Σχολή Ανθυποπυραγών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
andrew902
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 11:53 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από andrew902 »

Το σύστημα για την εισαγωγή στις σχολές της Πυροσβεστικής έχει αλλάξει. Η εισαγωγή στην σχολή Πυροσβεστών και Ανθυποπυραγών γίνεται μέσω Των Πανελληνίων όπως στην Αστυνομία.

Όσον αφορά την τοποθέτηση μετά την αποφοίτηση Εξαρτάται από το που θα ανοίξουν θέσεις και με βάση την σειρά αποφοίτησης και κάποια κριτήρια (π. Χ. Παντρεμένος με παιδιά). Αυτό ισχύει μέχρι σήμερα δεν ξέρω αν αλλάξει κάτι. Για να επιστρέψεις στην Αθηνά αυτό θα γίνει αφού κάτσεις ένα με δυο χρόνια σε κάποιο νησί ή επαρχία και μαζέψεις μόρια

kiros21
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 24, 2016 5:11 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από kiros21 »

Ευχαριστώ για την απάντηση andrew902.Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα,

Για τον στρατό τι ισχύει; Δεν πάω όπως γίνεται και στους Αστυφύλακες;

Όσο για την τοποθέτηση, αυτό που θέλω να μάθω είναι αν έχει ζήτηση για προσωπικό η Αθήνα ή είναι βυσματική;

Τέλος με τον διορισμό τι παίζει;

Θα δουλέψω αμέσως μετά την σχολή όπως με τους Αστυνόμους ή πρέπει να περιμένω;

Dmtrs

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από Dmtrs »

Αλλα ενημερωτικα η Αθηνα εχει παντα αναγκες σε πυροσβεστες κ αξιωματικους, αρα αν εχει καποιος τοπο συμφεροντων αθηνα μετα απο ενα η δυο χρονια σιγουρα επιστρεφει.Επειδη ομως εχει περισσότερη δουλεια οι συναδελφοι προτιμουν να μενουν επαρχια...

Επισης, οσο ειστε στη σχολη ανθυποπυραγων , εως σημερα τουλαχιστον, δουλευετε υποχρεωτικα 3 υπηρεσιες το μηνα ενα πσκ δηλ απο ενα οχταωρο. Οποιος δοκιμος επιθυμει για εμπειρια η χρηματα να κανει περισσοτερες υπηρεσιες παντα πσκ μπορει. Αρα δεν υφισταται εργασια μετα τη Σχολή αλλα ηδη κατα τη διάρκεια της Σχολης. η Πυροσβεστικη ειναι μαχιμο σωμα πρωτου τη δηλωσετε αναλογιστειτε το. Δεν ειναι στρατος. Καθε μερα θα εχετε συμβαντα οπως κ οι αστυνομικοι!

kiros21
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 24, 2016 5:11 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από kiros21 »

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει διαφορά με σχολή Ανθυποπυραγών και Πυροσβεστών;

Η ανθυποπυραγων χρειάζεται προηγούμενη προυπηρεσία για να μπει κάποιος όπως έχω ακούσει (όπως λένε και στην αρχή της σελίδας σε αυτό το θέμα;) ;

Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από marsupilami »

kiros21 έγραψε:Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει διαφορά με σχολή Ανθυποπυραγών και Πυροσβεστών;

Η ανθυποπυραγων χρειάζεται προηγούμενη προυπηρεσία για να μπει κάποιος όπως έχω ακούσει (όπως λένε και στην αρχή της σελίδας σε αυτό το θέμα;) ;



η σχολη ανθυποπυραγων ειναι σχολη αξιωματικων ενω η σχολη πυροσβεστων βγαζει πυροσβεστες... Πλεον στις δυο σχολες εισαγονται ιδιωτες απο τις πανελληνιες αυτο που αναφερεις ισχυε με τις προκυρηξεις.

kiros21
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 24, 2016 5:11 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από kiros21 »

marsupilami έγραψε:
kiros21 έγραψε:Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει διαφορά με σχολή Ανθυποπυραγών και Πυροσβεστών;

Η ανθυποπυραγων χρειάζεται προηγούμενη προυπηρεσία για να μπει κάποιος όπως έχω ακούσει (όπως λένε και στην αρχή της σελίδας σε αυτό το θέμα;) ;



η σχολη ανθυποπυραγων ειναι σχολη αξιωματικων ενω η σχολη πυροσβεστων βγαζει πυροσβεστες... Πλεον στις δυο σχολες εισαγονται ιδιωτες απο τις πανελληνιες αυτο που αναφερεις ισχυε με τις προκυρηξεις.



Κατάλαβα σε Ευχαριστώ.

Σχετικά με τον στρατό τι ισχύει; Παίρνω απαλλαγή αν περάσω στην σχολή;

Επίσης ο διορισμός γίνεται άμεσα όπως και στην Αστυνομία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από marsupilami »

kiros21 έγραψε:
marsupilami έγραψε:
kiros21 έγραψε:Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει διαφορά με σχολή Ανθυποπυραγών και Πυροσβεστών;

Η ανθυποπυραγων χρειάζεται προηγούμενη προυπηρεσία για να μπει κάποιος όπως έχω ακούσει (όπως λένε και στην αρχή της σελίδας σε αυτό το θέμα;) ;



η σχολη ανθυποπυραγων ειναι σχολη αξιωματικων ενω η σχολη πυροσβεστων βγαζει πυροσβεστες... Πλεον στις δυο σχολες εισαγονται ιδιωτες απο τις πανελληνιες αυτο που αναφερεις ισχυε με τις προκυρηξεις.



Κατάλαβα σε Ευχαριστώ.

Σχετικά με τον στρατό τι ισχύει; Παίρνω απαλλαγή αν περάσω στην σχολή;

Επίσης ο διορισμός γίνεται άμεσα όπως και στην Αστυνομία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



ναι κ στα δυο! Καλη σ επιτυχια!

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1856
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από Terminator »

Δεν παίρνεις απαλλαγή απλά την στρατιωτική σου θητέία θα την κάνεις στην πυροσβεστική ακαδημία μέσα. Παλιότερα έρχονταν και στρατιωτικοί για να εκπαιδεύσουν τους πυροσβέστες που δεν είχαν πάει φαντάροι ενώ η θητέία ξεκινούσε με την εισαγωγή των επιτυχόντων στις σχολές. Οσοι αποβληθούν απο τις σχολές ή παραιτηθούν υπηρετούν την στρατιωτική τους θητεία κανονικότατα αμέσως μετά την οριστική διαγραφή τους απο την σχολή με χαρτί κατάταξης που του στέλνει το αρμόδιο γενικό επιτελείο
kiros21
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 24, 2016 5:11 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από kiros21 »

Όταν λες οτι την θητεία μου θα την κάνω στην Πυροσβεστική ακαδημία τι ακριβώς εννοείς;

Θα βαράω και όπλα ας πούμε όπως στην θητεία;

Επίσης μια ακόμα ερώτηση, η πυροσβεστική ακαδημία είναι όπως και των αστυνομικών;

Δηλαδή είσαι εσώκλειστος μέσα;

Parisoulis

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από Parisoulis »

Παιδια στην πυροσβεστικη ακαδημια παρεχεται διαμονη στους φοιτητες, η πρεπει να νοικιασεις;
Assassin00
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 13, 2016 2:20 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από Assassin00 »

Γειά σας παιδιά, μήπως ξέρει κανείς να μου πει αν επιτρέπονται τα τατουάζ στην πυροσβεστική;
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από marsupilami »

Assassin00 έγραψε:Γειά σας παιδιά, μήπως ξέρει κανείς να μου πει αν επιτρέπονται τα τατουάζ στην πυροσβεστική;


για τις στρατιωτικες ξερω πως δεν πρεπει να φαινονται απο την θερινη στολη πιθανον να ισχυει το ιδιο και στη πυροσβεστικη

Άβαταρ μέλους
papikos
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 24, 2015 11:57 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από papikos »

1787 ικ α νοι. Γι α 130 θεσεις
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από marsupilami »

papikos έγραψε:1787 ικ α νοι. Γι α 130 θεσεις


απο οτι ειδα παντως ειναι και οσοι θελουν αστυνομια και στρ σχ και εχουν δηλωσει και πυροσβεστικη. Εψαξα τους επιτυχοντες Στρ σχ και τους ειχε στους πινακες τα ονοματα τους. Προφανως υπαρχουν και καποιοι που θελουν μονο πυροσβεστικη η μονο στρ σχολες

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες