Σχολή Ανθυποπυραγών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ggggggg

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από ggggggg »

Εδωσα Φετος Πανελληνιες Κ Εχω γραψει Αρκετα Καλα Το ονειρο μ ομως Ειναι να γινω Πυροσβεστης Καιι Μολις εμαθα Πως Το Τμημα Ανθυποπυραγων Ειναι Μονο Γι Αυτους Που Ειναι Ηδη Πυροσβεστες Εγω Δηλαδη Πως Γινεται Να Μπω σε αυτο το τμημα ; Τι ειναι Καλυτερο να γινω Απλος Πυροσβεστης Και μετα να Μπω στο τμημα Αυτο με Οποιον Κυνδινο συνεπαγεται αυτο ; Η Καλυτερα Να μπω αστυφυλακων Που την πιανω χαλαρα;
fereniki-rodo
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Δευ Αύγ 02, 2010 4:09 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από fereniki-rodo »

Παιδια δεν εχω σχεση με πυροσβεστικη αλλα εδωσα πανελληνιες το 2005 και ο αδερφος μου το 2006. Απο ο, τι θυμαμαι στο μηχανογραφικο υπηρχε το τμημα ανθυποπυραγων και μαλιστα εμπαινες με πολυ λιγα μορια. Ειμαι σχεδον σιγουρη αλλα θα σου προτεινα να βρεις το τηλ της σχολης και να παρεις να ρωτησεις. Στο μηχανογραφικο σου δεν υπηρχε το τμημα;
alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από alexissak »

Η σχολη ανθυποπυραγων υπαρχει στις πανελληνιες αλλα ειναι μονο για πυροσβεστες, οχι για ιδιωτες.
Άβαταρ μέλους
gate21ss
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2012 9:35 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από gate21ss »

Καλημέρα!
Έχω 3 ερωτήσεις.

α) Σε περίπτωση που κάποιος είναι δόκιμος πυροσβέστης (βλέπε προκήρυξη των 725) μπορεί να δώσει πανελλαδικές για να εισαχθεί στη σχολή ανθυποπυραγών ή θα πρέπει να περιμένει 2 χρόνια πρώτα για να μονιμοποιηθεί;

β) Σε περίπτωση που κάποιος μπει στη σχολή ανθυποπυραγών μεσω πανελλαδικών εξετάσεων και είναι κάτοχος πτυχίου ΑΕΙ, εισάγεται στο 1ο ή 3ο έτος σπουδών;

γ) Στη σχολή ανθυποπυραγών είσαι εσώκλειστος ή όχι;

Ευχαριστώ!
ilissos13
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Δεκ 23, 2011 8:47 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από ilissos13 »

gate21ss έγραψε: Καλημέρα! Έχω 3 ερωτήσεις. Α) Σε περίπτωση που κάποιος είναι δόκιμος πυροσβέστης (βλέπε προκήρυξη των 725) μπορεί να δώσει πανελλαδικές για να εισαχθεί στη σχολή ανθυποπυραγών ή θα πρέπει να περιμένει 2 χρόνια πρώτα για να μονιμοποιηθεί; Β) Σε περίπτωση που κάποιος μπει στη σχολή ανθυποπυραγών μεσω πανελλαδικών εξετάσεων και είναι κάτοχος πτυχίου ΑΕΙ, εισάγεται στο 1ο ή 3ο έτος σπουδών; Γ) Στη σχολή ανθυποπυραγών είσαι εσώκλειστος ή όχι; Ευχαριστώ!
Για το 3ο σκελος της ερωτησης σου μπορω να απαντησω με σιγουρια πως δεν εισαι εσωκλειστος.
been there...
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 22, 2011 1:18 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από been there... »

gate21ss έγραψε:Καλημέρα!
Έχω 3 ερωτήσεις.

α) Σε περίπτωση που κάποιος είναι δόκιμος πυροσβέστης (βλέπε προκήρυξη των 725) μπορεί να δώσει πανελλαδικές για να εισαχθεί στη σχολή ανθυποπυραγών ή θα πρέπει να περιμένει 2 χρόνια πρώτα για να μονιμοποιηθεί;

β) Σε περίπτωση που κάποιος μπει στη σχολή ανθυποπυραγών μεσω πανελλαδικών εξετάσεων και είναι κάτοχος πτυχίου ΑΕΙ, εισάγεται στο 1ο ή 3ο έτος σπουδών;

γ) Στη σχολή ανθυποπυραγών είσαι εσώκλειστος ή όχι;

Ευχαριστώ!

α) Κατευθείαν μετά την αποφοίτηση.
β) 2ο.3ο πάνε όσοι μπαίνουν απευθείας σαν πτυχιούχοι (δλδ με αυτή που τρέχει τώρα, των 50).
γ) Όχι.
ilissos13
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Δεκ 23, 2011 8:47 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από ilissos13 »

Στη σχολη ανθυποπυραγων οι πυροσβεστες αποφοιτοι τεχνικου λυκειου δεν εχουν δικαιωμα εισαγωγης;Been there τα φωτα σου.
Άβαταρ μέλους
gate21ss
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2012 9:35 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από gate21ss »

Και κάτι άλλο, μπορείς να δώσεις με το 10% στη Σχολή Ανθυποπυραγών εάν έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τις Πανελλαδικές ή ισχύει μόνο για τα 2 επόμενα χρόνια από τότε που έδωσες;
Π. Χ. Εγώ έδωσα το 2003.
Άβαταρ μέλους
gate21ss
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2012 9:35 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από gate21ss »

Greek_Army έγραψε:Το 10% καταργήθηκε


Δεν έχει καταργηθεί. Σου παραθέτω το link με τις βάσεις του 2011 http://www.minedu.gov.gr/publications/docs2011/baseis_2011.zip (ΒΑΣΕΙΣ2011> ΑΕΙ-Η-10) που μπήκαν άτομα στη Σχολή Ανθυποπυραγών και σε άλλες σχολές με το 10%. Ισχύει όμως για τα 2 επόμενα χρόνια αφού αποφοίτησες.
Ρώτησα γιατί δε ξέρω εάν ισχύει κάτι διαφορετικό για την Πυροσβεστική αφού η εισαγωγή στη σχολή είναι ιδιάζουσα περίπτωση.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από Greek_Army »

πέρσι ήτανε η τελευταία φορά, ψάξε και θα το διαπιστώσεις και μόνος σου, τώρα για την σχολή δεν γνωρίζω
been there...
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 22, 2011 1:18 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από been there... »

Για εισαγωγή με πανελλήνιες, πρέπει να εξεταστείς στα μαθήματα του Ενιαίου.
Για το 10% ισχύει ότι και για όλες τις άλλες σχολές της 3βάθμιας. Εδώ και λίγα χρόνια, δέχονταν τα γραπτά των 2 προηγουμένων ετών για το 10% των θέσεων. Τώρα έχω ακούσει κι εγώ ότι έχει καταργηθεί τελείως.
Άβαταρ μέλους
gate21ss
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2012 9:35 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από gate21ss »

gate21ss έγραψε:Καλημέρα!

β) Σε περίπτωση που κάποιος μπει στη σχολή ανθυποπυραγών μεσω πανελλαδικών εξετάσεων και είναι κάτοχος πτυχίου ΑΕΙ, εισάγεται στο 1ο ή 3ο έτος σπουδών;



Μετά από επικοινωνία μου με την Πυροσβεστική Ακαδημία. Εισάγονται όλοι στο 2ο έτος σπουδών (δεν υπάρχει 1ο έτος σπουδών) και μετά την αποφοίτηση παραμένουν στην αντίστοιχη ειδικότητά τους ανάλογα με το πτυχίο τους, εάν το επιθυμούν.
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΗ ΦΑΛΑΓΓΑ

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΗ ΦΑΛΑΓΓΑ »

Πόση είναι η διάρκεια της φοίτησης των δοκίμων ανθυποπυραγών που είναι με την προκήρυξη των επιστημόνων (προκήρυξη Ιανουάριος 2012) ; Ξέρετε πότε μπαίνουν και πότε αποφοιτούν; Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
gate21ss
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2012 9:35 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από gate21ss »

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΗ ΦΑΛΑΓΓΑ έγραψε:Πόση είναι η διάρκεια της φοίτησης των δοκίμων ανθυποπυραγών που είναι με την προκήρυξη των επιστημόνων (προκήρυξη Ιανουάριος 2012) ; Ξέρετε πότε μπαίνουν και πότε αποφοιτούν; Ευχαριστώ


Η διάρκεια είναι 2 έτη (4 ακαδημαϊκά εξάμηνα) και η σχολή τους θα ξεκινήσει το Σεπτέμβρη του 2012.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες