Πλοίαρχος ή Μηχανικός;

Ανταλλάξτε απόψεις και διασταυρώστε τα ξίφη σας με επιχειρήματα
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Πλοίαρχος ή Μηχανικός;

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια υπαρχει κανας μηχανικος να μου πει πως ειναι περιπου η δουλεια; Δν ξερω τι να διαλεξω... Καποιιος να μας τα πει αναλυτικα !
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Πλοίαρχος ή Μηχανικός;

Δημοσίευση από greko_27 »

προς ναυταρος: πηγαινε για πλοιαρχος καλυτερα. μηχανικος ειμαι και εγω και να σου πω το εχω μετανιωσει... βεβαια εχω μεγαλη μυωπια και δεν μπορουσα να γινω πλοιαρχοσ... η ζωη του μηχανικου ειναι δυσκολη: πολυ ζεστη, πολυ μεγαλη η ενταση του ηχου απο τις μηχανες, μες τη βρωμια καθε μερα, εξαντλητικο ωραριο, οτιδηποτε χαλαει το φτιαχνεις οπιαδηποτε ωρα ειτε ειναι 3 τα χαραματα ειται ειναι 10 το βραδυ και αν εισαι σε κανενα επιβατηγο 'η κρουαζιεροπλοιο σε πριζουν και οι μ... επιβατες, τα εμβολα και τα καπακια της μηχανησ... ειναι τεραστιων διαστασεων και θελουν πολλες ωρες για να τα αλλαξεις και γενικα εχεις την απωλυτη ευθυνη για οτιδηποτε μηχανικο μερος του πλοιου... γι'αυτο καλυτερα πλοιαρχος.

πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Πλοίαρχος ή Μηχανικός;

Δημοσίευση από πειραιωτης »

greko_27 σωστα τα λες αλλα δε μπορεις να πεις οτι ο πλοιαρχος δε κανει τιποτα ή δεν εχει ευθυνες και τρεξιμο η δουλεια του! Μη ξεχνας οτι ο, τι και αν γινει στο καραβι ο πλοιαρχος εχει ευθυνη και ο μηχανικος! Και σαν πλοιαρχος θα σε ξυπνανε τα μεσανυχτα γιατι κατι ειδαν στο ρανταρ και δε ξερουν τι ειναι επειδη ηρθε δελτιο καιρου και ενδεχομενως να πρεπει να αλλαξεις πορια! Ειναι πολλα! Γενικα δε μπορεις να πεις οτι ο πλοιαρχος εχει λιγοτερη δουλεια και ευθυνη απο τον α' μηχανικο! Ο α' μηχανικος και ο α' πλοιαρχος εχουν βαρδια 24 ωρες την ημερα!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Πλοίαρχος ή Μηχανικός;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ο καθενας στον τομεα του εχει απεριοριστες ευθυνες!

Δεν μιλαμε για ενα επαγγελμα στην στερια που ενταξει εκανα το 8αωρακι μου και μετα ουτε γατα ουτε ζημια!

Μιλαμε οτι εισαι ΕΝ ΠΛΩ και ανα πασα ωρα και στιγμη και με δεδομενου οτι το πληρωμα αριθμητικα ειναι στανταρ εισαι απαραιτητος οποιαδηποτε ωρα και στιγμη!

Παντως γνωμη μου ειναι Ναυταρος να επιλεξεις αυτο που λεει η καρδουλα σου αρκει να μπορεις να το υποστηριξεις διοτι πολλοι επιλεγουν τις συγκεκριμενες σχολες και αργα η γρηγορα τις παρατανε (Βλεπε Εμενα) Εικόνα
πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Πλοίαρχος ή Μηχανικός;

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Δ. Υ. Κ πολυ καλα τα λες! Οντως πολλα ατομα την παρατανε την σχολη μετα το πρωτο ταξιδι! Και καλυτερα που το εχουν κανει ετσι τωρα γιατι παλια (οταν ηταν ο πατερας μου περιπου το 1970) ηταν συνεχομενα 2 χρονια και μετα ταξιδευες 2 χρονια ως δοκιμος! Οποτε μεσα στη σχολη σου φαινοντουσαν ολα καλα και οταν εβγαινες εξω τα εχανες! Τωρα σου δινουν την δυνατοτητα να ζησεις πως ειναι!

HellenicEagle
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 11:13 pm
Επικοινωνία:

Πλοίαρχος ή Μηχανικός;

Δημοσίευση από HellenicEagle »

Σίγουρα είναι έτσι διότι καταλαβαίνεις νωρίς πως έχουν τα πράγματα, κ όπως έχει πει ο φίλος μ ο greko, αν κάνεις φαντάρος πρώτα μπορεί να σου χρειαστεί η εμπειρία αυτή σαν δόκιμος στο βαπόρι

Διότι μπορεί να σου κάτσει και κανένας στραβός, είναι πολυ πιθανόν
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Πλοίαρχος ή Μηχανικός;

Δημοσίευση από greko_27 »

προς πειραιωτη: Σαφως και ολοι εχουν τις ευθυνες τους πανω στο πλοιο αλλα πως να το κανουμε η δουλεια του μηχανικου ειναι πιο δυσκολη και ποιο επικινδυνη και εχει περισσοτερες ευθυνες... Ας ερθει καποιος να δει πως βγαινει το μεροκαματο κατω στα μπουντρουμια (μηχανοστασιο) ... και χωρις πλοιαρχους το πλοιο παει αλλα χωρις μηχανικους οχι,

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Πλοίαρχος ή Μηχανικός;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ενταξει φιλε μου ας μην ειμαστε υπερβολικοι!

Ειπαμε ο καθενας στον τομεα του!

Οι μηχανικοι ειναι απαραιτητοι στο μηχανοστασιο για την ομαλη λειτουργια - συντηρηση Των μηχανων!

Οι πλοιαρχοι ειναι απαραιτητοι στην γεφυρα για να κουμανταρουν το καραβι - so simple!

απο εκει και περα δεν ειμαι της αποψης οτι 'π. Χ οι μηχανικοι ειναι πιο απαραιτητοι ενω οι πλοιαρχοι και να μην υφιστανται τοτε τοι καραβι παει και μονο του γιατι κατι τετοιο οπως καταλαβαινεις δεν υπαρχει!'

πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Πλοίαρχος ή Μηχανικός;

Δημοσίευση από πειραιωτης »

greko_27 δε ξεκινησαμε την συζητηση προσπαθωντας να αποδειξουμε αν ο πλοιαρχος ή ο α' μηχανικος ειναι πιο μαγκας και κανει επικυνδυνη δουλεια! Απλα προσπαθουμε να ενημερωσουμε το παλικαρι που ζητησε πληροφοριες!
stef_by_me
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2009 4:31 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Πλοίαρχος ή Μηχανικός;

Δημοσίευση από stef_by_me »

Legion, αν γυρνούσες τον χρόνο πίσω, τώρα που έχεις εμπειρία ως μηχανικός, θα διάλεγες μηχανικός ξανά η πλοίαρχος;Εικόνα
ratatoulis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 934
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 10:26 pm
Τοποθεσία: United Kingdom
Επικοινωνία:

Πλοίαρχος ή Μηχανικός;

Δημοσίευση από ratatoulis »

Εγω Πιστευω πως πλοιαρχος ειναι καλυτεραΕικόνα

stef_by_me
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2009 4:31 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Πλοίαρχος ή Μηχανικός;

Δημοσίευση από stef_by_me »

Κ εγώ έτσι πιστεύω roditiis_1988! Αλλα δν εχω καθόλου εμπειρία από αυτα οπότε θέλω κάποιος πιο έμπειρος να με διαφωτίσει!Εικόνα
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Πλοίαρχος ή Μηχανικός;

Δημοσίευση από greko_27 »

Παλιοτερα Οταν πρωτοξεκινησα στα γκαζαδικα και στα φορτηγα ημουν πιτσιρικας και δε Με πειραζε το ποσο θα κατσω μεσα στο πλοιο... Αλλα Μετεπειτα που Δεν ηθελα να κανω αυτο το επαγγελμα για ολη μου τη ζωη επρεπε να βρω ενα ποσταλι για να μπορω να κυνηγαω τις προκυρηξεις του δημοσιου... Στα Γκαζαδικα την παλευα λογω του λαπτοπ γιατι λιμανια δε βλεπαμε (6 μηνες maximum), στα φορτηγα Πιαναμε λιμανια οποτε τα πραγματα ηταν καλυτερα (8 μηνες maximum), στην Bluestar Οι συμβασεις ηταν 3μηνες και ημουν και στην Ελλαδα και δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα... Οσο για τα κρουαζιεροπλοια δεν υπαρχουν πολλες εταιρειες, ασε που για πλοιαρχος πρεπει να Εχεις Οπωσδηποτε ενα πιστοποιητικο Αγγλικων για να σε παρουν... Το καλο ειναι οτι εχεις στανταρ ωραριο (12ωρες ουτε λιγοτερο ουτε περισσοτερο), Πολυ πληρωμα μεχρι και 1200 ατομα, οι περισσοτερες γυναικες, αλλα το κακο ειναι οτι σε πληρωνουν σε δολλαρια Και δε σε ασφαλιζουν στο ΝΑΤ απλως περνεις τα λεφτα της ασφαλειας Και απο εσενα εξαρταται αν θα τα δωσεις στο ΝΑΤ για να σου αναγνωριστει η Υπηρεσια, υπαρχουν και ελληνικες Εταιρειες με κρουαζιεροπλοια αλλα δεν εχω ακουσει καλα Λογια... Τα λεφτα στα κρουαζιεροπλοια ειναι πανω κατω τα ιδια με τα φορτηγα, δυστυχως οι ελληνες εφοπλιστες δεν ασχολουνται με τα κρουαζιεροπλοια, ασε που για να μπεις σε μια καλη εταιρεια οπως ειναι του Χανδρη θελει βισμα ή να εχεις ενα πολυ καλο βιογραφικο με υπηρεσια ως αξιωματικος σε γκαζαδικα ή φορτηγα.

Panos87

Πλοίαρχος ή Μηχανικός;

Δημοσίευση από Panos87 »

Μήπως ξέρει κανείς να μας πεί ποιό επάγγελμα έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση (του πλοιάρχου ή του μηχανικού); Δλδ, ποιός "αποροφάται" ποιο εύκολα;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες