Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
nikos24
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 29, 2019 11:23 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από nikos24 »

Μια ερωτηση αν ξερει κανεις, υπολογιζα να κοψω αναβολη και να παρουσιαστω το Νοεμβρη αλλα τελικα ειδα οτι με συμφερει καλυτερα να παρουσιαστω φλεβαρη, λογω αλλων υποχρεωσεων (θα δωσω για κατι αλλα πτυχια). Τελικα σκεφτηκα να δηλωσω για 35ΜΚ στην Κυπρο. Θα παρουσιαστει κανενα προβλημα αν παω φεβρουαριο αντι για Νοεμβρη; Μηπως ηταν καλυτερα να παω Νοεμβρη; Επισης, αν δηλωσω για 35ΜΚ και κοπω που με βαζουν μετα, σε πεζικο η σε αλλη μοναδα ειδικων δυναμεων; Γενικα εφοσον ηδη περναω τα αθληματα, τι πιθανοτητες εχουν να με παρουν 35ΜΚ και μηπως αλλαζουν οι πιθανοτητες μου να με παρουν αν παρουσιαστω απο Νοεμβρη, φλεβαρη; Ευχαριστω

Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

Εγω θα σου προτεινα να μπεις Νοεμβρη για να προλαβεις και την αδεια των Χριστουγεννων αλλα και του Πασχα. Πρωτα θα περασεις Τα αθληματα στο κεντρο που θα καταταγεις και αν τα περασεις θα παρεις το φυλλο πορειας για τη μοναδα σου μετα. Αφου παρουσιαστεις μετα στη μοναδα σου εκει περα θα περασεις το σχολειο των καταδρομων περιπου 1 μηνα και στο τελος αν βγαλεις την εκπαιδευση θα παρεις και τον μπερε σου. Αν κοπεις απο Ε. Δ (πρωτου παρεις τον πρασινο μπερε ή απλα δεν περασεις θα αθληματα στο κεντρο καταταξης σου πας πεζικο και τους πιο πολλους τους πανε ΕΒΡΟ (ακομα και βυσμα να χεις θα σε φερει το τελευταιο 4μηνο σπιτι σου) .
nikospe
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 08, 2019 1:30 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από nikospe »

Καλημέρα. Παρουσιάζομαι με την δ εσσο νοεμβρίου(αν και μάλλον θα είναι οκτωβρίου από ότι ακούγεται) και είμαι για πεζικό(ή γενικά στρατό ξηράς τέλος πάντων). Ξέρω ότι τις πρώτες μέρες αφού παρουσιαστείς περνάει κλιμάκιο των ειδικών δυνάμεων που ρωτάει ποιοι θέλουν να πάνε. Αν δηλώσω ξέρετε πότε θα πάω; Ποια είναι η διαδικασία γενικά; Περιμένεις μέχρι την ορκωμωσία και μετά πας μεγάλο πεύκο για εκπαίδευση; Επίσης όταν πας ειδικές δυνάμεις θα διαλέξεις εσύ που θα πας ή θα σε βάλουν όπου να ναι;(Με την προυπόθεση πάντα ότι δεν έχω βύσμα). Γιατί εγώ θέλω για καταδρομείς. Και τέλος ξέρετε αν στις ειδικές δυνάμεις οι άδειες και οι έξοδοι είναι ίδιες με το απλό πεζικό;
Άβαταρ μέλους
ChrisGreekArmy
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Μαρ 19, 2019 6:50 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ChrisGreekArmy »

Παιδιά δήλωσα 8μηνη θητεία και δήλωσα και ειδικές δυνάμεις θα μου έρθει το χαρτί για μεγάλο πεύκο η θα με στείλουν αλλού;
nikospe
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 08, 2019 1:30 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από nikospe »

Για οσους παρουσιαζονται στο πεζικο, οταν ερθει το κλιμακιο δηλωνεις απλα ειδικες δυναμεις περνας τα αθληματα και μετα την ορκωμωσια πας μεγαλο πευκο οπου περνας εκπαιδευση και παιρνεις τον μπερε και μετα δηλωνεις για ποιο σωμα θες; Ή δηλωνεις κατευθειαν εκει στο πεζικο που θα ερθει το κλιμακιο σε ποι σωμα θες και μετα την ορκωμωσια πας εκει πχ καταδρομεις ή πεζοναυτες οπου παιρνεις το μπερε; Γενικα ποια ειναι η διαδικασια;
The Marine
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2012 10:54 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από The Marine »

nikospe έγραψε:Για οσους παρουσιαζονται στο πεζικο, οταν ερθει το κλιμακιο δηλωνεις απλα ειδικες δυναμεις περνας τα αθληματα και μετα την ορκωμωσια πας μεγαλο πευκο οπου περνας εκπαιδευση και παιρνεις τον μπερε και μετα δηλωνεις για ποιο σωμα θες; Ή δηλωνεις κατευθειαν εκει στο πεζικο που θα ερθει το κλιμακιο σε ποι σωμα θες και μετα την ορκωμωσια πας εκει πχ καταδρομεις ή πεζοναυτες οπου παιρνεις το μπερε; Γενικα ποια ειναι η διαδικασια;


Όταν δώσεις αθλήματα δηλώνεις στο κλιμάκιο που θες να πας ακριβώς (ακόμη και την περιοχή πχ καταδρομεας στη δραμα η πεζοναυτης στον αυλωνα κλπ). Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι θα πας εκεί απλά δηλώνεις την επιθυμία σου.

"Θαρσείν Χρή" ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΕΖΟΝΑΥΤΩΝ
nikospe
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 08, 2019 1:30 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από nikospe »

Sailor123 έγραψε:Όταν δώσεις αθλήματα δηλώνεις στο κλιμάκιο που θες να πας ακριβώς (ακόμη και την περιοχή πχ καταδρομεας στη δραμα η πεζοναυτης στον αυλωνα κλπ). Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι θα πας εκεί απλά δηλώνεις την επιθυμία σου.
Και μολις ορκιστεις πας καταδρομεας στη δραμα ή πεζοναυτης στο βολο, κτλ ή πας πρωτα μεγαλο πευκο για ενα διαστημα;

Παυλος

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Παυλος »

Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να μπω στις ειδικές δυναμεις στους λ. ο. κΠου πρεπει να παω για να ενταχθω

Kratoulis
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 17, 2019 1:33 am
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Kratoulis »

Λογικά Μάρτιο παρουσιαζομαι μεγάλο πεύκο. Ξέρει κανείς αν δίνουμε δοκιμασίες; Κάτι έχω ακούσει ότι μόνο οι του πεζικού δίνουν δοκιμασίες για να μπουν Ε. Δ. Ξέρει κανείς τι ισχύει;
Mitsos

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Mitsos »

Καλησπέρα και καλή χρονιά στις 23/1 παρουσιαζομαι πεζικό στην Ρόδο. Θα ήθελα να ρωτήσω αν θα περάσει κλιμάκιο τον ειδικών δυνάμεων και αν ναι θα έρθει τις πρώτες μέρες η θα πρέπει πρώτα να ορκιστώ στο πεζικό;
Λέων

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Λέων »

Καλησπέρα Μάγκες, με έχουν βάλει Μηχανικό Ρόδο, παρουσιάζομαι στις 22/01, μπορώ να μπω ειδικές δυνάμεις; Επίσης αν πάω Υ. Ε. Α. Με βάζουν αναγκαστικά Υ. Ε. Α. Μηχανικό ή μπορώ να μπω και πεζικό, ώστε να πάω ειδικές δυνάμεις μετά;
Λέων

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Λέων »

Καλησπέρα Μάγκες, με έχουν βάλει Μηχανικό Ρόδο, παρουσιάζομαι στις 22/01, μπορώ να μπω ειδικές δυνάμεις; Επίσης αν πάω Υ. Ε. Α. Με βάζουν αναγκαστικά Υ. Ε. Α.Mηχανικό ή μπορώ να μπω και πεζικό, ώστε να πάω ειδικές δυνάμεις μετά;
konsara
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Ιαν 29, 2020 10:11 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από konsara »

Καλησπέρα. Σε λίγες μέρες θα πάω να κόψω την αναβολή μου που είχα λόγο σπουδών. Θα ήθελα να παρουσιαστώ σε κάποιο κεντρο ειδικών δυνάμεων. Τι πρεπει να κάνω για να παρουσιαστώ σε κέντρο ειδικών δυνάμεων;
Kratoulis
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 17, 2019 1:33 am
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Kratoulis »

Θα σου πουν στα ΚΕΠ ή πάρε τηλ στρατολογία.
konsara
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Ιαν 29, 2020 10:11 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από konsara »

Θα μου δώσουν να συπληρόσω χαρτη προτίμησης; όταν κολψω την αναβολή;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες