Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
leroywatson
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 02, 2020 1:01 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από leroywatson »

Καλησπερα, στο λυκειο ειχα τρεις επιλογες να δηλωσω θυμαμαι. Αεροπορεια, ναυτικο και ξηρα, εγω ειχα δηλωσει ξηρα. Οταν γινει η κατάταξη και μετα την βασικη εκπαιδευση επιλεγω αν θελω ειδικες δυναμεις η πρεπει απο πριν να μεριμνησω; Ευχαριστω.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

Όταν παρουσιαστείς δηλώνεις ότι θες να υπηρετήσεις Ειδικές Δυνάμεις. Δες προηγούμενα μηνύματα για το τι γίνεται μετά.
Χρήστος

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Χρήστος »


Καλησπέρα παιδιά.

ΠΡΩΤΟΝ ηθελα να ρωτήσω τι παίζει με τα αθλήματα που δινουν απο πεζικο για να πας πας ειδικές δυνάμεις. Ο αδερφός μου που ειναι ειναι πεζικο διαβιβάστης αυτη αυ στιγμή μου ειπε οτι ηρθε το κλιμάκιο στη μονάδα του για την Α ΕΣΣΟ '20 και επεσε ΠΟΛΥ ΓΕΡΟ ΨΑΛΙΔΙΙ, κοψανε παραπανω απο τους μισούς. Γενικαα ομως αποτι διαβαζω εδω στο φορουμ δεν κόβουν και πολυ, ξέρετε αν εχει αλλάξει κατι?

ΔΕΥΤΕΡΟΝ εχω δηλώσει ειδικές δυνάμεις και στο περιοδεύον και οταν πηγα να κόψω αναβολή στο χαρτι τσεκαρα εδ και στο τελευταίο μειλ που έρχεται για να βαλεις υψος προσοντα και τα σχετικά και εκει παλι τσεκαρα ειδικες. υπαρχει περίπτωση να μου έρθει πεζικό η παω κατευθείαν ΚΕΕΔ?

AAA

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από AAA »

Παρουσιάστηκα με την α εσσο και ειχα δηλώσει ειδικές δυνάμεις αλλα τελικά με έστειλαν πεζικό στη Ρόδο. Μου είπαν απο την πρώτη μέρα ότι θα πάω Καστελόριζο και ότι δεν μπορώ με κανέναν τρόπο να το αλλάξω ούτε να πάω ειδικές δυνάμεις , ούτε για Κύπρο, ουτε για ΥΕΑ δηλαδή και αυτες τις επιλογες μας τις στερησε οΕλληνικος στρατός επειδη παμε μικρομησιαλ
Χρήστος

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Χρήστος »

Αδερφέ απο που είσαι;
Τρυφωνας

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Τρυφωνας »

Καλησπερα μπαινω τον Μαρτιο θα περασω επιτροπη να μπω Ε. Δ δεν ξερω ακομα τι ολα καλα φαινονται η απορρια μ ειναι μετα τα σπεν την εκπαιδευση και την ειδικοτητα τι γινεται; Μενεις στην μοναδα των Ε. Δ που μπηκες η σε πανε σε αλλες μοναδες πχ πεζικου;
Άβαταρ μέλους
Mitsos92
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 16, 2020 8:32 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Mitsos92 »

Καλησπέρα παιδιά. Έχω μερικές απορίες που με καίνε, και δεν ξέρω που αλλού να απευθυνθώ. Έκανα μια αναζήτηση αλλά δεν καλύφθηκα, οπότε είπα να ρωτήσω εδώ. Συγγνώμη αν είναι τετριμμένες ερωτήσεις.

Κόπηκε η αναβολή μου στις 31 Δεκεμβρίου, και έμαθα ότι παρουσιάζομαι με τη Β' ΕΣΣΟ, αλλά δε μου έχει έρθει το χαρτί ακόμα. Είμαι 28 χρονών από Θεσσαλονίκη και ακόμα φοιτητής δυστυχώς (λόγω εργασίας). Όταν πέρασα περιοδεύον, είχα δηλώσει ΕΔ -- με ενδιαφέρουν τα Λ. ΟΚ. Οι απορίες μου είναι οι εξείς:

1) Επειδή χρωστάω μερικά μαθήματα ακόμη, δε θέλω να πάνε χαμένες δυο εξεταστικές λόγω στρατού, και όσο μπορώ να διαβάζω και να παίρνω τις φοιτητικές άδειες που δικαιούμαι για εξετάσεις. Έχοντας διαβάσει αρκετά threads εδώ, καταλαβαίνω ότι ίσως αυτές τις άδειες να μην τις πάρω, και ότι μπορεί να μην έχω αρκετές εξόδους ώστε να πηγαίνω κάπου για διάβασμα.Αυτή είναι η βασική μου απορία, η απάντηση της οποίας θα καθορίσει το αν θα προσπαθήσω για ΕΔ ή όχι.

2) Έχω επίσης υψοφοβία. Είμαι σε καλή φυσική κατάσταση, δε με ενοχλεί η αυπνία (κοιμάμαι 3 ώρες την ημέρα λόγω δουλειάς), νομίζω θα ανταπεξέλθω στις φωνές και τα καψώνια -- έχοντας πάρει γερή δόση τους σε δουλειές -- αλλα δυσκολεύομαι πολύ με το ύψος. Εδώ έχω ακούσει τα χίλια δυο, κυρίως από γνωστούς που έχουν υπηρετήσει: Άλλος λέει να μην πάω καν, άλλος να πάω και να το κρύψω, παράλλος να ζητήσω βοήθεια από τους εκπαιδευτές και... Έχω χαθεί λιγάκι. Ξέρω ότι γίνεται καταρρίχηση από πύργο (18 m στη Ρεντίνα αν δεν κάνω λάθος) και βράχια. Η ερώτησή μου είναι λοιπόν: Είναι κάτι διαχειρίσιμο; Θα μου δοθεί η ευκαιρία νωρίτερα να εγκλιματιστώ; Ή να μην το σκέφτομαι καν;

Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων!

mihalis19
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 11, 2010 2:19 am
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από mihalis19 »

Mitsos92 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά. Έχω μερικές απορίες που με καίνε, και δεν ξέρω που αλλού να απευθυνθώ. Έκανα μια αναζήτηση αλλά δεν καλύφθηκα, οπότε είπα να ρωτήσω εδώ. Συγγνώμη αν είναι τετριμμένες ερωτήσεις.

Κόπηκε η αναβολή μου στις 31 Δεκεμβρίου, και έμαθα ότι παρουσιάζομαι με τη Β' ΕΣΣΟ, αλλά δε μου έχει έρθει το χαρτί ακόμα. Είμαι 28 χρονών από Θεσσαλονίκη και ακόμα φοιτητής δυστυχώς (λόγω εργασίας). Όταν πέρασα περιοδεύον, είχα δηλώσει ΕΔ -- με ενδιαφέρουν τα Λ. ΟΚ. Οι απορίες μου είναι οι εξείς:

1) Επειδή χρωστάω μερικά μαθήματα ακόμη, δε θέλω να πάνε χαμένες δυο εξεταστικές λόγω στρατού, και όσο μπορώ να διαβάζω και να παίρνω τις φοιτητικές άδειες που δικαιούμαι για εξετάσεις. Έχοντας διαβάσει αρκετά threads εδώ, καταλαβαίνω ότι ίσως αυτές τις άδειες να μην τις πάρω, και ότι μπορεί να μην έχω αρκετές εξόδους ώστε να πηγαίνω κάπου για διάβασμα.Αυτή είναι η βασική μου απορία, η απάντηση της οποίας θα καθορίσει το αν θα προσπαθήσω για ΕΔ ή όχι.

2) Έχω επίσης υψοφοβία. Είμαι σε καλή φυσική κατάσταση, δε με ενοχλεί η αυπνία (κοιμάμαι 3 ώρες την ημέρα λόγω δουλειάς), νομίζω θα ανταπεξέλθω στις φωνές και τα καψώνια -- έχοντας πάρει γερή δόση τους σε δουλειές -- αλλα δυσκολεύομαι πολύ με το ύψος. Εδώ έχω ακούσει τα χίλια δυο, κυρίως από γνωστούς που έχουν υπηρετήσει: Άλλος λέει να μην πάω καν, άλλος να πάω και να το κρύψω, παράλλος να ζητήσω βοήθεια από τους εκπαιδευτές και... Έχω χαθεί λιγάκι. Ξέρω ότι γίνεται καταρρίχηση από πύργο (18 m στη Ρεντίνα αν δεν κάνω λάθος) και βράχια. Η ερώτησή μου είναι λοιπόν: Είναι κάτι διαχειρίσιμο; Θα μου δοθεί η ευκαιρία νωρίτερα να εγκλιματιστώ; Ή να μην το σκέφτομαι καν;

Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων!



τυχαία είδα αυτό που γράφεις.

Υπηρέτησα ως αλεξιπτωτιστής το 2011. Άργησα να πέσω από τον πύργο γιατί είχα κάποια φοβία.

Με τον καιρό κατάλαβα ότι είναι ακροφοβία και όχι υψοφοβία. Προσοχή μην τα μπερδεύεται.

Νιώθεις εντελώς διαφορετικά στον πύργο πάνω ή σε κάποια ταράτσα και εντελώς διαφορετικά πάνω σε ένα αεροπλάνο.

Αν έχεις υψοφοβία Τότε φοβάσαι και ζαλίζεσαι σε ένα αεροπλάνο μέσα, κοιτώντας από κάτω.

Εγώ πχ που έχω ακροφοβία φοβάμαι πολύ περισσότερο στον πύργο ενώ στο αερπλάνο καθόλου.

Επίσης να σου πω ότι μετά την θητεία μου έγινα αλεξιπτωτιστής (ελεύθερη πτώση) Και έχω περίπου 100 άλματα.

Ποτέ δεν φοβήθηκα από τα 14.000ft όσο φοβήθηκα από τον πύργο. Χαχαχα

Οπότε πως ξεχωρίζεις υψοφοβία Με ακροφοβία;

Αν φοβάσαι στην άκρη - ταράτσα ενός κτιρίου και όχι σε ένα αερπλάνο τότε είναι ακροφοβία.

update: Μετά είδα ότι δεν αναφέρεις για αλεξιπτωτιστές. Αλλά όπως και να έχει αυτά που έγραψα είναι χρήσιμα

:-)

AlexK.

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από AlexK. »

Καλησπερα. Έχω μπερδευτεί βασικά εδώ. Εγώ δεν πάω για μόνιμος. Μιλαω πάντα για υποχρεωτική θητεία. Θέλω να πάω Ε. Δ. για την θητεία μου. Γίνεται; Απ'οτι κατάλαβα, γίνεται. Εδώ αυτό γράφει:https://katataxi.army.gr/el/content/oplites-thiteias-eidikon-dynameon Αν περάςω τα αθλήματα δηλαδή μπορώ να μπω Λ. Ο. Κ. για την θητεία μου; Αν όχι, τι άλλος τρόπος υπάρχει για να υπηρετήσω σε Ε. Δ. την θητεία μου; Ευχαριστώ.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

AlexK. έγραψε:Καλησπερα. Έχω μπερδευτεί βασικά εδώ. Εγώ δεν πάω για μόνιμος. Μιλαω πάντα για υποχρεωτική θητεία. Θέλω να πάω Ε. Δ. Για την θητεία μου. Γίνεται; Απ'οτι κατάλαβα, γίνεται. Εδώ αυτό γράφει:https://katataxi.army.gr/el/content/oplites-thiteias-eidikon-dynameon Αν περάςω τα αθλήματα δηλαδή μπορώ να μπω Λ. Ο. Κ. Για την θητεία μου; Αν όχι, τι άλλος τρόπος υπάρχει για να υπηρετήσω σε Ε. Δ. Την θητεία μου; Ευχαριστώ.


Δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Μπορείς κανονικά να δηλώσεις ότι επιθυμείς να υπηρετήσεις ως καταδρομέας κατά τις πρώτες μέρες κατάταξης της θητείας σου. Θα ακολουθήσεις τις προβλεπόμενες διαδικασίες επιλογής (αθλήματα, γιατρούς) και αν επιλεγείς, θα τοποθετήσεις σε σχηματισμό / μονάδα των ειδικών δυνάμεων.

ΑΛΕΞΗΣ

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΑΛΕΞΗΣ »

Δηλωνεις ειδικες δυναμεις ή από πριν ή όταν παρουσιαστείς οπουδήποτε. Δινεις αθλήματα. Κι να μην τα περασεις καταδρομείς-πεζοναύτες σε παιρνουν για πλακα. Μονο στα αλεξίπτωτα είναι αυστηρα τα αθλήματα κι θελει κι βυσμα. Δεν υπαρχει άλλος τροπος
Kostaskokk

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Kostaskokk »

Εγώ που έχω δηλώσει ΕΔ και θέλω να πάω αλεξίπτωτα αν κοπώ στα αλεξίπτωτα μπορώ να πάω 35 μκ η συνεχίζω καταδρομέας; Επίσης στις ΕΔ είναι πιο πολύ 18αρηδες η πιο μεγάλοι;
fsafsa

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από fsafsa »

Kostaskokk έγραψε:Εγώ που έχω δηλώσει ΕΔ και θέλω να πάω αλεξίπτωτα αν κοπώ στα αλεξίπτωτα μπορώ να πάω 35 μκ η συνεχίζω καταδρομέας; Επίσης στις ΕΔ είναι πιο πολύ 18αρηδες η πιο μεγάλοι;


Παλιά όταν υπηρετούσα εγώ οι κομμένοι από τα αλεξίπτωτα δεν πήγαιναν Κύπρο, ηλικίες θα βρεις από 18 έως 25-26.

Kostaskokk

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Kostaskokk »

Και οι 18αρηδες δυσκολεύοντε περισσότερο;
fsafsa

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από fsafsa »

Kostaskokk έγραψε:Και οι 18αρηδες δυσκολεύοντε περισσότερο;


Δεν παίζει ρόλο η ηλικία.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες