Κατεύθυνση για Εμπορικό Ναυτικό

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
tomas

Κατεύθυνση για Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από tomas »

Οποίος δεν ξέρει αγγλικά έχει ελπίδες;
ntina1999
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Αύγ 12, 2016 12:45 pm
Τοποθεσία: πολιτης
Επάγγελμα: μαθητης
Επικοινωνία:

Κατεύθυνση για Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από ntina1999 »

Ενα εκ των μαθηματων στις ΑΕΝ ειναι η φυσικη. Ειναι δυσκολο για εναν φοιτητη ή φοιτητρια να παρακολουθησει το μαθημα αυτο ενω στην γ 'λυκειου ειχε επιλεξει οικονομικα ; Ευχαριστω πολυ
Δημητρης

Κατεύθυνση για Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Δημητρης »

Καλησπέρα σας. Ονομάζομαι Δημήτρης και ειμαι μαθητής 2ας τάξης Γενικού Λυκείου απο θεωρητική κατεύθυνση. Απο οσο κατάλαβα με το νέο σύστημα δέν θα μπορέσω Να ξεκλειδώσω Τα πεδία στις πανελλαδικές εξετάσεις Απο όπου περνάς στη Σχολή Εμπορικού Ναυτικού. Θα μπορω τουλάχιστον να μπω με το απολυτήριο λυκείου και το πτυχιο αγγλικων; Προσώπικα πάντως πιστεύω πως καλο είναι να πηγαίνουν εκει άτομα με Γνώσεις αλλα δεν μπορείς να κόβεις τα φτερά ενος ανθρώπου επειδή απλα επέλεξε άλλες κατευθύνσεις. Η αγαπη για το επάγγελμα μετρά.
Άβαταρ μέλους
Vasilis_Ch
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2016 10:13 am
Επικοινωνία:

Κατεύθυνση για Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Vasilis_Ch »

Αυτό είναι κάτι που δεν μπορούμε εμείς να αλλάξουμε. Τι σκέφτηκαν στο υπουργείο παιδείας και το εφάρμοσαν ποιος να ξέρει... Με το ισχύον καθεστώς ναι μπορείς να μπεις αλλά ακούγετε πως είναι η τελευταία χρονιά που παίρνουν με την μέθοδο του απολυτηρίου.

Απο του χρόνου μόνο μέσω πανελληνίων (χωρίς σιγουριά) ...

Δες την φετινή προκήρυξη που θα βγει κατά τον Μάη και πράττεις αναλόγως.

Δημητρης

Κατεύθυνση για Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Δημητρης »

Σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
Αλέξης

Κατεύθυνση για Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Αλέξης »

Είμαι μαθητής Β λυκείου θα ειθελα να μου πείτε εάν πάρω για Γ λυκείου Σπουδών Οικονομίας και πληροφορικής εάν θα έχω απολια μορίων και αν στην σχολή μέσα θα έχω κάποιο θέμα;
Άβαταρ μέλους
Vasilis_Ch
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2016 10:13 am
Επικοινωνία:

Κατεύθυνση για Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Vasilis_Ch »

Για τα μόρια θα ρωτήσεις κάποιον καθηγητή.

Τι πρόβλημα να έχεις μέσα στη σχολή; Αν διαβάζεις και κατέχεις φυσική και μαθηματικά (για μηχανικός ιδιαίτερα) καλά θα είσαι

Αλέξης

Κατεύθυνση για Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Αλέξης »

Ποιο εύκολη κατεύθυνση ( πάντα διάβασμα) είναι η θετική ή η Σπουδών Οικονομίας και πληροφορικής ; Για κάποιον που θέλει να περάσει Αεν ; Επίσης αν κάποιος έχει απολητιριο 17 και Lower έχει ελπίδες για εισαγωγή ; Επίσης από πόλη σε πόλη παίζονται τα μόρια ή είναι ίδια για εμποροπλοιαρχων ;
Αλέξης

Κατεύθυνση για Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Αλέξης »

Ποιο εύκολη κατεύθυνση ποια είναι για εισαγωγή εμπορικού ναυτικού; Η θετική ή Σπουδών Οικονομίας και πληροφορικής?; (Πάντα διάβασμα) . Επίσης αν έχει κάποιος απολητιριο 17 και Lower τότε έχει ελπίδες για εισαγωγή στην ΑΕΝ εμποροπλοιαρχων;

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Κατεύθυνση για Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από dn24 »

Αλέξης έγραψε:Ποιο εύκολη κατεύθυνση ποια είναι για εισαγωγή εμπορικού ναυτικού; Η θετική ή Σπουδών Οικονομίας και πληροφορικής?; (Πάντα διάβασμα) . Επίσης αν έχει κάποιος απολητιριο 17 και Lower τότε έχει ελπίδες για εισαγωγή στην ΑΕΝ εμποροπλοιαρχων;



Αν πας για Μηχανικός, η θετική. Και δευτερευόντως η τεχνολογική.

Αν πας για Πλοίαρχος, οικονομία και διοίκηση, πληροφορική κλπ. Και οποιαδήποτε άλλη κατεύθυνση. Η θετική δεν θα σου χρειαστεί ιδιαίτερα σαν Πλοίαρχος. Όλη η σχολή Μηχανικών είναι φυσική. Και δεν αναφέρομαι στο κλασσικό μάθημα φυσική, που έχουν παντού. Αναφέρομαι στα μαθήματα ειδικότητας στην Μηχανικών, που όλα είναι φυσική.

Αλέξης

Κατεύθυνση για Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Αλέξης »

Δηλαδή στων εμποροπλοιαρχων το μάθημα φυσική που υπάρχει σε τρία εξάμηνα δεν θα έχει πρόβλημα ο σπουδαστής αν πάει από σπουδών οικονομίας και πληροφορικής; Θέλω να πω τα κεφάλαια δεν είναι σαν της γ λυκείου ; Ώστε κάποιος αν δεν πήρε θετική και πήρε την άλλη κατεύθυνση να έχει θέμα?Ευχαριστώ.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Κατεύθυνση για Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από dn24 »

Αλέξης έγραψε:Δηλαδή στων εμποροπλοιαρχων το μάθημα φυσική που υπάρχει σε τρία εξάμηνα δεν θα έχει πρόβλημα ο σπουδαστής αν πάει από σπουδών οικονομίας και πληροφορικής; Θέλω να πω τα κεφάλαια δεν είναι σαν της γ λυκείου ; Ώστε κάποιος αν δεν πήρε θετική και πήρε την άλλη κατεύθυνση να έχει θέμα?Ευχαριστώ.



Αλέξη.. καταρχάς καλησπέρα από την πλευρά μου.

Εάν είσαι ένας καλός μαθητής ΓΕΛ, στην φυσική, δεν θα έχεις θέμα. Μην τρελαίνεστε παιδιά. Η σχολή κάποια στιγμή θα βγεί. Μπαίνεις μέσα και μετά τα βλέπεις. Το επίπεδο στο ανέφερα. Στην τελική ίσως χρειαστείς κάνα φροντιστήριο, που με τα χρήματα του μπαρκου θα μπορείς να το κάνεις. Όλοι κάνουν , εκτός από ελάχιστους που είναι απόφοιτοι σχολών Τριτοβάθμιας που είχαν πολλά θετικά μαθήματα. Μπαίνεις και τα βλέπεις λοιπόν, αυτή είναι η καλύτερη συμβουλή.

Αλέξης

Κατεύθυνση για Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Αλέξης »

Καταρχας εγω θα δωσω πανελληνιες το 2019 αλλα θα επιλεξω πεδιο οικονομικα (Α. Ο. Θ.), θελω να παω πλοιαρχων αλλα υπαρχει η πιθανοτητα να μην μπορεσω λογω μυωπιας. Οποτε τωρα το βλεπω για μηχανικων. Μπορω να παω ΑΕΝ μηχανικων απο Α. Ο. Θ. (Οικονομικα δηλαδη); Αλλιως αν δεν δωσω πανελληνιες αλλα εχω 19 απολυτηριο και C2 στα αγγλικα να με παρουν ή θα υπαρχει προβλημα; Ευχαριστω παιδια!
PRODEATOR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Μάιος 24, 2011 12:30 am
Τοποθεσία: Γ' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Κατεύθυνση για Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από PRODEATOR »

Αλέξης έγραψε:Καταρχας εγω θα δωσω πανελληνιες το 2019 αλλα θα επιλεξω πεδιο οικονομικα (Α. Ο. Θ.), θελω να παω πλοιαρχων αλλα υπαρχει η πιθανοτητα να μην μπορεσω λογω μυωπιας. Οποτε τωρα το βλεπω για μηχανικων. Μπορω να παω ΑΕΝ μηχανικων απο Α. Ο. Θ.(Οικονομικα δηλαδη) ; Αλλιως αν δεν δωσω πανελληνιες αλλα εχω 19 απολυτηριο και C2 στα αγγλικα να με παρουν ή θα υπαρχει προβλημα; Ευχαριστω παιδια!


Αν και δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί η φυσική που διδάσκεται στις αεν, αν έχεις σκοπό να περάσεις εκεί θα έπρεπε να σε απασχολεί το πως θα μπεις, θα σου πω. Η φυσική ξεκινάει της ύλης πρώτης λυκείου για να μην σου πω γ' γυμνασίου και περνιέται από μαθητές επαλ όπου πολλοί από αυτούς άκουσαν τις λέξεις φυσική και χημεία στις αεν πρώτη φορά που λέει ο λόγος. Με λίγα λόγια αν δεν είσαι στ@@@διστης και ασχολείσαι έστω και λίγο θα το περάσεις. Ειδικά αν είσαι σε αεν κρητης η χιου όπου οι καθηγητές προσαρμόζονται στο επίπεδο των μαθητών αν χρειαστεί και δίνουν ιδιαίτερη σημασία. Βέβαια στον ασπρόπυργο δεν υπάρχουν αυτά.

Αλεξ

Κατεύθυνση για Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Αλεξ »

Μια ερώτηση.Στην λίστα με τους μη εισακτεους στην ακαδημία με απολυτήριο έχει τον πρώτο με υψηλό βαθμό που δεν περνάει με 21.300 μόρια και δίπλα έχει παρένθεση (17.80) δλδ:21.300(17.80) τι ακριβώς είναι αυτό μέσα στην παρένθεση;

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες