Κόψιμο από τη Προεδρική Φρουρά

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
γιωργος

Κόψιμο από τη Προεδρική Φρουρά

Δημοσίευση από γιωργος »

καλη μερα ειμαι 2 μηνες φανταρος στον Εβρο και μου ηρθε το χαρτι για την προεδικι φρουρα να παω τωρα τελως του μηνα. Αν κοπο απο την εκπεδευση αλληθευη πως παω κατευθιαν στο Χαιδαρι ή θα φυγω παλοι παραμεθοριο και για τους αλλους 3 μηνες που πρεπει να κανω και θα γυρίσω μετα;

someone

Κόψιμο από τη Προεδρική Φρουρά

Δημοσίευση από someone »

Καλησπέρα!
Θέλω να κάνω την εξής ερώτηση:
στη ερχόμενη ΕΣΣΟ παρουσιάζομαι και με ενδιαφέρει η ΠΦ για το λόγο ότι μένω Αθήνα.
Ωστόσο ένας γνωστός μου που κάνει τώρα ευζωνική, λέει ότι το πλεονέκτημα αυτό εξουδετερώνεται ουσιαστικά γιατί οι καμπάνες πέφτουν σύννεφο και επίσης πλέον τα άτομα που ανεβαίνουν στο λόχο είναι τόσα που κατά μέσο όρο τους πάει 2 μέσα 1 έξω (σε ακραίες περιπτώσεις και 7-1). Μου λέει οτι η καλύτερη εναλλακτική είναι αν επιλεγώ να επιδιώξω να πάω ΜΛΑΤ που ουσιαστικά είσαι πάλι Αθήνα και οι υπηρεσίες πάνε 1 μέσα 2 έξω. Τέλος μου είπε ότι στα ΜΛΑΤ δεν υπάρχει η τεράστια ψυχολογική πίεση που υπάρχει στο λόχο των ευζώνων λόγω υπηρεσιών, κούρασης, καμπανών, παλιοτέρων κλπ.
Γνωρίζει κάποιος λεπτομέρειες;
Ευχαριστώ πολύ!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τη Προεδρική Φρουρά

Δημοσίευση από Greek_Army »

someone έγραψε:Καλησπέρα!
Θέλω να κάνω την εξής ερώτηση:
στη ερχόμενη ΕΣΣΟ παρουσιάζομαι και με ενδιαφέρει η ΠΦ για το λόγο ότι μένω Αθήνα.
Ωστόσο ένας γνωστός μου που κάνει τώρα ευζωνική, λέει ότι το πλεονέκτημα αυτό εξουδετερώνεται ουσιαστικά γιατί οι καμπάνες πέφτουν σύννεφο και επίσης πλέον τα άτομα που ανεβαίνουν στο λόχο είναι τόσα που κατά μέσο όρο τους πάει 2 μέσα 1 έξω (σε ακραίες περιπτώσεις και 7-1). Μου λέει οτι η καλύτερη εναλλακτική είναι αν επιλεγώ να επιδιώξω να πάω ΜΛΑΤ που ουσιαστικά είσαι πάλι Αθήνα και οι υπηρεσίες πάνε 1 μέσα 2 έξω. Τέλος μου είπε ότι στα ΜΛΑΤ δεν υπάρχει η τεράστια ψυχολογική πίεση που υπάρχει στο λόχο των ευζώνων λόγω υπηρεσιών, κούρασης, καμπανών, παλιοτέρων κλπ.
Γνωρίζει κάποιος λεπτομέρειες;
Ευχαριστώ πολύ!


στην ΜΛΑΤ πάνε οι κομμένοι εύζωνες
someone

Κόψιμο από τη Προεδρική Φρουρά

Δημοσίευση από someone »

Μα αυτό ρωτάω. Αν αξίζει τον κόπο να "κοπώ" από ΠΦ (σε περίπτωση βέβαια που φτάσω πρώτα στο ενυδρείο)
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τη Προεδρική Φρουρά

Δημοσίευση από Greek_Army »

someone έγραψε:Μα αυτό ρωτάω. Αν αξίζει τον κόπο να "κοπώ" από ΠΦ (σε περίπτωση βέβαια που φτάσω πρώτα στο ενυδρείο)


δεν ξέρω δεν ήμουνα τσολιάς
geo1388
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2010 5:28 am
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τη Προεδρική Φρουρά

Δημοσίευση από geo1388 »

Ρ3ε παιδια ειμαι 1.90... υπαρχει περιπτωση να με παρουν με το ζορι για τσολια; η απλα λεω οτι δεν θελω και τελειωσε! γιατι εγω ΛΟΚ θελω να δηλωσω! αυλωνα παρουσιαζομαι τον αλλο μηνα τεθωρακισμενα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τη Προεδρική Φρουρά

Δημοσίευση από Greek_Army »

geo1388 έγραψε:Ρ3ε παιδια ειμαι 1.90... Υπαρχει περιπτωση να με παρουν με το ζορι για τσολια; Η απλα λεω οτι δεν θελω και τελειωσε! Γιατι εγω ΛΟΚ θελω να δηλωσω! Αυλωνα παρουσιαζομαι τον αλλο μηνα τεθωρακισμενα


Θα δηλώσεις ειδικές δυνάμεις. Την μέρα που θα περάσει το κλιμάκιο των ειδικών δυνάμεων περνάει και της προεδρικής φρουράς. Θα πας όταν ρωτήσουνε ποιοι θέλουνε για ειδικές δυνάμεις. Αν σου πει κανένας επειδή εισαι ψηλός μπορείς να πας φρουρά. Πες δεν θέλεις και τελείωσε
tsiripobina
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 662
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 9:41 pm
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τη Προεδρική Φρουρά

Δημοσίευση από tsiripobina »

someone έγραψε:Καλησπέρα!
Θέλω να κάνω την εξής ερώτηση:
στη ερχόμενη ΕΣΣΟ παρουσιάζομαι και με ενδιαφέρει η ΠΦ για το λόγο ότι μένω Αθήνα.
Ωστόσο ένας γνωστός μου που κάνει τώρα ευζωνική, λέει ότι το πλεονέκτημα αυτό εξουδετερώνεται ουσιαστικά γιατί οι καμπάνες πέφτουν σύννεφο και επίσης πλέον τα άτομα που ανεβαίνουν στο λόχο είναι τόσα που κατά μέσο όρο τους πάει 2 μέσα 1 έξω (σε ακραίες περιπτώσεις και 7-1). Μου λέει οτι η καλύτερη εναλλακτική είναι αν επιλεγώ να επιδιώξω να πάω ΜΛΑΤ που ουσιαστικά είσαι πάλι Αθήνα και οι υπηρεσίες πάνε 1 μέσα 2 έξω. Τέλος μου είπε ότι στα ΜΛΑΤ δεν υπάρχει η τεράστια ψυχολογική πίεση που υπάρχει στο λόχο των ευζώνων λόγω υπηρεσιών, κούρασης, καμπανών, παλιοτέρων κλπ.
Γνωρίζει κάποιος λεπτομέρειες;
Ευχαριστώ πολύ!


Οσο αφορα τους ευζωνες δε ξερω να σου Πω πολλα πραγματα μιας και αυτο ειναι θεμα της αντοχης και της θελησης του καθενα (οσο αφορα για να μεινεις ευζωνας). Αν κοπεις δεν επιλεγεις εσυ που θα πας, σε στελνουν ή ΜΛΑΤ ή Λουλουδου Εικόνα (Λοχο Διοικησεως). Τωρα Στο ΛΔ απ'οσο γνωριζω τα πραγματα ειναι οκ, μεχρι να παρεις ποστο (δλδ μεχρι να ερθει η επομενη ΕΣΣΟ) θα κανεις τις γνωστες αγγαρειες/καθαριοτητες κτλ, μετα που θα παρεις ποστο απ'αυτο εξαρταται καθε ποτε θα βγαινεις. Παντως το 1-1,2-3 κτλ χαζομαριτσες δεν ειναι στανταρ μιας και μπορει να εισαι εξοδουχος ας πουμε και να μη σε αφησουν να βγεις επειδη γινονται πορειες για παραδειγμα... Ή οτιδηποτε τυχει μπορει να ανατρεψει πολλα.
Επισης καμπανες δε τρωει καποιος αν ειναι σωστος.

Για ΜΛΑΤ δε ξερω περισσοτερες Λεπτομερειες αλλα καπου ειχα διαβασει (ισως και εδω) πως στα ΜΛΑΤ ειναι πιο χαλαρα για αεροπορους, οχι για πεζικο.
...
tsiripobina
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 662
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 9:41 pm
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τη Προεδρική Φρουρά

Δημοσίευση από tsiripobina »

geo1388 έγραψε:Ρ3ε παιδια ειμαι 1.90... Υπαρχει περιπτωση να με παρουν με το ζορι για τσολια; Η απλα λεω οτι δεν θελω και τελειωσε! Γιατι εγω ΛΟΚ θελω να δηλωσω! Αυλωνα παρουσιαζομαι τον αλλο μηνα τεθωρακισμενα


Απ'οσο γνωριζω οταν ερχονται να επιλεξουν ρωτανε πρωτα για ευζωνες, μετα για Ειδ. Δυναμεις και μετα Στρατονομια (νομιζω). Αρα λογω υψους ισως σε επιλεξουν "με το ζορι" ειτε δεχθεις ειτε οχι. Εφοσον ομως θες να πας σε αλλο σωμα καλο θα'ναι να το αναφερεις (γιατι σου παιρνουν "συνεντευξη" σχετικα με το αν θες να πας στο ταδε σωμα)
xrhstosamfissa
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2011 4:48 pm
Τοποθεσία: aplos poliths
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τη Προεδρική Φρουρά

Δημοσίευση από xrhstosamfissa »

Ειμαι 17 χρονων και θελω να υπηρετησω στα ΛΟΚ στους καταδρομεις... Υπαρχει περιπτωση λογο του υψους μου να με παρουν στην προεδρικη φρουρα; Και αν ναι γινεται να δηλωσω πως δεν θελω να παω;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τη Προεδρική Φρουρά

Δημοσίευση από yandr »

Ε, δεν θα σε βάλουν υποχρεωτικά στην Προεδρική Φρουρά αν δεν το θέλεις.

Υπάρχουν χιλιάδες υποψήφιοι για την θεσούλα αυτή.

xrhstosamfissa
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2011 4:48 pm
Τοποθεσία: aplos poliths
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τη Προεδρική Φρουρά

Δημοσίευση από xrhstosamfissa »

Αν με διαλεξουν και δεν θελω τι μπορω να κανω;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τη Προεδρική Φρουρά

Δημοσίευση από Greek_Army »

xrhstosamfissa έγραψε:Αν με διαλεξουν και δεν θελω τι μπορω να κανω;



Θα κοπείς
tsiripobina
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 662
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 9:41 pm
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τη Προεδρική Φρουρά

Δημοσίευση από tsiripobina »

xrhstosamfissa έγραψε:Αν με διαλεξουν και δεν θελω τι μπορω να κανω;



αν σε επιλεξουν μπορεις να κοπεις στην εκπαιδευση. Ετσι πας η Λοχο Διοικησεως που ειναι στο ιδιο στρατοπεδο με κανονικες υπηρεσιες (οχι ευζωνικες) ή πας ΜΛΑΤ
elenanda87
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Φεβ 14, 2011 7:26 pm
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τη Προεδρική Φρουρά

Δημοσίευση από elenanda87 »

Καλησπερα παιδια! Ο αδερφος μου παρουσιαστηκε τη προηγουμενη βδομαδα θηβα και για αγνωστους λογους δηλωσε χωρις να το θελει πραγματικα οτι θελει να παει για προεδρικη φρουρα! Το θεμα ειναι τωρα οτι το εχει μετανιωσει και δν ξερει τι να κανει! Επειδη εκεινος δν μπορει να μπει στο ιντερνετ, για αυτο εγω σας ρωταω εκ μερους του για να του τα μεταφερω! Ποια διαδικασια ακολουθειται τωρα; Παει αθηνα μετα την ορκωμοσια και μπορει εκει να πει οτι δν θελει να μεινει στο σωμα; Και αν τελικα δεχτουν την αποφαση του, τον στελνουν παραμεθωριο εβρο η τον πανε στον λοχο διοικησεως στο χαιδαρι; Και μια τελευταια ερωτηση... Ακουσε καπου οτι αν τον στειλουν απο την προεδρικη φρουρα εβρο, τους τελευταιους 3 μηνες τον φερνουν στην αθηνα! Ισχυει! Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης