Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
someone1985
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2020 11:08 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από someone1985 »

Καλησπέρα σας!

Σιγά-σιγά πλησιάζει η ημέρα της αποφοίτησής μου από την σχολή κι επομένως το χαρτί θα είναι κοντά. Σκέφτομαι να δοκιμάσω τις Ειδικές Δυνάμεις. Διαβάζοντας από 'δω και από 'κει, κατέληξα στα κάτωθι. Μπορείτε να μου πείτε αν τα λέω καλά;

Πριν προχωρήσω, να ρωτήσω το εξής:

Σε περίπτωση που στα 18 σου χρόνια συμπληρώσεις στο Δελτίο Απογραφείς κάποια μονάδα εκτός από Ειδικές Δυνάμεις δεν υπάρχει θέμα, έτσι; Αυτό διότι, όταν παρουσιαστείς σε κάποιο Κέντρο του Στρατού Ξηράς, υπάρχει κάποιος στρατολόγος αξιωματικός από τις Ειδικές Δυνάμεις που περιοδεύει στα κέντρα Πεζικού - Πυροβολικού κλπ προκειμένου να στρατολογήσει εθελοντές που θέλουν να υπηρετήσουν στις Ειδικές Δυνάμεις.

Σωστά;

Ξεκινάω... Υπάρχουν δύο τρόποι κατάταξης: Επιλέγοντας τον πρώτο κάνεις 9 μήνες· με τον δεύτερο 14 μήνες.

Πρώτος τρόπος:

Σύμφωνα με wikipedia:«Κάθε Έλληνας όταν συμπληρώσει τα 18 του χρόνια είναι υποχρεωμένος να περάσει περιοδεύον. Εκεί συμπληρώνει το Δελτίο Απογραφής Εφέδρου, όπου και δηλώνει προτίμηση για το Σώμα ή Όπλο που θέλει να υπηρετήσει. Εκτός από τους τρεις κλάδους των Ενόπλων Δυνάμεων (Στρατός Ξηράς, Πολεμικό Ναυτικό, Πολεμική Αεροπορία), μπορεί να επιλέξει και τις Ειδικές Δυνάμεις».

Έτσι, επιλέγεις Ειδικές Δυνάμεις και σε μεταφέρουν στην κατάλληλη μονάδα, π. Χ στο Μεγάλο Πεύκο.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

Α) Υπάρχουν δοκιμάσιες, ή ξεκινάς εκπαίδευση κατευθείαν;

Β) Αν κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης θελήσεις να φύγεις από τις Ειδικές Δυνάμεις, τι γίνεται;

Δεύτερος τρόπος:

Πηγαίνεις για δύο μήνες στην ΣΕΑΠ. Όσοι φοιτούν στην ΣΕΑΠ έχουν τον τίτλο «Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί» ή αλλιώς «ΥΕΑ». Την 6η εβδομάδα φοίτησης δηλώνεις ότι επιθυμείς να υπηρετήσεις σε μονάδα Ειδικών Δυνάμεων, όπως καταδρομέων, αλεξιπτωτιστών ή πεζοναυτών.

Στο τέλος του δίμηνου καλείσε να φέρεις εις πέρας κάποιες αθλητικές δοκιμασίες, σου παίρνουν μία συνέντευξη και παίρνεις +5 βαθμούς αν έχεις αποφοιτήσει από κάποιο ΑΕΙ, ΤΕΙ ή ΤΕΦΑΑ.

Μόλις αποφοιτήσεις από ΣΕΑΠ λαμβάνεις τον τίτλο «Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός» (ή αλλιώς «ΔΕΑ») και φεύγεις με τον βαθμό «Έφεδρος Ανθυπολοχαγός». Από 'κει και πέρα μεταφέρεσαι στη μονάδα, παραδείγματος χάριν των καταδρομέων, και συνεχίζεις την εκπαίδευση μέχρι το τέλος της θητείας σου. Αν, όμως, επιλέξεις την μονάδα των αλεξιπτωτιστών και τοποθετηθείς στην 2η ΜΑΛ, τότε πας για εκπαίδευση στο Σχολείο Βασικής Εκπαίδευσης Αλεξιπτωτιστών (ΣΒΕΑ).

Σωστά;

Τέλος, αληθεύει ότι επιλέγοντας Ειδικές Δυνάμεις μέσω ΣΕΑΠ έχεις κάποια πλεονεκτήματα σε σχέση με τους άλλους;

Για παράδειγμα:

α) Μπορείς να νοικιάσεις σπίτι και μόλις τελειώνεις την καθημερινή εκπαίδευση μπορείς να μένεις εκεί αντί στο θάλαμο.

β) Παραπάνω μισθό σε σχέση με τους άλλους.

γ) Πρόσβαση σε έναν διαφορετικό εστιατόριο.

Αν αληθεύουν, υπάρχουν άλλα;

Ισχύουν όλα αυτά που έγραψα;

ΥΓ: Η λειτουργία που «διορθώνει» αυτόματα μετά την τελεία μόλις υποβάλλεις το θέμα είναι χαζομάρα. Υπάρχουν τα αρκτικόλεξα και οι συντομογραφίες.

someone1985
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2020 11:08 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από someone1985 »

Γιατί δεν απαντάτε, ρε μάγκες; Στο τέλος της σελίδας 45 υπάρχει μήνυμά μου. Αν μπορεί κάποιος...

Άβαταρ μέλους
pgbe
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Μαρ 31, 2020 2:13 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από pgbe »

someone1985 έγραψε:Γιατί δεν απαντάτε, ρε μάγκες;Στο τέλος της σελίδας 45 υπάρχει μήνυμά μου. Αν μπορεί κάποιος...

Αγαπητέ φίλε... Η καταξή σου στο ΚΕΕΔ προϋποθέτει να έχεις δηλώσει όταν περνάς περιοδεύων πως θέλεις να υπηρετήσεις στις ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ. Σ αυτή την περίπτωση όταν θα έρθει η κλάση σου σίγουρα θα καταταγείς αρχικά στο κλάδο του Στρατού Ξηράς και εν συνεχεία σύμφωνα με την επιθυμία σου θα κληθείς για να παρουσιαστείς στο ΚΕΕΔ για να εκπαιδευτείς πριν μετατεθείς σε κάποια Μοίρα Καταδρομών ή Τάγμα Πεζοναυτών.

Πριν την οριστική σου μετάθεση τις πρώτες ημέρες στο ΚΕΕΔ εννοείται πως θα περάσεις από αρκετούς γιατρούς ώστε να κριθεί η σωματική σου ικανότητα (σημειωτέον πως στις Ειδικές Δυνάμεις υπηρετούν μόνο όσοι κρίνονται ως Ι1) και επίσης θα ερευνηθεί-κριθεί η φυσική σου κατάσταση από διάφορες αθλητικές δοκιμασίες που θα γίνουν. Αν περάσεις από αυτές τις δοκιμασίες προχωράς κανονικά, ορκίζεσαι και στη συνέχεια τοποθετείσαι σε κάποια μονάδα των Ειδικών Δυνάμεων.

Αν τώρα στη διάρκεια μέχρι την ορκομωσία σου θελήσεις να φύγεις από τις ειδικές δυνάμεις, μπορείς να το ζητήσεις έγκαιρα και να μετατεθείς μετά την ορκομωσία σου σε κάποια μονάδα του Πεζικού.

Τώρα αν μετά την διαδικασία που θα κάνεις στο περιοδεύων πάρεις αναβολή η κατάταξή σου στις Ειδικές Δυνάμεις -μετά τη διακοπή της αναβολής σου-δεν είναι σίγουρη. Θα εξαρτηθεί από τη δύναμη της εσσο σε συνάρτηση με τις αιτήσεις των στρατευσίμων που θα παρουσιαστούν κανονικά με την κλάση τους. Εννοείται βέβαια πως θα δηλώσεις, μόλις κόψεις την αναβολή σου, πως θέλεις να υπηρετήσεις στις Ειδικές Δυνάμεις.

Αν στο σημείωμα κατάταξης παρ όλα αυτά δεν έχεις επιλεγεί να παρουσιαστείς στο ΚΕΕΔ, έχεις ακόμη μία ευκαιρία να υπηρετήσεις ως καταδρομέας, καταδρομέας-αλεξιπτωτιστής ή πεζοναύτης αν στη Μονάδα του Πεζικού που θα βρεθείς δηλώσεις πως θέλεις να υπηρετήσεις στις Ειδικές Δυνάμεις στην περίπτωση που θα περάσει κάποιο κλιμάκιο των Ε. Δ...

Αυτό πάλι δεν είναι σίγουρο και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (όσο μεγάλη είναι η εσσο, πόσοι θα κοπούν από το ΚΕΕΔ, πόσο μεγάλη είναι η ανάγκη για επάνδρωση είτε των ταγμάτων Πεζικού σε συνάρτηση με την επάνδρωση των Μονάδων των Ειδικών Δυνάμεων) ...

Τέλος θέλω να πω πως όλα αυτά έχουν λόγο ύπαρξης μόνο αν η αρχική σου κατάταξη είναι για το κλάδο του Στρατού Ξηράς, γιατί διαφορετικά αν καταταγείς στους κλάδους της Αεροπορίας ή του Πολεμικού Ναυτικού, θα υπηρετήσεις σε μονάδες των αντίστοιχων κλάδων... Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι...

Kostaskokk

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Kostaskokk »

Τι γίνεται αφού παρουσιαστεις στο ΚΕΕΔ; Ποτέ παίρνεις τον πράσινο μπερε; αν κοπείς από τα αλεξίπτωτα μπορεις να μπεις 35μκ;
fsafsa

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από fsafsa »

Kostaskokk έγραψε:Τι γίνεται αφού παρουσιαστεις στο ΚΕΕΔ; Ποτέ παίρνεις τον πράσινο μπερε; Αν κοπείς από τα αλεξίπτωτα μπορεις να μπεις 35μκ;


Μην ρωτάς τα ίδια ρε βλαμμένε συνέχεια, βρες κάτι να κάνεις στη ζωή σου.

Μπορεί να αλλάζεις συνεχώς ψευδώνυμα αλλά η βλακεία σου κάνει μπαμ.

Cora Corazon
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2020 9:18 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Cora Corazon »

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι φοιτητής και θα ήθελα πολύ τώρα σιγά σιγά να μπω στο στρατό για την θητεία μου. Το θέμα είναι ότι γουστάρω απίστευτα να μπω ειδικές δυνάμεις. Αλεξιπτωτιστές ή ΟΥΚ θα προτιμουσα. Δεν γνωρίζω καλά τι γίνεται όμως με τις διαδικασίες. Είναι εφικτό να μπορέσω να μπω αλεξιπτωτιστές ή ΟΥΚ με θητεία ; Επίσης με έχουν κατατάξει στην αεροπορία και δεν θέλω με τίποτα να πάω. Όπως είπα γουστάρω απίστευτα τον στρατό όποτε θέλω να πάω κάπου που θα προσφέρω στο μέγιστο και θα λάβω στο μέγιστο γνώσεις. Αν μπορεί κάποιος να μου πει αν είναι εφικτό παρόλο που μπήκα αεροπορία, αν γίνεται να μπω ειδικές δυνάμεις. Επίσης τι θα πρέπει να κάνω για να μπω ΟΥΚ ή αλεξιπτωτιστές ; Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά.
Άβαταρ μέλους
Kal
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 30, 2020 1:54 am
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Kal »

Καλησπέρα σας , θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Για να μπω Ειδικές Δυνάμεις πρέπει να επιλέξω μια συγκεκριμένη σειρά για την στράτευση μου (παράδειγμα Β) ή μπορώ να το επιλέξω οποιαδήποτε στιγμή και να παρουσιαστώ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11197
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

Σε όλες τις ΕΣΣΟ κατατάσσονται για τις Ειδικές Δυνάμεις.
Αντώνης

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Αντώνης »

Καλησπέρα παιδιά,

κατατάσσομαι με την Ε ΕΣΣΟ του Σεπτεμβρίου και θα παρουσιαστώ στη Λάρισα στις 08/09, στην Αεροπορία Στρατού (που ανήκει όμως στο Στρατό Ξηράς). Θέλω να υπηρετήσω στις Ειδικές Δυνάμεις και έχω τις εξής απορίες:

1) Διάβασα ότι περνάει κλιμάκιο από τα κέντρα, αλλά αν γνωρίζει κάποιος να μου πει συγκεκριμένα για το συγκεκριμένο στρατόπεδο, διότι με "φοβίζει" λίγο το γεγονός ότι λέει Αεροπορία Στρατού, ενώ έχω δει ότι περνάνε κλιμάκια μόνο στα κέντρα του Στρατού Ξηράς (αν και στο Στρατό Ξηράς εντάσσεται και η Α. Σ από ό, τι μου έχουν πει)

2) Συγκεκριμένα, ήθελα να υπηρετήσω στους Αλεξιπτωτιστές, όμως δεν έχω βύσμα και τα αθλήματα που αναγράφονται στη σελίδα του army.gr δεν τα πιάνω ακόμα (κοντεύω όμως). Γνωρίζει κανείς αν χρειάζεται ακόμα βύσμα;

3) Αν κοπώ από Αλεξίπτωτα, πού είναι πιο πιθανό να καταταγώ (εξαιρώντας τις δικές μου επιλογές, διότι διάβασα ότι ανάλογα με τις ανάγκες σε βάζουν αυτοί όπου θέλουν) ; Από Αθήνα είμαι. Το λέω επειδή διάβασα ότι συνήθως πάνε ΜΑΚ αυτοί που μένουν Αθήνα και ήθελα να μάθω αν ισχύει ακόμα.

4) Είναι πολύ πιθανό να μείνω εκτός Ειδικών Δυνάμεων, σε περίπτωση που πιάνω τα αθλήματα; Διότι είδα που ένα παιδί έγραφε το 2017 ότι πολλούς δεν τους πήραν.

Σε οποιαδήποτε ερώτηση και να μπορούσατε να μου απαντούσατε θα βοηθούσατε ιδιαιτέρως.

Συγγνώμη αν κούρασα και ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Liak55

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Liak55 »

Παρουσιάζομαι λαγος Έβρο 493 ενώ είχα δηλώσει λοκ τώρα από εκεί γίνεται να πάω ;
ABEL
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 15, 2020 5:24 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ABEL »

Γειά σας παιδιά του Forum. Όπως σε όλους, έτσι και σε εμένα ήρθε η δική μου ώρα να υπηρετήσω στον Ελληνικό στρατό. Παρουσιάζομαι λοιπόν τον Νοέμβριο στο 572ο Μηχανοκίνητο Τάγμα Πεζικού (572 Μ/Κ ΤΠ) (ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ) στα ΤΕΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΑ. Η απορία μου όμως είναι ότι επειδή είχα δηλώσει για να πάω στις Ειδικές Δυνάμεις, περίμενα να μου πουν οτι παρουσιάζομαι στο Μεγάλο Πεύκο (ΚΕΕΔ). Θα μπορέσω όταν πάω να παρουσιαστώ να ξαναδηλώσω Ειδικές Δυνάμεις και να περάσω από τα αθλητικά τεστς; Περνάει κλιμάκιο δηλαδή από αυτό το στρατόπεδο; Επίσης εάν περάσω τα αθλήματα σε αυτό το στρατόπεδο μετά θα μείνω εκεί μέχρι την ορκομωσία ή θα με πάνε σε κάποιο άλλο για την εκπαίδευση; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ABEL την Παρ Οκτ 16, 2020 6:55 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Κ

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Κ »

Καλησπέρα παιδιά. Ξέρει κανείς αν περνάει κλιμάκιο των Ειδικών Δυνάμεων από τα στρατόπεδα του Στρατού Ξηράς τώρα λόγω covid; Απλώς δεν το είχα δηλώσει από πριν.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Δεν επηρεάζεται η διαδικασία. Περνάει κανονικά κλιμάκιο.

gregory43
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιαν 15, 2021 1:34 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από gregory43 »

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους με υγεία!

Θα κόψω αναβολή και γω με τη σειρά μου τώρα για να μπώ Μάιο και κλασσικά ειχα δηλωσει ΣΞ αρχικά πριν απο 4-5 χρονια και τωρα θέλω να δηλώσω ΕΔ και συγκεκριμένα πεζοναύτες. Ξερω οτι περναει κλιμακιο οπως εχω διαβάσει παραπάνω απλά ηθελα να ξερω το πότε περνάει κλιμάκιο ακριβώς και αν γνωρίζετε αλλά και το που και σε ποιον ακριβώς θα δηλωσω την επιθυμία μου για καταταγή στις ΕΔ. Σας ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
fotia_kai_
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιαν 22, 2021 11:45 am
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από fotia_kai_ »

Χαίρετε.

Έχω διαβάσει πως δεν μπορείς να υπηρετήσεις στις ειδικές δυνάμεις εάν είχες πάρει αναβολή για λόγους υγείας ή είχες βγει ανυπότακτος.

Η ερώτηση μου είναι πόσο απόλυτο είναι αυτό. Είναι μόνο στο πλαίσιο της στρατολογίας; Δηλαδή ότι δεν θα σε καλέσουν να παρουσιαστείς στις ειδικές δυνάμεις;

Η ισχύει καθολικά; Για παράδειγμα, όταν παρουσιαστείς και δηλώσεις στο κλιμάκιο που θα έρθει πως θέλεις να πας ειδικές δυνάμεις, θα σου πουν και αυτοί ότι δεν γίνεται γιατί είχες πάρει αναβολή για λόγους υγείας/είχες βγει ανυπότακτος.
Μήπως δεν τους νοιάζει καν ή μήπως είναι "συζητήσιμο"; Δηλαδή αν τους πεις ότι δεν είχες πραγματικό πρόβλημα υγείας, έχουν την ευχέρεια να σε επιλέξουν.

Επίσης μια δευτερεύουσα ερώτηση (ίσως έχει ξανααπαντηθεί αυτό), το ότι δεν μπορείς να πας για λόγους υγείας έχει να κάνει με το ποιος ήταν ο λόγος υγείας; Ή αν σου άλλαξε τη σωματική ικανήτητα (Ι1, Ι2, κλπ.) ;

Θέλω πολύ να υπηρετήσω στις ειδικές δυνάμεις αλλά μου είναι αδύνατο λόγω υποχρεώσεων στο εξωτερικό να παρουσιαστώ, τουλάχιστον ένα εξάμηνο αφού λήξει η κανονική μου αναβολή (η "κοινωνικών λόγων" δεν μου αρκεί χρονικά). Οπότε ψάχνω να βρω μια φόρμουλα...

Είναι κάποιος που γνωρίζει; Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης