Δημοτική Αστυνομία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
mixanikara
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 23, 2011 11:05 pm
Τοποθεσία: Σουηδία
Ενδιαφέροντα: UAV
Επάγγελμα: Μηχανικος
Επικοινωνία:

Δημοτική Αστυνομία

Δημοσίευση από mixanikara »

Η Δημοτική αστυνομία πρέπει να καταργηθεί στην Ελλάδα. Ειναι η πιο άχρηστη υπηρεσία. Μα η πιό άχρηστη!
Υπεράνω όλων η Ελλαδα!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Δημοτική Αστυνομία

Δημοσίευση από yandr »

Δεν μπορώ να πω ότι θα συμφωνήσω μαζί σου. Μήπως δεν σου αρέσει ότι κόβουν κλήσεις;
Άβαταρ μέλους
AlexTheGood
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 5:58 pm
Επικοινωνία:

Δημοτική Αστυνομία

Δημοσίευση από AlexTheGood »

yandr έγραψε:Δεν μπορώ να πω ότι θα συμφωνήσω μαζί σου. Μήπως δεν σου αρέσει ότι κόβουν κλήσεις;


Γιατί κόβουν κιόλας; Απλά στέκονται και κοιτάνε τις παραβάσεις. Για παράδειγμα σήμερα στο θησείο είχε δυο της Δημοτικής Αστυνομίας και μπήκε στον πεζόδρομο μηχανάκι. Η μόνη κίνηση που έκανε ο Δημοτικός Αστυνόμος ήταν να του πει να σταματήσει. Έλα ντε που δεν σταμάτησε και πήγε απο την άλλη, μέσα απ' το παρκάκι. Η επόμενη κίνηση του Δ. Α. Ήταν να πάει εκεί που ήταν και να χαμογελάει. Εαν είναι αυτό η υπηρεσία τους τότε μπράβο...
Ου πόσοι αλλά που
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Δημοτική Αστυνομία

Δημοσίευση από yandr »

Δεν χωρά αμφιβολία ότι δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους, κάτι που ισχύει γενικότερα στη χώρα. Παρόλα αυτά, και τα λίγα που κάνουν είναι καλύτερα από το να μην υπάρχουν.
Άβαταρ μέλους
mixanikara
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 23, 2011 11:05 pm
Τοποθεσία: Σουηδία
Ενδιαφέροντα: UAV
Επάγγελμα: Μηχανικος
Επικοινωνία:

Δημοτική Αστυνομία

Δημοσίευση από mixanikara »

yandr έγραψε: Δεν χωρά αμφιβολία ότι δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους, κάτι που ισχύει γενικότερα στη χώρα. Παρόλα αυτά, και τα λίγα που κάνουν είναι καλύτερα από το να μην υπάρχουν.
Για αυτο το λόγο χρεωκοπησε η Ελλάδα και καταντήσανε φτωχομπινέδες οι Ελληνες. Επειδή έχουν την ίδια νοοτροπία με αυτο που λές. Τί παει να πεί καλα κάνουν και αυτο το λίγο που κάνουν; Να τους πληρώνουμε τότε και λιγότερο με βάση αυτο που κάνουν και όχι με αυτο που θα έπρεπε να κάνουν. Σε οποιαδήποτε σοβαρή χώρα της Ευρώπης οι πολίτες ΑΠΑΙΤΟΥΝ τελειοτητα, επαγγελματισμο απο τις υπηρεσίες τους και άν διαπιστωθεί ότι δέν κάνουν σωστα την δουλειά τους οι υπάλληλοι της υπηρεσίας τους πήρε και τους σήκωσε.Εικόνα Δεν ξέρω άν το καταλάβατε αλλα η Ελλάδα δέν ειναι πτωχοκομείο ούτε η Αποστολική Διακονεία. Και σίγουρα οι νέοι Ελληνες δέν είναι ξεφτίλες.
Υπεράνω όλων η Ελλαδα!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Δημοτική Αστυνομία

Δημοσίευση από yandr »

Μάλλον θα αποποιηθώ των ευθυνών μου για την χρεοκοπία της χώρας.

Αυτό που εννοούσα πάντως είναι ότι αν και βρίσκω γελοίο να κόβουν κλήσεις στην Μητροπόλεως ενώ στην διπλανή Ερμού οργιάζει το λαθρεμπόριο, ακόμη και έτσι είναι καλύτερα από το να μην κόβει κανείς κλήσεις.

Από εκεί και πέρα δε νομίζω ότι έχει κανένας από τους δύο μας τα οικονομικά δεδομένα για τον αν συμφέρουν (από οικονομικής απόψεως) οι δημοτικοί αστυνομικοί.

Άβαταρ μέλους
AlexTheGood
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 5:58 pm
Επικοινωνία:

Δημοτική Αστυνομία

Δημοσίευση από AlexTheGood »

Yandr θα συμφωνίσω με τον mixanikara σε αυτό που λέει. Εαν είναι να πληρώνετε ένα σώμα ή γενικότερα μια υπηρεσία καλό θα ήταν να γίνεται και η δουλειά σωστή. Βλέπω καθημερινά Δημοτική Αστυνομία στο κέντρο της Αθήνας και το μόνο που βλέπω να κάνουν είναι να στέκοντε (όχι όλοι) χωρίς να γίνεται δουλειά. Παρόμοιο περιστατικό συνέβει και πριν λίγες μέρες πάλι στο θησείο. Στον πεζόδρομο (οπου έχει και παιδάκια) περνάνε μηχανάκια και πολλές φορές όχι με χαμηλή ταχύτητα. Λίγο πιο πέρα είχε 2 μοτοσυκλετιστές της Δημοτικής Αστυνομίας οπου μόλις είδαν έναν με μηχανή να περνάει μπροστά τους βάλανε τα κράνη και καβαλίσανε τις μηχανές. Είπα μέσα μου "Α πάνε να τον σταματήσουν. " Προς έκπληξη μου όμως πήγαν απο την αντίθετη μεριά απο εκείνη που πήγαινε ο μηχανόβιος.

Αυτά είναι μόνο δυο περιστατικά, σε σχέση με τα πολλά που έχω δει.
Είμαι άνθρωπος και πολιτης που υποστηρίζει και προσπαθεί να δει τα καλά της αστυνομίας και όχι τα κακά όπως κάνουν πολλοι. Μόνο που τον τελευταίο καιρό και ειδικά για την Δημοτική Αστυνομία, βλέπω πολλά κακά. Δυστυχώς.
Ου πόσοι αλλά που
35M.K 310 lele
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ Σεπ 23, 2011 6:49 pm
Επικοινωνία:

Δημοτική Αστυνομία

Δημοσίευση από 35M.K 310 lele »

Θα μπορουσα να κανω και εγω μια ερωτηση;/εαν ενας αστυνομικος παρει κλησει απο δημοτικη αστυνομια μπορει να σβηστει;
Θα σε ελευθερωσουμε πενταδαχτηλε η θα μας παρει ο ΧΑΡΟΣ... ΕΛΛΑΔΑ εισαι ΜΙΑ στον κοσμο αλλη καμια η ΚΥΠΡΟΣ ειναι ΕΛΛΗΝΙΚΗ και η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ..
pantzos4
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 03, 2011 6:35 am
Επικοινωνία:

Δημοτική Αστυνομία

Δημοσίευση από pantzos4 »

35M.K 310 lele έγραψε:Θα μπορουσα να κανω και εγω μια ερωτηση;/εαν ενας αστυνομικος παρει κλησει απο δημοτικη αστυνομια μπορει να σβηστει;


1ον σαν αστυνομικός δεν θα έπρεπε να σκεφτεσε αυτα.

2ον στην Ελλαδα εισαι τα πάντα γινοντε εδω καμια φορα μεχρι και τροχεας μπορεις και σβινεις ακομα και τωρα αν προλαβεις αυτον π σε έγραψε να μην παρεδοσε μπλοκακι.

3ον υπάρχει ατομο που πληρόνη δημοτικη κληση; ΕικόναΕικόναΕικόνα

Μακαρι ολη η ζωη να ηταν μια εκδρομη Ολη την ζωη μου τρελαμενος παοκαρα ως το τελος
blademaster
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Δευ Μαρ 07, 2011 2:41 pm
Επικοινωνία:

Δημοτική Αστυνομία

Δημοσίευση από blademaster »

Τωρα πια της δημοτικης γραφονται κανονικά και ειναι σαν της τροχαίας και πάνε αυτόματα εφορία αν δεν πληρωθούνΕικόνα

με την δημοτική έχουμε μια μικρή κόντρα και τα πράγματα είναι περίεργα. Δεν θα την σβήσουν όπως και εμείς δέν σβήνουμε δικές τους.

οπως και άν σε γράψουν κλήση για σταθμευση ενώ δέν έισαι παρών πάλι είναι λίγο δύσκολο να σβηστεί (εκτός άν είσαι τροχονόμος της τροχαίας που την έγραψε)
μονο ο διοικητής μπορεί να σβήσει.

αν είσαι αστυνομικός και σε σταματήσει τροχαία και πείς οτι είσαι συνάδερφος, τοτε μαλλον δεν θα σε γράψει, εκτός βέβαια αν κάνεις τίποτα τρελό ή πουλήσεις τρέλα.
στον τροχονόμο μιλάμε σωστα και ευγενικά, γιατι αν τα πάρει θα μας γ... Σει.

οταν ήμουν δόκιμος τροχαία, υπήρξε άτομο μεθυσμένο που πέρασε κόκκινο και μετα έλεγε συνάδεφος ήταν και πουλούσε τρέλα. Τελικά ήταν επ. Οπ και έφαγε 1000αρικο.
η άλλος έκανε κάτι παρόμιο και ήταν δόκιμος εφ. Δεν θα τον έγραφε ο συνάδεφος αλλα πούλησε υφάκι και το έπαιξε τσαμπουκας. Πήρε και αυτος το 1000ρικο του.
pantzos4
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 03, 2011 6:35 am
Επικοινωνία:

Δημοτική Αστυνομία

Δημοσίευση από pantzos4 »

blademaster έγραψε:Τωρα πια της δημοτικης γραφονται κανονικά και ειναι σαν της τροχαίας και πάνε αυτόματα εφορία αν δεν πληρωθούνΕικόνα

με την δημοτική έχουμε μια μικρή κόντρα και τα πράγματα είναι περίεργα. Δεν θα την σβήσουν όπως και εμείς δέν σβήνουμε δικές τους.

οπως και άν σε γράψουν κλήση για σταθμευση ενώ δέν έισαι παρών πάλι είναι λίγο δύσκολο να σβηστεί (εκτός άν είσαι τροχονόμος της τροχαίας που την έγραψε)
μονο ο διοικητής μπορεί να σβήσει.

αν είσαι αστυνομικός και σε σταματήσει τροχαία και πείς οτι είσαι συνάδερφος, τοτε μαλλον δεν θα σε γράψει, εκτός βέβαια αν κάνεις τίποτα τρελό ή πουλήσεις τρέλα.
στον τροχονόμο μιλάμε σωστα και ευγενικά, γιατι αν τα πάρει θα μας γ... Σει.

οταν ήμουν δόκιμος τροχαία, υπήρξε άτομο μεθυσμένο που πέρασε κόκκινο και μετα έλεγε συνάδεφος ήταν και πουλούσε τρέλα. Τελικά ήταν επ. Οπ και έφαγε 1000αρικο.
η άλλος έκανε κάτι παρόμιο και ήταν δόκιμος εφ. Δεν θα τον έγραφε ο συνάδεφος αλλα πούλησε υφάκι και το έπαιξε τσαμπουκας. Πήρε και αυτος το 1000ρικο του.


Απο το 2008 μεχρι τωρα εχω ενα πάκο κλήσεις. Δημοτικης πάντα

Πηγα στο δημοσιο ταμειο στην δημοτικη να δω τι έχω και δεν εχω περαστεί ΤΙΠΟΤΑ!

Οσο για την τροχεα μονο μία φορα κατάφερα να σβήσω κληση. Η τροχέα ειναι δυσκολο να σβήσει. Πλερο κανονικά.

Οσο για το σηνάδελφος φίλε που ειπες και απλός πολιτης να είσαι αν τους μηλησεις Ευγενικά λογικα και ειλικρινα δεν σε γράφουνε η θα σε γράψουν το μικρότερο που έχει στην περίπτοση σου ή για κάτι άλλο εχω χτυπίσει 1.4 στο αλκοολ τεστ και κλήσει δν έφαγα οπως και σε ρανταρ μάλων 150 πρέπει να έπιασε γιατι τοτε τους είδα Και πρίν καν μιλίσουν ειπα. Καλησπερα ξερω ετρέχα. Δικαιολογία δεν εχω να σε πω θα έχεις ακουσει πολλά βαρα στο κεφάλι μπας κ βάλω κ εγω μυαλό.

έμεινε εκείνη την ωρα και με λεει αν σε πώ οτι είσαι αν οχι ο πρωτος που δεν δικαιλογίτε και λεει γράψε θα με πιστέψεις; Και με εγράψε μονο για το ελάχιστο 200 250 νομιζω (σε δεκα μερες 100 -125) και με λεει φυγε. Ουτε καν το δίπλομα δεν με πείρε που θα ήταν το λιγότερο που μπορούσε να κάνει σε τέτοια περίπτοση.

Γενικά αν μιλήσεις λογικα ειλικρινα και όμορφα θα την βγάλεις απο καθαρή μεχρι και το ποιο φνηνά

Μακαρι ολη η ζωη να ηταν μια εκδρομη Ολη την ζωη μου τρελαμενος παοκαρα ως το τελος
Mikelangelo

Δημοτική Αστυνομία

Δημοσίευση από Mikelangelo »

Είμαι Δημοτικός Αστυνομικός και θα ήθελα να ενημερώσω σχετικά με το κατά πόσο πληρώνονται ή όχι οι κλήσεις της Δημοτικής αστυνομίας, μιας και είμαι υπεύθυνος στο κομμάτι αυτό. Όλες μα όλες οι κλήσεις Τροχαίας και δημοτικής αστυνομίας περνάν από το ταμείο του Δήμου. Τι σημαίνει αυτό πρακτικά. Ότι είναι στο χέρι του δήμου το κατά πόσο θα βεβαιωθούν στην ΔΟΥ. Επαναλαμβάνω ακόμη και της τροχαίας αν δεν πληρωθεί από τον παραβάτη πάει στον Δήμο και αν ο Δήμος δεν κάνει ενέργειες μένει στο συρτάρι. Οτιδήποτε άλλο γράφεται, ακούγεται, λέγεται είναι ανακρίβειες. Εκτός και αν κάποιος πιστεύει ότι έχουμε δύο Κ. Ο. Κ. Και οι παραβάσεις που γράφει η Δημοτική Αστυνομία είναι Β κατηγορίας και άλλου Κ. Ο. Κ. Αυτά δεν γίνονται. Ενημερώνεστε και προσπαθείτε να μην κρίνεται την ανοχή κάποιων οργάνων. Ως αναισθησία. Διάβασα στο ίδιο φορουμ για τους "καλούς" Αστυνομικούς που αν φερθείς σωστά ίσως σου "χαριστούν" και για τους ανίκανους Δημοτικούς Αστυνομικούς που δεν "τιμωρούν"! Δύο μέτρα και δύο σταθμά. Για να απαντήσω και στον φίλο στην αρχή αυτά είναι που φέραν την Ελλάδα εδώ ... Μέσα σε όλα τα άλλα πάντα.
Giakou13

Μισθοί Δημοτικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Giakou13 »

Καλημερα. Ειχε ακουστει σε αυτο το φορουμ οτι μισθος των ΔΕ για δυο χρονια θα ειναι 560€ (+εξαιρεσιμα) επειδη θα υπαρχουν κρατησεις απο ταμεια. Αυτο απο που προκυπτει και αληθευει; Δηλαδη οποιος δεν εχει σπιτι στην πολη που θα διοριστει, δεν θα μπορει καν να ζησει;
pezonayths

Re: Δημοτική Αστυνομία

Δημοσίευση από pezonayths »

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα παρακαλώ πάρα πολύ ΜΌΝΟ και εφόσον κάποιος το γνωρίζει να μου πει. Αρχικά αυτό το ειδικό ένστολο τμήμα που αναφέρουν στην προκήρυξη είναι καινούριο τμήμα; Θα φέρει οπλισμό, αλεξίσφαιρο, χειροπέδες, γκλοπ; Τι ισχύει απ' όλα αυτά;2ον Αξίζει να μπει κάποιος εκεί; Έχει καθόλου μάχιμα τμήματα ή καταστάσεις; Και 3ον αν μπει κάποιος δημοτική αστυνομία, μετά μπορεί να ζητήσει μετάθεση ή να δηλώσει νέα προκήρυξη για την ΕΛ. ΑΣ; Σας ευχαριστώ πολύ.
GreenDragon99

Re: Δημοτική Αστυνομία

Δημοσίευση από GreenDragon99 »

Καλημέρα φίλε. Κοίτα έχει ειπωθεί ότι θα δοθεί αυτός ο εξοπλισμός που προανέφερες αλλά κανείς δεν ξέρει πώς θα υλοποιηθεί αυτό το σχέδιο λογικά θα λειτουργήσει καλύτερα σε περιοχές πού περιπολεί και η Ελλας διότι θα δημιουργηθεί θέμα από απείθαρχους πολίτες και από παραβάτες του νόμου. Τώρα για αυτό που ρώτησε περί μετάθεσης-μεταταξης δεν γίνεται πρέπει να γίνει αυτό που είχε γίνει πριν λίγα χρόνια που ένα μεγάλο μέρος τής δημοτικής αστυνομίας απορροφήθηκε από την Ελλάς και εν συνεχεία αφού γύρισαν πίσω στην δημοτική μείνανε κάποιοι που ήθελαν. Δεν γνωρίζω αν ξαναγίνει κάτι τέτοιο για να είμαι ειλικρινής. Τέλος για την συμμετοχή σε μια επερχόμενη προκήρυξη της ελληνικής αστυνομίας ενώ έχεις μπει στην Δημοτική αστυνομία να σου απαντήσουν καλύτερα οι διαχειριστές. Θεωρητικά αν παραιτηθείς μπορείς να κάνεις κανονικά τα χαρτιά σου καθώς η δημοτική αστυνομία δεν είναι ούτε ένοπλες δυνάμεις ούτε κάποιο άλλο σώμα ασφάλειας οπότε δεν με βάση λογικής δεν θα υπάρξουν κυρώσεις. Με κάθε επιφύλαξη πάντα όμως.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες