Σωστά ελληνικά ή διαγραφή

Που πιστεύετε ότι υστερεί το site και τι θα θέλατε να δείτε ακόμη;
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
ar93
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 8:30 pm
Επικοινωνία:

Σωστά ελληνικά ή διαγραφή

Δημοσίευση από ar93 »

Black_Knight έγραψε:
MikaelStanne έγραψε:
Άντε γιατί δε γίνεται να βλέπεις κάποιους να μιλάνε για Έθνος κ. Λπ. Και να γράφουν λάθος και τη λέξη «πατάτα».


Πολύ σωστός! Γιατί έχουμε γεμίσει Ελληναράδες...



Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό! Δεν μπορείς να λες ότι αγαπάς την Ελλάδα και να μην ξέρεις στοιχειώδη ορθογραφία της ελληνικής γλώσσας... Βλέπω κάτι ρήματα με -ο και μου βγαίνουν τα μάτια!ΕικόναΕικόνα

ΑΓΑΘΑ ΚΟΠΟΙΣ ΚΤΩΝΤΑΙ
cristina
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Τρί Μάιος 11, 2010 1:46 pm
Επικοινωνία:

Σωστά ελληνικά ή διαγραφή

Δημοσίευση από cristina »

ar93 έγραψε:Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό! Δεν μπορείς να λες ότι αγαπάς την Ελλάδα και να μην ξέρεις στοιχειώδη ορθογραφία της ελληνικής γλώσσας... Βλέπω κάτι ρήματα με -ο και μου βγαίνουν τα μάτια!ΕικόναΕικόνα


προσωπικά δεν πιστεύω ότι έχει σχέση το άν είσαι έλληνας η αν αγαπάς την ελλάδα με την ορθογραφία. Αλλό το ένα θέμα και άλλο το άλλο. Συμφωνώ ότι είναι τεράστια μάστιγα η ανορθογραφία. Τι συμβαίνει; Είμαστε αγράμματοι; Είμαστε καταδικασμένοι
να μην μπορούμε σε λίγα χρόνια ούτε καν να γράφουμε; Στα πανεπιστήμια; Υπάρχουν άνθρωποι αποδεδειγμένα ενός
κάποιου επιπέδου μορφώσεως, οι οποίοι έχουν ακριβώς την
ίδια ή και χειρότερη απόδοση στα γραπτά τους... Έχουμε όντως πρόβλημα αλλά τι να κάνουμε;

Νικολέτα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Τετ Φεβ 16, 2011 10:47 pm
Επικοινωνία:

Σωστά ελληνικά ή διαγραφή

Δημοσίευση από Νικολέτα »

ar93 έγραψε:
Black_Knight έγραψε:
MikaelStanne έγραψε:
Άντε γιατί δε γίνεται να βλέπεις κάποιους να μιλάνε για Έθνος κ. Λπ. Και να γράφουν λάθος και τη λέξη «πατάτα».


Πολύ σωστός! Γιατί έχουμε γεμίσει Ελληναράδες...



Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό!Δεν μπορείς να λες ότι αγαπάς την Ελλάδα και να μην ξέρεις στοιχειώδη ορθογραφία της ελληνικής γλώσσας... Βλέπω κάτι ρήματα με -ο και μου βγαίνουν τα μάτια!ΕικόναΕικόνα

ο Καραισκάκης που έμαθε να γράφει στα 35 του, δεν την αγαπούσε;Και γενικά δεν έχουν όλοι ίσες ευκαιρίες εκπαίδευσης. Κάτι τέτοια βλέπουν πολλοί και κομπλάρουν για την ορθογραφία τους και χρησιμοποιούν greeklish

Διψάς χρυσάφι. Πάρε, ψάξε, μέτρα. Εδώ κοντά σου χρόνια αθάνατος να μένω, ως να μου γίνεις Μοίρα, Θάνατος και Πέτρα
Άβαταρ μέλους
ar93
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 8:30 pm
Επικοινωνία:

Σωστά ελληνικά ή διαγραφή

Δημοσίευση από ar93 »

Μιλάω για τη σημερινή εποχή που όλοι έχουμε την ευκαιρία να έχουμε τη στοιχειώδη εκπαίδευση... Δεν είπα ότι κάποιος δεν αγαπά την Ελλάδα αν π. Χ δεν ξέρει όλη την ιστορία με λεπτομέρειες, γιατί αυτό είναι κάτι που δεν έχουν όλοι την ευκαιρία να το σπουδάσουν, αλλά ότι και να λέμε για την παιδεία τα βασικά όπως ορθογραφία τα διδάσκουν ακόμα στα σχολεία! Επίσης δεν μίλησα για περίεργες ή ασυνήθιστες λέξεις, αλλά το ότι τα ρήματα γράφονται με -ω είναι βασικό να το ξέρει κάποιος... Δεν θέλω να προσβάλω κανένα, αλλά τι να πω αφού όντως μου βγαίνουν τα μάτια; Όσο για τα greeklish αυτά είναι που έχουν καταστρέψει την ορθογραφία... Δηλαδή ξεχνάς κι αυτά που ξέρεις αν γράφεις συνέχεια greeklish! Η καλύτερη λύση είναι να προσέχουμε!
ΑΓΑΘΑ ΚΟΠΟΙΣ ΚΤΩΝΤΑΙ
Νικολέτα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Τετ Φεβ 16, 2011 10:47 pm
Επικοινωνία:

Σωστά ελληνικά ή διαγραφή

Δημοσίευση από Νικολέτα »

Προσωπικά προτιμώ να βλέπω ελληνικά ανορθόγραφα, παρά greeklish. Κάποτε εντάξει το διαδίκτυο δεν αναγνώριζε τα ελληνικά, τώρα τι;Και αυτή η αθλια δικαιολογία. "τα έχω συνηθίσει και με βολεύουν". Που τα συνήθισες ρε πανέξυπνε, στο δημοτικό που μάθαινες ορθογραφία, ή από τους γονείς σου;

Διψάς χρυσάφι. Πάρε, ψάξε, μέτρα. Εδώ κοντά σου χρόνια αθάνατος να μένω, ως να μου γίνεις Μοίρα, Θάνατος και Πέτρα
Άβαταρ μέλους
KYNIGOSDK
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Δευ Οκτ 10, 2011 1:57 am
Επικοινωνία:

Σωστά ελληνικά ή διαγραφή

Δημοσίευση από KYNIGOSDK »

ar93 έγραψε:
Black_Knight έγραψε:
MikaelStanne έγραψε:
Άντε γιατί δε γίνεται να βλέπεις κάποιους να μιλάνε για Έθνος κ. Λπ. Και να γράφουν λάθος και τη λέξη «πατάτα».


Πολύ σωστός! Γιατί έχουμε γεμίσει Ελληναράδες...



Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό! Δεν μπορείς να λες ότι αγαπάς την Ελλάδα και να μην ξέρεις στοιχειώδη ορθογραφία της ελληνικής γλώσσας... Βλέπω κάτι ρήματα με -ο και μου βγαίνουν τα μάτια!ΕικόναΕικόνα

Αυτο σας πειραξε καντε και το σταυρο σας που γραφουν ΕΛΛΗΝΙΚΑ στα φορουμ και ας ειναι και λαθος καποιες λεξειςΕικόνα Γιατι σε λιγο θα βλεπεις αλβανικα-τουρκικα-βουλγαρικα και δεν θα ξερεις σε ποια χωρα εισαιΕικόνα με ολους αυτους που μαζευτηκαν εδω και με τους αριστερουληδες που τους υποστηριζουνΕικόναΕικόνα
Νικολέτα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Τετ Φεβ 16, 2011 10:47 pm
Επικοινωνία:

Σωστά ελληνικά ή διαγραφή

Δημοσίευση από Νικολέτα »

Θα λέμε κι ευχαριστώ στο τέλος
Διψάς χρυσάφι. Πάρε, ψάξε, μέτρα. Εδώ κοντά σου χρόνια αθάνατος να μένω, ως να μου γίνεις Μοίρα, Θάνατος και Πέτρα
Άβαταρ μέλους
ar93
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 8:30 pm
Επικοινωνία:

Σωστά ελληνικά ή διαγραφή

Δημοσίευση από ar93 »

KYNIGOSDK έγραψε: Αυτο σας πειραξε καντε και το σταυρο σας που γραφουν ΕΛΛΗΝΙΚΑ στα φορουμ και ας ειναι και λαθος καποιες λεξειςΕικόνα Γιατι σε λιγο θα βλεπεις αλβανικα-τουρκικα-βουλγαρικα και δεν θα ξερεις σε ποια χωρα εισαιΕικόνα με ολους αυτους που μαζευτηκαν εδω και με τους αριστερουληδες που τους υποστηριζουνΕικόναΕικόνα


χαχαχαχα οκ είπαμε έχουμε πολλούς λαθρομετανάστες, αλλά δεν νομίζω να μπαίνουν στο φόρουμ... Οπότε θα βλέπουμε ελληνικά! Και μη με παρεξηγείτε εγώ δεν λέω για δύσκολες λέξεις αλλά τα ρήματα με -ω, τα θηλυκά με -η είναι βασικοί κανόνες ορθογραφίας!Εικόνα

Νικολέτα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Τετ Φεβ 16, 2011 10:47 pm
Επικοινωνία:

Σωστά ελληνικά ή διαγραφή

Δημοσίευση από Νικολέτα »

Δεν νομίζω να λέει για τους λαθρομετανάστες

(Αα και παραπάνω την είπα την πατάτα μου, τον Μακρυγιάννη εννοούσα που έμαθε να γράφει στα 35 όχι τον Καραισκάκη Εικόνα)

Διψάς χρυσάφι. Πάρε, ψάξε, μέτρα. Εδώ κοντά σου χρόνια αθάνατος να μένω, ως να μου γίνεις Μοίρα, Θάνατος και Πέτρα
Άβαταρ μέλους
ar93
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 8:30 pm
Επικοινωνία:

Σωστά ελληνικά ή διαγραφή

Δημοσίευση από ar93 »

Λες; Εγώ αυτό κατάλαβα... :P

Υ. Γ Δεν πειράζει για την πατάτα, το νόημα δεν αλλάζει...

ΑΓΑΘΑ ΚΟΠΟΙΣ ΚΤΩΝΤΑΙ
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σωστά ελληνικά ή διαγραφή

Δημοσίευση από Greek_Army »

Νικόλετα το παράδειγμα με τον μακρυγιάννη είναι άστοχο, δεν είμαστε στο 1830 αλλά στο 2012...

yandr έγραψε:

Εάν το μήνυμά σας δεν έχει δημοσιευθεί, αυτό σημαίνει ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι στην ελληνική γλώσσα όπως αυτή διαμορφώθηκε μέσα από μία ιστορική διαδρομή χιλιάδων ετών.



το ακριβώς από πάνω απόσπασμα τα λέει όλα, εμείς σαν φόρουμ το λιγότερο που έχουμε να κάνουμε είναι να σεβόμαστε κάποια πράγματα και ένα από αυτά είναι η ελληνική γλώσσα.

cristina
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Τρί Μάιος 11, 2010 1:46 pm
Επικοινωνία:

Σωστά ελληνικά ή διαγραφή

Δημοσίευση από cristina »

Τα ορθογραφικά λάθη των παιδιών δεν νομίζω ότι οφείλονται στο ότι δεν διαβαζαβ απο μικροί η ότι ηταν στούρνοι. Μήπως φταίνε αυτοί που ήταν υποχρεωμένοι να τους μορφώσουν μιας και γι αυτο πληρώνονταν; Και δεν το έπραξαν; Μήπως οι τύψεις πρέπει να κυριεύουν τους δασκάλους και τους καθηγητές που δεν κανανε καλά τη δουλειά τους; Μήπως δεν φταίνε τελικά τα παιδιά που γράφουν ανορθόγραφα; Υπάρχουν λέξεις που κι εμείς ακόμα που υποτίθεται ότι γράφουμε ορθογραφημένα μας ξεφεύγουν λε΄ξεις. Οπως πχ δεν ηξερα ότι υπάρχει λέξη ετυμος. Με υ. Ετοιμος -οι- ετσι το ήξερα. Οταν θελουμε να γραψουμε ετοιμολογικώς λογικά θα γραφότανε ετσι. Αλλά όχι. Γραφεται ετυμολογικώς. Εκ του ετυμος που πάει να πει αληθινός. Οπότε κανείς αλάνθαστος.

Rafale!!!
Άβαταρ μέλους
kappa
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 12, 2012 12:16 am
Επικοινωνία:

Σωστά ελληνικά ή διαγραφή

Δημοσίευση από kappa »

Μπορει καποιος ρε παιδια να μου πει πως βαζουν τονους ;

Δεν εχω ελληνικο πληκτρολογιο, αν και υποστηριζει ελληνικη γραφη (οπως βλεπετε :) )
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Σωστά ελληνικά ή διαγραφή

Δημοσίευση από yandr »

Πατώντας 2 κουμπιά δεξιά από το L και μετά το φωνήεν.

Ωστόσο δεν θα σου διαγράψουμε μηνύματα μόνο για τόνους.

Άβαταρ μέλους
kappa
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 12, 2012 12:16 am
Επικοινωνία:

Σωστά ελληνικά ή διαγραφή

Δημοσίευση από kappa »

Καλά δεν είπα οτι φοβήθηκα μην μου τα διαγράψετε αλλά γιατί να μην ξέρω ;

Τελικά ήταν το αμέσως δεξιά, από το L (στο δικό μου πληκτρολόγιο)

Μεγάλο ζόρι πάντως να βάζεις και τόνους! Πιστεύω θα`ταν πιο εύκολο αν υπήρχαν έτοιμα τονισμένα φωνήεντα, πατώντας alt και το φωνήεν, η κάτι τέτοιο

Ευχαριστώ. Τώρα δουλεύει σωστά και ο διορθωτής!

υγ

Οι δυό τελείες στο "ι" πως μπαίνουν ;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες