Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν διευκρινίζεις αν θα είσαι Αεροπορία ή Στρατό Ξηράς. Για να γράφεις εδώ λογικά Αεροπορία θα καταταγείς.

Στη Αεροπορία η θητεία είναι 12 μήνες. Αν επιλέξεις να πάς πχ Ρόδο, θα κάνεις 9 μήνες.

Παλαιότερα τους τελευταίους 2 μήνες προ της απόλυσης γύρναγες στο τόπο κατοικίας σου, τουλάχιστον έτσι θυμάμαι με έναν γνωστό που υπηρέτησε Κάρπαθο.

Αν είσαι σε κατηγορία που δικαιούσαι μειωμένη θητεία, τότε ισχύουν οι κείμενες διατάξεις που υπάρχουν εδώ https://esso.haf.gr/
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τετ Σεπ 09, 2020 5:02 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Sins66
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Σεπ 09, 2020 2:59 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Sins66 »

Συγνώμη, αεροπορία θα είμαι. Δηλαδη αν θες 9 μηνο αεροπορία κανείς ολη σου την θητεία παραμεθόριο ή κανείς τους 5 μηνες και μετά έρχεσαι κοντα στον τόπο κατοικια σου και η θητεία σου θα είναι 9 μηνη; Ευχαριστω!!

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Nassos »

Αν δεν έχουν αλλάξει τα πράγματα, ναι όλο το 9μηνο στη παραμεθόριο το κάνεις. Βέβαια ο γνωστός μου στη Κάρπαθο 7μηνο έκανε, και τους υπόλοιπους 2 μήνες τους έκανε στην Εθνική Μετεωρολογική Υπηρεσία, όντας ο ίδιο πτυχιούχος Μετεωρολογίας στο ΕΚΠΑ.

Μπορείς πάντως να στείλεις e-mail στη Στρατολογία να σου διευκρινήσουν αν όντως μπορείς να κάνεις 5μηνο σε Μονάδα Επιφυλακής στα νησιά και μετά πίσω στο τόπο κατοικίας σου για τους υπόλοιπους 4 μήνες.

https://www.stratologia.gr/el/epikoinwnia
fsafsa

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από fsafsa »

Sins66 έγραψε:Καλησπερα σε όλους,Ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Παρουσιάζομαι σε 5 μέρες στην Τρίπολη 124 ΠΒΕ βασική μου προϋπόθεση είναι να κάνω 9 μηνη θητεία. Δηλαδή από αυτά που διαβάζω παραμεθόριο. Κάπου όμως διάβασα ότι μπορεις να κανείς 9 μηνη θητεία τους πρώτους τέσσερεις μήνες παραμεθόριο και μετά να γυρίσεις κάπου κοντά στο σπίτι σου και να συνεχίσεις εκεί και να κανείς παλι 9 μήνες θητεία. Ήθελα να ρωτήσω αν αυτό ισχύει ή θα πρέπει να κάνω όλη την θητεία παραμεθόριο για να είναι 9 μηνη. Ευχαριστω εκ των προτέρων όλους!



Το 9μηνο στην Αεροπορία είναι αμετάθετο 100%

Στ

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Στ »

Καλησπέρα. Γνωρίζει κανείς αν ως πολύτεκνος, υπηρετήσω παραμεθόριο κάνω 8μηνο;
GeorgeYNWA
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Σεπ 15, 2020 2:36 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από GeorgeYNWA »

Ειναι να μπω αεροπορια τον Ιανουαριο αλλα εχω αρκετες αποριες. Μετα την βασικη εκπαιδευση που μπορει να με στειλουν; Για αερονομια υπαρχει ακομα η Καρδιτδα; Ποιες ειδικοτηττες στην αεροπορια ειναι οι 'καλυτερες' και θα μου προτεινατε?
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Nassos »

Εδώ μιλάμε για θητεία κληρωτών.

Για τη Σχολή Ικάρων υπάρχει το αντίστοιχο νήμα εδώ
Γιωργος

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Γιωργος »

Καλησπερα,

Ξερετε αν δεν δηλωσεις στο haf.gr τοπο για τοποθετηση, αν σε ρωτανε μετα στην Τριπολη που θες να πας και αν μπορει να παιξει καποιο ρολο αυτο;

akou
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2021 2:22 am
Τοποθεσία: PhD
Επάγγελμα: Διδακτορικός Φοιτητής.
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από akou »

Καλησπέρα,

Είμαι 29 ετών και καλώς εχόντων των πραγμάτων τον επόμενο μήνα ξεμπερδεύω με το διδακτορικό, το οποίο σημαίνει, ότι σκέφτομαι να διακόψω την αναβολή για να καταταχθώ στην αεροπορία. Έχω μερικά ερωτήματα και ελπίζω να σας βρίσκω σε καλή σχετικά διάθεση για να με βοηθήσετε, καθώς ακούω πολλά και διάφορα.

1. ΟΚ είναι μια καμπή στη επαγγελματική μας ζωή και πολλοί επιλέγουν να μη το κάνουν είτε φεύγουν κατευθείαν έξω, αλλά το έψαξα για περαιτέρω αναβολή (ακόμη και με τη διάκριση διαπρέποντος επιστήμονος) και κάποια στιγμή, θα χρειαστεί να πας δικαστήριο και να πληρώσεις; Τα χρήματα τα παίρνεις πίσω; Γενικά επειδή θέλω την ησυχία μου, ήταν σημαντικός λόγος που με έκανε να μπω στρατό.

2.Μπορείς να είσαι στην αεροπορία, αλλά να συνεχίσεις να βρίσκεσαι και στο παν/μιο; Είμαι Πάτρα και στο εργαστήριο υπάρχει αρκετή δουλειά, μπορώ, να υπηρετώ και στις άδειεις - που λένε ότι είναι περισσότερες στην αεροπορία- να βρίσκομαι στο παν/μιο; Αξίζει κάτι τέτοιο; Έχω ακούσει ότι συνάδελφος πληρωνόταν κιόλας, αν και μου φαίνεται λίγο -εως πολύ- δύσκολο.

3. Το διδακτορικό βοηθάει κάπου; Σε πρώτο βήμα, ασχολούμαι με χημεία υλικών και δε χρώματα, που ξέρω ότι η αεροπορία έχει ενδιαφέρον, μπορώ να μπω σε κάποια ανάλογη ειδικότητα; Το σκέφτομαι και για να περάσει πιο εύκολα ο χρόνος.

4. Επιπλέον, ισχύει ότι με διδακτορικό παίρνεις πιο εύκολα μετάθεση για τη πόλη συμφερόντων; Η πόλη συμφερόντων τί ακριβώς είναι; Μπορώ να δηλώσω στη Λάρισα, όπου είναι η αδερφή μου, και έχω πχ. περισσότερες άδειες ή μονο τη διανυκτέρευση αφορά;

5. Ισχυεί ακόμη και σήμερα (Αύγουστος 2021) ότι αν κάνεις παραμεθώριο, ακόμη και στην αεροπορία, πας 9 μήνες;

6. Ό, τι καλό, από όσους έχουν υπηρετήσει στην αεροπορία, καλοδεχούμενο.

Ευχαριστώ πολύ

Και καλή δύναμη σε όλους.

Άβαταρ μέλους
HazardousJohn
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιαν 01, 2021 8:24 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από HazardousJohn »

Καλσπέρα ! Βλέπω έχεις πολλές απορίες Εικόνα Εγώ μόλις τελέιωσα απο την θητεία μου στην ΠΑ αμα θες κανε με αντ στο ντισκορντ για να σου τις απαντήσω ! (Hazardous#7802)
ManM
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 18, 2021 6:43 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από ManM »

Όσοι περάσατε πολεμική αεροπορία για θητεία καλή δύναμη θα την χρειαστείτε. Το πιο δύσκολο σώμα.
fsafsa

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από fsafsa »

ManM έγραψε:Όσοι περάσατε πολεμική αεροπορία για θητεία καλή δύναμη θα την χρειαστείτε. Το πιο δύσκολο σώμα.


Δεν είναι πρωταπριλιά Εικόνα

Panoptis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 3:19 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Panoptis »

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω το Forum τι γνωρίζει για την πολεμική αεροπορία. Αφού επιλεγώ, πρέπει να πάω σε κάποιο κέντρο και μετά την εκπαίδευση με στέλνουν σε κάποια μονάδα ή απόσπασμα; Σε σχέση με τον στρατό ξηράς, είναι πιο χαλαρά; Είμαι φοιτητής Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών και αναμένω το επόμενο διάστημα να πάρω το πτυχίο μου. Υπάρχει κάποια ειδικότητα στην πολεμική αεροπορία που να σχετίζεται με το αντικείμενο μου;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

JimmyΗΗ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 16, 2022 5:17 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από JimmyΗΗ »

Εγώ έβαλα πρώτη επιλογή αεροπορία επειδή λένε είναι πιο χαλαρά. Παίζει να με βάλουν; Η πάω κατά 90% πεζικό?
Darth_Bane
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:13 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Darth_Bane »

Χωρίς βύσμα σχεδόν αδύνατον. Επίσης το πεζικό είναι όπλο του στρατού ξηράς, δεν ειναι συνώνυμα
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης