Αστυνομικές ή Στρατιωτικές σχολές;

Απάντηση

τι θα επιλεγατε;

Το δημοψήφισμα λήγει την Πέμ Αύγ 14, 2014 9:20 pm

Αστυνομικες σχολες (αστυφυλακων ή αξιωματικων)
15
50%
Στρατιωτικες σχολες (ολες οι στρατιωτικες σχολες)
14
47%
καμια απο τις παραπανω.
1
3%
 
Σύνολο ψήφων: 30

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Παρ Απρ 29, 2011 4:35 pm
Επικοινωνία:

Αστυνομικές ή Στρατιωτικές σχολές;

Δημοσίευση από ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ »

Ψηφιστε τι θα επιλεγατε.(αν θελετε δικαιολογιστε την ψηφο σας)

Άβαταρ μέλους
Commander
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 03, 2011 2:16 pm
Επικοινωνία:

Αστυνομικές ή Στρατιωτικές σχολές;

Δημοσίευση από Commander »

Στη συγκεκριμενη φαση, σιγουρα στρατιωτικες... Μετα απο αυτα που παθαμε στο συνταγμα...
Άβαταρ μέλους
thanasakis
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 12, 2010 4:53 pm
Τοποθεσία: ανθυπολοχαγος
Επικοινωνία:

Αστυνομικές ή Στρατιωτικές σχολές;

Δημοσίευση από thanasakis »

Η Αξιωματικων Αστυνομιας ειναι εξαιρετικη Σχολη εξ ου κ η βαθμολογια της εχει φτασει σε επιπεδα Νομικης.
Άβαταρ μέλους
Jonas11
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2011 11:17 pm
Επικοινωνία:

Αστυνομικές ή Στρατιωτικές σχολές;

Δημοσίευση από Jonas11 »

Η βαθμολογια της εχει παει σε ψηλα επιπεδα γιατι παιρνει λιγα ατομα και την προτιμαν αρκετοι
Άβαταρ μέλους
thanasakis
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 12, 2010 4:53 pm
Τοποθεσία: ανθυπολοχαγος
Επικοινωνία:

Αστυνομικές ή Στρατιωτικές σχολές;

Δημοσίευση από thanasakis »

Το συστημα γενικα φιλε μου δεν ειναι καλο, το να καθεται ενας μαθητης κ να καλειται να γραψει 18500 μορια για να γινει Αξιωματικος Αστυνομιας κ να αποφοιτησει σαν Αστυνομος Β', ενω με τα ιδια μορια θα μπορουσε να ειναι Δικαστης, Εισαγγελεας κτλ, ε αυτο τα λεει ολα... Οχι οτι υποτιμω τις Αστυνομικες Σχολες εξαλλου εγω για την συγκεκριμενη Σχολη στοχευω αλλα απλα δεν εχει λογικη το συστημα αυτο γενικοτερα... Καμια λογικη ομως...
Άβαταρ μέλους
Jonas11
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2011 11:17 pm
Επικοινωνία:

Αστυνομικές ή Στρατιωτικές σχολές;

Δημοσίευση από Jonas11 »

Λογικη εχει γιατι διασφαλιζεται το επιπεδο γνωσεων των εισακτεων και γιατι κατανεμονται οι σπουδαστες βασει βαθμολογιας και προτιμησεων δηλαδη με 2 κριτηρια που ειναι απολυτως στο χερι τους
Άβαταρ μέλους
thanasakis
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 12, 2010 4:53 pm
Τοποθεσία: ανθυπολοχαγος
Επικοινωνία:

Αστυνομικές ή Στρατιωτικές σχολές;

Δημοσίευση από thanasakis »

Ναι δεν νομιζεις οτι το επιπεδο αυτο των γνωσεων ομως ειναι υπερβολικο; Δηλαδη τι περισσοτερα ξερει ενας μαθητης που περασε Αστυφυλακων με την παρουσα βαθμολογια των 16000 μοριων απο εναν που περασε με τη βαθμολογια των 14000 μοριων πριν 4 χρονια; Οσο για το οτι κατανεμονται βασει προτιμησεων μην παιρνεις κ ορκο διοτι ειναι υποχρεωμενοι να επιλεξουν Σχολες μονο απο 2 επιστημονικα πεδια κ οι Στρατιωτικες Σχολες δεν βρισκονται ολες σε ενα πεδιο οπως κ θα πρεπε αλλα διασπαρτες που σημαινει οτι ο υποψηφιος μπαινει σε διλημματα σχετικα με ποιο πεδιο να παει ενω καλλιστα θα μπορουσαν οι Αστυνομικες κ οι Στρατιωτικες Σχολες να ειναι σε ενα πεδιο οπου θα μπορουν να το προσεγγιζουν τοσο οι μαθητες της Θετικης κ τεχνολογικης οσο κ της Θεωρητικης με τα αναλογα μαθηματα κ οχι να περιοριζονται σε 2 μονο πεδια.
Άβαταρ μέλους
Jonas11
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2011 11:17 pm
Επικοινωνία:

Αστυνομικές ή Στρατιωτικές σχολές;

Δημοσίευση από Jonas11 »

Τα 16000 εχουν να κανουν με το γεγονος οτι πηρε λιγα ατομα και την προτιμησαν πολλλοι. Οι στρατιωτικες σχολες ειναι σε 2 επιστημονικα που πεδια τα οποια ανοιγονται με μαθηματα που σχετιζονται μ αυτα που θα διαδαχθεις μεσα στις σχολες. Οι αστυνομικες και καποιες στρατιωτικες ειναι σε πεδιο που προσεγγιζονται απο ολους. Δεν γινεται να ειναι ολες γιατι πχ τι θα εκανες ενας ο οποιος μπαινει στη σσε απο θεωρητικη χωρις να γνωριζει μαθηματικα φυσικη χημεια τουλαχιστον στο επιπεδο που διδασκονται στη γ λυκειου (κατευθυνση)
Άβαταρ μέλους
thanasakis
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 12, 2010 4:53 pm
Τοποθεσία: ανθυπολοχαγος
Επικοινωνία:

Αστυνομικές ή Στρατιωτικές σχολές;

Δημοσίευση από thanasakis »

Οι στρατιωτικες βρισκονται σε 3-4 πεδια διασπαρτες, ασε... Τελος παντων ξεφυγαμε απο το θεμα μας. Και απο θεωρητικη γινεται να μπεις ΣΣΕ δυσκολα μεν αλλα γινεται, οσο για τα μαθηματα μεσα στη Σχολη μπορει να ναι δυσκολα αλλα πανω κατω ολοι τα περνανε. Υπαρχει κ μια μικρη βοηθεια Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jonas11
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2011 11:17 pm
Επικοινωνία:

Αστυνομικές ή Στρατιωτικές σχολές;

Δημοσίευση από Jonas11 »

Οτι ειναι σε διασπαρτα πεδια στο εξηγησα εχει να κανει μ αυτα που διδασκεσαι μεσα δεν μπορεις να σπουδασεις νομικη χωρις αρχαια η λατινικα ουτε ιατρικη χωρις βιολογια χημεια κλπ το ιδιο ισχυει για ολες τις σχολες το συστημα ειναι αξιοκρατικο και αυτο ειναι που μετραει γιατι αυτος ειναι ο σκοπος του
Άβαταρ μέλους
thanasakis
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 12, 2010 4:53 pm
Τοποθεσία: ανθυπολοχαγος
Επικοινωνία:

Αστυνομικές ή Στρατιωτικές σχολές;

Δημοσίευση από thanasakis »

Τελος παντων εγω θα θεωρουσα ορθοτερο το να μπαινει ο καθε υποψηφιος απευθειας στη Σχολη που θελει, να δινει τα μαθηματα του 1ου κυκλου της, αν δεν τα καταφερει να αποβαλλεται κ αν τα περναει να συνεχιζει. Ετσι κ στις Σχολες θα εμεναν αυτοι που αξιζαν κ οι υποψηφιοι θα επελεγαν το επαγγελμα της αρεσκειας τους.
Ελλην καταδρομεας
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Σεπ 03, 2013 5:18 pm
Τοποθεσία: αρχιλοχιας-ΣΜΥ
Επικοινωνία:

Αστυνομικές ή Στρατιωτικές σχολές;

Δημοσίευση από Ελλην καταδρομεας »

Ξεφυγατε οι παραπανω με το θεμα αλλα δεν πειραζειΕικόνα!
Ειμαι ανθρωπος τις δρασης και ψαχνω κατι που να μην με καθηλωσει σε μια καρεκλα για ολη μου την ζωη. Αυτο που με δισταζει στις στρ. Σχολες ειναι οι συχνες μεταθεσεις και αμα τυχει να μην παω εκει που θελω (ειδ. Δυναμεις) και με στειλους πυροβολικο, τεθωρακισμενα να καθομαι και αλλα... Ενω στην σχολη αστυφηλακων με φοβιζει οτι με τα χρονια δεν προαγεσαι αυτοματα αλλα δινεις κατι σαν εξετασεις και η απαξιωση που υπαρχει για το σωμα τις αστυνομιας... Μην μιλησω για τα εκαμ οπου περνουν μια στα τοσα χρονια και απο 5 θεσεις που ζητανε κανουν αιτηση 500
vanessa
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 27, 2014 11:23 pm
Επικοινωνία:

Αστυνομικές ή Στρατιωτικές σχολές;

Δημοσίευση από vanessa »

Γεια σας! Καταρχας συγνωμη αν εχω γραψει σε λαθος κατηγορια αλλα ειμαι νεα στο φορουμ! Πιστευετε πως ειναι καλυτερες οι ειδικες δυναμεις ή η αστυνομια; Μου αρεσουν εξισου και τα δυο
Άβαταρ μέλους
MD
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιουν 13, 2014 10:56 pm
Επικοινωνία:

Αστυνομικές ή Στρατιωτικές σχολές;

Δημοσίευση από MD »

Καλησπέρα σε όλους!Έχω μερικές ερωτήσεις σχετικά με ΛΟΚ, ΟΥΚ και ΕΚΑΜ.

Σκοπεύω να υπηρετήσω Στρατό ή Αστυνομία.

Ελπίζω να μπορέσει κάποιος να μου λύσει μερικές από τις απορίες μου :)

1) Τι κατεύθυνση θα πρέπει να επιλέξω για να μπορέσω να υπηρετήσω Στρατό ή Αστυνομία;(Πιστεύω πως για Στρατό θα χρειαστεί Θετική)

2) Ποια σχολή θα πρέπει να περάσω για ΛΟΚ και/ή ΟΥΚ;(Έχω την εντύπωση πως για ΕΚΑΜ και ΜΑΤ θέλει Σχολή Αστυφυλάκων και ΛΟΚ Ευελπίδων - Όπλα)

3) Ισχύει ότι αν ένας αστυφύλακας μπει ΕΚΑΜ ή ΜΑΤ υπηρετεί λίγα χρόνια (Ας πούμε μέχρι 28-30 χρονών) και μετά συνεχίζει την καριέρα του ως Αστυφύλαξ;

4) Για να μπει κανείς ΛΟΚ/ΟΥΚ (ή γενικά Ειδικές Δυνάμεις) πρέπει να έχει περάσει Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Στρατού-Όπλα/Ευελπίδων-Όπλα απαραιτήτως;(Η Κάποια άλλη σχολή; Η μήπως από Μόνιμος στρατιωτικός;(Έχω την εντύπωση ότι και από Μόνιμος περνάς άλλα αυτό δεν με απασχολεί διότι σκοπεύω να φοιτήσω στην Σχολή Ευελπίδων.

5) Αν κάποιος αποτύχει κάποια δοκιμασία αποκλείεται για πάντα ή έχει την δυνατότητα να ξαναδώσει;(Για Ειδικές Δυνάμεις)

Αυτά μέχρι στιγμής.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγνώμη αν κάποια ερώτηση φάνηκε ανόητη.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες