Ενιαίο vs TEE

Ανταλλάξτε απόψεις και διασταυρώστε τα ξίφη σας με επιχειρήματα
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
pakis138

Ενιαίο vs TEE

Δημοσίευση από pakis138 »

Ο λογος που οι περισσοτεροι ελληνες επιλεγουν το ενιαιο ειναι για να περασουν σε καποια σχολη να πανε να γινουν επιστημονες στην διαχειριση πατρικης περιουσιας κ να πανε να γινουν φοιτητες για να καλοπερασουν κ λιγοι εναι αυτοι που οντως ενδιαφεροντε για την επαγκελματικη τους αποκατασταση. Δεν μου λες εσυ πολιτης1 με τι σκοπο πηγες ενιαιο;
Σιγουρα θα περασες σε μια σχολη κ τελικα δεν μπορεσες να την βγαλεις και τωρα που σε ζορισε ο παρερας σου κ σου εκοψε το επιδομα περνεις την δευτερη λυση που ειναι μια προκυριξη σε σωματα ασφαλειας (που στα 18 σου τα ειχες τελευταια επιλογη στο μηχανογραφικο σου) για να καλυψεις τα νοτα σου.
Μην παρεις προσωπικα την απαντηση μου. Απευθυνομαι στους περισσοτερους υποψηφιους που ειναι απο ενιαιο κ μιλαν απαξιωτικα για τους υποψηφιους των ΤΕΕ.
nikopaok4
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2011 4:40 pm
Επικοινωνία:

Ενιαίο vs TEE

Δημοσίευση από nikopaok4 »

pakis138 έγραψε:Ο λογος που οι περισσοτεροι ελληνες επιλεγουν το ενιαιο ειναι για να περασουν σε καποια σχολη να πανε να γινουν επιστημονες στην διαχειριση πατρικης περιουσιας κ να πανε να γινουν φοιτητες για να καλοπερασουν κ λιγοι εναι αυτοι που οντως ενδιαφεροντε για την επαγκελματικη τους αποκατασταση. Δεν μου λες εσυ πολιτησ1 με τι σκοπο πηγες ενιαιο;
Σιγουρα θα περασες σε μια σχολη κ τελικα δεν μπορεσες να την βγαλεις και τωρα που σε ζορισε ο παρερας σου κ σου εκοψε το επιδομα περνεις την δευτερη λυση που ειναι μια προκυριξη σε σωματα ασφαλειας (που στα 18 σου τα ειχες τελευταια επιλογη στο μηχανογραφικο σου) για να καλυψεις τα νοτα σου.
Μην παρεις προσωπικα την απαντηση μου. Απευθυνομαι στους περισσοτερους υποψηφιους που ειναι απο ενιαιο κ μιλαν απαξιωτικα για τους υποψηφιους των ΤΕΕ.
το οτι εσυ στο λυκειο πεταγες σαιτες στους καθηγητες, ενω εγω και οι αλλοι του ενιαιου ξεσκιζομασταν να δωσουμε 10 μαθηματα πανελληνιως (πρωσοπικα11) καλυπτωντας υλη που στο ΤΕΙ που πηγα να φανταστεις δεν την καλυψα, το σκεφτηκες ποτε;

edit: Οσο για την πατρικη περιουσια ελα να σου δειξω την βιλλα που μενω 65 τ. Μ. Σε 1ο οροφο με θεα τον απεναντι. Μην τα βαζεις ολα σε ενα σακουλι

Falcon

Ενιαίο vs TEE

Δημοσίευση από Falcon »

pakis138 έγραψε:Ο λογος που οι περισσοτεροι ελληνες επιλεγουν το ενιαιο ειναι για να περασουν σε καποια σχολη να πανε να γινουν επιστημονες στην διαχειριση πατρικης περιουσιας κ να πανε να γινουν φοιτητες για να καλοπερασουν κ λιγοι εναι αυτοι που οντως ενδιαφεροντε για την επαγκελματικη τους αποκατασταση. Δεν μου λες εσυ πολιτησ1 με τι σκοπο πηγες ενιαιο;
Σιγουρα θα περασες σε μια σχολη κ τελικα δεν μπορεσες να την βγαλεις και τωρα που σε ζορισε ο παρερας σου κ σου εκοψε το επιδομα περνεις την δευτερη λυση που ειναι μια προκυριξη σε σωματα ασφαλειας (που στα 18 σου τα ειχες τελευταια επιλογη στο μηχανογραφικο σου) για να καλυψεις τα νοτα σου.
Μην παρεις προσωπικα την απαντηση μου. Απευθυνομαι στους περισσοτερους υποψηφιους που ειναι απο ενιαιο κ μιλαν απαξιωτικα για τους υποψηφιους των ΤΕΕ.


όχι αδερφέ, μπορεί πολύ απλά να ήθελε να μπει αστυνομία ή στρατιωτικές σχολές και να μην τα κατάφερε που αν δεν το γνωρίζεις μόνο από ενιαίο πέρναγες τότε σε αυτές τις σχολέσ... Δεν υπήρχε τότε η επιλογή ΓΕΝΙΚΟΎ ή ΕΠΑΛ, υπήρχε μόνο ΕΝΙΑΙΟ ή ΤΕΕ, κια δεν υπήραχν τότε ειδ. Φρουροί κτλ. Οπότε το ενιαίο ήταν μονόδρομοσ...

και αν ακόμα πηστεύεις πως ενιαίο πήγενε όποιος θέλει να γίνει επιστήμονας, τότε και εσύ που πήγες ΤΕΕ θα έπρεπε κανονικά να γίνεις υδραυλικός ή ηλεκτρολόγος κατά τα λεγόμενα σου και να μην κυνηγάς τα σώματα ασφαλείασ...

Φιλικά!

nikopaok4
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2011 4:40 pm
Επικοινωνία:

Ενιαίο vs TEE

Δημοσίευση από nikopaok4 »

Ρε μαγκες τα πραματα ειναι απλα, μας εχει βαρεσει η ανεργια στο κεφαλι και δε ξερουμε τι μας ξημερωνει, δυστηχως μονο στα σωματα ασφαλειας γινονται προσληψεις αυτο το διαστημα (οχι τυχαια) δεν ανεχομαι ομως απο κανεναν να μου λεει οτι εδωσα 11 μαθηματα πανελληνια τελειωσα ΤΕΙ και οτι με το απολυτηριο του τεε έχει περισσοτερα προσοντα απο εμενα, ε οχι δεν το δεχομαι

pakis138

Ενιαίο vs TEE

Δημοσίευση από pakis138 »

Πολυ ευχαριστως να πηγαινα σε μια απο τις ειδικοτητες που ειπες ομως δεν υπηρχαν στην περιοχη μου κ θα επρεπε να κανω ημερισιως 70χλ. Και δεν κυνηγαω σωματα ασφαλειας αλλα μονο την πυροσβεστικη που δεν υπηρχε σε μηχανογραφικο και για αυτον τον λογο πηγα αλλα 2 χρονια στο ΙΕΚ. Και δεν τα βαζω ολα σε ενα σακουλι αλλα μηλαω για τους περισσοτερους. Ο καθενας για τον εαυτο του νομιζει οτι δεν ειναι ετσι αλλα ας ρωτησει κ την γνωμη του γειτονα του που συμφωνει μαζι μου. Ποτε μου δεν υποστιρηξα οτι εμεις των ΤΕΕ εχουμε περισσοτερα ή λιγοτερα προσωντα και συμφωνω στο οτι οι βαθμοι σας ηταν πολυ ποιο χαμηλοι. Εγω αν πηγαινα ενιαιο δεν θα μπορουσα να το βγαλω καν γιατι δεν ειχα την ορεξη αλλα και τον χρονο για διαβασμα επειδη δουλευα.
nikopaok4
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2011 4:40 pm
Επικοινωνία:

Ενιαίο vs TEE

Δημοσίευση από nikopaok4 »

Κοιτα ο γειτονάς σου δε ξερω τι γνώμη έχει.Εικόνακαι αυτο με τα 70χλμ για ειδικότητες δεν το έπιασα, το τει μου εμενα προσωπικα ήταν 290χλμ μακριά απο το σπίτι μου, και για να τα βγάλω πέρα δούλευα και εγώ...

edit ουπς σορυ ακυρο μυνημα δε διαβασα προσεκτικα

Δημητρης

Ενιαίο vs TEE

Δημοσίευση από Δημητρης »

Συμφωνω απόλυτα! Δεν μπορει να συγκριθεί απολυτήριο ενιαίου λυκείου με τεε. Υπάρχει τεράστια διαφορά, οι βαθμοί στα τεε πεφτουν σαν στραγάλια! Και τελοσπάντων ειναι ο ο πιο σωστός τρόπος για την αξιολόγηση των υποψηφίων! Τι θελετε δηλαδη να μετρήσει ποιος ειναι ο ομορφότερος !
Άβαταρ μέλους
NASOSS
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 18, 2011 11:07 pm
Τοποθεσία: ΠΟΛΙΤΗΣ
Επικοινωνία:

Ενιαίο vs TEE

Δημοσίευση από NASOSS »

Φιλε μου δεν τα λες καλα εχω φιλο ο οποιοσ ειναι απο ενιαιο και εχει περασει σε σχολη με 12 και εχει απολυτηριο με 18 3/10 και εκανε τα χαρτια του αυτο που λες ισχυει στα ατομα που εδωσαν ολα τα μαθηματα πανελληνιες και εχουν τον ιδιο βαθμο με την σχολη τους ειναι σιγουρα αδικια αλλα ετσι ειναι εδω ελλαδ...
εφεδρ.ανθυπιλαρχος

Ενιαίο vs TEE

Δημοσίευση από εφεδρ.ανθυπιλαρχος »

Παιδια 3 παραγματα θα πω. Αδικια οταν ξεχωριζουν τεε-με το ενιαιο που ειναι για γελια, οταν δινουν επιπλεον μορια στους δοκιμους ειδικων δυναμεων, που και εγω ηθελα να παω αλλα δυστυχως χρειαζεται οπως ξερουμε ολοι βισμα, και μονο βισμα... Τι διαφορα εχει ενας απο ενιαιο με εμενα απο το τεε, το ιδιο οπλο θα κραταμε τις ιδιες φωτιες θα σβηνουμε και ου το καθεξεις... Ειμαι παιδι απο χωριο και πολυ σκληραγογιμενο, οταν τα βουτιροπαιδα πινουν καφε με τα χρηματα του μπαμπα εγω κοβω ξυλα μεσα στο βουνο για να βγαλω το μεροκαματο μου, παραγματικα θα επερνα κεφαλια...15 απολυτηριο, διπλωμα μηχανης, αυτοκινητου β, γ κατηγοριας, και πρωην δοκιμος (τ. Θ), πρεπει να σταματησει αυτο. Ισα δικαιωματα, γιατι ειμαστε στην ποιο δυσκολη εποχη και πρεπει να διαικδικησουμε οτι με κοπο εχουμε, παρει.
πολιτης1

Ενιαίο vs TEE

Δημοσίευση από πολιτης1 »

Λοιπον φιλε ανθυπιλαρχε 1ον στη πυροσβεστικη για να ξερεις δε περνουν τιποτα παραπανω οι δοκιμοι ειδικων δυναμεων.
2ον επειδη οι καιροι ειναι δυσκολο ειναι αξιοκρατικο να μη χωρισουμε κατηγοριες και να μπουνε ολοι στη πυροσβεστικη απο τα τεε; Σου φαινεται λογικο αυτο (η εισαι τοσο εκτος κοσμου για να μη παραδεχεσαι οτι στα τεε μπαινουν αβερτα βαθμοι σε σχεση με το εννιαιο) ...

εχω παραθεσει μια ερευνα πιο πισω αν δεις που λεει οτι 30% των παιδιων πηγαινει στα τεε οι υπολοιποι πανε εννιαιο... Που το περιεργο να διεκδικειτε 30%των θεσεων;

φιλικα απλα να μη τα βλεπουμε ολα απο τη μερια που μας βολευει...
Καραϊσκάκης
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2011 3:44 pm
Τοποθεσία: Στόπερ
Επικοινωνία:

Ενιαίο vs TEE

Δημοσίευση από Καραϊσκάκης »

εφεδρ. Ανθυπιλαρχος έγραψε: Παιδια 3 παραγματα θα πω. Αδικια οταν ξεχωριζουν τεε-με το ενιαιο που ειναι για γελια, οταν δινουν επιπλεον μορια στους δοκιμους ειδικων δυναμεων, που και εγω ηθελα να παω αλλα δυστυχως χρειαζεται οπως ξερουμε ολοι βισμα, και μονο βισμα... Τι διαφορα εχει ενας απο ενιαιο με εμενα απο το τεε, το ιδιο οπλο θα κραταμε τις ιδιες φωτιες θα σβηνουμε και ου το καθεξεις... Ειμαι παιδι απο χωριο και πολυ σκληραγογιμενο, οταν τα βουτιροπαιδα πινουν καφε με τα χρηματα του μπαμπα εγω κοβω ξυλα μεσα στο βουνο για να βγαλω το μεροκαματο μου, παραγματικα θα επερνα κεφαλια...15 απολυτηριο, διπλωμα μηχανης, αυτοκινητου β, γ κατηγοριας, και πρωην δοκιμος (τ. Θ), πρεπει να σταματησει αυτο. Ισα δικαιωματα, γιατι ειμαστε στην ποιο δυσκολη εποχη και πρεπει να διαικδικησουμε οτι με κοπο εχουμε, παρει.
Φίλε ανθυπίλαρχε είναι γεγονός πως στα ΤΕΕ ήταν διακοπές για όλους μας (εάν πηγαίναμε σχολείο διότι οι μισοί έπρεπε να είχαν μείνει από απουσίες). Αντιθέτως μπορούσες ποιο εύκολα να πάρεις βαθμούς αν διάβαζες. Εγώ έχω απολυτήριο 18! Και όμως όταν ήμουν στο Γυμνάσιο έβγαζα 15, ενώ οι αριστούχοι συμμαθητές μου του 19 τελικά έβγαλαν απολυτήριο στο Ενιαίο...16,5! Μεγάλη διαφορά, ας το παραδεχτούμε. Επομένως έχουμε ίσα δικαιώματα αλλά δεν τα διεκδικούμε με ίσους κόπους... Όσο αυτό που είπες για τα παιδιά της Αθήνας απλά λές μαλακiες. Εάν είναι στο αίμα σου να είσαι βουτυρόπαιδο, θα είσαι είτε ζείς σε παλάτια είτε στις ζούγκλες... Και εγώ γνώρισα στον Στρατό βλάχους χωριάτες που "κόβαν κεφάλια" και ήταν ομοφυλόφιλοι και άνανδροι...
kagoyras

Ενιαίο vs TEE

Δημοσίευση από kagoyras »

Αν ρίξεις μια ματιά στα αποτελέσματα των Υπαξ. Του λιμενικού θα καταλάβεις πως η αδικία είναι να είναι όλα τα απολυτήρια - πτυχία σε μια κατηγορία. Αν εμείς του εμείς του Ενιαίου είχαμε απολυτήριο 19 τώρα που μιλάμε θα ήμασταν στην Ιατρική δεν θα κινηγούσαμε προκηρύξεις. Διστυχώς όμως αξιοκρατία για σένα είναι κάτι προσωπικό αφού σκεφτηκές μόνο οτι περνάς δύσκολα (δεν είσαι ο μόνος) και δεν μπήκες στην θέση ενός αποφοιτού Ενιαίου με χαμηλό απολυτήριο γιατί εσύ με το 15 είσαι μάλλον σε πλεονεκτική θέση.
PANOS

Ενιαίο vs TEE

Δημοσίευση από PANOS »

Με αυτή τη λογική άδικο είναι και ότι τα ΤΕΕ Είναι στην ίδια κατηγορία με το Γενικό Λύκειο είναι πολύ πιο εύκολο Οι βαθμοί στα απολυτήρια του ΤΕΕ να είναι μεγαλύτεροι Σε σχέση πάντα Με το Γενικό Λύκειο θα έπρεπε να ήταν σε ξεχωριστή κατηγορία όπως γίνεται και στους ειδικούς φρουρούς Αυτό ναι Είναι άδικο! Τώρα για τα άλλα πολύτεκνοι και κενές θέσεις υπομονή μετά της 27 θα ξέρουμεΕικόνα

Άβαταρ μέλους
COMBAT MEDIC
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τρί Οκτ 04, 2011 1:38 pm
Επικοινωνία:

Ενιαίο vs TEE

Δημοσίευση από COMBAT MEDIC »

Πανο με τη λογικη αυτη που ανεφερες και τα νυχτερινα επρεπε να ειναι αλλη κατηγορια και τα επαλ το ιδιο δυστυχως δεν ειναι τωρα τον λογο δεν θα τον μαθουμε Ποτε επειδη διαβαζω και στην Αλλο θεμα με τους ειδικους "καλα πως γινεται ο αλλος να εβγαλε 19 απολυτηριο και να μην εδωσε για αξιωματικων" Οταν βλεπετε απο 17 και πανω σε σχολες οπως λιμενοφυλακα και ειδικων φρουρων θα πρεπει να σκεφτεστε ποσοι ειναι απο νυχτερινο και επαλ και ποσοι απο γενικο λυκειο

kalasnikof13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 06, 2011 6:31 pm
Επικοινωνία:

Ενιαίο vs TEE

Δημοσίευση από kalasnikof13 »

Και εγω απολυτηριο 19 εχω απο ενιαιο. Αδικο ειναι ολα τα λυκεια μαζι. Συγκρινονται οι πανελληνιες με τις ενδοσχολικες των ΤΕΕ; Οσο για την επιλογη σχολης εγω βρισκω δυο λογους, που βασικα συμβαινει με μενα:1 οταν εισαι 18 τα βλεπεις αλλιως τα πραγματα οχι ρεαλιστικα 2 ανεργια τρελη υπαρχει και λες ας παω και λιμενοφυλακας οταν στα 18 σου περνουσες ευελπιδων, στυα, συδ, σμυ, αστυφυλακων 100% και μπορει και αξιωματικων!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες