Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ηλίας έγραψε:Παιδιά έχω γεννηθεί Αλβανία... Και τώρα 4 Δεκεμβρίου γίνομαι 18... Έχω μεγαλώσει ελλάδα... Όλα μου τα χαρτιά είναι Αλβανικά... Θέλω όμως να να κάνω την θητεία μου ελλάδα γιατί πολύ απλά σέβομαι και εκτιμάω τον τόπο που μου πρόσφερε μόρφωση, στέγη και δουλειά... Θέλω συγκεκριμένα να πάω ειδικές δυνάμεις μήπως ξέρετε τι πρέπει να κάνω για να δηλώσω Ελλάδα;


Δεν μπορείς να κάνεις κάτι και δεν μπορείς να υπηρετήσεις στις Ελληνικές Ένοπλες Δυνάμεις.
redwolf

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από redwolf »

Γεια σασ... Έχω κάποιες απορίεσ... Έκοψα την αναβολή μου και θα καταταχθώ το φεβρουαριο... Δήλωσα ειδικες δυνάμεις. Ασχολούμαι με τις πολεμικές τεχνες και τις καταδυσεις με μπουκάλεσ... Θα η ήμουν ευγνωμων αν μου προτείνατε τι να δηλώσω όταν παρουσιαστώ...
ΛΕΟΔΟΚΑΡΔΟΣ
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Δεκ 06, 2011 1:43 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΛΕΟΔΟΚΑΡΔΟΣ »

όταν θα πάω στρατό θα είμαι 17 χρονών καθώς γενέθλια έχω 4 Δεκεμβρίου.κατά αρχήν άκουσα κάτι για μειωμένη θητεία Γιατί πάω μικρότερος από 18.(ισχύει;)

και θέλω να πάω στα Λ. Ο. Κ. Μπορώ να πάω; Και τι πρέπει να κάνω για αυτό;

ευχαριστώ

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΛΕΟΔΟΚΑΡΔΟΣ έγραψε:όταν θα πάω στρατό θα είμαι 17 χρονών καθώς γενέθλια έχω 4 Δεκεμβρίου.κατά αρχήν άκουσα κάτι για μειωμένη θητεία Γιατί πάω μικρότερος από 18.(ισχύει;)

και θέλω να πάω στα Λ. Ο. Κ. Μπορώ να πάω; Και τι πρέπει να κάνω για αυτό;

ευχαριστώ



Φυσικά και δεν ισχύει, τι πάει να πει επειδή θα πας εθελοντής Θα κάνεις λιγότερο; Θα ήθελα να ήξερα ποιος τα διαδίδει αυτά.Εικόνα

Δεν νομίζω ότι θα σε καλέσουν τόσο νωρίς για την θητεία σου, οπότε δεν υπάρχει λόγος να βιάζεσαι

Περισσότερες πληροφορίες θα βρεις εδώ

Άβαταρ μέλους
LoneWolf24
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 01, 2011 10:33 pm
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από LoneWolf24 »

Καλησπέρα παιδιά εγώ θέλω να μπω έφεδρος αξιωματικός ειδικών δυνάμεων, χρειάζομαι κάποιο χαρτί ΑΕΙ η ΤΕΙ; Ευχαριστώ πολύ
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

LoneWolf24 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά εγώ θέλω να μπω έφεδρος αξιωματικός ειδικών δυνάμεων, χρειάζομαι κάποιο χαρτί ΑΕΙ η ΤΕΙ; Ευχαριστώ πολύ


ΔΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις (διάβασε από την σελίδα 36 και μετά, θα βρεις ότι πληροφορίες χρειάζεσαι για να γίνεις δόκιμος ειδικών δυνάμεων)

Άβαταρ μέλους
ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Παρ Απρ 29, 2011 4:35 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ »

LoneWolf24 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά εγώ θέλω να μπω έφεδρος αξιωματικός ειδικών δυνάμεων, χρειάζομαι κάποιο χαρτί ΑΕΙ η ΤΕΙ; Ευχαριστώ πολύ
για να γινεις εφ. Αξιωματικος πρεπει να εχεις τουλαχιστον απολυτηριο ή πτυχειο λυκειου.
Lewis Hamilton
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 18, 2011 7:25 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Lewis Hamilton »

Από αυτή την ΕΣΣΟ το νέο σύνθημα των ειδικών δυνάμεων είναι το εξής:; Έρχονται όσοι θέλουν, μένουν όσοι είναι 9μηνο και έχουν βύσμα!Έκτός ΕΔ όλοι οι 8μηνίτες (που ξέρω εγώ και είναι πολλοί) και οι 9μηνίτες που δεν είχαν κάποιον να τους βοηθήσει! Την φετινή κοροιδία που υπέστησαν πολλά παιδιά δεν θα ξεχαστεί ποτέ! Και από 'κεί που είμασταν υπερήφανοι που θα υπηρετήσουμε σε καταδρομική μονάδα βρεθήκαμε να βολοδέρνουμε σε χωριά του Έβρου! Βέβαια, η υπερηφάνεια μου μεγάλωσε ακόμη περισσότερο γιατί δεν υποχρεώθηκα πουθενά, ούτε έγινα γαμοσείρης! Αλλά όλοι αυτοί που μας είπαν ότι οι 8μηνίτες κόβονται μόνο στα αλεξίπτωτα, να φοράνε μια ζωή την παραλλαγή και να υποτάσσονται στους ηλίθιους ανωτέρους μέχρι τα 90 τους! Όσο για τους βυσματίες μακάρι να γίνετε όλοι ειδικοί φρουροί των 750Ε και του φτυσίματος! Μπορεί το όνειρο μας να υπηρετήσουμε στις καταδρομές να το 'κάναν κάποιοι εφιάλτη αλλά εμείς υπηρετούμε πραγματικά την πατρίδα γιατί πάμε εκεί που μας στέλνουν και θα φύγουμε όταν θα το δικαιούμαστε! Τα χαιρετίσματα μου σε όλα αυτά τα παιδιά που έφυγαν απο Αυλώνα και Πεύκο με άδικο τρόπο και καλή υπομονή σε όλους!
Φιλότιμος Στρατιώτης

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Φιλότιμος Στρατιώτης »

Λυπάμαι πολύ για όλο αυτό, αλλά πνίγομαι κατάφωρα από το δίκιο που έχεις και πρέπει να συμφωνήσω... Φυσικά την πάτησα κι εγώ και κανείς δεν ζήτησε τη γνώμη μου στο τέλος. Η μ****ία Πληρώθηκε και τώρα δεν μπορεί ΚΑΝΕΙΣ να κάνει κάτι. Η ιστορία είναι η γνωστή και κλασσική πλέον απ' ό, τι κατάλαβα. Δικαιούμαι 8μηνο (αν και μου χρέωσαν 6μηνο για συγκεκριμένους λόγους), το οποίο δεν με ενδιέφερε να διεκδικήσω προκειμένου να πάω στις Ε. Δ. Αλλά κανένας δεν με προειδοποίησε, ότι θα έπρεπε να το "αποκρύψω", ενώ θα μπορούσα απλώς να κάνω μία υπεύθυνη δήλωση, ή κάτι τελοσπάντων πιο ισχυρής εγκυρότητας, ότι το αποποιούμαι χωρίς δυνατότητα ανάκλησης (πραγματικά δεν με ενδιέφερε).

Παρότι λόγω άσχημων συγκυριών (τραυματισμοί) κατάφερα με πολύ μεγάλο πείσμα και θέληση (και τη βοήθεια Των Αγίων Πάντων μάλλον, έτσι πως ήμουν) να βγάλω τις "αθλητικές δοκιμασίες" και με αρκετά λογικές επιδόσεις για τις απαιτήσεις τους, και αφού μου είπαν, ότι θα μας πάρουν, τη μεγάλη μέρα έλαβα μία καλή ψυχρολουσία με τη μετάθεσή μου στον Έβρο, με ειδικότητα, η οποία, όπως και για τα περισσότερα υπόλοιπα παιδιά (χωρίς βύσμα φυσικά) προέκυψε με "ζάρια".

Βέβαια σε ό, τι χρησιμεύσουμε, Οφείλουμε να διάγουμε ως πιστοί και φιλότιμοι στρατιώτες. Περιττό να πω, ότι όταν "έκοψα" την αναβολή τσέκαρα ευκρινέστατα το κουτάκι "Επιθυμώ να υπηρετήσω στις Ειδικές Δυνάμεις", χωρίς αυτό να έχει το παραμικρό αποτέλεσμα (παρουσιάστηκα σε άσχετο κέντρο). Δεν θέλω να γίνομαι επιθετικός απέναντι στην κατάσταση, αλλά ήταν που ήταν ο στρατός έτσι πως ήταν, αν έγιναν και οι ειδικές δυνάμεις έτσι, λυπάμαι πάρα πολύ. Διαπίστωσα μεν, ότι με το μέσο μπορούν να γίνουν τα ΠΑΝΤΑ, δεν με ενοχλούσε αυτό... Διαπίστωσα δυστυχώς όμως και ότι χωρίς αυτό δεν γίνεται ΤΙΠΟΤΑ... (δεν θα ήθελα να είμαι απόλυτος, αλλά με δικαίωσαν τα γεγονότα). Αυτό με απογοήτευσε εντελώς.

Δεν θέλω να γράψω άλλα γιατί ήδη με έφαγε η φλυαρία και είναι πολλά που είδα, κι εγώ και όλοι. Κρίμα! Κάνετε υπομονή παλληκάρια και συγκρατήστε την αξία και τον χαρακτήρα σας. Δυστυχώς, για φέτος θα μείνουμε όλοι στο γκρουπ αυτών που "έχουν έναν φίλο που ήταν στις Ειδικές Δυνάμεις και... Ήταν εδώ κι εκεί, και έκανε αυτό κι εκείνο... ". Συνηθισμένη ιστορία. Κρίμα γιατί ήθελα πολύ τον πράσινο μπερέ... Γιατί πίστευα σε αυτόν...

Υ. Γ.: Μόλις παρουσιάστηκα ζήτησα χαρτί για 9μηνο, αλλά ο στρατολόγος μου επαναλάμβανε "μ***κας είσαι παιδί μου ; "... Και Με τα πολλά μου έδωσε το 6μηνο (γιατί ίσως μπορούσα να το διεκδικήσω κάπως, για κάποιους λόγους και τρέχα γύρευε) "καλού κακού" όπως μου είπε, και αν επέμενα να κάνω 9μηνο απλά δεν θα πήγαινα τα πιστοποιητικά στη μονάδα (ούτε και τα πήγα). Αλλά με χαντάκωσε τελικά. Τεράστια απογοήτευση... Κρίμα.

nik

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από nik »

Γεια σας παιδια ειμαι καινουριος στο forum και ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα. Θα μπω στο στρατο με τη σειρα του Φλεβαρη 2012 και σκεφτομαι να δηλωσω στο κεντρο για ειδηκες δυναμεις. Ετσι ρωταω:

1) Φοραω γυαλια η φακους, μπορω να μπω στις ειδηκες δυναμεις η θα με κοψουν απο αυτο

2) Υπαρχει πιθανοτητα να ειμαι ΔΕΑ στις ειδηκες δυναμεις χωρις βυσμα

3) Αν ναι, τι εκπαιδευση θα ακολουθησω (5 βδομάδες στο κεντρο και 4 μηνες για ΔΕΑ)

4) Αν με κοψουν απο τις ΕΔ λογω γυαλιων μπορω να παω μονο για εφεδρος η θα με κοψουν και εκει γι αυτο το λογο

Άβαταρ μέλους
Ιουλιος
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Παρ Μάιος 06, 2011 12:51 am
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Ιουλιος »

Παιδια εγω οταν πηρα αναβολη λογω σπουδων δεν ειχα δηλωσει ειδικες δυναμεις γιατι δεν με ειχαν ρωτησει και το χαρτι μου το συμπληρωσαν εκεινοι στο στρατοπεδο... Οταν παω στο κεπ η στο ρουφ να κοψω αναβολη μπορω να δηλωσω ειδικες δυναμεις σωστα; Και θα παρουσιαστω ειδικες δυναμεις απο την πρωτη μερα ετσι; Ευχαριστω
Προτιμώ να πεθάνω για την Πατρίδα μου παρά να ζήσω για να την υποδουλώσω
antonis93
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2011 9:29 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από antonis93 »

Μπορεις να δηλωσεις ξανα πως θελεις να πας. Αλλα δεν ειναι σιγουρο 100% οτι θα παρουσιαστεις στο μεγαλο πευκο. Μπορει να σε πανε και στο πεζικο και μετα που θα ορκιστεις θα δηλωσεις να πας ειδικες δυναμεις
Άβαταρ μέλους
Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 12, 2010 6:48 am
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ »

1) Μυωπια εχεις; Αν ναι ποσο; 2) Αμα δεν θες αλεξιπτωτα... Υπαρχει

3) φευγεις απο Πευκο... Πας ΣΕΑΠ 4 μηνες (3μηνες ειναι ασκησεις πεζικου κτλπ... Και ο Τελευταίος Για την ειδικοτιιτα σου νομιζω... Και μετα ΚΕΑΠ)

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

nik έγραψε:Γεια σας παιδια ειμαι καινουριος στο forum και ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα. Θα μπω στο στρατο με τη σειρα του Φλεβαρη 2012 και σκεφτομαι να δηλωσω στο κεντρο για ειδηκες δυναμεις. Ετσι ρωταω:

1) Φοραω γυαλια η φακους, μπορω να μπω στις ειδηκες δυναμεις η θα με κοψουν απο αυτο

2) Υπαρχει πιθανοτητα να ειμαι ΔΕΑ στις ειδηκες δυναμεις χωρις βυσμα

3) Αν ναι, τι εκπαιδευση θα ακολουθησω (5 βδομάδες στο κεντρο και 4 μηνες για ΔΕΑ)

4) Αν με κοψουν απο τις ΕΔ λογω γυαλιων μπορω να παω μονο για εφεδρος η θα με κοψουν και εκει γι αυτο το λογο



Μυωπία, υπερμετρωπία και αστιγματισμός



ΔΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Καλό διάβασμα

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες