 3:50 pm
Επικοινωνία:

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από aeronut »

Μην ανησυχεις με τη δυσχρωματοψια, οταν σου βγαλουν το βιβλιαρακι θα σε ρωτησουν 1-2 το πολυ νουμερα αν εχεις λιγη δεν υπαρχει περιπτωση να μην τα πετυχεις.

αν διορθωνεται δεν ξερω

GET TO THE CHOPPA!!! ;P
Άβαταρ μέλους
commando96
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ Δεκ 28, 2011 11:37 pm
Επικοινωνία:

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από commando96 »

Εγώ ξέρω πως για να μπείς ικάρων δεν πρέπει να έχεις το παραμικρό πρόβλημα στα μάτια.

MAKHS

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από MAKHS »

Για την δυσχρωματοψια τι ενοουν οταν λενε να διακρινουν τα βασικα χρωματα; Δηλαδη τα βαζουν ξεχωριστα και οχι μεσα στους πινακες ισιχαρα?
Άβαταρ μέλους
ΝΑΣΟΣ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2012 3:07 pm
Τοποθεσία: Ταγματαρχης
Επικοινωνία:

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από ΝΑΣΟΣ »

Μεσα στους πινακες κανονικα Οι πινακες ishihara ειναι standard.

Εχω ομως μια απορια και γω, παρ ολο που διαβασα την προηγουμενη προκυρηξη δεν εχω καταλαβει το θεμα της μυωπιας. Εχω 1,75 στο ενα ματι και 2,00 στο αλλο. Θελω να δωσω ΣΝΔ μηχανικοι, θα εξεταστω φορωντας τα γυαλια η οχι. Αν ξερει καποιος ναμου απαντηση. Ευχαριστω.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΝΑΣΟΣ έγραψε:Μεσα στους πινακες κανονικα Οι πινακες ishihara ειναι standard.

Εχω ομως μια απορια και γω, παρ ολο που διαβασα την προηγουμενη προκυρηξη δεν εχω καταλαβει το θεμα της μυωπιας. Εχω 1,75 στο ενα ματι και 2,00 στο αλλο. Θελω να δωσω ΣΝΔ μηχανικοι, θα εξεταστω φορωντας τα γυαλια η οχι. Αν ξερει καποιος ναμου απαντηση. Ευχαριστω.


το λέει ξεκάθαρα, Οι υποψήφιοι της Σχολής Ναυτικών Δοκίμων (ΣΝΔ) (Μηχανικοί) και Της Σχολής Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού (ΣΜΥΝ) Πρέπει να έχουν οπτική οξύτητα 1/10 σε κάθε οφθαλμό, χωρίς γυαλιά, διορθούμενη με γυαλιά σε 10/10 σε κάθε

οφθαλμό και η μυωπία να μην υπερβαίνει τις δύο και μισή (21/2) Σφαιρικές διοπτρίες η δε υπερμετρωπία τις τρεις (3) διοπτρίες και ο αστιγματισμός τις δύο (2) διοπτρίες (σφαιρικό ισοδύναμο).

Οι υποψήφιοι των Σχολών του Ναυτικού δεν πρέπει να έχουν υποστεί εγχείριση για διόρθωση της

διαθλαστικής ανωμαλίας με ακτινωτή κερατοτομή.

Όλοι οι υποψήφιοι, Που φέρουν διορθωτικά γυαλιά, θα πρέπει να τα έχουν

μαζί, να μη φορούν φακούς επαφής και να έχουν μαζί τους αποτελέσματα από οφθαλμίατρο τελευταίου

τριμήνου πριν τις ΠΚΕ

Άβαταρ μέλους
ΝΑΣΟΣ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2012 3:07 pm
Τοποθεσία: Ταγματαρχης
Επικοινωνία:

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από ΝΑΣΟΣ »

Εχεις δικιο μπερδευτηκα, το γραφει παρακατω στην παρ.(ε). Σ ευχαριστω για τον χρονο σου, θα επανελθω αν εχω καποια αλλη απορια (που σιγουρα θα εχω).
Κωστας

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Κωστας »

Πηγα στον οφθαλμιατρο και εκανα ενα τεστ που λεγεται Ishilara... Μπορειτε να το βρειτε στο ιντερνετ οσοι θελετε. Απετυχα στο τεστ... Ξερετε αν κοβομαι στην σχολη ικαρων... ; μυοπεια δεν εχω...
Άβαταρ μέλους
cocoblogger
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Παρ Δεκ 30, 2011 12:23 am
Τοποθεσία: Μηχ/της
Επικοινωνία:

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από cocoblogger »

Αν δεν απατομαι φίλε μου Κώστα αυτο το τεστ γίνεται για την δυσχρωματοψια και την αχρωματοψια! Και ναι κόβεσαι απο την Σχολη Ικαρων ακόμα και αν δεν έχεις μυωπία.
Την σημαια που αγαπω Εχει εναν λευκο σταυρο Και θα την υπηρετω Μεχρι να με βρουν νεκρο...
Κωστας

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Κωστας »

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου... Στο συγκεκριμενο τεστ βρισκω τα μισα... Γνωριζεις αν κοβουν ευκολα; Θα μου κοιταξουν τα ματια στα υγειονομικα τεστ σωστα; Αν ναι, υπαρχει περιπτωση να μην με κοψει; Ειναι και θεμα του ποσο αυστηρος ειναι ο γιατρος?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Greek_Army »

Θα σε κόψουν και δεν έχει να κάνει με την αυστηρότητα του γιατρού

Όλοι οι υποψήφιοι να έχουν αντίληψη Χρωμάτων χωρίς να πάσχουν από δυσχρωματοψία που εξακριβώνεται από τους ψευδοισοχρωματικούς πίνακες (ISHIHARA), εφόσον δε διακρίνονται τα βασικά χρώματα (ερυθρό - πράσινο - κίτρινο).

Bill

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Bill »

Αυτό τι σημαίνει; . Αν διακρίνεις τα βασικά χρώματα (ερυθρό - πράσινο - κόκκινο) περνάς; Μπορεί κάποιος να διακρίνει τα βασικά χρώματα αλλα να μην απαντά σωστά σε όλους τους αριθμους του τεστ ισιχαρα; Κοβεται η περνά?
Στέλλιος

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Στέλλιος »

Ένας γνωστός μου είχε "ελαφρά" δυσχρωματοψία Δηλαδή διέκρινε περίπου 25/30 κάρτες και τον πέρασαν. Αν έχεις παρακάτω δύσκολα τα πράγματα. Αν έχεις αχρωματοψία, δηλαδή δεν μπορείς ή δυσκολεύεσαι να ξεχωρίσεις τα χρώματα π. Χ. Πορτοκαλί με κόκκινο. Πράσινο με λαχανί κλπ σε κόβουν κατευθείαν... Τώρα από ότι έχω καταλάβει η δυσχρωματοψία είναι στις παθήσεις που σε κόβουν... Αλλά αν ήμουν γιατρός και είχα κάποιον μπροστά μου που με παρακάλαγε να μην το σημειώσω επειδή είναι όνειρο ζωής του να μπει σε μια Σς, δεν έχει άλλη πάθηση, έκατσε τόσα χρόνια διάβαζε γι'αυτό και έγραψε 19.000 μόρια, ίσως και να μην ανέφερα πως έχει δυσχρωματοψία :)

Υ. Γ - Αν θέλετε να μπείτε σε κάποια ΣΣ μην το βάζετε κάτω ό, τι και να σας λένε, φτάστε μέχρι να μην πηγαίνει άλλο μην κολλήσετε πουθενά...

(Αναφέρομαι σε αυτούς που ΘΕΛΟΥΝ να μπουν απο την στρατοκαύλα τους και όχι για την σιγουρη δουλεια κλπ... )

Στέλλιος

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Στέλλιος »

Μάντεψες λάθος... Είμαι 16 χρονών, έχω δυσχρωματοψία και θέλω να μπω στην Ευελπίδων.

Τα επίσημα έγγραφα κάνουν αναφορά σε αυτό...

ε. Όλοι οι υποψήφιοι να έχουν αντίληψη Χρωμάτων χωρίς να πάσχουν από δυσχρωματοψία που εξακριβώνεται από τους ψευδοισοχρωματικούς πίνακες (ISHIHARA), εφόσον δε διακρίνονται τα βασικά χρώματα (ερυθρό - πράσινο - κίτρινο).

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Greek_Army »

Εγώ απάντησα σε αυτό που έγραψες.
Στέλλιος έγραψε:Αλλά αν ήμουν γιατρός και είχα κάποιον μπροστά μου που με παρακάλαγε να μην το σημειώσω επειδή είναι όνειρο ζωής του να μπει σε μια Σς, δεν έχει άλλη πάθηση, έκατσε τόσα χρόνια διάβαζε γι'αυτό και έγραψε 19.000 μόρια, ίσως και να μην ανέφερα πως έχει δυσχρωματοψία :)


Στέλλιος έγραψε:ε. Όλοι οι υποψήφιοι να έχουν αντίληψη Χρωμάτων χωρίς να πάσχουν από δυσχρωματοψία που εξακριβώνεται από τους ψευδοισοχρωματικούς πίνακες (ISHIHARA), εφόσον δε διακρίνονται τα βασικά χρώματα (ερυθρό - πράσινο - κίτρινο).


Για την δυσχρωματοψία έχουμε αναφέρει σε παλαιότερα μηνύματα τι γίνεται.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες