Μεταθέσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Nikos MAK
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Φεβ 14, 2018 3:08 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nikos MAK »

Εννοείς οτι απο ΛΟΚ σε πηγαν ΜΑΚ στο άκυρο; Μπαίνω Η ΜΑΚ στις 20 Φλεβάρη
Άβαταρ μέλους
Nikos MAK
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Φεβ 14, 2018 3:08 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nikos MAK »

Ερώτηση: Κάνω 8μηνο. Μετά απο πόσους μήνες ΣΤΗΝ παραμεθώριο γυρνάω κοντά στο σπίτι μου. Απο ότι διαβάζω πρεπει κάποιος να κάνει 5 μηνες παραμεθώριο για να έρθει πισω αλλα αυτό ειναι για 9μηνα. Για τους 8μηνους ειναι το ίδιο ή μηπως 4 μήνες εξω?
Άβαταρ μέλους
PanPot
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Αύγ 22, 2018 12:40 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από PanPot »

Γεια σε ολους! Βρισκομαι 1 Μαλ η μεταθεση μου μετα τα ΣΒΕΑ ειναι παλι για εδω.. Ειμαι απο Αθηνα.. με τι τροπο θα μπορουσα να μεινω 2 Μαλ η εστω Σχαλ; υπαρχει καποιος τροπος κατι που θα μπορει να δικαιολογησει την μεταθεση μου για Αθηνα; αν ναι τι θα μπορουσε να ηταν αυτο..
gr_ar

Μεταθέσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από gr_ar »

Κατ'εξαίρεση μετάθεση για κοινωνικούς λόγους αλλιώς βύσμα που για να ρωτάς εδώ δεν έχεις.
Giannis

Μεταθέσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Giannis »

Θέλω να ρωτήσω κάτι... είμαι αμφίβιος Η Μακ στην λεσβο δήλωσα μετάθεση Θεσσαλονίκη Ρεντίνα εφόσον είμαι αμφίβιος γίνεται να πάω σε μια μονάδα που είναι ορεινό; Γιατί υποτίθεται περνούμε μετάθεση παραμεθορίου για να πάμε κοντά στο σπίτι μας
σαββας

Μεταθέσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από σαββας »

θα ήθελα να ρωτήσω για τις μεταθέσεις των μονίμων στις ειδικές δυνάμεις, τα κριτήρια για να πας μόνιμα σε λοκ, σχαλ, κεοαχ, ετα ποια είναι;
Adamant
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2020 9:31 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Adamant »

Γεια σε όλους, θα ήθελα να ρωτήσω εάν είναι εφικτό ως φαντάρος καταδρομέας να υπηρετήσω στο στρατόπεδο Κυρούδη στη Νέα Σάντα Κομοτηνής. Ευχαριστώ πολύ.
NikosT
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Αύγ 12, 2022 1:44 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από NikosT »

Καλησπέρα σε όλους! Γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ και θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις:
1) Εάν καταφέρεις να μπεις στις ειδικές δυνάμεις ως μόνιμος από ΣΜΥ και συγκεκριμένα στα ΛΟΚ σε ποίες περιοχές της Ελλάδας θα κυμαίνονται οι μεταθέσεις πχ στη Νάουσα, Δράμα, Ρεντινα; ... Κάπου αλλού;

2) Κάθε πότε γίνονται οι μεταθέσεις;(Κάθε 2-3 χρόνια η παραπάνω;)

3) Καθώς ανεβαίνεις βαθμό μειώνονται και οι μεταθέσεις η όχι;

4) Οικογένεια λόγω των μεταθέσεων και των πολλών ασκήσεων μπορείς να κάνεις εάν το θες;

Συγχωρέστε με εάν έχουν απαντηθεί κάποια από τα ερωτήματα μου αλλά εγώ προσωπικά δεν έχω βρεί κάτι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Anastasis1900
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 27, 2022 3:29 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anastasis1900 »

Επειδή λογικά είσαι μαθητής και στοχεύεις για ΣΜΥ (αν κάνω λάθος συχώρησε με), αυτό που θα συμβούλευα είναι να είσαι προσηλωμένος στον στόχο σου και στο διάβασμα σου και να μην αναλώνεσαι σε τέτοιες λεπτομέρειες (φιλική συμβουλή από μεγαλύτερο).1. ΕΔ και συγκεκριμένα ΛΟΚ δεν μπαίνεις έτσι από παραγωγική σχολή. Στο τέλος της φοίτησης έχουν μια συγκεκριμένη διαδικασία οι σχολές (με κλήρωση ή δεκάδες κάτι τέτοιο θυμάμαι μας έλεγαν) όπου θα τοποθετηθείς σε συγκεκριμένο όπλο ή σώμα (πχ πεζικό, τεθωρακισμένα, υλικό πολέμου κλπ). Θα πρέπει λοιπόν να τοποθετηθείς στο Πεζικό και από εκεί θα πρέπει να περάσεις συγκεκριμένα σχολεία. Με λίγα λόγια, δεν είναι τόσο απλό όπως το λες.

Μεταθέσεις έχουν αρκετές οι Υπαξιωματικοί και μπορεί κυμαίνονται σε όλη την Ελλάδα. Αποστρατεύονται συνήθως με τον βαθμό του Αντισυνταγματάρχη. Οικογένεια φυσικά μπορείς να κάνεις, απλά το μόνο κακό είναι με τα παιδιά, που αλλάζουν συνεχώς σχολεία και τόπο.

NikosT
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Αύγ 12, 2022 1:44 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από NikosT »

Anastasis1900 έγραψε:Επειδή λογικά είσαι μαθητής και στοχεύεις για ΣΜΥ (αν κάνω λάθος συχώρησε με), αυτό που θα συμβούλευα είναι να είσαι προσηλωμένος στον στόχο σου και στο διάβασμα σου και να μην αναλώνεσαι σε τέτοιες λεπτομέρειες (φιλική συμβουλή από μεγαλύτερο).1. ΕΔ και συγκεκριμένα ΛΟΚ δεν μπαίνεις έτσι από παραγωγική σχολή. Στο τέλος της φοίτησης έχουν μια συγκεκριμένη διαδικασία οι σχολές (με κλήρωση ή δεκάδες κάτι τέτοιο θυμάμαι μας έλεγαν) όπου θα τοποθετηθείς σε συγκεκριμένο όπλο ή σώμα (πχ πεζικό, τεθωρακισμένα, υλικό πολέμου κλπ). Θα πρέπει λοιπόν να τοποθετηθείς στο Πεζικό και από εκεί θα πρέπει να περάσεις συγκεκριμένα σχολεία. Με λίγα λόγια, δεν είναι τόσο απλό όπως το λες.

Μεταθέσεις έχουν αρκετές οι Υπαξιωματικοί και μπορεί κυμαίνονται σε όλη την Ελλάδα. Αποστρατεύονται συνήθως με τον βαθμό του Αντισυνταγματάρχη. Οικογένεια φυσικά μπορείς να κάνεις, απλά το μόνο κακό είναι με τα παιδιά, που αλλάζουν συνεχώς σχολεία και τόπο.



Ναι φίλε για ΣΜΥ σκέφτομαι,

από ότι έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ που μου είπε ένα παιδί, μπορείς να ενταχθείς στις Ειδικές Δυνάμεις και ας έχεις άλλη ειδικότητα αρκεί να είναι όπλο, αλλα θα ειναι δύσκολο να σε πάρουν, αλλά ναι κανονικά απο πεζικό πηγαίνεις, σε ευχαριστώ για την απάντηση και την συμβουλή, να είσαι καλά!

Giannis10

Re: Μεταθέσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Giannis10 »

Γεια σας!
Μια ερώτηση
Είμαι πεζοναύτης έχω πάρει το μπερέ και τώρα τελειώνω και την ειδικότητα. Με βύσμα βέβαια προσπαθώ να πάρω μετάθεση σαν ειδικοδυναμιτης για κάπου μέσα Αθήνα (όχι κεεδ) σκοπός να μη χάσω όμως ούτε το μπερέ ούτε το 9 μηνο. Γίνεται αυτό πριν τους 5μηνες ; Έχει να κάνει αν το βισμα μπορεί να κάνει κάτι πχ;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης