Περιορισμός εισακτέων σε ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Guest......
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τρί Ιαν 31, 2012 6:30 pm
Επικοινωνία:

Περιορισμός εισακτέων σε ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ

Δημοσίευση από Guest...... »

Μακάρι να μην έχουν την ίδια τύχη οι στρατιωτικές με τις αστυνομικές σχολές! Αλλιώς... Καταθλιψάρα!
Άβαταρ μέλους
thanos123
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2012 12:25 am
Επικοινωνία:

Περιορισμός εισακτέων σε ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ

Δημοσίευση από thanos123 »

Ελαχιστοποιούνται οι πιθανότητες εισαγωγής στις στρατιωτικές σχολές για τους φετινούς υποψηφίους των πανελλαδικών εξετάσεων, μετά την απόφαση του υπουργείου Αμυνας να «ψαλιδίσει» τις θέσεις κατά 30%.

Το πρόβλημα για τους υποψηφίους διογκώνεται καθώς το υπουργείο Προστασίας του Πολίτη αποφάσισε -υιοθετώντας όσα προβλέπει το Μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα- για τις αστυνομικές σχολές και τα τμήματα ανθυποπυραγών να μη δεχτούν εισακτέους για τα επόμενα δύο χρόνια.

Αυτή η εξέλιξη έχει φέρει σε απόγνωση ένα μεγάλο μέρος των υποψηφίων που συμμετέχουν στις πανελλαδικές, καθώς βλέπουν τις πιθανότητες εισαγωγής τους στις ελάχιστες σχολές που οδηγούν απευθείας στο Δημόσιο να μηδενίζονται. Ως εκ τούτου, χιλιάδες νέοι που προετοιμάζονταν για την εισαγωγή σε αστυνομικά τμήματα -πολλοί εκ των οποίων αριστούχοι- θα πρέπει να στραφούν σε άλλες επιλογές.

Η πρώτη επιλογή, όπως έχει δείξει η εμπειρία των προηγούμενων ετών, είναι οι στρατιωτικές σχολές, στις οποίες έτσι κι αλλιώς παρατηρείται τεράστιος ανταγωνισμός για την εισαγωγή φοιτητών.

Για να αντιληφθεί ο κόσμος το ενδιαφέρον των νέων για τις αστυνομικές και τις στρατιωτικές σχολές, αρκεί να αναφέρουμε ότι πέρυσι σχεδόν 30.000 υποψήφιοι δήλωσαν στο μηχανογραφικό μία από αυτές τις σχολές.

Ο αριθμός αυτών που επέλεξαν στρατιωτικά ή αστυνομικά τμήματα στην κορυφή του μηχανογραφικού έφτασε συνολικά τις 8.209. Πρόκειται για ένα τρομακτικό νούμερο, αφού οι θέσεις εισακτέων που είχαν δοθεί πέρυσι ανήλθαν συνολικά στις 1.753. Από αυτές, οι 583 αφορούσαν αστυνομικές σχολές και τμήματα ανθυποπυραγών, ενώ οι 1.170 στρατιωτικές.

ΠΗΓΗ



Guest......
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τρί Ιαν 31, 2012 6:30 pm
Επικοινωνία:

Περιορισμός εισακτέων σε ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ

Δημοσίευση από Guest...... »

Ρε παιδιά πιστεύετε ότι θα κλείσουν και οι στρατιωτικές σχολές;ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
armed forces
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 18, 2012 4:36 pm
Επικοινωνία:

Περιορισμός εισακτέων σε ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ

Δημοσίευση από armed forces »

Υπάρχει απλά περιορισμός των εισακτέων σε Στρατιωτικές Σχολές ή κλείνουν για κάποια έτη;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Περιορισμός εισακτέων σε ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ

Δημοσίευση από Greek_Army »

Προηγούμενα μηνύματα δεν διάβασες;
Άβαταρ μέλους
cocoblogger
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Παρ Δεκ 30, 2011 12:23 am
Τοποθεσία: Μηχ/της
Επικοινωνία:

Περιορισμός εισακτέων σε ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ

Δημοσίευση από cocoblogger »

Η τρόϊκα κλείνει τις στρατιωτικές-αστυνομικές σχολές για 2 χρόνια! Το 2015 ξανά εγγραφές!

Σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας Η Ελλάδα Σήμερα "για τις Στρατιωτικές Σχολές, τις Αστυνομικές Σχολές και τις Σχολές της Ακαδημίας του Εμπορικού Ναυτικού, ο κάθε υποψήφιος πρέπει να υποβάλει αίτηση απευθείας στις Ένοπλες Δυνάμεις, στην Αστυνομία ή στο Εμπορικό Ναυτικό σε χρονικό διάστημα που θα ορίζεται στις προκηρύξεις τις οποίες θα εκδώσουν τα αρμόδια υπουργεία (Εθνικής Άμυνας, Δημόσιας Τάξης και Ναυτιλίας) και να κριθεί ικανός στις Προκαταρκτικές Εξετάσεις.

Οι παραπάνω προκηρύξεις διατίθενται από τα Στρατολογικά Γραφεία, τα Αστυνομικά Τμήματα και τις κατά τόπους λιμενικές Αρχές αντίστοιχα.

Το τραγελαφικό στην περίπτωση των συγκεκριμένων σχολών, που ελέω Τρόικας κόβονται για δυο χρόνια είναι ότι κανείς δεν είναι σε θέση να... Προβλέψει τι μέλλει γενέσθαι σε αυτό το χρονικό διάστημα. Για παράδειγμα, αν κάποιος υποψήφιος κριθεί ικανός στις φετινές εξετάσεις και εισαχθεί, κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι η ικανότητά του θα υπάρχει δύο χρόνια αργότερα"!

Πηγή

βι

Περιορισμός εισακτέων σε ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ

Δημοσίευση από βι »

Καλησπέρα! Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με κάτι που άκουσα σημερα και θα σας παρακάλεσω αν γίνεται να μου απαντήσετε το συντομότερο δυνατό.

Μία κοπέλα που γνωρίζω εχει μπαμπά στρατιωτικό. Εδώ και αρκετά χρόνια ίσχυε λέγανε κάτι. Αυτό το κάτι θα το δώσω με ενα παράδειγμα.

Για παράδειγμα ήταν ένα παιδί που έβγαζε 19.000 μόρια αλλά δεν έβγαζε χιλιαρι στα αθλήματα. Αυτόν τον κοβανε και περνάνε τον αμέσως επόμενο, ο οποίος και ας έβγαλε λιγότερα μόρια, αν περνούσε σε όλες τις εξετάσεις τότε τον περνάνε μέχρι να καλυφθούν οι θέσεις. Αυτής της κοπέλας ο μπαμπάς είπε ότι αυτό φέτος δεν θα ισχυει. Λέει ότι αν για παράδειγμα βγάλει κάποιος 13.000 μόρια και ας έχει περάσει όλες τις εξετάσεις τυ στρατού , οι πιθανότητες να περάσει σμυ όπλα με 14.000 είναι μηδενικές. Δηλαδή λέει ότι αν δεν έχει μόρια ή έχει λίγα πιο κάτω, και να περάσει όλα στις προκαταρκτικές εξετάσεις, και να υπάρχουν θέσεις τις οποίες κάποιος με παραπάνω μόρια δεν μπόρεσε να καλύψει, ότι δεν μπαίνει. Λέει ότι πρέπει να έχεις και μόρια και να πετύχεις στις εξετάσεις τις προκαταρκτικές. ΛΛέει η πιθανότητα να σε πάρουν για αμέσως επόμενο για να καλύψουν τις θέσεις ειναι μηδενική.

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Περιορισμός εισακτέων σε ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ

Δημοσίευση από Terminator »

Μας μπερδεύεις αυτό που μπορεί να εννοεί είναι οι επιλαχόντες όπου εαν περάσεις τις ΠκΕ αλλά δεν καταφέρεις να βγάλεις τα μόρια τότε σε βάζουν σε μια λίστα. Εαν κάποιος εποτυχόντας παραιτηθεί απο την σχολή τότε αυτομάτως η θέση αυτή καλύπτεται απο αυτήν την λίστα των επιλαχόντων κατά σειρά προτεραιότητας ανάλογα με τα μόρια. Αυτό ισχύε παλιότερα και ισχύει Και απο πέρσυ με απόφαση του υπουργου.
Γιώργος

Περιορισμός εισακτέων σε ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ

Δημοσίευση από Γιώργος »

Καλησπέρα παιδιά! Ενα μπράβο αρχικά για το φόρουμ γιατί είναι κατατοπιστικο με ωραία θέματα κ στοχευμένα. Αλλά έχω μια απορία που δεν υπάρχει εδώ... κατα καιρούς είδα οτι γίνονται διαγωνισμοί για ασσυ. Είμαι 21 χρονών κ ήθελα να περάσω στρατό αλλά τελευταια στιγμη είχε αλλάξει πεδίο κ δεν μπορουσα να δηλωσω. Θέλω να καταληξω στο εξης... γίνεται εγώ να έχω συμμετοχή σε τέτοιο. διαγωνισμό. αφού δεν την είχα δηλώσει παλιά; Να πω. οτι είμαι σε σχολή τώρα κανονικά στην. Αθήνα! Υ. Γ. στην εγκύκλιο την φετινή που έβγαλαν, δεν είδα κάπου να γράφει ξεκάθαρα. για ποιους είναι κ ποιους οχι. Ευχαριστώ εκ των. προτέρων

Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

Περιορισμός εισακτέων σε ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ

Δημοσίευση από GeoCommand »

Γιώργος έγραψε:Καλησπέρα παιδιά! Ενα μπράβο αρχικά για το φόρουμ γιατί είναι κατατοπιστικο με ωραία θέματα κ στοχευμένα. Αλλά έχω μια απορία που δεν υπάρχει εδώ... Κατα καιρούς είδα οτι γίνονται διαγωνισμοί για ασσυ. Είμαι 21 χρονών κ ήθελα να περάσω στρατό αλλά τελευταια στιγμη είχε αλλάξει πεδίο κ δεν μπορουσα να δηλωσω. Θέλω να καταληξω στο εξης... Γίνεται εγώ να έχω συμμετοχή σε τέτοιο. Διαγωνισμό. Αφού δεν την είχα δηλώσει παλιά; Να πω. Οτι είμαι σε σχολή τώρα κανονικά στην. Αθήνα!Υ. Γ. Στην εγκύκλιο την φετινή που έβγαλαν, δεν είδα κάπου να γράφει ξεκάθαρα. Για ποιους είναι κ ποιους οχι. Ευχαριστώ εκ των. Προτέρων

Όπως και να 'χει πρέπει να διαγραφεις από τη σχολή σου, όλα τα υπολοιπα ας τα απαντήσει κάποιος αλοος.

Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
Γιώργος

Περιορισμός εισακτέων σε ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ

Δημοσίευση από Γιώργος »

Δεν υπάρχει θέμα σε αυτό. Ετσι κι αλλιως. είναι κάτι που δεν μ αρέσει, απο αγγαρεία το κάνω. για να πάρω χαρτί όποτε το παρω! Μονο για εποπ ξέρω οτι δεν χρειάζεται να διαγράφεις απο. την. σχολή σου... όπως και να έχει όποιος μπορεί να μου απαντήσει! Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

Περιορισμός εισακτέων σε ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ

Δημοσίευση από GeoCommand »

Γιώργος έγραψε:Δεν υπάρχει θέμα σε αυτό. Ετσι κι αλλιως. Είναι κάτι που δεν μ αρέσει, απο αγγαρεία το κάνω. Για να πάρω χαρτί όποτε το παρω! Μονο για εποπ ξέρω οτι δεν χρειάζεται να διαγράφεις απο. Την. Σχολή σου... Όπως και να έχει όποιος μπορεί να μου απαντήσει! Ευχαριστώ


Αν ειναι αγγαρεία συνονόματε, κίνησε τις διαδικασίες γιατί ο στρατός είναι τρόπος ζωής όχι μόνο επαγγελμα. Ό, τι καλύτερο εύχομαι!

Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
GofGof

Περιορισμός εισακτέων σε ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ

Δημοσίευση από GofGof »

Για να εισαχθείς σε ασσυ πρέπει να είσαι εως και 20 ετών. Για τα ασσει έως και 21 αλλά μιας και εσύ τώρα είσαι 21 και από ότι κατάλαβα δεν έδωσες πανελλαδικές φέτος τότε οι στρατιωτικές σχολές έχουν αποκλειστεί για εσένα Η μοναδική άλλη περίπτωση να εισαχθείς είναι να γίνεις ΕΠΟΠ ή ΟΒΑ στον στρατό και να δώσεις κατατακτήριες για την ΣΣΕ

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης