Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
lobotomimenos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 09, 2022 7:17 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από lobotomimenos »

Άμα δε πετάς είσαι πεζός. Μια χαρά τα λέει το παιδί. Εικόνα
ChrisBosk
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Αύγ 12, 2022 6:22 pm
Τοποθεσία: Τεχνικος
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από ChrisBosk »

Καλημέρα είχα πάρει αναβολή λογο σπουδών την διακόπτω τώρα και η θα καταταγω με την εσσο του Σεπτεμβρίου η Νοέμβρη. Απο την αρχή έχω κατάταξη στην πολεμική αεροπορία (δεν έχω βύσμα δεν ξέρω καν πως προέκυψε) με ενδιαφέρει να υπηρετήσω ως δόκιμος από ότι μου είπαν δεν υπάρχουν δόκιμοι στην πολεμική αεροπορία ισχύει αυτό?
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11198
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Nassos »

Όχι, δεν ισχύει, υπάρχει δυνατότητα να υπηρετήσεις ως Έφεδρος Αξιωματικός στην Π. Α. Αρκεί να είσαι κάτοχος πτυχίου από ΑΕΙ.

Διάβασε τον παρακάτω σύνδεσμο για περισσότερες πληροφορίες.

https://www.seanaa.gr/%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%B5%CF%82/%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B7-%CE%B5%CF%86%CE%B5%CE%B4%CF%81%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%B7%CF%83/

fsafsa

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από fsafsa »

ChrisBosk έγραψε:Καλημέρα είχα πάρει αναβολή λογο σπουδών την διακόπτω τώρα και η θα καταταγω με την εσσο του Σεπτεμβρίου η Νοέμβρη. Απο την αρχή έχω κατάταξη στην πολεμική αεροπορία (δεν έχω βύσμα δεν ξέρω καν πως προέκυψε) με ενδιαφέρει να υπηρετήσω ως δόκιμος από ότι μου είπαν δεν υπάρχουν δόκιμοι στην πολεμική αεροπορία ισχύει αυτό;


Πήγαινε στην στρατολογία και κάνε αίτηση για μετάταξη στο στρατό ξηράς, αν θέλεις να υπηρετήσεις δόκιμος αυτή είναι η μόνη λύση,

PanosSar

Re: Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από PanosSar »

Καλησπερα,

Εχω καταταγει στη Π. Α., πασουριαζομαι τον Ιανουαριο 2023 (Α εσσο) και θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:
1) Ξερει κανεις αν αξιζει να εκτελεσω τη θητεια μου στα δωδεκανησα και συγκεκριμενα στη Ροδο;(αναφορικα με συνθηκες στρατοπεδου, εξοδους, ζωη νησιου, εγκαταστασεις κ. Α.)
2) Εχω πτυχίο Μηχανολογου Μηχανικου ΕΜΠ. Αξιζει να το δηλωσω; Και να ναι, τι ειδικοτητες υπαρχουν διαθεσιμες;

Ευχαριστω εκ των προτερων
stelios98
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 28, 2022 3:29 pm
Επικοινωνία:

Re: Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από stelios98 »

Τελειώνω με τη σχολή και τον Γενάρη μπαίνω Τρίπολη. Με ενδιαφέρει να γίνω δόκιμος. Απλά δεν είναι σίγουρο αν θα προλάβω να παραδώσω την διπλωματική γιατί μεσολαβούν γιορτές. Όταν θα μπω θα είναι σίγουρα ολοκληρωμένη και θα μένει το "τυπικό" της παρουσίασης της. Γνωρίζετε μήπως τι μπορεί να γίνει σε τέτοια περίπτωση; Π. Χ θα μπορούσα να την παραδώσω στην άδεια ορκομωσίας και να επιστρέψω με χαρτί περάτωσης ώστε να ξεκινήσω την εκπαίδευση στη Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πολεμικής Αεροπορίας; Ελπίζω να μην σας κούρασα. Εύχομαι καλή συνέχεια και πάντα με υγεία!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης