Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Οδυσσέας

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Οδυσσέας »

Καλησπέρα έχω δυσχρωματοψια έχω κάποιο πρόβλημα ώστε να καταταχθω στα ουκ η γενικά στις ειδικές Δυνάμεις
fsafsa

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από fsafsa »

Οδυσσέας έγραψε:Καλησπέρα έχω δυσχρωματοψια έχω κάποιο πρόβλημα ώστε να καταταχθω στα ουκ η γενικά στις ειδικές Δυνάμεις


Ναι είναι λόγος απόρριψης.

Μιχαλης

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Μιχαλης »

Καλησπερα εχω ενα θεμα με τα ματια μου μικρος οταν ημουν επεσα χτυπησα το ενα μοθ ματι με αποτελεσμα να χασω την οραση μου στο αλλο βλεπω Κανονικα και πολυ καλα μαλιστα θελω να ρωτησω εαν γινετε να γλιτωσω το Ι5 και 56αν μπορω να μπω ειδικες δυναμεις οποιος ξερει ας πει!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν μπορεις να υπηρετήσεις στις Ειδικές Δυνάμεις.
Μιχαλης

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Μιχαλης »

Μπορώ να γλιτώσω το ι5;
Panos

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Panos »

Καλησπέρα έχω δηλώσει εδ και συγκεκριμένα θέλω για αμφιβιος, αλλά έχω 2 βαθμούς μυωπια στο κάθε μάτι, υπάρχει περίπτωση να με κόψουν... Και κάτι ακόμα όταν μπω να το κρύψω για την μυωπια η να το πω
Άβαταρ μέλους
datascience
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Οκτ 23, 2020 4:24 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από datascience »

Καλησπέρα παιδιά. Παρουσιάζομαι στο ΚΕΕΔ σε 3 εβδομάδες, ωστόσο λόγω μυωπίας (4.75 στο αριστερό και 5.50 στο δεξί μάτι) και αστιγματισμού βγαίνω Ι2 και δε μπορώ να υπηρετήσω στις ΕΔ. Μπορώ να ολοκληρώσω τη βασική εκπαίδευση στο ΚΕΕΔ ή θα με μετατάξουν/μεταθέσουν απευθείας στο πεζικό; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
voreios

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από voreios »

Καλημερα, παρουσιαζομαι σε λιγες μερες στο Μεγαλο Πευκο και εχω μυωπια 4,5 και 5,5. Ξερω οτι κοβομαι απο αλλα θεματα που ειδα κι εχω διαβασει οτι μερικοι δεν το λενε και περνανε με φακους χωρις εξεταση. Αυτα που θελω να μαθω ειναι:1) Κατα ποσο αληθεια ειναι αυτο και ποιες ειναι οι συνεπειες αν το κανεις και σε καταλαβουν

2) Αν περασεις εν τελει απο εκει μετα στην μοναδα οταν πας σε κανουν ξανα εξετασεις

3) Υπαρχει πιθανοτητα σε ανυποψιαστο χρονο στην μοναδα πχ μετα απο καποιους μηνες να μας στειλουν για εξεταση

4) Εαν δουν τοτε οτι εχω μυωπια πανω απο το οριο ενω ειχα δηλωσει οτι δεν εχω ποια ειναι η ποινη

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Giannis

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Giannis »

Με γυαλιά δυσχρωματοψίας μπαίνω ειδικές δυνάμεις;
M2

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από M2 »

Γεια σας. Έχω πολλά ερωτήματα και δεν υπάρχει κανένα φόρουμ που να κάνει για όλα οπότε τα γράφω όλα εδώ. Είμαι 16 ετών. Σκέφτομαι να πάω στρατιωτικές σχολές (ΣΣΕ ΣΜΥ) όμως επειδή είμαι μαθητής του 20 που διαβάζω πάρα πολύ για ιδεολογίες, ιστορία, τακτικές πολέμου, διπλωματίας κ. Α θεωρώ πως θα χαραμιστώ ως ένας απλώς στρατιώτης οπότε και έχω βλέψεις για ανώτερους βαθμούς στον σρατό.

Οπότε ποια σχολή πρέπει να διαλέξω αν έχω τέτοιες βλέψεις. Επίσης μου αρέσουν πάρα πολύ οι ΕΔ. Υπάρχει σχολή από την οποία μετά να μπορώ να πάω ΕΔ; Μια άλλη μου σκέψη είναι να πάω σε άλλη σχολή (όχι στρατιωτική),(τα πάω εξαιρετικά με υπολογιστές αλλά και μηχανές.

Ακόμα και σε ντρονς κλπ μπορώ να κάνω πολλά και γενικότερα στην ρομποτική και τον προγραμματισμό τα πάω τέλεια αν και είμαι αυτοδίδακτος) και ως φαντάρος να πάω ΕΔ αλλά δεν ξέρω από εκεί τι μπορώ να κάνω. ΕΠίσης πως μπορώ να συνδιάσω τις γνώσεις μου σε τεχνολογία με τον στρατό;

Συνεχίζοντας θέλω να ξεκαθαρίσω πως οι αλεξιπτωτιστές δεν με ενδιαφέρουν. Έχω 6 βαθμούς στο ένα μάτι και 6.5 βαθμούς στο άλλο μυωπία. Επειδή όμως γεννήθηκα με 11 βαθμούς και στα δύο μάτια οπότε έχω συνηθίσει και απλώς τα βλέπω λίγο θολά αλλά έχω άρτιο σημάδι και δεν με επηρεάζει σχεδόν καθόλου.

Έχοντας μεγαλώσει σε ορεινό χωριό (όμως σχολείο σε πόλη οπότε δεν είμαι ένα από τα προς εξαφάνιση χωριατόπουλα της Ελλάδας) βοηθάω τους γονείς μου συνέχεια με τα χωράφια αλλά και το βουνό είναι σαν δεύτερο σπίτι μου. Μπορώ να επιβιώσω πολύ καλά.

Γυμνάζομαι τακτικά με πάρα πολύ σκληρό πρόγραμμα τρέχω πολλά χιλιόμετρα ενώ όσον αφορά στις δοκιμασίες για να μπω στις ΕΔ το πρόγραμμα μου περιλαμβάνει 8 σετ των 24 πουσαπς. Γίνεται με βάση αυτά να προσπεράσω το γεγονος της μυωπίας; Επίσης ένα άλλο πρόβλημα που πιθανότατα να έχω στον στρατό είναι πως είμαι άθεος με μοϊκάνα και βαμμένο μαλλί και σκουλαρίκι. Δεν νομίζω να τους αρέσει ειδικά στις ΕΔ.

Τι μου προτείνετε να κάνω;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Πέμ Νοέμ 19, 2020 5:04 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Qper
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2021 11:54 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Qper »

Θα ηθελα να μαθω αν η μυωπια με κρατα "εξω" απο τις ειδικες δυναμεις είτε ξηρας είτε θαλάσσης ειτε αερα.
ΧΡΉΣΤΟΣ

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΧΡΉΣΤΟΣ »

Συγνώμη για την ερώτηση μιας και πολλά άτομα την επαναλαμβάνουν... Έχω ένα άτομο της οικογένειας μου στον στρατό που τον πήρα σήμερα τηλέφωνο για να τον ρωτήσω τι επιτρέπεται να δηλώσω επειδή φοράω γυαλιά... Μου είπε ότι άμα έχεις μειωπια πάνω από 4.5 στο κάθε μάτι σε κόβουν... Αλλά το πιο πιθανόν μόλις δούνε άτομο με γυαλιά να τον κόψουν κατευθείαν... Δεν αναφέρομαι για αλεξιπτωτιστής... Εγώ θέλω να γίνω βατραχάνθρωπος/καταδρομές... (ένα από τα δύο) ... Μ ήλθε το χαρτί για τον στρατό (συζήτησα και για αυτό Μ το άτομο αυτο) και Μ είπε είναι ένα "τυπικό έγγραφο"... Εγώ ο καημένος δεν έχω δει κανέναν να μιλάει για "ελαφρύ στραβισμο" στα μάτια... Μυωπία έχω πάρα πολύ λίγο και αυτό νμζ όλοι οι άνθρωποι εκ γενετής... Άτομα με "ελαφρύ στραβισμο" επιτρέπονται; Επίσης εάν επιτρέπονται μπορούν να πάνε στα ΟΥΚ; Επίσης έχω ακούσει πολλά για το πώς περνάς ΟΥΚ... Μπορείς από Ναυτικό> ΟΥΚ &Ε. Δ.> ΟΥΚ; Πως γίνεται... Ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις... Πολλές έχουν λυθεί αλλά όχι επ ακριβώς
Κικιώνης Κωνσταντίνο

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Κικιώνης Κωνσταντίνο »

Καλησπέρα σας. Με μυωπία 3.25 στο ένα μάτι και 3.75 στο άλλο, είναι δυνατόν να υπηρετήσω σε Ειδικές Δυνάμεις και, αν ναι, σε ποιους κλάδους;
φανταρακος
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 06, 2021 12:29 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από φανταρακος »

Παιδια καλησπερα εξηγηστε λιγο τι παιζει με δυσχρωματοψια ι1 αν ξεχωριζεις τα βασικα χρωματα η ι2 ειτε τα ξεχωριζεις ειτε οχι ευχαριστω
Χαραλαμπος Α

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Χαραλαμπος Α »

Αν εχω προβλημα στο ενα μου ματι και βλεπει μονο 5% αλλα το αλλο βλεπει 150٪ υπαρχει περιπτωση να μπορω να ασχοληθω κατι με τον στρατο;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες