Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΚΩΣΤΑΣ

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ »

Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα να κάνω καποιες ερωτήσεις και αν εινε δυνατόν να απαντήθουν το συντομότερο δυνατόν απο κάποιον.Εχώ παραλάβει εδώ και ενα μήνα το χαρτί κατανομής και μου λέει πως κατατάσσομαι στην πολεμική αεροπορία και πλησιάζει η ΕΣΣΟ που εινε πιθανό να με καλέσουν στο σώμα ταυτοχρονα εχω περάσει σε μια σχολη και σπούδαζω αλλα δεν εχω παρει αναβολή γιατί σκέφτομαι μήπως παω οταν με καλέσουν... Δεν εχω χρησιμοποιήσει κάποιο μέσο για να με πάρουν στην αεροπορία απλά το ειχα δηλώσει και εγινε (μάλλον είμουν τυχερός απο οτι μου λένε) και όσους έχω ρωτήσει μου έχουν πει πως εαν πάρω τελικά αναβολή και τελειώσω πρώτα την σχολή μου μετα δεν υπαρχει περίπτωση να μπω αεροπορία αλλα πεζίκο. Και επειδη εγω θελω να μπω αεροπορία σκεφτομαι να διακόψω τις σπουδές μου για να παω αν μου έρθει Το χαρτι καταταξης και με καλέσουν... Μπορεί καπιος να με βοηθήσει και να μου πει κάτι σίγουρο και τι ισχύει;

Ευχαρίστω...

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΚΩΣΤΑΣ έγραψε:Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα να κάνω καποιες ερωτήσεις και αν εινε δυνατόν να απαντήθουν το συντομότερο δυνατόν απο κάποιον.Εχώ παραλάβει εδώ και ενα μήνα το χαρτί κατανομής και μου λέει πως κατατάσσομαι στην πολεμική αεροπορία και πλησιάζει η ΕΣΣΟ που εινε πιθανό να με καλέσουν στο σώμα ταυτοχρονα εχω περάσει σε μια σχολη και σπούδαζω αλλα δεν εχω παρει αναβολή γιατί σκέφτομαι μήπως παω οταν με καλέσουν... Δεν εχω χρησιμοποιήσει κάποιο μέσο για να με πάρουν στην αεροπορία απλά το ειχα δηλώσει και εγινε (μάλλον είμουν τυχερός απο οτι μου λένε) και όσους έχω ρωτήσει μου έχουν πει πως εαν πάρω τελικά αναβολή και τελειώσω πρώτα την σχολή μου μετα δεν υπαρχει περίπτωση να μπω αεροπορία αλλα πεζίκο. Και επειδη εγω θελω να μπω αεροπορία σκεφτομαι να διακόψω τις σπουδές μου για να παω αν μου έρθει Το χαρτι καταταξης και με καλέσουν... Μπορεί καπιος να με βοηθήσει και να μου πει κάτι σίγουρο και τι ισχύει;

Ευχαρίστω...



αυτούς που ρώτησες ήτανε άσχετοι, όταν αποφασίσεις να υπηρετήσεις θα μπεις στην πολεμική αεροπορία εκτός και αν καταργηθεί η θητεία στην Πολεμική αεροπορία που κάτι τέτοιο το θεωρώ απίθανο πλέον

paranoidandroid

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από paranoidandroid »

Όπως λέει ο Greek_Army, σεν έχει βάση αυτό που σου είπαν. Προσωπικό παράδειγμα: Μετά από πτυχίο και μεταπτυχιακό (αναβολή και κόντρα αναβολή) εξακολουθώ να είμαι κατανεμημένος στην ΠΑ, όπου και παρουσιάζομαι σε 2,5 βδομάδες.
ΚΩΣΤΑΣ

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ »

Ευχαριστώ πολύ παιδιά γιατί ο καθένας λέει ότι θέλει απλά μου φάνηκε περίεργο γιατί ένας φίλος πού υπηρετεί τώρα στην ΠΑ και του είπα να μάθει αν μπορεί για αυτό το θέμα λέει πως 100% θα σε στείλουν πεζικό εκτός αν βάλεις βύσμα μετά την αναβολή. Αλλά και τηλέφωνο που πήρα από εκεί που μου ήρθε το χαρτί μου είπαν το ίδιο με εσάς...
Άβαταρ μέλους
GreekSoldier8519
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 31, 2011 8:50 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από GreekSoldier8519 »

Καλησπέρα και-να ρωτήσω γενικά από καλές μονάδες ποιες είναι; Έχετε ακούσει/ξέρει κανείς; Συμφέρει να πάει κανείς Αθήνα και να τον παίζουν 1/1 όπως έχω ακούσει η λέτε καλύτερα κανένα νησάκι να παίζει 15/15; Υπάρχει κανέις που να μπορεί να πει 3-4 επιλογές, τις καλύτερες;
Άβαταρ μέλους
GeorgeP
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 11, 2012 8:05 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από GeorgeP »

Κάλησπερα παίδες παρουσιάζομαι Τετάρτη 124 ΠΒΕ Τριπολη κ ως κλασικός περίεργος ψάχνομαι στο θέμα μετάθεσης για Αθήνα! Βέβαια αν τα πράγματα δεν ειναι καλά νομίζω θα προτιμησω 9μηνο + Νησακι για αλλάγη! Αν καποιος έχει πληροφορίες για καλές μονάδες παρακαλώ ας τις μοιραστεί μαζί μας :) Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
kolegkas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 18, 2012 3:24 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από kolegkas »

Καλημερα σε ολους, μπαινω στην επομενη εσσο και θελω να ξερω μερικα πραγματα, πρωτα απο ολα δικαιουμε 9 μηνη θητεια, ειμαι απο αθηνα και ειμαι εγεγραμμενος στην στρατολογια δ. Αττικης, αλλα διαμενω εδω και χρόνια στην τριπολη η οποια εχει μοναδα μπορω να δηλωσω την μοναδα στην τριπολη και τις υπολοιπες στην αθηνα; Υπαρχουν πιθανότητες να με κρατησουν δηλαδη στην τριπολη μετα την εκπαιδευση Η να με στειλουν σε καποια μοναδα της αθήνας;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Όσοι κάνουν 9 μήνες πάνε παραμεθόριο
Άβαταρ μέλους
kolegkas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 18, 2012 3:24 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από kolegkas »

Εγω θα κανω 9μηνο λογω θανατου γονεα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Greek_Army »

η πρώτη μετάθεση σου θα είναι παραμεθόριο και η δεύτερη κοντά στο τόπο διαμονής σου
Άβαταρ μέλους
kolegkas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 18, 2012 3:24 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από kolegkas »

Μπορω να επιλεξω εγω σε ποια μοναδα να παω; Εχω αυτο το δικαιωμα?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Όχι, απλά δηλώνεις 3 μονάδες από εκεί και πέρα το αν θα πας εκεί είναι θέμα βύσματος η τύχης
Άβαταρ μέλους
kolegkas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 18, 2012 3:24 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από kolegkas »

Χωρις βυσμα δηλαδη δεν παιζει; Και ποτε μπορεις να δηλώσεις τις μοναδες στις οποιες επιθυμεις; Πρεπει να ειναι παραμεθοριες?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Χωρίς βύσμα θα πας όπου σε στείλουν, θα τις δηλώσεις όταν σε ρωτήσουν, είπαμε πας παραμεθόριο και μετά επιστρέφεις
Άβαταρ μέλους
kolegkas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 18, 2012 3:24 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από kolegkas »

Και κατι τελευταιο, αμα εχω 2 λογους η και παραπανω για κατ'εξαιρεση μεταθεση θα ειμαι πιο σιγουρος οτι θα παρω την μεταθεση; Και τα χαρτια ποτε πρεπει να τα προσκομισω; Ευχαριστω πολυ!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες