Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
alcaponebill
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2009 9:31 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από alcaponebill »

Καλησπερα σας λεγομαι Βασιλης ειμαι 17 και ειμαι υποψηφιος για τις πανελλαδικες εξετασεις. Με ενδιαφερουν πολυ οι στρατιωτικες σχολες και κυριως η ειδικοτητα του μηχανικου, ετσι εχω καταληξει σαν πρωτη επιλογη την ΣΜΑ και δευτερη την ΣΜΥΝ. Ομως εχω δυσχρωματοψια και χθες διαβασα την σχετικη προκυρηξη και γινεται αναφορα για την συγκεκριμενη παθηση. Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση να κοπω σε καποια απο τις δυο σχολες.

ευχαριστω για τον χρονο σας
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από kallitexnis »

alcaponebill έγραψε:Καλησπερα σας λεγομαι Βασιλης ειμαι 17 και ειμαι υποψηφιος για τις πανελλαδικες εξετασεις. Με ενδιαφερουν πολυ οι στρατιωτικες σχολες και κυριως η ειδικοτητα του μηχανικου, ετσι εχω καταληξει σαν πρωτη επιλογη την ΣΜΑ και δευτερη την ΣΜΥΝ. Ομως εχω δυσχρωματοψια και χθες διαβασα την σχετικη προκυρηξη και γινεται αναφορα για την συγκεκριμενη παθηση. Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση να κοπω σε καποια απο τις δυο σχολες.

ευχαριστω για τον χρονο σας
Δυστυχώς είσαι Ι4 και δεν περιλαμβάνεσαι σε καμία στρατιωτική σχολή. Υπάρχουν τέστ στις ΠΚΕ που αντιλαμβάνεται ο Ιατρός τι πάθηση έχεις.
Anonymous

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας παιδες. Στις πανελληνιες που θα γινουν τον ερχομενο Μαιο θελω να περασω Ικαρους για Ιπταμενος... Εχω μια ελαφρη δυσχρωματοψια και θα ηθελα να ρωτησω αν γι αυτο το προβλημα που εχω μηπως κοπω απο ιπταμενος.

Ευχαριστω...
platon
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 06, 2009 12:33 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από platon »

Παιδια εχω απελπιστει, ειμαι 17 χρονων και μολις ανακαλυψα οτι εχω προβλημα με την οραση στα χρωματα. Δεν εχω καθολου μυωπια η πρεσβυωπια, βλεπω τελεια μερα και νυχτα και ξεχωριζω και χρωματα. Παρ ολα αυτα αποτυχαινω να περασω αυτο το τεστ ishihara. Χρωματα ξεχωριζω (γιαυτο και δεν ηξερα μεχρι φετος που εμαθα για το τεστ, οτι εχω προβλημα) αλλα δεν μπορω να δω τους αριθμους μεσα στους κυκλους.
Σε ποιες στρατιωτικες σχολες ειναι προβλημα αυτο; Το ξαναλεω, ξεχωριζω χρωματα, μονο που δεν περναω το τεστ Εικόνα
Ευχαριστω πολυ και σας παρακαλω παιδια απαντηστε μου, ειναι αναγκη...
Κωστας

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Κωστας »

Παιδια, ξερει κανεις που εχει περασει στη Σ. Μ. Υ. Αν με δυσχρωματοψια περνας τις ιατρικες εξετασεις;
biky
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 14, 2010 11:38 pm
Τοποθεσία: ΥΠΟΨΗΦΙΑ
Επικοινωνία:

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από biky »

Κωστας έγραψε:Παιδια, ξερει κανεις που εχει περασει στη Σ. Μ. Υ. Αν με δυσχρωματοψια περνας τις ιατρικες εξετασεις;
στην προκηρυξη αναφερει παθησεις που αποκλειουν την εισαγωγη σε υποψηφιους. Αν κοιταξες και δεν το αναφερει τοτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας! Διαφορετικα πηγαινεις στις προκαταρκτικες εξετασεις και εφοσον υπαρχουν οι Αρμοδιοι ιατροι θα Εξεταστεις και θα κριθει εκει το αποτελεσμα! Καλη επιτυχια κιολας!

peter1992
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 12:55 am
Επικοινωνία:

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από peter1992 »

Αν εχεις δυσχρωματοψια λογικα θα σε κοψουν και ας μην το γραφει

supermario
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 2:47 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από supermario »

Ενας φιλος μου εδινε περυσι για στυα και εβλεπε 10/10. Αλλα ειχε δυσχρωματοψια και τον κοψανε και ετσι πηγε στο πανεπιστημιο. Η προκηρυξη λεει οτι δεν πρεπει να πασχουν οι υποψηφιοι απο δυσχρωματοψια και αυτο εξακριβωνεται απο τους ψευδοισοχρωματικους πινακες isihara. Με λιγα λογια σου δειχνουν Διαφορα πολυχρωμα μωσαικα και πρεπει στο καθενα να διακρινεις καποιους αριθμουσ.
μιχαλης

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από μιχαλης »

Εαν πασχω απο δισχροματοψια μπορω να μπω στην σχολη;
johnyshellas17
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 15, 2011 4:27 pm
Επικοινωνία:

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από johnyshellas17 »

Καλησπέρα παιδια θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Μολις σήμερα ανακάλυψα ότι μάλλον πάσχω από δυχρωματοψία! Αλλά, μερικά τα βλέπω άλλα όμως όχι. Για παράδειγμα http://www.toledo-bend.com/colorblind/ishihara.asp από εδώ ξεχωρίζω δύσκολα το 2 από την 1 στήλη, και το 3 από την 1 στήλη δεν το καταλαβαίνω καν! Ενδιαφέρομαι για σσε. Πιστέυετε ότι μπορεί να με κόψουν;
Αγγελος13
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Πέμ Απρ 14, 2011 8:43 pm
Τοποθεσία: Υποστράτηγος
Ενδιαφέροντα: Πολεμικο Ναυτικο-Ενοπλες Δυναμεις-ΠΑΟ-Γυναικες
Επάγγελμα: Μαθητης-Υποψηφιος Ναυτικος Δοκιμος
Επικοινωνία:

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Αγγελος13 »

johnyshellas17 έγραψε:Καλησπέρα παιδια θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Μολις σήμερα ανακάλυψα ότι μάλλον πάσχω από δυχρωματοψία! Αλλά, μερικά τα βλέπω άλλα όμως όχι. Για παράδειγμα http://www.toledo-bend.com/colorblind/ishihara.asp από εδώ ξεχωρίζω δύσκολα το 2 από την 1 στήλη, και το 3 από την 1 στήλη δεν το καταλαβαίνω καν! Ενδιαφέρομαι για σσε. Πιστέυετε ότι μπορεί να με κόψουν;
Δυστυχως, αδερφε, θα σε απογοητευσω. Η στρατιωτικη προκηρυξη αναφερει οτι οσοι πασχουν απο αχρωματοψια, δυσχρωματοψια κτλ, απορριπτονται κατευθειαν. Και ενας γνωστος μου δν παει ΣΣΕ για ακριβως αυτον τον λογο.
ΛΑΖΑΡΟΣ

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από ΛΑΖΑΡΟΣ »

Τι ιχυει για την δισχρωματοψια?
ΛΑΖΑΡΟΣ

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από ΛΑΖΑΡΟΣ »

Τα παραπανω αναφερονται σε μια μονο σχολη. σε ολες τις σχολες αποριπτονται οσοι εχουν σισχροματοψια η τα πραγματα αλλαζουν απο σχολη σε σχολη;
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Τετ Μάιος 26, 2010 8:43 pm
Τοποθεσία: υψηλη :P
Ενδιαφέροντα: - free running -
Επάγγελμα: kommanto junior
Επικοινωνία:

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 »

ότι ισχύει για μια σχολή ισχύει για όλες :) με εξαίρεση μερικά πράγματάκια όσο αφορά τη μυωπία στη σχολή ικάρων. Οι υπόλοιπες αποκλίσεις είναι ελάχιστες :) οπότε κ η ασθένεια που αναφέρεις δεν θα σε απασχόληση μόνο για μια σχολή αλλά και για τις υπόλοιπες στρατιωτικές. Κ στην προκήρυξη αν δεις μερικά νοσήματα, έχουν καθολική ισχύη. ;-)
Την ΠΟΛΗ που μου πήρανε εγώ την θέλω πίσω να μπω μεσ'την ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ και να την λειτουργήσω και μονο τότε ο ΘΕΟΣ την ΠΟΛΗ θα φωτίσει και ο ΥΜΝΟΣ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ παντου θα απειχήσει!!!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες